behoorende bij de declaratie over bet tweede halfjaar vaa 1880, valschelgk heeft vermeld dat de ontslagene gevangene Antonia Re- genspurg geen uitgaanskas had, terwijl hij daarentegen wist dat zij zulk een kas had, groot f 2l,461/s; welke vermelding moest dienen om het mogelijk te maken, haar na mens het rijk f 8,45 reisgeld te geven; en dat hij vervolgens dien slaat, waarvan hij wist dat die vermelding valsch was, heeft gevoegd, in den aanvang van 1881, bij de declaratie over bet tweede halfjaar van 1880 en daarmede aan liet college van regenten over vermeld huis ter verdere behandeling heeft aangeboden; en l. dut hij, ten eiude de declaratiëu wegens ten behoeve van voormeld huis van arrest iu 1880 en 1881 gedane betalingen tegen over den staat Ie staven, valschelyk ver schillende quitautiën voor geleverde artike len heeft geschreven of doen schrijven en daarna doen onderteekenen door een win- kelier, tot een gezamenlijk bedrag van f 28,40. De heer J. op dit arrest van verwijzing in de Midd. Ct. repliceerende, heeft tevens bekend gemaakt, dat door hem ter perse is gezonden een „open brief" aan den minister yan justitie, waarin hij zegt, zich te beklagen over de ongehoorde behandeling voor en gedurende het onderzoek zijner znak ondervonden. Van de door het polderbestuur van Wal cheren opengestelde gelegenheid om iu te schrijven voor de eerste serie van 20 aan- deelen van f 1000 in 4 pCts. leening van f200,000, is slechts een betrekkelijk matig gebruik gemaakt. In 't geheel werd voor 37 aandeelen ingeschreven, tot een koers va- riëerende tusschen f 1002,60 en f 970. Boven en a pari is het gansche bedrag aangeboden. Door de rechtbank te Zierikzee is rechtsin gang verleend tegen D. H. Izu., landbouwer, ambtenaar van den burgerlijken stand en wet houder te Zonnemaire, ter zake dat hij in ver schillende acten van de registers van den B, S. dier gemeente en door hem aldaar iu zijn be trekking als ambtenaar verleden, bedriegelijk en desbewust, onware daadzaken als waar zon hebben vermeld. Door de Amsterdamsche zwemclub is een nationale zwemwedstrijd voor liefhebbers nit geheel Nederland uitgeschreven tegen Zondag 25 dezer, des morgens te lluren. De wed strijd is verdeeld in vijf afdeelingen a. suel- Zwemmen op den buik, A snelzweinmeu op den rug, c. duiken, d. fraai zwemmen en e. tóbben- wedstrijd. Naar men aan de Leidache Ct. uit het West- land meldt, beginnen de nieuwe aardappelen van daar af te komen, juist zooaïs voor een maand ondersteld werd dut zou plaats hebben, Tegen het laatst vau deze maand kan gerekend worden, dat de oude aardappel heeft afgedaan. bodem van de prachtig met goud gemonteer de kapdoos, welke zij van Lord Courtland had gekregen, verborg. »Vau wieii komt het?" verstoutte zich Cara eindelijk to vragen. Van Mark 1" was het verrassende antwoord. »Yan Mark! O, Alma, liefste!" En Cara zag op van hare zuster naar do oude Barbara also! zij dacht dat de jonge gravin haar vor stand verloren bad onder bet gewicht van zooveel strijdige aandoeningeu. Maar Alma was niet krankzinnig. »Het zou Mark's huwelijksgift geweest zijn. Die paarlen waren van zpue moeder. Sir Albert heeft ze mij gezondenik kon zijn schrift," verklaarde Alma, terwijl zij haastig zich van baar bruidsgewaad ontdeed, alsof de aanra king van het zachte satijn baar pijn had ge daan. Sir Albert heeft verkeerd, heel verkeerd gedaan: bij moest hot niet gedaan hebben," Op den wijnstok hebben zon on warmte gun- stigen invloed gehad, evenals op zoovele an dere gewassen, die zeer goed staan. Indezen lijd van h'. t jaar regent het niet spoedig te veel, zoodat men wenscht dal de regenvlaag, dio deze week is gevallen, spoedig door rucer moge worden gevolgd. Ten bewijze dat de prijs der lauderijeu iu de laatste halve eeuw verbazend gestegen is schrijft men uit Kuilenburg: Ruim 50jaren geleden werd de z.g. //Hooge Kuil", ongeveer 61/, bundur groot, verkocht voor f 1000, ter wijl ze dezer dagen aan de kleinzonen van den toenmalige:: eigenaar toegewezen werd voor f24,000. In Frankrijk, waar de briefport voor liet binnenlands verkeer 15 centimes bedraagt, is men voornemens zulks met 1 Juli s. op slechts 10 centimes, dus evenals in ons land op vijf cent le brengen. Gemeenteraad te Vlissingen, op Ma au dag den 12 Juni 1882, des namiddags te 2 uren. Te behandelen Punten: Mededeelingeu 1. Goedkeuring raadsbesluit tot wijziging der gumeente-begrooting voor 1881. 2. Idem tot afstand van planlrecht aan de maatschappij Zeeland. 3. Idem tot het verleeuen van crediet voor den aanleg van straten t«» behoeve vnn den aanbouw vau huizen, door de kon. maatach. „de Schelde". 4. Overlegging jaarverslagen van de ge meenten Dordrecht, Amsierdam, 's Her togenbosch, Hardingen en Middelburg. Voorstellen 1. tot het benoemen van een gemeente archivaris zonder bozwaur voor gemeente kas, op eeue vust te stellen instructie. 2. tot wijziging der gemeen te-begrooting voor 1881. 3. tot goedkeuring besluit van B. en W. tot af- en overschrijving op de gemeonte- begrooting voor 1881 4. tot af- en overschrijving op de gemeeute- beglooting voor 1881. 5. tot beschikking over den post voor on voorziene uitgaven dierzelfde begrooting. Kerk- en Schoolnieuws. Op het viertal ter beroeping van een predi kant bij de Ned. herv. gemeente te Middel burg, zijn geplaatst; dd. B. Gunning, te Kluudert; G. Klaarhamer, te Raamsdonk; J. J. Weslerbeek van Eerten, te Vleuten en H. Griethuysen, te Burgwerd c. a. De heer D. Rijnders, predikant bij voor noemde gemeenteis als zoodanig beroepen te Groningen. Op het den 8e dezer te Middelburg plaats gehad hebbend examen voor apothekers-be diende werden toegelaten de heeren J. van Beveren, van Zierikzee, en J. L. Daene, van Vlissingen. zoide de bedaarde Cara met droevigen blik. Altna sloeg hare armen rond haren hals, toen zij de pijnlijke uitdrukking op haar zus ters gelaat ontdekte. Lieve Cara! misleid u zelve niet. Denkt gg dat ik met of zonder do paarlen ooit Mark zóu vergetenMaar verontrust u niet; ik ben Lady Courtland, ja, ik weet dat maar al to wel. Vlug, Barbara, mijn kleedIk ruoest zijn lordschap niet laten wachten. Ik heb plechtig beloofd van heden af zijne slavin te zijn I1' Wat konden de twee haar zoo liefhebbende vrouwen, die de jonge gravin behulpzaam wa ren bij hot maken van haar eerste toilet, zog gen Zy wisten dat geen van beiden, daarom verkozen zij te zwijgen, dat iu zulke geval len hot veiligste is. Een half uur later voerde een rijtuig met vier schimmels bespannen den graaf met de gravin naar het nabijzijude station en de be- Een Bede voor de vervolgde Joden. Onderstaande dichtregelen werden Don- deraag avond door mevr. Kleine mei onna volgbaar talent voorgedragen bij de voorstel ling van „het Neilerlaiidsch tooneel" te 's Graven huge. „Aan Babul's wateren gezeteu, Denk ik aan Sion, en verteer; Jeruzalem! hoe zal ik u vergeten? Mijn rechterhand vergat zich zelf veeleer; —(1) Zoo treurde, in ballingschap gevangen, Het droeve hart vau Israels profeet, Eu hcete tranen stroomden langs zijn wangen, Als tolken van zijn zieleleed. Gij. klaagzang uit vervlogen tijden Hoe klinkt ge als rrees'lijkc echo weer? Neen. echo nietmaar schrille krcel van lijden, Maar wauhoopsgil, ail hanger dan weleer, Het is de klacht, die nit het Noorden Ten Hemel stijgt van Israels inarllend wee; De laatste snik der gruwelijk vermoorden, En der beroofden aalmoes beê. Door haat en ruw geweld verdreven Vlucht al. die- aan den dood ontkwam Bij dui/.enden ontvolkten zij de dreven; Waar erf en huis verteerde in rook en vlam Waarheen Waar steun, waar brood gevonden Waar oop'nen liefdevol zich hart en hand? Van waar wordt d'armen'tredilendgoud gezonden? Uit 's-Gravcnhage, uit Nederland. Uw Koning gaf zijn woord ten beste Dat diep Judéa's ramp hem trof, (2) Uw Koningin ontving in Amstél's- veste Der Joden zegengroet voor 't Vorstelijk Hof; (3) 't Oranje-huis gaat voor, als inimcr, In 't hulpe bieden, nu weer de élend Woedt: En Neêrlands volk, neea (toonde zich nog nimmer Verbasterd van der Vaad'ren bloed. De Christen weet Wie werd geboren Uit David's zaad, uit Jesse's stam, En zou liij dan ooit sluiten kunnen dc ooren Voor 'tklaaggcschrei van 't kroost vau Abraham? Dc Jood nuemt broeders alle Joden, In e'e'nen psalm versmelt hun aller stem, En zou hij dan niet sidderen bij de nooden Der kinderen van Jeruzalem? Maar hooger nog dan deze namen Klinkt uwe kus, Samaritaan I „De menschheid écu," «bij smart en onspoed (samen" „Gezalfd de wond," „gedroogd de weemoeds- (traan." O Deze leus, wij kozen allen Tot zinspreuk haar, naar ieders gave en kracht, En zeegucud danken u de duizendtallen. Wier nood ge uw pennigske ten offer bracht. Ant. L. De ltop. 1) Da Costa. 2) Te Londen. 3) In de Synagoge te Amsterdam. GEMENGD NIEUWS. Onder de 38 sollicitanten voor ge meente—secretaris te Lochein bevindt zich ook een luitenant-kolonel! Een zolfregistreerende toestel, die den tijd van regen aanwjjst, '8 op eenvoudige en vernuftige wijze samengesteld door Scbiueltz, te Rijssel. Iu een kist zonder bodem be vindt zich een rol met papier, evenals bjj de Morse-telegvaaf gebruikt wordt, maar dat met ijzersulphiiat gedrenkt en daarna met droog looizuur ingewreven is. In liet dek sel van de kist staat een trechter, waarvan de pijp juist boven de papierstrook uitkomt wanneer die zich afrolt. De kist wordt nu buiten een gebouw geplaatst en bet einde van den papieren rand, door een opening in den inuur, binnen gebracht eu daar op een rol opgewouden, die, door een uurwerk in beweging gebracht, met een bepaalde snelheid, b. v. 5 el per uur, loopt, Zoodia het regent wordt de baud nat door bet water dat door den trechter loopt; hondt de bui op, dan bljjtt het papier droogde papier strook krijgt dus gedurende den regen zwarte plekken, terwijl de witte droog weder aan geven. woners der pastorie en die van Elmford in het algemeeu keerden weder tot de diepe rust van hem eentoouig leven weder, waaraan het schitterend huwelijksfeest hun een oogeublik had onttrokken. Verscheidene dagen nadat de bruid was ver trokken, lag op Cara's gelaat een veel diepere Schaduw dan ooit. De heer Lamb schreef het toe aan droefheid over de afwezigheid van hare zuster, maar Harry Strangways, wien het gelukt was voor eenige dagen verlof te bekomen van het kantoor in Londen, waar op hij werkte, begreep de oorzaak veel beter dan haar vader. Hij zag dat Cara, ofschoon zij dit huwelijk bewerkt had, toch niet zoo gelukkig er mede was nis zij we! verwacht 'had. Maar Harry Strangways maakte geene opmerkingou en deed alleen zijn best om haar op te vroolijken, Wordt vervolgd.) Meu hoort wel eens van menschen, dat zij dooreen zonnesteek worden getroffen. Tbans bericht men dat to Appelscha drie koeien door een zonnesteek zijn gedood. In Friesland vindt men tegenwoordig bij bet afgraven van terpen zeer oude spo ren van woningen on diep iu den grond rechtop staande palen, die in zulk een orde geplaatst zijn, dat zij kunnen gediend heb ben om daarop woningen te bouwen. Men vindt ook vele gebakken steeuen, urnen, potten en ijzeren werktuigen. De vorige week is in het dorp Iteu- tenbroek (op do prov. grens bij Ter-Apel) een 103-jarig man overleden. Hij was nooit gehuwd geweest, en kwam in het laatste jaar geen enkele maal uit zijn huis. Toch schijnt de man niet door ziekte of verval van krachten gestorven te zijn, veeleer door den schrik, dien een hevige donderslag ge durende het laatste ouweder bij hem teweeg bracht. De groote wedrennen, welke Donder dag 15 Juni a s. te Nijmegen zullen ge houden worden, wekken ook in 't buiten land belangstelling. Verscheidene Duitsche bladen, vooral die uit de Rijnprovincie, heb ben een artikel daaraan gewijd, waarin zij hunne lezers tot een bezoek opwekken naar da stad „welke de „Heldengesfcalt" van Karei den Grooten zoo vaak aanschouwde." De gastvrijheid eu gulheid der Nijmegenaars schijnt aldaar goed aangeschreven te staau, ten minste èeu der bladen meent op karak teristiek Duitsche. wijze, dat de voorvaderen der tegenwoordige inwoners de beoefening (ïez ,-r deugden van hunnen „kaiserlicheu Göuner" geleerd hebben. Te Ter Apel werd Vrijdag avond het jongste kind van den smid H. Heijen voordood uit het kanaal opgehaald. De vrouw vau den rijksambtenaar Idzerda echter paste de voor schriften der maatschappij lot redding vau drenkelingen, met veel ijver en geduld, ruim eeu uur op den kleinen drenkeliug toe, toen er leven kon geconstateerd worden; nog ruim een uur hield zij, altijd in de open lucht, vol, en toen kon liet jongske alk uit den doodslaap gewekt, aau de blijde moeder worden terugge geven. In liet Britsch museum zijn uit Bagdad 300 beschreven leemen tafels aangekomen, op een van welke eeu stuk Babylonische geschie denis geschreven is, van de ié tot de 9e eeuw voor Chr. Bij de politie van de Amerikannsche stad Richmond kwam voor eenigen tijd een zekere heer Sorel in grooten angst vertel len* dat zijn vierjarig zooutje spoorloos ver dwenen was, Hij beloofde ieder, die hem bericht van liet knaapje zou brengen, een beloouing van 500 dollars, en de overheid liet in alle straten biljetten aanplakken. Den volgendeu morgen bevatte de Rich mond Ledger een per post aan dat blad toegezonden aankondiging, dat de heer Sorel zijn kind niet terug kon zien als hij niet op een bepaalde plaats 2000 dollars zond. De ongelukkige vader was die som niet rijk, maar de huisvaders der stad openden een iuschrijving voor heni, en weldra was het geld bijeengebracht. Intussclien bevatte een volgend nummer van de Richmond Ledger een advertentie van den kiudeiroover, vvuarin hij verklaarde, dat hij zich niet langer door zijn woord gebon den achtte, nu 3000 dollars eischte en den volgendeu dag met de eerste post den vader het rechter oor van ziju zoontje zou zenden. De opgewondenheid hierover iu de geheele stad was onbeschrijfelijk; door een veront waardigde menigte werden in de politie- bureaux al de glazen ingegooid, en toen den volgeuden dag het kinderoor ingepakt ont vangen en in een winkel tentoongesteld werd, stroomden de dollars den ongelukkigen vader toe. Maar op eens kwam de kleine jongen ge zond en wel terug. Hij vertelde, dat het hem gelukt was te ontsnappen eu dat het gezonden oor niet van hom was. JSen on dernemend burger huurde den belangwek- kenden knaap om het land met hem door te reizen, terwijl de vader voor het nu niet meer uoodige losgeld een landgoed kocht. De politie heeft echter tbans aan bet licht gebracht, dat de kleine Sorel nooit gestolen is geweest, en alleen door ziju papa tot held van een sprookje was gemaakt. De speculatie kan nu tien sluwen YatiJcee nog wel slecht bekomen, Als een bewijs dat het geen fabel is; dat konings-arenden wel eens 100 jaar wor-

Vlissingse Courant | 1882 | | pagina 1