UISSIUSUII COURANT. No. 39, Zondag 14 Mei 1883, 30ste Jaargang. BINPSIAND. BUREAU: Hoek Korte Walstraat-Groenewoud, I N°. 1. Advertentiën gelieve roeu aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag en Zaterdag voormiddag 12 uren. De prijs van 14 regels 40 Cents. Voor eiken regel meer 10 Cents. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. Dit blad verschijnt 2 maal per week, Donderdags en Zondags. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,-r-, franco per post 1,15. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. EEN1G AGENT VOOR FRANKRIJK: DE FIRMA G L. DAUBE O0., TE PARIJS. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. Vlissingen, 13 Mei. Van 6 tot 13 Mei zijn alhier uitQneen- boro met de mailbooten aangekomen 650 en daarheen vertrokken 62S passagiers. Bij koninklijk besluit is de heer J. Mets, vice-consul der Nederlanden te Antwerpen, met ingang van 1 Mei eervol uit die be trekking ontslagen eu in denzelfden rang bij bet hof te Constantinopel geplaatst. De heer P. L. De Bruyne, vice, consul van Groot-Brittannie alhier, is benoemd tot rid der der Orde van verdienste van Waldeck en Pyrmont. Gisteren heeft zich alhier een comité ge vormd om de noodlijdende vervolgde Rus sische Israëlieten te steunen. Het comité bestaat uit de heeren: A. Smit, burgemees ter, eere-voorzitterTh. vau Uije Pielerse, voorzitter; Jos. van Raalte; Verschoor, majoor der infanterie; Jobs. Dyserinck, pre dikant; A. E. Gompertz, secretaris. Verder de heeren: Forbes Wels, secretaris, en Pot, wethouder dezer gemeente; J. Span jaard, inspecteur Hol), en J. Roger, inspec teur Belg. loodswezenbeuevens alle hoof den der kerkelijke gemeenten alhier. De brievengaarder v. A., te Veere is eer gisteren naar de gevangenis te Middelburg LIT DOORNEN EN ROZEN. Novelle uit het Fransch. 60 Daar lag een zieke grijsaard, voor wien meu de waarheid tot eiken prijs moest ver bergen; hier was eene vrouw, wier het aan moed en raad ontbrak, die in hare ouweten- heid geen redmiddel zag, in hare zwakheid gesteund moest worden en in haar eigen hart een huimelijk verzet koesterde tegen den lij densbeker, die haar aan de lippen werd ge bracht en steeds voor de vraag stond, waarom voor haar al het bittere en voor anderen al bet zoete der aarde was weggelegd. Zij nam haar kaars van den schoorsteen, stak ze aan en ging naar bovoD naar baar kamertje, overgebracht, vermoedelijk wegens geknoei met De vereenigingenAl'gemeen Kies- en Stem recht,te Rotterdam, Amsterdam en Dord recht zijn te rade geworden de noodige maat regelen te beramen ten einde door eendrach tige samenwerking, eene grondwetsherziezing te bevorderen. Zij gaan daarbij voornamelijk uit van het denkbeeld, dat alle vereenigingen in den lande, die grondwetsherziening noodzakelijk achten, om tot een betere regeling van het kiesrecht te komen, in hoofdzaak instemmen met hunne meening dat, met terzijdestelling van alle kwesliën omtrent de capaciteiten, eventuele uitsluitingen, districts-indeelingen, proportio nele verkiezingen enz., alleen art. 76 dei- grondwet dient gewijzigd te worden en wel in dien geest, dat bet kiesrecht met volstrekt ge heime stemming) worde toegekend aan alle mannelijke burgers, in het volle genot hunner burgerschapsrechten, die zich persoonlijk zon der vreemde hulp op de kiezerslijsten hebben ingeschreven. Tot algeheele herziening dor grondwet toch is dezo kamer onbevoegdzij is nieten kan nooit zijn de uitdrukking van deu wil der natie eu is dus, als niet door de keuze van het geheele volk samengesteld, niet gerechtigd tot het wijzigen der door alle partijen afgekeurde grondwet; alleen art. 76 hare samenstelling regelende, moet herzien worden om daarna aan eeu nieuwe, zuiverder en eerlijker verte genwoordiging de taak eeuer algeheele herzie ning over te laten. om daar op haar gemak te kunneu nadonkeu. Haar hoofd was glooiend heet en hare ourus- tige gedachten beroofden haar vau den slaap. Zij sloot do deur van haar kloin verblijf, zette het licht op de tafol en' ging, met de blikken naar het venstor gericht, er uaast zitten. Hoofdstuk V. Op dit oogenblik hoort zij het geraas van een rijtuig in do verte. Het geluid neemt toe in kracht, komt steeds nader en houdt op voor het naburige huis. Andere geluideu volgen er op; het is alsof zij op verschillende plaatsen ontstaan om daar te verdwijnen. Mot veel geraas hoort men do portieren sluiten, het klappen der zweepen en do straatsteenen onder de hoeven dor paarden weerklinken. Het gedruiscb van een rijtuig, dat door vier vurige paarden in dollo vaart wordt voortgetrokken, heeft voor den eenzame en ongelukkige, die er naar luistert, iels van De genoemde vereenigingen achten opdien grondslag samenwerking tusschen de verschil lende corporatie», kies-en werkliedenvereeni- giiigt.i), die voor grondwetsherziening gezind zijn, mogelijk en stellen zich voor ter bespre king daarover in den loop der maand Juli a.s. te Utrecht eene bijeenkomst te houden met af gevaardigden van vereenigingen en afzonder lijke personen, die pogingen in 't werk willen stellen tot het oprichten van afdeelingen op plaatsen, waar nog geeu vereenigingen voor kiesrecliihervorming beslaan, of die hunne medewerking voor deze zaak willen verleenen; welke afzonderlijke personen evenwel wel deel nemen aan de beraadslagingen, doch buiten stemming blijven. De genoemde vereenigingen bedoelen voor al niet de opheffing der thans bestaande ver eenigingen, maar hopen, dat deze, volkomen hunne zeer gewenschte zelfstandigheid hand havende, zich bij hen zullen aansluiten. De benoemde regelings-com missie ter voor bereiding dezer bijeenkomst, waarvan tijd en plaats nader zullen worden bekend gemaakt, bestaat uit de heeren S. H. Zadelhoff, voorz.i te DordrechtS. van der Perk, W. P. G. van Helsdingeu, J. H. Stegman Hz., peuningm. allen te Rotterdam A. W. Keizer, te Dord recht W. Ausing, te Amsterdam eu J. A. Portuyn, secretaris te Amsterdam. Op die bijeenkomst vermeent die commissie uitsluitend de volgende punten te moeten be handelen 1°. oprichting van eenen uAlge- meenen Neder landschen Bondvoor algemeen kiesrecht en 2°. de middelen die tot uitbrei ding der beweging kunnen leideu. spotternij, iets uittartends. Dat was bet ook voor Einilie. Stil, zeide zij bij zich zelve, terwijl zij de hand op haar hart legde om de kloppin gen er van te bedwingen; hiernaast is zeker een balEen balJa, terwijl het in mijne ziel nacht is, tooit zich mijne buurvrouw voor dit feest Iu mijne verbeelding zie ik haar verblindend schoon, de zaal binnentreden Zij glimlacht, zij danst: ik ween. Vroolijko eu lachende aangezichten omgeven haar; ik ben alleen met mijne tranen. In haren salon bran den duizend schitterende lichtyn ik heb niets dan eeu eindje kaars om mijne ellendige slaap plaats te bereiken. Eu morgen, als zij van hare vermoeienis op het zachte dons uitrust, zal ik door de straten der stad loopen om O, ik durf er niet aan denken. Wolk een verschil tusschen ons beider lot Waarom heeft het lot mij zoo ongelukkig gemaakt Wat moet het zoet zijn eene vrieudiu te be- Zij, die deze bijeenkomst wenschen bij te wonen, worden beleefd verzocht zulks véór 15 Juni a. s. aan deu secretaris der commissie te berichten. Tevens wenscht men ook te ver nemen, wie het beoogde doel financieel, hetzij door eene bijdrage ineens of jaarlijks wenscht te steunen. Meldde het Vad. eeu gerucht als zou Z. M. de koning het ontslag van het ministerie niet hebbeu aanvaard, het Dagol. kan uit zeer ver trouwbare inlichtingen verzekeren, dat dit bericht als zeer voorbarig moet worden be schouwd. Gisteren voormiddag is een langdurige mi nisterraad gehouden, die niet tot den eiude door den minister van koloniën werd bijge woond. Donderdag is te ;s Ilage uitspraak ge daan in de zaak van N. II. H. Nz., wonende te Driinmelen. beschuldigd van poging tot moord den 7 Februarri jl. op zijn zwager L. de B., veearts te Oud-Alblas, ook door ons gsmeld. Het hof veroordeelde hem, verzachtende omstandigheden in aanmerking nemende, tot 2 jaren celstraf. Dinsdag a. s. vertrekken van het iustr.- bataillou te Kampen naar de veg. inf. 35 korp -tit. en 3 sergeantstegen den vol genden dag zijn 60 jongelingen opgeroepen om in dienst te worden gesteld. Met het stoomschip Prins van Oranje, van de maatschappij Nederland," dat 20 Mej aanstaande van Amslerdam vertrekt, zal van zitten, aan wie men zijn hart kan uitstorten! Helaas, ik heb raad en bemoediging noodig en ik ben alleen altijd alleen Welk een treurig leven Als ik in de plaats vau dat jonge meisje ware, zou ik omgeven ziju door bloodverwanten, vrienden en kennissen. Wat moet zij gelukkig zijn Zij beeft in de menigte slechts eene keus te doen Ik zou ook rnijue jeugd kunnen genieten en eeu proeve nemen van de vermaken, waarvan zij reeds verzadigd is. Weg mot die dwaze gedachten Neen, voor mij is niets dan armoede eu eenzaamheid weggelegd. Op dit oogenblik ging do kaars, dio reeds ingekvompeu was tot oöu stuk katoen, dat in eonig gesmolten vet dreef, uit, en dompelde hot jonge meisje iu oen volslagen donker. Eone lichtstraal naast het venster trok kaar aandacht. Zij stond op en zag dat do tuin eu de plaats van het naburige huis zich in eene zee van licht baadden. Haar oor werd gotrof-

Vlissingse Courant | 1882 | | pagina 1