wetsontwerp door da kamer zonder eenige beperking tot wet worde verheven, liet drin gende verzoek vastgeknoopt: dat de kamer, bovenal het oog houdende op de toekomst, de gelegenheid openlale om gevvenschte uitbreidingen op gemakkelijke wijze achtereenvolgens te kunnen aanbrengen en dat zij vooral niet karig zij in het vaststel len van voldoend toezicht, voor eene goede uitvoering der wet onmisbaar. gemeenteraad! Zitting op Dinsdag den 22 Augustus a. s. des namiddags te l'/2 uur. Mededeeliiigen 1. Goedkeuring besluit tot overname in be heer en onderhoud van een gedeelte van den VlissingenKoudekerkschen straatweg. 2. Tot onderhandschen verkoop vau ge meentegrond aau M. J. Ketting. 3. Idem aan J. Monjé. 4. Infunctietreding nieuw benoemden on derwijzer aan school E. Overleggingen 1. Jaarverslag der gemeente Goes over 1881. 2. Brief hoofdbestuur Ned. Vereeniging tot afschaffing van slerkenclrank, in zake drankmisbruik. Voorstellen 1. Tot goedkeuring gemeente-rekening over 1881. 2. Bepaling der plaats voor de nieuwe Vischmarkt en adres van C. Doucet c.s. te dier zake. 3. Betrekkelijk bet overlijden van den beer H. A. Sitsen, hoofd van school C. 4. Vaststelling le suppl. kohier hoofd, omslag 1882. Kerk- en Schoolnieuws. Beroepen tot predikant bij do Evangelische Luthersche gemeente alhier, de heer C. W. Pohlman, thans te Groede., en tot predi kant bij de Ned. herv. gemeente te Mid delburg de heer E. "VV. Heinecken, thans te Haarlemmermeer. Bedankt voor het beroep naar de Ned. herv. gemeente te Oostkapelle, de heer J. A. van Boven, te Klaaswaal. Benoemd tot hoofd der openbaxie school te Sluiskil (Ter Neuzen) de heer J. S. Roosma, onderwijzer te Kloetinge; idem te Wolfaartsdijk de beer C. van d6r Slikke, onderwijzer te Goes. LAND B O U W. Hetofficiëele oogstbericbt uit Zeeland luidt als volgt De tarwe is niet krachtig opgewassen en de stand veelal te dun. Bij gunstig oogstweder kan de uitkomst echter middelmatig zijn. Van lijk gemaakt. Indien Lord Courtlancï kwam te sterven Maar hoogst waarschijnlijk zou hij niet sterven. Niemand had nog gezegd wat hem eigenlijk scheelde. Hij geloofde dat de ziekte van den graaf slechts een verzinsel was om Alma terug te brengeu. Als hg ge daan had wat de eer hem gebood, zou hij Kirkwall meegetroond hebben naar de eene of andere berg rond de stad en hem daar als een hond nedergeschoten nebben. Eer! Zoodanig was de ziel van Mark Dickenson door hartstocht en toorn bezoe deld, dat hij voor het oogenblik niet in staat was om rechtschapen te denken of te oordee- len. Schoon kwam de zon op en wierp hare guldeQ stralen op hetzelfde tooneel, waur eenige oogenbliklcen te voren zooveel ellende was gezien geworden. Hij stond op, zette zijn hoed op en ging uit. de rogge verwacht men een vrij ruime O])- hrengst, zoo wat graan als stroo betreft. De wintergerst, gedeeltelijk reeds gesneden, zal een middelmatig beschot opleveren; de quali- teit van slroo en korrel laat te wenscheu over. De zomergerst staat vrij goed, hier en daar zelfs zwaar le velde en belooft een goede op brengst. Van de haver verwacht uien een vrij ruim beschot. Do paardeboonen ziju in enkele streken te dun opgekomen, ook liet de peul aanslag somtijds te wenschen over. Het grootste gedeelte is echter tot dusver een zeer goed gewas. Van de witte en bruine booneu (atamboou- tjes) is slechts eeu gering beschot te verwach ten; hier en daar wordt de bruine soort zelfs mislukt genoemd. De erwten, aanvankelijk veel belovend, le den in den peulaanslag en door te vroeg af sterven; de opbrengst kan echter over het ge heel nog bevredigend zijn. Koolzaad gaf slechts een middelmatig, dik wijls zelfs gering beschot; de qualiteit leed door den regen bij het snijden. Het vlas, in enkele streken te kort en te dun, is, over het geheel genomen, goed ge slaagd. Bij de aardappelen heeft zich de bekende ziekte zeer vroeg vertoond; stengel en blad der meeste soorten van de vroege ook de knol zijn vrij sterk aangetast. Een ruim beschot kan niet meer worde» verwacht; bij voortwoe- keriug der ziekte in de knol der late soorten, zou de opbrengst zelfs zeer gering kunnen zijn. Suikerbieten, mangelwortels en paardepeen zijn grootondeels te dun opgekomen en ach terlijk; zelfs bij verder goede ontwikkeling zullen deze gewassen over het geheel slechts een matig beschot opleveren. Van klaver eu lucerne was de opbrengst ruim eu goed. Het grasgewas leverde, by een onafgebro ken en krachtigen groei, ruim voeder op; hooi werd in ruime hoeveelheid, doch.'door den regen in meer beschadigden toestand binnen gebracht. GEMENGD NIEUWS. Uit Zwartsluis wordt van 18 Aug. ge schreven; Zekere schipper Hiemstra, uit Vries land, had te Hasselt grint geladen en kwam met zijn lading te Zwartsluis aan. Daar zijn boot te Hasselt was gezonken, had hij zijn 9 jarig zoontje gelast, de boot te lichten en hem daarmee te volgen. Toen heden-middag de jongen echter te voet te Zwartslais kwam, zond de vader hem terug, met de bedreiging, dat hij hem niet aan boord wilde nemen,als hij niet zorgde de boot meê te brengen. Het kind ging terug naar Hasselt (eeu afstand van een uur) en kwam heden-avoncl met de boot ach ter een auder vaartuig aan terug, in de hoop Overal in de rondte vertoonden zich de tee kenen van den storm in de gedaante van ver brijzelde daken, gebroken vensterruiten en groote plassen, die de straten bijna onbegaan baar maakten het waren voor Mark zinne beelden van den eveneens woesten strijd, welke in ziju eigen hart had gewoed. Woest stormde hij de heuvels op, liep mij len ver alsof hij door inspanning zijn noode- loozen toorn zocht te verbannen. Indien gisteren op hetzelfde uur, dus ge loofde hij, Alma hem plotseling ontroofd was, zou hij zich van de steile rotsen in de nog op roerige watereu daar beneden geworpen hebben. Gelukkig dat bedeu boosheid hem van wanhoop redde. Zonder moede te worden, legde hij vele ureu gaans in zijn opgewonden heid af, maar ofschoon hij, wat men noemt, een krachtig man was, heeft do menschelijke kracht hare grenzen en na eene poos bega- dat de ontaarde vader tot kalmte zou zijn ge komen. Die hoop bleek echter ijdel te zijn, toen het kind vernam dat de vader was vertrokken. De politie heeft zich de zaak aan getrokken en het kind vooiloopig ouder dak gebracht. Te Amsterdam heeft een der zwervende honden, die, vooral voor kinderen, het rustig straatverkeer onveilig maken, een meisje zóó in den arm gebeten, dat dit lichaamsdeel zal moeten worden afgezet. Eergisteren is aan het station te Breda, bij het rangeeren van treinen, een machinist- leerling overreden en in deerniswaardige» toestand naar het ziekenhuis vervoerd; zijn ann is verbrijzeld, terwijl een der voeten zal moeten worden afgezet. Te Nijmegen is een 16-jarig jongeling bezweken- aan het haastig doorslikken van een stukje vleesch. Als een curieus voorbeeld, hoeveel dom bijgeloof er nog heerscht, met name in Bries- land, wordt gemeld, dat een bijenhouder dezer dagen bericht bracht aan zijn bijen vau het overlijden van zijn grootmoeder. Als dit niet geschiedt, kwijuen de diertjes wegHet be richt werd overgebracht door aan alle korven te tikken en ze een weinig te verplaatsen. Niet alleen dat de ijmlcers hieraan sterk geloofde», maar de grootmoeder had het ook op haar sterfbed verzocht(N. v. d. D.) Er wordt in ons land veel werk gemaakt vau het aanleeren van vreemde talen; de Ne derlander onderscheidt zich in dat opzicht gunstig van andere nationaliteiten en vooral als onze landgenooten in het buitenland komen, ondervinden zij het gemak daar van; maar ontmoet men hen in gezelschap pen, dan maken zij een minder goed figuur, dan nemen zij aan het gesprek veelal slechts aarzelend deel; personen met een geringere mate van taalkeuuis steken hun daardoor- gaans de loef af. Hoe jammer dit is, on dervonden wy dezer dagen in een gezelschap gegroepeerd om drie dames, een Engelsche, die redelijk goed Duitsch en Bransch sprak, een Hollandsche met wie dit ook het geval was eu een Duitsche, behalve haar moeder taal, de Engelsche en de Bransche talen machtig. Het gesprek droeg een tamelijk polyglottisch karakter, maar liep toch vlot vau stapel; waaraan dit was toe te schrijven, moge uit het volgende voorbeeld blijken. De Hol landsche dame wilde over een monnik spre ken, maar kon niet zoo dadelijk op dat woord in het Duitsch komen, zij haperde even; neint zeide zij, xein..., ja wie heisst dasz?.. ein.... nuneine Eonne.. aber mannlich". Deze Eigenaardige omschrijving had een dubbel voordeelzy bracht het ge/.elschap in een vroolyke lachbui en ieder had dadelijk begre pen wat onze Hollandsche dame bedoelde. (2).) ven hem zijne krachten bijna geheel. Toen hij ten laatste in het hotel was terug gekeerd, was zijn tred niet meer zoo vlug als toen hij des morgens vertrok, hetgeen niet te verwonderen was, omdat hij in geen twaalf uren 9euig voedsel genuttigd had. fly bestelde eeuig eten in de koffiekamer, omdat hij sints het voorgevallene de zitkamer boven niet meer kou uitstaan. Na het eten zou hij alleen met de boot naar Calair gaan of naar Rome, Jerusalem of elders als hij maar gestadig in bewe ging was. Te gelijk met de soep bracht de kellnei hein een telegram. Hij stootte het bord weg en sprong op, vergeten dat hij bijna uitgehon gerd was. Hoofdstuk IX. Terugkomst. De Londensche 9traten, waar men, zelfs in Juni, in de voorname wijken iaat opstaat; Bij de nummering van de visschersyaar- tuigen is gebleken, dat de Texelsche vloot uit 111 schuiten bestuit, tneereiuleels en voor eeu groot deel des jnars voor garualenvissclien en mosselkorren. Het elfjarig zoontje van J. G. Heinen, te Weerdingercaond van een boodschap naar huis gaande, werd door een schipper aange roepen om hem de draaibrug voor de behuizing van J. Nijmanting af te draaien. De knaap voldeed daaraan en ontving daarvoor tot loon een cent. Een andere jongen van dertien jaar wiens vader zijn woonplaats in een schip heeft en reods sedert een geruime» tijd bij die draai brug met zij» woonschip licht, maakte aan spraak op die cent, dewijl doorjhom die brug da gelijks voor de passeerende schepen wordt af- eu over gedraaid; maar de jongen van H. wilde dec cent uier. weder afstaan, waarop de 13 ja rige jongen hem tegen den grond wierp en hem met zijn klomp onophoudelijk op het hoofd sloeg. Een vrouw, die het zag, trok hem er eindelijk af, waarop de zoon van H. schreiende naar huis liep en aan zijn moeder klaagde, dat hem het hoofd stuk was. ^Bind mij er toch een doek om", zoo jammerde hy; zij voldeed hieraan en hield hem het hoof dmet water nat, doch de pijn hield niet op, althans hij schreide al door. Hierrp heeft zij hem te bed gelegd,en toen eeuigen tijd daarna de vader thuis kwam en de jongen naar den schijn iets beter was, besloten zij te bed te gaan; de vader zou hij hem slapen, dan kou die hem, als hij iets noodig had, helpen. Tegen 2 uren 'snachts werd de moeder wakker en verliet het bed om eens te zien hoe het met haar zoontje was; op haar vraag dienaangaande aan haar man, ant woordde deze, dat de jongen noch al onrustig was geweest, doch nu in slaap was gekomen althans hij was nu rustfg. De bezorgde moe. der krijgt nu de lamp, om eens beter te kun nen zien, en nu ontwaren beiden, dat de vader zijn zoontje dood in de armen heeft. Dat ziet men meer. Een oude bede laarster van 67 jaren, die sedert 30 jaren zomer en winter aau de brug van Arcole te Parijs de liefdadigheid der voorbijgan gers had ingeroepen, stierf dezer dagen. Onder een hoop vodden vonden de nage. laten betrekkingen maar even de kapitale som van 17,000 francs, welke in bankbil jetten van 1000 franc in een ouden rok genaaid was. Een depêche uit Bern van den I6n meldt dat de vrees omtrent het lot pan een Eugelsch tourist, die met zijn twee gidsen, k bij het bestijgen van de Matterborn, ornge- komen zou zijn, verwezenlijkt is. De drie ly-1 ken zijn naar Zermatt teruggebracht. Te Luik is verleden Zondag in den schouwburg een ongeval voorgekomen, dat hoogst ernstige gevolgeu had kunnen hebben j ontwaakten tot de dagelijksche bezigheden omstreeks 9 uren 's morgens. Yroolijke mei den schuurden de trappen, bakkersjongens brachten warm brood aan de huizen op Bel. grave Square en de buurt, juist toen een han-j som naar het huis van Lord Courtland reed en Kirkwall en Alma er uit stapten. De Lady zag er slordig en erg bedrukfl uil tien jaar ouder dan toen zij den vorigeiil dag om 4 ureu uit rijden was gegaan, maarf zij had een dichten sluier voor en niemand zag iets van haar gelaat voor zij in de eetkamer was. Toen maakte zij haar doek los, zette haa' hoed af en streek haar verward haar gelijk Cara ontving hare zuster slechts met de betuigingeu der teederste liefde. Geen woord van berisping kwam over hare lippen en met geen teeken of wenk gaf zijLte kennen dat zij wist van waar hare zuster geko men was. Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1882 | | pagina 2