VLISSINGSCHE COURANT. No. 165. Zondag 13 Augustus 1882, 30ste Jaargang. GEMEENTEBESTUUR. BINNENLAND. BUREAU: Hoek Korte Walstraat-Groenewoud, I N° 1. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE 5 Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland c Frankrijk f 1,65 per drie maanden. handelslractaat hielpen verwerpen, geweigerd liatl, zich met de vorming van een ander ka binet te belasten. „Hierop is nan den beer Tak van Poortvliet de samenstelling van een nieuw ministerie op gedragen on beeft hij, onder bereidverklaring om zich tot dat einde te begeven naar de hem aan te wijzen plaats in liet buitenland (wegens 's konings verblijf buitenlands) verzocht in de gelegenheid te worden gesteld* mondeling re- keuschap te geven van den grondslag, waarop naar zijn oordeel dergelijk formatie zou belmo ren te worden beproefd. „Op 31 Juli, tijdens 's konings terugreis, is hem te Frankfort a/M. het gevraagd verhoor verleend. De heer Tak heeft toen doen uitko men, dat ten onrechte een politieke strek king was toegeschreven aan de stemmingen in de tweede kamer over het Fransche handels- tractaat, in weerwil dat de bestrijding, zonder ouderscbeid van richting, elke politieke betee- kenis aan het uit te brengen votum had ont zegd. Vyorts heeft hij zich gezind betoond om de hem toegedachte taak op zich te ne men, wanneer hij zich verzekerd mocht hou den van het verlof, om onverwijld aan de sta- ten-generaal de wetsvoordrachten aan te bie den betrekkelijk de noodzakelijke wijziging van sommige, den wetgever al te zeer de han den bindende voorschriften der grondwet, in den geest als in 1879 was voorgesteld. „Na afloop van het gehoor, dat gevuimen tijd had geduurd, ontving hij de uitnoodiging, een schriftelijk verslag van het gesprokene aan te bieden. De indieuing leidde tot de mede- deeling in een voorden heer Tak hoogst wel willend schrijven vervat, dat het geschikte tijdstip tot wijziging der grondwet geacht werd vooralsnog niet gekomen te zgn. Op grond van deze mededeeling beeft de beer Tak begrepen, geen verder gevolg aan de hem ver strekte opdracht te moeten geven. Men ver wacht nu eerstdaags de aanvulling van het demissionaire kabinet, dat op een, of ten hoogste een paar uitzonderingen na, in zijn tegenwoordige-zutueuatelling gehandhaafd zou blijven. Naar de N. Holt. Cl. verneemt, zal door de regeering een onderzoek worden ingesteld naar het getal verhuizingen van gegoede ingezete nen naar andere gemeenten, in de laatste tien jaren, in verband met het voornemen om bij de herziening van het gemeentelijk belasting stelsel op die verhuizingen te letten, zoodat o. a. de met-inwonende eigenaars van oiiToe- reude goederen, en in het algemeen degenen, die genieten van de inrichtingen en dezorg eeuer gemeente,waar zij niet wonen, meer dan tot dusver zouden kunnen worden aangeslagen in de belastingen van die gemeente. Bij de commissie tot het verzamelen van gegevens betreffende emigratie naar Zuid- Afrika is uit Pretoria per telegraaf bericht ont vangen, dat in de Transvaal een permanente emigratie-commissie is benoemd, waaromtrent per brief verdere berichten zulleu worden ge zonden. Dit bericht is een afdoend bewijs, dat de werkzaamheid der commissie ook in de in de Transvaal zeer wordt gewaardeerd en van die zijde gewenschte samenwerking zal worden verleend. De commissie hoopt dan ook weldra in staat te zijn, nadere mededeelingen omtrent deze zaak te doen. De Loiidensehe correspondent der N. Holt. Cl. doet een poging om aan de woorden in- treinen en ontlreinen (in en uit een spoorweg gaan) burgerrecht in onze taal te verschaffen. Wij bobben ia het Nederlandscb „insche pen" en „ontschepen," en op denzelfden grond zouden wij dus het voorgestelde „in- tveinen" en „onttreinen" kunnen aaunemen. No. 72. B R A N D W E Z E N. De burgemeester eu wethouders van Vlissin gen vestigen de aandacht der daarbij belang hebbende ingezetenen, op mogelijk brandgevaar ontstaan, door het broeien van niet behoorlijk droog binnen gehaald hooi, tengevolge der voortdurende ongunstige en natte weersge steldheid. Zij noodigen daarom die ingezetenen uit een nauwlettend toezicht te houden op de bergplaatsen of gebouwen waarin nieuw ge wonnen hooi is geborgen, daar zjj het aan zich zeiven zullen te wijten hebben indien de braodveïzekeringa-maatschappijen weigeren de brandschade te vergoeden ontstaan ten gevolge van hooibrooi, en daarbij gebleken onwil of verzuim om de noodige voorzorgen dienaan gaande te hebben genomen. Vlissingen, den 10 Augustus 1882. De burgemeester en wethouders voornoemd, TH. VAN ÜIJE FIETERSE, (L B.) De secretaris, P. FORBES WELS. Vlissingen, 12 Augustus. Van 5 tot 12 Augustus zijn alhier uit Queeuboro met de mailbooten aangekomen 1042 en daarheen vertrokken 897 passagiers. Van wege debeeren Boucquié, baron van den Bogaerde, te Brussel, Goethals te Ant werpen en Verhaeghete Blankeuberghe, door wie onlangs aan de gemeentebesturen van Middelburg eu Vlissingen concessie werd ge vraagd voor den aanleg van telephoongeleidiu- gen tusscben de beide gemeenten onderling, werden dezer dagen pogingen aangewend ter verkrijging van abonnementen. De concessionarissen,diebij genoegzame deel neming hun planzoospoedig mogelijk'wenschen uit te voeren, hebben den prgs van het abon nement bepaald op 1120 'sjaars, betaalbaar ALMA'S GEVAAR. Novelle uit het Engelsch. 21.) Hij zeide den man niet, of hij al dan niet den volgenden morgen zijn bagage kou komen ha len,maar hem zijn rug toedraaiende,verwijderde hij zich langzaam naar den grooten trap van h&thotel, en ging door een langen gang naar eene kleine zitkamer, die aan een der zijden °P het kanaal uitzag, waarover nu zware don derwolken, hiugau en de bliksemstralen bij tusschenpoozen de ziedende, inktzwarte gol ven verlichtten. Op de tafel stond eene lamp met eene kap er op, die het eenige licht was. In een der hoeken nabg het venster zat iemand. bij de opening van den dienst, welke uiterlijk één jaar na de bekrachtiging der concessie ge schieden moet, voor een afstand van ten hoog ste 2 kilometers, van de woning van den ge- abouneerde tot bet centraal bureau. Een te- lephoondiaad en toestel worden op kosten van de concessionarissen geplaatst in de woning van ieder geabonneerde. Daarvan zal men zoo dikwijls en zoolang men verkiest gebruik kunnen maken. Toestel en draad blijven even wel het eigendom der concessionarissen. Er zijn reeds geruimen tijd onderhandelin gen gevoerd, die voor de toekomst van Baarn van groot belang kunnen zijn. Het gedeelte namelijk der landgoederen, welke in die ge meente aan wijlen Z. K. H. prins Hendrik hebben toebehoord, en wel die gelegen benoor. den den straatweg naar Hilversum aan den spoorweg naar Amersfoort,dus om hetslations- gebouw heen, grootendeels nog met dennen- boschjes of laag eikenhout beplant, zou door een vereeniging van kapitalisten vau de booge erfgenamen voor een zeer aanzienlijke som worden overgenomen', met den borgtocht wel ken de prins indertijdjieeft verleend voor de obligatieleening der stoomvaartmaatschappij Zeeland. Nu Z. Mde koning hier te lande is teruggekeerd, zullen vermoedelijk weldra de onderhandelingen ten einde worden gebracht- (Bil.) Aan het Handelsblad deelt men het volgen de mede De heer van Lyndeu van Sandeuburg heeft op 8 Juli de vroeger aan hem verleende op dracht, waardoor een „nieuwe phase" ontstond en over welker aanvaarding hij aan de tweede kamer verklaarde nog geen besluit te hebben genomen, geenszins nedergelegd, maar ken baar gemaakt bezwaar te ontmoeten in haar vervulling, zoo lang niet een der leden van de volksvertegenwoordiging, die het Fransche Hot was eene vrouw. Zij sprong op toen de man binnentrad en snelde, hare armen rond zijn hals slaande, naar hem toe. „O, Mark, ik ben zoo bang!" zeide zij op een angstvalligen toon. „Het is een vreeselgke storm, lieve. Zou den wij het venster maar niet sluiten en om meer licht vragen? Wij kunnen van avond onmogelijk naar Calais Toen herhaalde zij, als in een droom, zoo als .hij slechts tien minuten geleden gezegd had. „Niet van avond! Wij kunnen van avond niet over 1" Zij ging weder naar den stoel, waarop zij gezeten had. „Het is vreeselijk'. O, wat een straal 1 Ik wenschte dat ik niet gekomen was „Wenscht gij dat, Alma? Bemint gij mij niet „U niet beminnen? Zeker, gij weet dat ik u bemin; maar dit is zoo vreeselijk." „Wil ik u naar Londen terugbrengen?" vroeg hij met eenige bitterheid in zijn toon. „Neen, neen, laat mij hier in vrede blij ven Ik ben veel te verschrikt om naar Lon den of ergens anders heen te gaan." En zij sprong op met saamgenepen han den toen een donderslag, zoo luid dat zij voor een oogenblik dacbt, dat het geheele hotel vernield werd, alle gesprek voor eene poos onmogelijk maakte. Mark ging naar haar en hield hare beide handen in de zijne, terwijl hij trachtte haar te troosten en gerust te stellen. Maar het scheen alsof het vreeselijke van den toestand haar in steen had veranderd. Zij was ï'.og gekleed met den hoed en mantel welke zij droeg, toen zij met Lord Courtland uit rijden was geweest, ©n op de tafel stond naast de lamp de reistasch, die zij hem gezegd had, dat gemaakt moest worden. Httwas 10 uren. Zij hadden eten besteld vóór de storm zoo hevig was geworden. Het overschot stond nog op de tafel en naar den schijn te oordeelen had geen van beiden met smaak gegeten. Zelfs was eene flescb cham pagne, welke Mark besteld had, om, wat hij te vergeefs eene feestelijke gebeurtenis noemde, te vieron, bijna onaangeroerd. Tot dus verre was hun vlucht deerlgk mis lukt en beiden waren er zich van bewust, of schoon Alma alleen er voor dnrfde uitkomen. Woest rolde de eene donderslag na den anderen door het luchtruim, welk geluid alleen werd afgebroken door het gehuil van den wind en het bruisen der golven. Het was werkelijk een vreeselijke nacht en Alma en Mark waren niet de eenigeu, wien vrees de mond gesloteu hield. Het gansche hotel was in opschudding. -Buiten hunne kamers stonden in den gang de menschen met kleine groepen bij elkander, trachtende het gezicht van de felle bliksem-

Vlissingse Courant | 1882 | | pagina 1