VLISSINGSCHE COUUM. EVo. 73. Zondag 10 September 1883, 30ste Jaargang. BUEBAÜ: Hoek Korte Walstraat-Groenewoud, I N° 1. Prijs per drie maanden 1,Praneo per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE f Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. GEMEENTERAAD. Zitting van Vrijdag 8 September. Voorzitter de heer Smit, burgemeester. Waarnemend secretaris de heer van der Bilt, griffier. Afwezig de heer Kalbfleisch. De notulen der zitting van 22 Augustus jl. worden gelezen en goedgekeurd. Overgaande tot de behandeling der punten op de agenda voorkomende, wordt overgelegd de gemeentebegroutiog over 1883, sluitende in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van f 145,242,68. De onvoorziene uitgaven worden geraamd op f 5253,06; de hoofdelijke omslag op f 21,000; de belasting op de dran ken f 12,900 en die op het gemaal f 38,100. Geschiedt mededeeling dat door gedepu teerde staten is goedgekeurd bet le suppletoir kohier vau den hoofdelijken omslag over 1882. Voorts dat in antwoord op eene missive van burg; en weth. nan den heer C. Torwiel, hou dende" tijdelijke opdracht van de betrekking van leeraar in het rechtlijnig teekeneu, wegens gebrek aau onderwijzend personeel aan de burger-avondschool,deze zich bereid verklaart de hem gedane uitnoodigiug als lijdelijk leer aar in voornoemd vak aau te nemen. Aan burg. en weth. wordt dientengevolge de noodige machtiging verleend de daarvoor bepaalde bezoldiging uit te keereu. Wordt medegedeeld de tijdelijke indienst- stelling van den heer A. A. J. Weijens als onderwijzer aan school A, welke mededeelingen voor kennisgeving worden aangenomen. Naar aanleiding van bet adres om toepas sing van art. 49 der wet op bet lager onderwijs door den raad aan den koning gericht, hadden ged. staten den minister van binnen), zaken geadviseerd, in de kosten van de schoolstich ting en verbouwing, na aftrek van de waarde van oude scholen, geraamd op ongeveer f 161428, een rijkssubsidie te bevorderen van f 78571. In het overblijvende ad f 82857 zou bet rijk krachtens art. 45 der gemeentewet dragen ongeveer f 24857, zoodat ten laste der gemeente zou blijven f58000, te vinden uit de opbrengst van den verkoop van zilveren kunstvoorwerpen ad f 1S000 en eene leening ad t 40000. De minister is bereid het verleenen van een subsidie van ten hoogste f 68000 te bevorde ren, zullende alsdan ten laste der gemeente blijven f 65400, dat de sluiting eener lee ning van f 47400 zal noodzakelijk innken. Gedep. staten meenen dut dit voor de ge meente geeu overwegend bezwaar opleveren zal en geven in overweging biertoe te be sluiten. De commissie van financiën adviseert bet aanbod der Hooge regeering vervat in de missive van ged. staten, houdende toepas sing van art. 49 der wet op het lager on derwijs, dankbaar te aanvaarden en worden dientengevolge burg. en weth. gemachtigd met den minister eene transactie in deze aan te gaan. Wordt overgelegd en onder dankbetuiging aanvaard het jaarverslag der gemeente Rot terdam. Eveuzoo de catalogus der bibliotheek vau de Ned. herv. gemeente met begeleidend schrijven van den heer N. A. de Gaaij Eort- man. Geschiedt voorlezing van een adres van den heer I. du Burck, directeur-leeraar aan de b. a. school, houdende verzoek om eervol ontslag uit zijne betrekking als zoodauig, met toekenning van eeuig pensioen. Op advies van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs en na gehoord te hebben de commissie van financiën, stellen burg. en weth. voor, het gevraagde eervol ont slag, onder dankbetuiging voor de door hem aan de gemeente bewezen diensten, te ver leenen eu adressant voorts toe te kennen eene jaarlijksche toelage van f 250. Met algemeene stummeu wordt al zoo be sloten en bepaald, dat dit ontslag zal ingaan met 1 October 1882. Uit de gedane eerste voordracht van onder wijzers voor de school A, bestaande uit de heeren A. A. J. Wegens, te Vlissingen, P. vau Pianbroek, te Biezeliuge eu T. J. Pas, te Yerseke, wordt de heer A. A, J. Weijens als zoodanig met algemeene stemmen benoemd en bepaald dat deze benoeming zal gerekend worden ingegaan te zijn met 1 September jl. Uit de tweede voordracht van onderwijzers voor dezelfde school, bestaande uit de heeren P. van Pienbroek, te Biezelinge, A. A. J. Weijens, te Vlissingen, en T. JPas te Yerseke, wordt met algemeene stemmen benoemd de heer P. van Pienbroek, welke benoeming zal ingaan met den datum zijner indiensttreding. Op verzoek van den heer Landsman, hoofd van school A, wordt als kweekelinge op die school tijdelijk aangesteld mej. J. C. Terwoerb. Uit de gedane voordracht van helpster bij het onderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes, bestaande uit mej. J. M. Assendelft, Koeneu en Dekker, allen te Vlissingen, wordt met algemeene stemmen benoemd mej. J. M. Assendelft en bepaald, dat de bezoldiging zal gerekend worden van af den datum barer in diensttreding. Tot kweekelingen bij bet onderwijs iu do nuttige handwerken op school C worden voorgedrageule dubbeltal, M. J. Dobbelaere en J. da Vries; 2e dubbeltal J. de Vries en N. J. Mets; 3e dubbeltal N. J. Mets en H. G. Odem, on daaruit benoemd M. J. Dobbe- laire, J. de Vries en N. J. Mets. Idem voor school B de volgende dubbel tallen; le J. A. Koene eu H. C. Oclem; 2 e II. O. Odem en C. A. de Graag; 3e C. A. de Graag en C. E. Kokelaar; 4e C. F. Kokelaar en Joh. de Vries; 5e Joh. de Vries en C. II. de Groot, waaruit werden benoemd J. A. Koene, H. C. Odem, C. A. de Graag, C. F. Kokelaar en C. H. de Groot, de benoeming ingaande met Woensdag a. s. Tengevolge van het overlijden van het raadslid W. de Kruijff wordt overgegaan tot de aau vulling der vaste com missiën van den raad, van welke de overledene lid was. Tot lid van het bestuur van deu Kouden- kerkschen rijweg, wordt, na twee vrije en eene tusschenstemming tusschen de heeren Laer- noes en van Raalte, met het lot benoemd de beer Laernoes. Tot lid in de commissie van fabricage wordt na twee vrije stemmingen met 7 stemmen be noemd de heer Koppejan, en tot lid in de com missie voor den hoofdelijke omslag de beer Delvoije, met 10 stemmen. Tot leden van het stembureau voor de ver kiezing van een lid van den gemeenteraad op 3 October a. s. worden benoemd de heereu Delvoije en Mortier. Tot plaatsvervangende leden de heeren Koppejan en Wibaut. Komt in behandeling bet bepalen der plaats van eene nieuwe vischmarkt. De commissie van fabricage, aan welke, in verband met hot dienaangaande aangevoerde in de vorige zitting een verder onderzoek was opgedragen, geeft als hare overtuiging te keu- neu, dat zoowel de plaats voor eene visch uin rkt bij het wijiiwerkershuisje, als achter lut staudbeeld niet wonschelijk is en stelt dientengevolge voor, ook met het oog op het niet daar.-tellen vau eene overdekte visch- markt, bel brughuisje bij de Beursbrug daar voor in gebruik te nemen en de vLeb markt daar ter plaatse voorloopig te bepalen. De commissie van financiën, adviseert tot aanneming van dit voorstel, vooral daar de vestiging eeuer viscbinarkt ter aangewezene plaats op zulk eene geheel onkostbare wijze zou kunnen geschieden. De heefCallenfels vraagt waarom het thuns niet uitgemaakt kan worden, waar de nieuwe viscbinarkt definitief zal gevestigd worden. De Voorzitter zegt, dat aangezien de com missie van fabricage tot geen overdekte viseh- ni ai kt adviseert, hij met dit voorstel wel kan modegaan. Wordt dit aangenomen, dan kun nen burg. en weth, middelerwijl naar eene betere gelegenheid uitzien en later dienaan gaande een voorsiel doen. De heer vail Uije Pieterse is, eveneens als hij tegen het plaatsen van de visch markt a Alter liet staudbeeld was, ook tegen dit voor stel gestemd. Hij acht de voorgestelde plaats geheel en al daartoe ongeschikt eu vreest, dat deze tot de grootste moeielijkhedeu en verwarring aanleiding zal geven. De meest geschikte plaats voor eene vischmarkt acht hij de Bierkade bij liet wijn werkershuisje, zooals door buig. eu weth. aanvankelijk was voor gesteld. De heer Callenfels vraagt waarom men voorloopig eene vischmarkt zou willen daar- stellen. Elke stad heeft een vischmarkt, welke hij ook wenschelijk acht voor deze gemeente, en wel een, die beantwoordt aau baar doel, die voor f 2,500 behoorlijk zou zijn te ver krijgen. De heer Pot stelt zeer prijs op liet aange voerde door deu heer Callenfels en kun ook dnarorn met het voorstel niet. medegaan. Man heeft zich gekant tegen het voorstel van burg. en weth. en is tot dusverre nog in ge breke gebleven eeue betere plaats aan te wij zen. Ook de voorgestelde acht hij ongeschikt en even besmettend voor de bewoners als elke andere. Hij blijft dus bij zijn eerste denkbeeld de vischmarkt voorloopig achter het wijuwer- kershuisje te vestigen. De Voorzitter gelooft dat het beste is, voorloopig de vischmarkt bij de Beursbrug te vestigen en stelt voor tot stemming van het voorstel over te gaan. De heer van Uije Pieterse maakt hier tegen bezwaar. Z. i. gaat het zoo maar niet aan een voorstel in den raad te brengen, zon der dat de beide wethouders daar iets van weten. De Voorzitter gelooft, dat het geheugen van den heer van Uije Pieterse hem parten speelt. Wat bij toch deu raad voorstelt is niet anders dan te stemmen over het advies, wat de gemeentsraad zelf heeft uitgelokt. Van daar dat hij de gevoeligheid van den heer van Uije Pieterse niet begrijpt. De heer van Uije Pieterse zegt, dat zijn geheugen hem volstrekt geen parten speelt. Hij had gedacht dat het voorstel, alvorens ter tafel te komen, eerst bij het dag. bestuur zou behandeld worden, dat nu het geval niet is geweest. Nadat de voorzitter den heer van Uije Pie terse nog toegevoegd had, dat de wettige weg was gevolgd en het aan hem te wijten zou zijn, bijaldien hij niet genoegzaam van bet voorstel op de hoogte was en de heer Pot ver klaard had genoegzaam op de hoogte te ziju om eene stpm te kunnen uitbrengen, wordt hol voorstel van de commissie van fabricage in stemming gebracht en aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren van Uije Pieterse, Callenfels, Pot, Delvoye en Wibaut. Komt ter tafel het adres van de heeren C. Maters en P. Mortier, houdende voorstel tot het gemeenschappelijk doen van herstellingen aan bet gedeelte kaaimuur, achter hunne in eigendom toebshoorende perceelen aan de Kaaskade. De commissie vau fabricage, in wier handen het adres was gesteld, adviseert hierop afwij zend te beschikken, op grond, dat nietOnom- stootelijk kan worden aangetoond, dat de ge meente verplicht zou ziju het gemeen onder bond aan genoemde muur. Alzoo wordt na eenige discussie besloten. Tegen stemden de heeren Callenfels en van Duuren Dutilh, terwijl de heer Mortier zich buiten stemming bield. Op de adressen van de heeren Gebr. Polak en W. P. Simmons, ter bekoming van ge meentegrond in huur wordt door de commissie vau fabricage gunstig geadviseerd en alzoo aan hen respectievelijk 32.58 M2 en 9.92 M2 gemeentegrond achter het kerkeuhuis iu huur afgestaan tegen een huurprijs van f 0,30 per Ms 's jaars. Naar aanleiding van het iugekomen ver zoek van den directeur-leeraar der burger avondschool, oin eervol ontslag uit zijne be trekking, stellen burg- en weth ter vervul ling der daardoor outstane vacature voor/laar voor op te roepen een directeur-leeraar met acteu voor het middelbaar onderwijs in het rechtlijnig- en hftndteekenen op eene jaar wedde van f500,zijnde nu daarvoor uit getrokken f 400. Tevens wenschen zij den benoemd worden den leeraar aan de burger avondschool te be lasten met het onderwijs in het hand teekeneu op de verschillende scholen voor lager onder wijs en zijne jaarwedde, berekend op 24 les uren in de week, te bepalen op f 1200, Deze regeliug en combinatie komen b urg. en weth. gewenscht voor, omdat men tegelij kertijd met de benoeming van een directeur leeraar der burger avondschool tevens do ge legenheid kan openen voor het geven van on derwijs in het handteelcenen aau de lagere scholen, zonder dut daarvoor afzonderlijk on derwijzers behoeven benoemd te worden, ter wijl men verwachten kan, dat door de gecom bineerde jaarwedde van f500 en f 1200, te zamen f 17 00 een alleszins geschikt en bekwaam onderwijzer zich daarvoorzal aanmelden. Die gelijktijdige benoeming voor bet lager onderwijs kan geene bezwaren opleveren, om dat de lesuren aan de burger avondschool uit sluitend des avonds gegeven worden en de onderwijzer dus alle tijcl en gelegenheid ov houdt,om ook aau de lagere scholen onder iu het handteekenen te geven, in wel' vak dan op min kostbare wijze ka- voorzien. Ook de commissie van toezich onderwijs heeft zich temeerste ir

Vlissingse Courant | 1882 | | pagina 1