VLISSINGSCHE COIIMNT. No. 66. Donderdag 17 Augustus 1883, 20ste Jaargang. riMiüif BI i\ i\ li i\ L AIV D. BUREAU: Hoek Korte Walstraat-Groenewoud, I N° 1. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zieb bij alle Boekhande-, laren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Erankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitsckland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. Aan 't bureau van politie is als gevonden (redeponeerd een MEDAILLON, bevattende twee portretten. GEMllEHliBESTllllli. No. 74. LANDBOUW-TENTOONSTELLING. De burgemeester van Vlissingen; vestigt de aandacht der belanghebbenden op de bij hem ingekomen circulaire van den heer commissaris des konings in Zeeland d.d. 5 Au gustus 1S82, A no. 3247, 3e afdeeling, van den navolgenden inhoud Aan de burgemeesters in Zeeland. Het comité, dat door do besturen van ver schillende landbouwmaatschappijen in Neder land is bulast met do uitvoering van het plan eener in 1884 te houden internationale land bouwtentoonstelling, beeft mijne medewerking ingeroepen. Reeds weid Amsterdam als de plaats der ten toonstelling aangewezen en oen uiturst geschikt terrein door het gemeentebestuur daarvoor too- gezegd; de verdere uitvoering hangt er van af, of aan het comité vóór 1 Januari 1883 genoeg zame geldelijke steun zal zijn verzekerd om de tentoonstelling op Nederland waardige wijze te doen plaats hebben. Het comité heeft bereids tot het bekomen der vereischte toezeggingen, door uwe tusachenkomst de hulp der belang- stellende ingezetenon ingeroepen. Het behoeft niet te worden betoogd dat bet welslagen dezer tentoonstelling van groot be lang is voor onzen landbouw en daarmede voor ons geheele vaderland. Nu uit eigen beweging commission uit Engeland en Amerika, die wel licht door anderen zullen worden gevolgd, ons land bezoeken om onzen Nederlandscben land bouw eu veeteelt te leeren kennen, en om nau were landbouw-handelsbetrokkingen met ons aan te knoopen, uu de concurrentie met het buitenland den Nederlandschen landbouwer tot inspanning van alle krachten noopt, nu is het meer dan ooit tijd om krachtig leven bij onze landbouwers op te wokken, een einde te maken aan hun isolement en ben meer tot elkaar te brengen, en van elkander te doen leeren, einde lijk om uit alle deelen des land9 bijeen te bren gen wat onze Nederlandscho bodem vooral op bet gebied van veeteelt en zuivelbereiding kan voortbrengen, en dat te plaatsen naast vee en producten nit het buitenland, opdat ook de vreemdeling kunne zien wat de Nederlandsche landbouw en veeteelt voortreffelijks heeft en voortbrengen kan. ALMA'S GEVAAR. Novelle uit het Engelsch. 2.) Terwijl Mark nog poogde hare onrust te doen bedaren en haar elk geluk, zelfs een leven vol bekoorlijkheid, voorspiegelde, werd er luid aan de deur geklopt, hetwelk beiden verschrikt deed opspringen. Bijna tegelijk met het kloppen ging de deur open eu de heer Kirkwall trad binnen. Hij zag er nog kleiner en potsierlijker uit dan gewoonlijk met zijn lange, rond zijn beenen slingereude regenjas en zijn lagen hoed op het hoofd, waarvan de regen als met stroomen afliep. //De hemel zij dank, dat ik niet te laat ben Het door no landbouw-maatschappijen ont worpen en door hot comité uit te voereu plau eener internationale landbouwtentoonstelling te Amsterdam, mag dus óp de algomeene en warmo belangstelling aanspraak maken. Ik meen daarom te mogen vertrouwen dat de tus- scbenkomst en medewerking, door dat comité van u gevraagd, gaarne en bereidwillig zullen worden verleend. Vlissingen, den 14 Augustus 1882. De Burgemeester, Th. VAN UIJE HETERSE L B. Vlissingen, 16 Augustus. De sedert geruimen tijd geleden gesloten overeenkomst van de koninklijke maatschap pij de Schelde met de regeering, betreffende de exploitatie van een gedeelte der havens en haventerreinen alhier, ia thans ter bekrachti ging aan de tweede kamer aangeboden. De uitgifte in erfpacht betreft de terreinen rondom de beide binnenhavens benoorden het verbreed kanaal tot aan den Prins-Hendrik- weg en het terrein ten oosten en noorden van de buitenhaven. Het terrein aan de westzyde, met al wat zich daarop bevindt, is buiten de overgaaf gelaten, ten einde voor den staat de gelegen heid te behouden, groote stoomvaartmaat schappijen met de ponton, de pontoulial en het aanliggend terrein ten dienste te staan, indien dit te eeuiger tijd noodig mocht blijken te zijn. Voor de beide binnenhavens wordt het ge bruik uitsluitend gegeven, ten einde de maat schappij in staat te stellen tot de beffing van kaai- en liggeld, dat tot een maximum wordt beperkt, zoodat van geea schip meer geheven kan worden, dat nu aan haven- en schutgeld daarvoor wordt betaald. Van de stoombooten van de maatschappij //Zeeland," die aan het rijk reede havengeld betalen, zal door de maat- gekomen," zeide hij, terwijl hij zijn hoed op de tafel wierp en de beide vluchtelingen met een half bedroefden en kluchtigen blik aan staarde. v Wat komt gij bier doen?" vroeg Mark Dickenson, die dadelijk bij zijn komst zich van Lady Courtland verwijderde. „O, gij dacht dat u alles zoo maar zonder eenig bezwaar, mede zou loopen, nietwaar? Hot weder is echter beter voor u geweest dan gij voor u zelveu waart." Deze woorden sprak de kleine man met een goede dosis sacrasme uit. //Wezenlijk, Kirkwall, ik vind, dat uwe tusschenkomst niet te rechtvaardigen is. Gij hadt geen //Zacht wat, Dickenson, spreek niet voor ge weet, waarover gij spreekt. Ik ben op het verzoek van hare zuster gekomen om Lady Courtland te smeeken met mij naar Londen terug te gaan, voor dat hare afwezigheid aan- schnppij geen liggeld mogen worden geheven wanneer zij verhalen naar de terreinen, die genoemde maatschappij in huur heeft. De vaste canon, door de maatschappij de Schelde te betalen, zal jaarlijks f 2850 bedragen en bovendien zal een veranderlijke jaarlijksche uitkeering moeten plaats hebben in verhou ding tot de toeneming van het scheepsvaart- vorkeer, hetwelk de maatschappij in het leven zal weten te roepen, boven dut, hetwelk in 1878 bestond en waarvan de uitkomsten aan de vaststelling van den canon hebben ten grondslag gelegen. Dat verkeer beliep een cij fer van ongeveer 170,000 M3. De onderhoudsplicht der maatschappij ia zoo nauwkeurig mogelijk omschreven. De bevoegdheid der maatschappij om het bestaande te veranderen is beperkt met het doel om den hoofdvorm der liavenwerken in stand te houden en de voorwerpen, die bij den staat in onderhoud blijven, tegen beschadiging te vrijwaren. Overdracht der exploitatie aan derden wordt van voorafgaande machtiging des konings af- hunkalyk gemaakt, om te waarborgen, dat de 1 onderneming in goede handen blijve. Gisteren werd op eene plechtige wijze ter aarde besteld het stoffelijk overblijfsel van wij len den heer H. A, Sitsen, hoofd van school C, die in den laten namiddag van j.l. Zaterdag, na eene kortstondige ziekte, op 40-jarigen leeftijd aan den kring der zijnen door den dood werd ontrukt. Door bet onderwijzend personeel te dezer stede, waarbij zich eenige leerlingen der ver schillende klassen zijner school hadden aange sloten, ter laatste rustplaats gebracht, werd de lijkstoet by den ingang van het kerkhof opgewacht door het dagelijksch bestuur dezer gemeente, de district- en arrondissement- schoolopzieners C. M. van Visvlieten mr. van Teijlingen van Middelburg,de leden der plaat leiding geeft tot verdere schandalen ,/Onmogelijk!"riep Alma uit, zonder hem zelfs aan te zien. //Het is onmogelijkik kan de droefheid van Lord Courtland en den toorn van mijn vader niet in het aangezicht zien. Ik heb mjjn weg gekozen en dien moetik volgen." z/Onze weg is voor ons gekozen; het wordt ons zelden vergund er een voor ons zeiven te kiezen," zeide de kleine man, die al de ge strengheid, waarover zijn klein persoontje te beschikken had, te hulp riep. ffUw weg Lady Courtland, is het om met den allereer- sten trein naar de stad terug te keeren." z/Met welk recht stelt gij voorwaarden aan Alma?", vroeg Mark woest. z/lk ben de afgezant van hare zuster Lord Courtland is stervende!" Die aankondiging kwam plotseling en eenigszins ruw. Maar zooals hij verwacht had, trof zij doel. selijke schoolcommissie, de besturen der ver- eeuigingen I'loralia eu Eigen Hulp, die met eene groote schare van deelnemende vrienden en leerlingen, de laatste eer aan den ontslapene kwamen bewijzen. Toen de lijkkist, waarop door leerlingen van den geliefden doode, twee lijkkransen waren gelegd naar de groeve der vertering was ge bracht en daarin was nedergelalen, nam de waarnemende burgemeester, de beer Th. van Uije Pieterse, namens het gemeentebestuur, het woord, eu bracht niet alleeu eene welver diende hulde aan den overledene als een lief hebbend echtgenoot, en zorgzamon vader van 5 kindereu, nog te jong om bun verlies eenigszins te kunnen beseffen, maar ook als een onderwijzer bij uitnemendheid,wiens leven opging in den omgang met zijne leerlingen, die hem eerden eu hoogschatten. Burg. en weth. gevoelden behoefte dit uit te spreken aan bet graf van hem, die daar nu rust van zijnen gewichtigen arbeid. Namens de plaatselijke schoolcommissie, die door hare tegenwoordigheid bet bewijs weusch- te te leveren, dat zij den bijzonderen ijveren de verdiensten van den heer Sitsen als ouder wijzer der jeugd ten hoogste waardeerde, voer de de heer I. Montague het woord, die de diepbedroefde betrekkingen van den overle dene een troostwoord toesprak, hen wees op den Overwinnaar van dood en graf en alle aan wezigen aanmaande, om toch by tijds nog te bedenken, wat tot hun eenigen vrede dient en daarvoor te werken zoo lang het dag was. De districts-sell ooiopziener C. M. van Vis vliet deed, na de treffende woorden der vori ge sprekers uitkomen, wat de maatschappij in het algemeen en de gemeente en de pro vincie in het bijzonder in den ontslapene als onderwijzer verliezen en bracht mede hulde aan diens onverdroten ijver ten allen tijde by //Courtland, stervende? en mijne zonde heeft hem gedood 1" riep Alma en sprong op alsof zij dadelijk tot hem wilde gaan. Mark deinsde terug toen hij haar hoorde weeuen. Het was de eerste maal dat zij hare liefde voor hem eene zonde noemde en na tuurlijk was hare volledige bekentenis er van hem verre van aangenaam. Zij ging naar de deur, terwijl niemand poogde haar tegen te houden. Daar geko men, keerde zij zich om eu giug met lang zame schreden weder zitten in den leuning stoel, waarvan zij zoo even opgestaan was. z/Ik heb het recht verbeurd om bij hem te zijn," zeide zij, op dien kal uien, doffen toon, waaruit zooveel ellende spreekt. De heer Kirkwall ging tot haar en natn haar bij de hand. »Het is niet te laat om het verledene te herstellen, indien gij nu met mij naar hem terugkeert. Niemand weet iels van uwe af

Vlissingse Courant | 1882 | | pagina 1