No.l 67. Zondag 20 Augustus 1882, 20ste Jaargang* 3,90. gekleurde plant. -Fr.vnsehea oorlog. I gekl. pl. RIDDER GRAAF plaat. rde platen. net fraaie gekl. pl. •aai gekl. pl. f 2. 'leurde plaat, leelen f 2,80. 0,60. ze te zamen voor slechts f 4,50. mbieding is nooit :s, de uitstekjndste, Boekwerken. Deze men de Nos. inoet DOHEN, Magazijn GO U D EN Medaille TEN HERSTELLEND. 22, rue Drouot. B ALL» APOTUBKEH DIENST Middelburg v.v EN ST. ,gen, (Remise) vm. 5.— urg, (Remise) 5.30 8.—, 9.30, II,—j 0, 8.—. 9.30. 8.40, 10.10, 12.—. .10, 8.40, 10,10. estdagen. ll._, nm. 1.—, ..30, 10.—. 10, 11.40, nm. 1.40, 9.10, 10,40. E D IE N S T jn Vlissingen v. v EN ST. m, 1.20, 3,30,7,— ïm. 2.30, 4.45, 8.— estdagen. 11nm. 1.20, 7.-. 8.—. 1.- 1.- !DIENST Botterdam v. VAN ROTTERDAM: oul. 17 '8 rnoig. 10.— aterd. 19 r 10.— Jinsd. 22 u 11-80 •DIENST Ien. Zierikzee v.v. VAN ZIERIKZEE: ond. 17 niorg. 6.— Tijdag 18 0.30 aterd. 19 7.80 aterd. 19 'fl midd. 3.30 oudag 20 3.30 Iaand.21 's morg. 11.30 's midd. Biusd. 22 iVoensd23 IMS. 3.30 i %m. ;SDA6, WOENSDAG en ZATERDAG. 7.30 nm. 3.— 8— 3.30 10.30 11.— n (5.'a midd. 12.— C.30 nm. 12.30 len trein welke 5or dien dag. Lsiiigen. MjssiM.si ni; mmmi BUREAU; Hoek Korte Walstraat-Groenewoud, I N° 1. Prijs per drie maanden X,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert ziek bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIEVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Cliches en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de'firma G. L. DAUBE s Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- én ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. BI IV Ml AP. Vlissingen, 19 Augustus. Van 12 tot 18 Augustus zijn alhier uit Queenboro met de mailbooten aangekomen 92S en daarheen vertrokken 868 passagiers. Door wijlen den heer W. de Kruijff is hij laatste wilsbeschikking aan de vrijmetselaars loge l'Astre de l'Orient alhier, bemaakt een som van f 1000, alsmede f 1000, aan het vrij metselaars weduwen en weezenfonds te De venter, alles vrij van successierecht. Gisteren morgen te 4 u. 30 m. arriveerde alhier ter reede bet Engelsche stoomjacht Osbornegezagvoerder Rose, aan boord waar van zicb bevonden de prins en prinses van Wales, hunne twee zoons en drie dochters met gevolg, die omstreeks half twaalf per extra-trein de reis naar Keulen en verder naar Wiesbaden vervolgden. Des namiddags vertrok de Osborne weder naar Engeland. *Hansweert 18 Augs. Aaustaanden Woens dag zal door het fa of aren muziek gezelschap //Eendracht maakt macht" van Kruiningen de heer vau Gorsel, als burgemeester der ge meente Rillaud-Bath worden ingehaald. ^Verplaatst met ingang van 1 September 1882, dhr. A. Hoevenagel, commies 3de klas se van Hausweert naar Middelburg en dhr. C. Bierens, commies 1ste klasse van Zierikzee naar Hansweert. Men verneemt, dat op last van den minis ter van oorlog doot de inspecteurs der cavale rie en artillerie een commissie is uitgenoodigd rapport uit te brengen omtrent de in dit jaar aangenomen remonte-paarden bij die wapens, naar aanleiding van een bij het departement F 1 LLIT AIMA'S GEVAAR. Novelle uit het Engelsch. 23.) De snelheid, waarmede Kirkwall deze woorden uitsprak, de bijna verbazingwek kende kordaatheid in de houding van den kleinen man, schenen indruk te maken op Mark Dickenson en hij zeide heel zachtkens- »A.ls Alma naar haar man wil terugkeeren, verlang ik niet haar dit te beletten/' //Eu zult gij niet boos zijn smeekte zij. //Neen, Alma." Hij deed geene pogingen om haar co omhel zen, maar raakte haar hand met zijn vingers aan en Kirkwall, die het raadzaam oordeelde aan het onderhoud een einde te maken, viel in met //Nu, Lady Courtland, moeten wij ons van oorlog ingediende klacht van don paar denarts le kl. Boudewijnse. Genoemde com missie zou zijn zamengesteld uit de paarden artsen van Ghert, Huffnagel en Warnsinck, zoodat door die benoeming is voldaan aan den wensch des ministers, dat de commissie uit personen, buiten het leger staande, moet wor den zamengesteld. NR. Cé.) Het Tad. verneemt, dat de duiker Welte vreden zijn onderzoek naar het wrak van de Adder heeft geëindigd, en dat van de uitkom sten dier onderzoekingen rapport is uitge bracht. Een nader onderzoek wordt echter zeer noodig geachthet departement van marine zal dat met mariDo-daikers van de werf te Amsterdam doen instellen. Er zal een commissie benoemd worden, beslaande uit een officier van de marine, den hoofdinge nieur-adviseur voor scheepsbouw bij de marine en een ingenieur van den watorstaat, om uit de reeds verkregen eu nog nader te verkrijgen gegevens een advies, betreffende het lichten van de Adder uit te brengen. De deskundigen in Engeland hebben als bun meening te kennen gegeven, dat het lichten niet mogelijk zal zijn. De personen, tot wien men zich wenden kon,verklaarden geen zwaar der schepen gelicht te hebben dan van 1000 ton {de Adder weegt 1600 ton,) en dan nog in rivieren. Daar de Adder diep ligt, zou het lichten nog moeilijker gaan. Volgens de thans verkregen uitkomsten van het duikeronderzoek is de ligging van het schip goed bekend. Het licht nagenoeg evenwijdig met de kust, omgekeerd met de kiel van de kust af. Aan den kant der kust is ouder de naar den bodem der zee gekeerde zijde van het schip het zand weggespoeld, terwijl dit tegen de naar zee gekeerde kiel en zijde is opgehoopt. Het achterste gedeelte zit diep in het zand, het voorste gedeelte zit omhoog. Of men in het schip kan komen, is door het onderzoek haasten of wij zullen den trein, die op de boot rijdt, niet meer halen." Hij sloeg haar den eenigen doek, dien zij medegebracht had, rond de schouders, nam het kleine reisvalies op en opende de deur, die naar den gang voerde. Er waren nog verscheidene menschen, die opgebleven waren, daar zij door den storm zoo waren ontsteld, dat zij geen trek meer hadden om naar bed te gaan. De heer Kirkwall vroeg een kruier om in lichtingen aangaande de aaukomst van den trein. ffVan morgen gaat er geen trein, omdat er geene boot aangekomen is," was het ontmoe digende antwoord. //Wanneer gaat dan de volgende trein naar Londen »Niet voor 6.20". Vier uur en een kwartier te wachten, terwijl Lord Courtland tusschen leven en dood zweef- van den duiker Weltevreden nog niet uitge maakt. De Willem, Barents, is den 17n Juli gepraaid op 72° 38' breedte en 49° 56' lengte door de Hope. De Barents had de Kara-zee door de Zuidelijke straat niet kunnen binnenkomen daar er te veel ijs was. Ze was daarom op weg naar de Matotsehkinscharr, de straat welke Nova Zemblain tweeën deelt. Den 16n Sept. a. s. zal van Harderwijk ver trekken, om mot het stoomschip Drenthe naar Ned.-Indië te worden overgebracht, een deta chement suppletietroepen, sterk 42 militairen, waaronder 7 onderofficieren, onder leiding van den ln luit. der inf. J. Borman'de Munck, medegeleider 2e luit. der inf. E. A. C. van Rechtere»; en den 23 Sept. per[stoomscliip Prins van Oranjeeen gelijk detachement, onder leiding van den ln luit der inf. N. T. van der Tak, medegelcider 2e luit. der inf. L. J. Ludolph. Van wege de Rotterdamsche afdeeliug der Ned. maatschappij ter bevordering der phar- macie zal in de volgende maand een cursus wovden geopend ter opleiding van jongelieden tot apothekersbediende. 'sjaars nog geen f 60,000. Thans meer dan 25 millioeu. Vdur 80 jaren waren er niet meer dan 70 zendiogseholen. Nu ziju er over de 12,000, met ruim 400,000 leerlingen, In 't begin dezer eeuw bestonden er nog slechts 50 overzettingen der H. schrift. Nu meer dan 250. En de evangelische zendelingen hebben bovendien in den tijd van 70 jaren van niet minder dan 00 talen, die nog geen litteratuur hadden, de woordenboeken en spraakkunsten bezorgd. [H.) In het begin dezer eeuw bestonden er 7 zendeling-genootschappen niet ongeveer 170 zendelingen. Thans zijn er minstens 70, met niet minder dan 2500 Europesche en Ame- rikaansche zendelingen; 24,000 is 't getal der inlaudsche voorgangers. Vóór 80 jaren waren er naar schat ting omtrent 50,000 bekeerde heidenen. Nu telt de evangelische zending er minstens 1,650,000. Vóór 80 jaren bedroegen de gezamenlijke inkomsten der evangelische lieidenzending de en Mark in die kleine kamer vau het Lord Warden hötel zich als een krankzinnige ge droeg. De heer Kirkwall verzocht Alma wat rust te nemen; hij zou zorgen, dat zij in tijds ge wekt werd. Maar dien nacht ten minste was het haar onmogelijk te slapen en boveudien liet hare verbeelding haar geen rust. Zij zou hier blijven, zeide zij eu zoo goed het kon iu dien armstoel wat rusten. De tijd zou spoe dig voorbij gaan, maar zij hoopte dat hij haar niet zou verlateD. Kirkwall verzekerde haar dat hij doen zou wat zij het liefste had. Mark zeide niets, maar bleef in de kamer onrustig heen eu weer loopen. Het was een droevige, afmattende nacht voor alle drie, voor Alma misschien het meest^ omdat zij de eenige was, die uit wroeging leed. Vroeg brak echter het daglicht door en einde lijk sloeg de klok zes uren, toen Tom Kirkwall Door het bestuur van „De Dageraad vereeniging tot bevordering der vrije ge dachte tot zedelijke en verstandelijke ont wikkeling van den meusch; daartoe gemach tigd door de algemeene vergadering, gehouden den 9en Juli jl. te Amsterdam, is aan de tweede kamer een adres ingediend, waarbij het te kennen geeft: dat het met groote belangstelling kennis heeft genomen van liet wetsontwerp tot het tegengaan van overmatige» arbeid en ver- waarloozing van kinderen, door de regeering bij de kamer ingediend, voornamelijk om dat daarin het beginsel is weggelegd dat het niet alleen het recht maar ook de plicht van den staat is, zooveel mogelijk hen te beschermen, die zich zalven niet beschermen kunnen. dat het, schoon gaarne erkennende, dat dit wetsontwerp een schrede nader is op den goeden weg, echter met volkomen in stemming ontwaard heeft dat de regeering zelf het slechts een bescheiden stap acht, daar zij in hare memorie spreekt van rapporten, door inspecteurs in te dienen, die de grond slag zullen zijn voor latere wetten betref fende den arbeid; Dat het daarom aan den wensch, dat dit zich weder gereed maakte om te vertrekken. In al dien tijd hadden Mark en Alma maar zelden tot elkander gesproken. Nu schudden zij elkander zwijgend de hand. Het was alsof zij afgesproken hadden dat zij bier van elkan der moesten scheiden. Hij zou te Dover blijven. Kirkwall deed haar haastig de trappen af gaan naar een rijtuig, dat voor de deur stond en hen naar den trein bracht, die naar Lon den vertrok. Hij was dankbaar dat hij zoo goed geslaagd was 6D zag met verlangen uit naar den dank baren blik, welken Cara hem zou schenken. Mark Dickenson was nu alleen gelaten. Hij zette zich in den leuningstoel, weikeu Alma zoo pas verlaten had en peinsde. De gebeurtenissen van zoo even waren niet bijzonder genoegelijk voor hem geweest; hij was vooral outevreden op zich zelven Hij had het spel verloren eu zicb zelven belache-

Vlissingse Courant | 1882 | | pagina 1