VLISSmGSCHE COURANT. No. 85. Zondag 33 October 1883. 30ste Jaargang. BUREAU: Hoek Korte Walstraat-Groenewoud, I N° 1. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zicb bij alle Boekbande laren en Postdirecteuren. M. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. GEMEENTEBESTUUR, No. 87. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Bekendmaking epidemisch heerschen van de mazelen. Do Burgemeester van Vlissingen maakt be kend dat volgens bij hem ingekomen aanschrijving van den inspecteur voor bot geneeskundig staatstoezicht in Zeeland vau den 19 dezer, no. 6108, de mazcleu epidemisch in do ge meente heerschen en herinnert aan de bepaling van art. 19 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134), waarbij is bepaald dat de hoofden der gezinnen, de houders van logementen en de schippers van vaartuigen, verplicht zijn, binnen 24 uren na het ontstaan der ziekte, daarvan konnis te geven aan den burgemeester. Vlissingen, 21 October 1882. De Burgemeester voornoemd, A. SMIT. INNENLAND. Vlissingen, 21 October. Van 14 tot 20 October zijn alhier uit Queen- boro met de mailbooten aangekomen 535 en daarheen vertrokken 687 passagiers. Door de commissie van rapporteurs uit de tweede kamer is voorloopig verslag uitge bracht en bij de kamer ingediend in zake de overeenkomst met de kon. maatschappij de Sthelde alhier, over de exploitatie van de havens enz. Het luidt als volgt: Over het algemeen vond het denkbeeld van overdracht van de exploitatie bij de meerderheid bijval, daar het rijksbeheer zelfs tot geen ook maar eenigszius bevredigende uitkomsten had geleid. Eenige leden waren echter van een ander gevoelen en zochten de oorzaak der slechte resultaten hierin, dat de exploitatie-maatschappij niet van den aan vang af de exploitatie tot de havenwerken verkreeg en de zaak niet bevorderde. Ook werd betwijfeld, of de staat alles had ge daan om den expeditie-handel te bevorderen. riuiLiif TEMPI PASSAÏT. Uit bet Duitsch van Albert Meiander. 2) »Dan bemint gij mij ook niet.'1 Toon begon zij hevig te snikken. Wees bedaard!" ging ik voort. Slechts ter liefde van u blijf ik hier. Maar als het eons zgn Als ik de uwe ben, volg ik u tot aan het einde der wereld, maar ik geloof dat ik sterven zou, als gij mij uit Parijs wegnaamt," Bemint gij dan Parijs en uw'vaderland boven alles?" Boven alles; neen in de eerste plaats be min ik mijne moeder en mijn broeder, och neen, ik wii zeggen, gij in do eerste plaats Men wees er op, dat de maatschappij geen waarborg-kapitaal of onderpand gaf. Vrijstelling vau kaaigeld voor oorlogsche pen, nationale eu vreemde, moet nog worden gestipuleerd. Geeft art. 8 aan het conlract met de maat schappij Zeeland kracht gedurende 50 jaren? Meu zou er een bovenmatige bevoordeeling in zien. Sommigen vraagden of de staat niet betere voorwaarden had kunnen bedingen. Bezwaar bad men er tegen, dut de maat schappij geheel vrij zal zijn om het conlract op te zeggenen overwegend was voor en kelen liet bezwaar, dat de staat eventueel door oneerlijke directie verplicht zou kunnen worden, nietswaardige zaken voor veel geld over te nemen. Eventuëele overdracht van de concessie moet, meen t men, bij de wet worden goedgekeurd. Eu is men gewnarborgd, dat aan het hoofd der directie steeds Nederlanders zullen staan? Waarom werd het ontwerp eerst 9 maanden na het sluiten, van de overeenkomst inge diend Naar aanleiding van het bericht in ver schillende bladen, dat de burgemeester, de beer A. Smit, zijn ontslag als lid van den raad had ingediend, begaf de kamer van koophan del alhier zich gisleren en corps naar den bur gemeester, ten einde van hem te vernemen, of de verspreidde geruchten al of niet waar heid bevatten. Hiervan zekerheid gekregen hebbende, gaf de kamer hierover haar leedwezen te kennen en deed tot dusverre nog vruchteloos liet bare, om den heer Smit van besluit te doen veran deren. Ook werden daartoe door de vrijmetselaars loge ÏAstre de V Orient vruchtelooze pogin gen aangewend. Algemeen wordt gehoopt, dat de heer Smit op zijn besluit nog zal terugkomen. Tot sluiting der zomeroefeningen van de schiet- en schormvereenigingen //Vlissingen" ik ben zoo in de war; ik weet niet boe het komt''. Ik kuste het engelachtig wezen de tranen uit de schoone oogen. Onze liefde bleef niet lang oen geheim. Toen zij ontdekt was, bekende zij bare moe der alles en was door niets te bewegen om van bet kinderspel, zooals deze bet noemde, afstand te doen en eindelijk bleef zij hare kamer en het bed houden. Dat kan wel eigen zinnigheid geweest zijn, want toen de moeder mij later eeue uitnoodiging zond, was zij op eens weder geheel gozond geworden. »Ik heb den rechten geneesheer gevonden," zeide de moeder, met een Hauwen glimlach, toen het ondeugende ding haar snikkend aan den hals hing. Wij werden het eens. De moedor verlang de vier weken tijd om zicb te bedenken, ge durende welke ik verlof kreeg om met mijne bezoeken voort te gaau. Zij kon niets op mij aanmerken, want ik bad ocnu vaste, onafhuu- had jl. Woensdag een schietwedstrijd plaals, waarbij de beschikbaar gestelde prijzen wer den behaald als volgt: le prijs van den heer burgemeester A. Smit, een uurwerk met wekker, door den sergeant J. C. Labaul; 2e prijs van den 2e luit. H. L. Hermans, een kristallen bierstel opgebeeld- houwden voet door den korporaal J. de Munck; 3o prijs van den kapt. A. J. van Ockenburg, fouragères, schouder passanten en sabelkwast door den sergeant Heudrikse; 4e prijs van den 2e luit. C. R. C. Wibaut, een bloempot, door den sergeant Dupont; 5e prijs van den le luit. Jos. van Raalte, een sigarenkist, door den fourier P. Smith; 6e prijs van den 2e luit. M. H. Martin, een reiskoffer, door den sergeant E. A. Goor; 7e prijs van den oud-militair R. A. W. Jacobse, zes ontbijtborden, door den sergeant I. Audriessen; 8e prijs van den kapt. J. C. Winkelman, een oliographie, door den adj. onderofficier C. de Vries; 9e prijs van den majoor-kommand. W. C. van Duureu Dutilb, een tafelkleed, door den korporaal J. Polak; 10e prijs van den le luit. J. Pervoost., een tapijt, door den sergeant B. van Eesteren; 11e prijs van de vereeniging, een étagère, door den sergeant-majoor J. Hakker; 12e prijs van den officier van gezondheid, J. Hazenberg, een sigarenstel, door den sergeant-majoor W. Cor- nelissen, en 13e prijs van den luit.-kwartier- meester M. N. Baart, een dejeuner, door den korporaal Schenkel, benevens een consolatie prijs van den heer S. M. Polak voor het minst aantal punten, behaald door den sergeant J. Daalhuizen. Des avonds werden de prijzen in het koffie huis tfde Beurs" aan de overwinnaars uitge reikt met een toepasselijk woord van den kapt. van Ockenburg, president der hoofdaf- deeling, die daarna het bestuur der onderaf, deeling dank betuigde voor de vele en goede diensten aan de vereeniging bewezen. Nadat de adj,-onderofficier C. Maquelin, president der onderafdeeling hierop bad geantwoord, en de zen bij monde van den sergeant B. van Eeste- kelijke en tamelijk goed bezoldigde betrek king. Alleen mijne nationaliteit maakte een punt van bezwaar. Wie kou echter weder stand bieden aan de zoete beden van het bevallige kind! Daar kwam bet onweder opzetten. Te Ems sloeg het neder en werkte vernietigend op twee elkander minnende harten en met beu vele duizenden anderen. Dat onweder was de oorlog. O, wat sprak er angst en smart uit dat schoone gelaat, toen die treurbode verspreid werd 1 In bot eerst werd er niet veel van ge sproken, maar toen de Duitschers Frankrijk waren binnengerukt en de eene overwinniug na de andere de Duitsche dapperheid bekroon de, toon werd Pauline stiller en stiller en hare oogen zageu-rood van bet weenen. Eens lag er een brief op mijne tafel: Mijn Robert! Gij moogt rnij niet moer bezoeken. Ik heb ren, secretaris penningmeester, namens de ver eeniging was dank gezegd voor de goede lei ding eu de goede diensten tot welzijn vau de vereeniging bewezen, werd den heer Maque lin, als blijk vau waardeering daarvan een prachtige vouwstoel aangeboden. Nadat de heer Maquelin hiervoor zijne erkentelijkheid had betuigd, keerde ieder, na 'nog eenigen tijd toevens, voldaan huiswaarts. Generaal v. d. Heg de moet, naar verzekerd wordt, Z. M. den koning zijne diensten heb ben aangeboden, om weder naar Atjeh te vertrekken, zoodra dit dienstig geoordeeld mocht worden. Bij 's rijks werf te Amsterdam zijn uitge reikt de zilveren medaille met daarbij behoo- rende gratificatie van f50,aan: den kom- mandeur le kl. der vuurwerkers J. G. Eerman, idem 2e kl. der metselaars P. Koenende scheepstimmerlieden J. Drost, P. Bakker, H. W. Schalm, J. Wielix; de ketelscheepmakers II. Fels, P. Chardet, P. J. van der Wielen, P. van der Velde; de gieters F. W L. Grön- loh, J. G. van Engwaard, W. Kuipersden vuurwerker N. Maliepaart; den zeilmaker J. v. d. Smissen en den lijnbaander D. C. van Ale wijk, terwijl voor de bronzen medaille 9 werklieden in aanmerking gekomen zijn. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten tot de heffing vau een beursbelasting van f 25, zonder onderscheid te betalen door degenen, die dagelijks de beurs wenschen te bezoeken en van 25 cents voor degeen belas ting betalenden, voor ieder bezoek, ook vau de graanbours, een en ander aanvangende 1 Jan.1883. Van af heden tot de sluiting der internatio nale tentoonstelling,in 1883 te Amsterdam te houden, zal eene Ojficiëele Courant der ten toonstelling verschijnen. Deze courant zal bet eenige en ojficiëele or gaan zijn, dat, met uilsluiting van alle andere het aan mijue moeder beloofd eu ben bet mij- zelve verschuldigd. Vaarwel, outvang mijn laatste groet, miju laatste kus met de verze kering, dat ik nimmer aan een ander zal toe- behooren. Overwint Frankrijk, dan komt alles terecht. God geve aan Frankrijk de zegel Uwe rauline. Ik had het verwacht, maar nu ik bet las, sloeg bet mij ter neder. Wat ik op dezen avond en in den daaropvolgenden uaebt ge leden heb, is niet te zeggen. Mijne zenuwen lieten mij geen oogenblik met rust eu mijne gedachten dwaalden doelloes van bet eene op het andere voorwerp in mijne hersens over dacht ik plannen, waaraan ik niet waag terug te denken. Aan u, mijn vaderland, aan uw trouw hart beken ik hot vol berouw dat ik aau baar wilde schrijven en om harentwille bereid was de wapens tegen u op to vatten. Gode zij dank, dat die gedachte slecbt3 oen oogenblik

Vlissingse Courant | 1882 | | pagina 1