VLISSINGSGHE COURANT. No. 45, Zondag 4 Juni 1883. 203te Jaargang. BINNENLAND. BUREAU: Hoek Korte Walstraat-Groenewoud, I N°. 1. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag en Zaterdag voormiddag 12 uren. De prijs van 1—4 rggels 40 Cents. Voor eiken regel meer 10 Cents. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. Dit blad verschijnt 2 maal per week, Donderdags en Zondags. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,franco per post 1,15. Afzonderljjke nummers 10 Cents. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. EEN1G AGENT VOOR FRANKRIJK: DB FIRMA G. L. DAUBE C0., TE PARIJS. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie ma inden. II E H I C II T. Zij, die zich voor het volgende kwartaal, aanvangende 1 Juli, op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers GRATIS. Vliësingen, 3 Juni. Van 27 Mei tot 3 Juni zijn alhier uit Do- ver met de mailbooten aangekomen 805 en daarheen vertrokken 654 passagiers. Door den stoomtram werden in de maand April jl. 11,500 en in de maand Mei 13,500 personen tusschen Vlissingen en Middelburg vervoerd. De van het 2e bij het 3e reg. inf. nieuw benoemde le luit. J. M. Jonker, is ingedeeld bij het 2e bat. in garnizoen alhier. Na afgelegd vergelijkend examen zijn tot machinist leerlingen der 2e klasse te Helle- voetsluis benoemd, H. J. Cremer en J. de Vries, van Vlissingen. Te Veere is tot brievengaarder aangesteld de heer Sohoonakker, gepens, adjudant. Uit Londen wordt aan de N. R. Ct. geseind Het stads- en het havenbestuur te Dover hebben een onderhandeling met de Chatham- Dover-Company geopend, 'ten einde te Dover LUI ALMA'S GEVAAR. Novelle uit het Engelsch. 2.) De Zusters. De eenige wolk, die eene schaduw wierp over het voorgenomen huwelijk wa9, zoover de heer Lamb betrof, de gedachte dat zyne schoone Alma een deel van haar huwelijks leven in den vreemde moest doorbrengen, daar haar verloofde besloten bad het voorbeeld te volgen van zijn vader, die ofschoon hij naar Engeland was teruggekeerd om op de lauweren, die hij zoo eervol verdiend had, te rusten, reeds voor zijn zoon eene onder geschikte betrekking had weten te krijgen, waarin hem de gelegenheid werd aaugeboden zich zoodanig te ouderscheiden, dat hij hier- een permanente vestiging van den dienst op Vlissingen te verkrijgen. De genoemde be sturen zijn bereid, in de hiertoe noodige in^ richtingen te voorzien. Door Z. K. H, Alexander, prins van Oranje, is een geldelijk bedrag beschikbaar gesteld tot liet aanschaffen van een gouden medaille voor de te Goes te houden Zeeuwsche tentoonstel ling voor nijverheid enz.; alsmede eene me daille door den commissaris des konings in Zeeland, eere-voorzitter der commissie voor de tentoonstelling. Door den heer mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet,le Oost-Kapelle, is eene som van f 100 voor liet garantiefonds aange boden. Naar men verneemt bestaat bij eene veree- niging van Brusselsche kapitalisten het voor nemen om op groote schaal uitbreiding te ge ven aan de badplaats Domburg, door er hotels en andere gebouwen enz. op te richten en ook, zoo mogelijk, door den aanleg van een stoom tram tusschen Middelburg en Domburg. Gedurende den 2n dag der Yeseker oester- bankverpachting werden ongeveer 50 per- ceelen verpacht. De prijs varieerde tusschen f 16 en f600. Het Nederlandsch gezantschap heeft teCon- stautinopel,naar men van den 23nMei schrijft, bij voortduring de minzaamste attenties van den Sultan genoten. De heer van Alphen en de heer von Pestel, vergezeld van de officieren der Zilveren Kruiswerden o. a. te Yldiz- Kiosque genoodigd, waar bun de thee werd door later geschikt werd voor eene post vau meer gewicht. Een jaar geleden zeide Mark Dickeuson Alma vaarwel on scheepte zich in naar Nieuw Zeeland, om daar in betrekking te treden en oen huis voor zijne bruid in gereedheid te laten brengen. Een week na zijn vertrok ont ving zij met een loods eenig schrijven van hom: sedert dien tijd had zij van Mark geen enkel woord of boodschap ontvangen. Te Durban was hij aan land gegaan, hier van waren de zekerste bewijzen en ten laat ste kwam, na vele dagen en weken van Spanning, waarin de bezorgdheid van Alma slechts door dio van Sir Albert Dickenson geëvenaard werd, de tijding dat Mark ver moord was door eenige inboorlingen, die met hem in tw'iBt geraakt waren en zich op deze wijze wreken wilden. Dit was de treurige geschiedenis, welke Sir Albert Dickenson in den brief met den rouw- voorgediend in bet park van liet paleis. Des Sultans gasteu hebben daarna een reeks mili taire oefeningen bijgewoond, welke te hunner eere werden gegeven en waaraan de troepen van alle wapenen, dio te Yldiz in bezetting liggen, hebben deelgenomen. Den 24n en 25n was, op last van den Sultan de equipage van de Zilveren Kruis op een lan delijk feest in het keizerlijk park van Beïcos genoodigd. De keizerlijke prinsen waren in de vorige week bet Holiandsclie schip gaan bezoe ken, waar zij een spiegelgevecht hebbeu bij gewoond. Den 25n zou de Zilveren Kruis vertrekken. Ds. C. P. Tiele, boogleeraar te Leiden, is benoemd tot lid der kon. academie van weien schappen. De inspecteur van het geneeskundig staats toezicht heeft afgekondigd, dat de pokken-epi demie te Gouda als geëindigd is te beschouwen. In het verslag betreffende het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Rotterdam,over 1881, leest men, wat de oorzaken der krank zinnigheid aaugaat, dat deze in vele gevallen niet met voldoende zekerheid zijn op te sporen. De patient zelf kan meestal geen opheldeting geven, terwijl de bloedverwanten soms te on ontwikkeld zijn om belangrijke mededeelingen te doen. Eenige verpleegden hebben in 't ge heel geen familie of kennissen en krijgen dan ook nooit bezoek. Als ieder arts verplicht was, een omstandig bericht omtrent den lijder te geven, zon de geneesheer van het gesticht, rand, welke op de tafel lag, had moeten mede- deelen aan het teedere meisje, dat al hare hoop op zgn vermisten zoo had gestold. De dagen grooiden aan tot weken en Alma bewoog zich in haar zwart sleepend kleed, mot blikken, waarui t het leven geweken was, en lette niet op de bloemen, die bloeiden of op de zon, die haren glans verspreidde. Hoe zeer zij zich eens verheugd had in de schoon heden van Elmford en zijnen omtrek en werkelijk was het een schoon en veelbezocht oord zij had er nu geen oog meer voor. De heer Lamb en Cara vreesden, toen zij haar gadesloegen, dat de toekomst voor Alma treurig en eeutoonig zou zijn. Toen kwam de brief van Lord Courtland. Deze was roeds in zyne vroegste jeugd een vi'iend en bescher mer van den heer Lamb geweest en had ver scheidene jaren met hem op het college door gebracht. Lord Courtland was ongehuwd ge bleven het gerucht zeide dat het reeds zoo- waariu de opname begeerd wordt, de oorzaken der krankzinnigheid in de meeste gevallen te weten komen. Yan hoeveel gewicht dit voor de behandeling zou kuunen zijn, springt in het oog. Misbruik van sterkeu drank was in zes ge vallen stellig voorafgegaan. Buitensporighe den in het geslachtsleven vijfmaal. Overdreven godsdienstzin werd driemaal als oorzaak opge geven, verdriet zeven maal, schrik drie maal. Daarentegen vond de geneesheer een der veelvuldigste oorzaken, nl.erfelijkheid,slechts vijf maal op de reoseignementslijsten vermeid. Prof. P. Harting roept, in het U. D., de vrouwen van Nederland op om, door hulpbe toon aan de Russische Israëlieten, de beleedig- de vrouweneer te wreken. Volgens het bureau Veritas zijn gedurende April jl. vergaan 131 zeilschepen, waaronder 4 Nederlandsche en 15 stoomschepen, waar onder 1 Nederlandsch. Te Leeuwarden is in den ouderdom van 7 5 jaren overleden mr. G. Hiddema Jongsma, oud raadsheer in het prov. gerechtshof in Friesland, vaD 1843 tot 1848 lid der tweede kamer. De overledene was ridder der orde van den Ned. Leeuw. In het voorschrift betreffende demobilisatie van het leger, hetwelk eerlang in zyn geheel ter algemeene kennis zal worden gebracht wordt o. a. bepaald, dat de burgemeesters jaar lijks, in Mei, door tusschenkomst van den com missarissen des konings, van het departement velo jaren geleden was dat hij de voor hem bestemde schoone bruid verloreD had, dat de wereld zelfs haar naam reeds vergeten had. Misschien bracht hum dit feit nader tot Alma, want do geschiedenis van hare liefde tot Mark üickouson en op welke wijze de dappere jon geling aan zijne einde gekomen was, was hem niet oubekend. Wat ook zijne gevoelens wa ren, hij had eene innige, diepe liefde voor Alma opgevat, zulk eene liefde als mannon op ver- gevorderden leeftijd somtijds koesteren voor een meisje, dat jong genoeg is om hunno dochter te zijn. Ofschoon Lord Courtland Alma reeds als klein kind had gekend, had hij haar slechts liefgekrogon toen zij nedergebogen was ouder den last van een verdriet, dat zij niet vau zich kon afzetten en, ofschoon de reuzen- macht der liefde hem slechts eenmaal over wonnen had, heerschte zij met niet minder kracht in hem, al was zij plotseling ontstaan

Vlissingse Courant | 1882 | | pagina 4