VIJSSINGSCHE COURANT No. 35, Zondag 30 April 1883, 20 Jaargang. GEMEEKTRBESTCUlt. IILLITO BINNENLAND. BUREAU: Hoek Korte Walstraat-Groenewoud, I KT0. 1. Adverteutiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag en Zaterdag voormiddag 12 uren. De prijs vau 1—4 regels 40 Cents. Voor eiken regel meer 10 Cents UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. Dit blad versebijnt.2 maal per week, Donderdags en Zondags. Abonnementsprijs per B maanden 1,franco per post 1,15. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. EENIG AGENT VOOR ER AN KRUKDIB FIRMA G L. DAUBE C0., TB PARIJS. Abonnementen voor België, D uits c hl and, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. No. 36. PERSONELE BELASTING EN PATENTEN. Beschrijving der personele belasting en het De burgemeester en wethouders van Vlissiugeu, gezieu de circulaire van den commissaris des konings iu de provincie Zeelaud van den 29 Maart 1882, A. no. 1332, le afdeeling, (Provinciaal blad no. 36;) maken bekend lo dat met primitief beschrijvingswerk voor de belas ting op liet personeel cn voor het patentrecht, dienstjaar 18a2/S3 zal worden aangevangen op Maandag den 8 Mei 1 SS 2 dat de beschrijvings-biljetten voor de personele belas ting op den acMsten dag na de uitgitte zullen worden op gehaald, doeb ingeeu geval vóór den laen Mei; dat door het gemeente-bestuur, om, iu geval eencr her- ziouiug vau bet aangegeven bedrag der huurwaarde, of van bet aantal deuren, vensters en haardsteden, als tegenschat- ters van de zijde der belastingschuldigen te dienen, zijn aangesteld de hecren A. Loois, P. Laernoes, A M.Luit- wioler efi L. T. Muller; dat voorts vooral de [aandacht wordt gevestigd op dc wijziging die een der vrijstellingen van vrouwelijke bedienden bij artikel 5 der wet van 9 April 1SC9, (Staatsblad 110. 59) heelt ondergaan; enten findere op artikel 9 derzelfde wet. waarbij vooral is be paald dat tot verkrijging van oatheffing van personele be lasting wegens verhuizing, binnen den tijd van eeno maand schrif tclijke aangifte inoet worden gedaan ten kantore van den rijks-ontvanger opeen aldaar kosteloos verkrijgbaar biljet 2o. dat de aangifte of verklaringen ter verkrijging van patent zullen wordeu uitgegeven van den Sen tot en met den 15en Mei en iugezamold moeten zijn opden31cn dier maand, terwijl de registers van patentplicbtigen, wat deze gemeento betreft, op den lGen Juni a. s zullen worden gesloten. Tevens worden de ingezetenen indachtig gemaakt op de verplichting om bij hunne bezwaarschriften, ingevolge art. 1 der wet van 4 April 1879 (Staatsblad no. 60,) over te leggen een duplicaat vau hun aanslagbiljet, tegen beta ling van 5 cent bij den rijks-ontvanger verkrijgbaar ge steld. En is biervan afkondiging gesellied waar het behoort, den 28 April 1882. De Burgemeester cn Wethouders voornoemd, Th. VAN UI JE PIETERSE (L.B Dc Secretaris, P. EORBES WELS. DOORNEN EN ROZEN. 2.) Novelle uit het Eransch, Houd uw geld; mijne bloemen zijn niet te koop, zoide Emilie. wier wangen bij die woorden met eeu purperen gloed overtogen werden. Ik zal bet genoegen hebben om ze te geven of de moeite om zo terug te nemen. Do andere keek op, alsof zij er niets van begreep. Welnu, ga dan mede. Ik zal u laten zien welk gebruik ik maak van uwe rozen. Ik ben zeker dat het u bevallen zal. Zij nam baar bij de band en wilde baar dwingen medo te gaan. Wacht, zeide Emilie, ik kom niet gaarne Vlissingen, 29 April. De redactie der A7. R. Ct. acht hel iu haar nummer van Donderdag, den 27 dezer, der moeite waard, den volke eens te verkondigen, wat zij, aangaande de exploitatie der Vlissing- sclie havens, met den aankleve van dien, ver nomen heeft. In hare schijnbare ounoozelheid schrijft zij, als volgt ,/Naar wij vernemen zijn onderhandelingen gaande tusschen de regeering en de maat schappij de Schelde, te Vlissingen, waarbij van niets meer of ruiuder sproke is dan van eene overdracht van alle gronden en wateren, die de staat te Vlissingen bezit, voor den lijd van een halve eeuw. Zijn wij goed ingelicht, dan zouden namelijk de beide binnenha vens, met en benevens al wat er iu en aan de buitenha ven nog buiten de aanlegplaals van deZeeland beschikbaar is, met al de aan- en omliggende kaden en verdere terreinen geheel in bezit en beheer aan genoemde maatschappij worden overgegeven en haar de uitsluitende exploita tie worden overgedragen, met vrijheid, om met de middelen, die haar mogen goeddunken, ook door reductie of desverkiezeude door al- gcheele ontheffing van havengelden, de vaart en de handelsbeweging tot zich te lokken. //Naar men ons zegt, zou de staat voor dit afslaau der kostbare werkeu, zonder nogtans van liuu onderhoud ontslagen te worden, slechts eene zeer onbeduidende uitkeering ge nieten, en zou bovendien aan de maatschap pij de bevoegdheid worden toegekend, om, bij aldien de zaak mocht tegenloopeu, ten allen tijde de overeenkomst te doen eindigen.' Of de N. R. Ct. nog te elfder uur door het steken van een spaak in het wiel er in slagen zal, de reeds geslotene overeenkomst tusschen den staat en de maatschappij de Schelde op aldus, zonder geldige reden, in een vreemd buis. Wel, zie eens, hoe kieschl Luister, mejuffrouw, er is op het oogenblik niemand te buis en ik zal u eene menigte dingen laten zien, die u een buitengemeen vermaak zullen verschaffen. Hoofdstuk II. Bij jonge meisjes is do nieuwsgierigheid eeno welsprekende pleitster. Emilie zette haar hoed op, sloot de nauwe deur, volgde de kameuier eu wachtte tot er geantwoord werd op hot gelui vau eene scbel, waarvan bet helder ge luid in den langen gang langzaam wegstierf. Eeu bediende in liveroi deed open en zij stonden nu in een ruim voorbuis, met eene vloer van veelkleurig marmer, en versierd met schilderijen, die eenigo van de bovalligste, aan de fabelleer ontleende onderwerpen voorstelden. Een porceleinen bol, tot verlichting dienende^ schommelde zachlkeus onder een driehoek van vergulde kettinkjes. Een allerliefst hazewind niet te doen uitloopen, zal de naaste toe komst leeren. Hoe het echter zij, van het gezond versland onzer vertegenwoordiging, verwachten wij, dat zij zich uitsluitend zal laten leiden door wat bet algemeen belaug van den staat eischt en niet door wat de ijverzuchtige lieeren Rot terdammers gaarne zouden willen. En worden wij in die verwachting niet te leurgesteld, dan zul het spoedig blijken, dat de regeering, trots alle tegenwerking en mis kenning van niet te weerspreken feiten, een hoogst belangrijk staatsbelaug heeft voorge staan en behartigd, waarvan de baten nood- wendigten vuordeele van land en volk moeten komen. Tot sluiting der reeks van openbare uit voeringen, op welke Vlissing's Mannenkoor gel n ren de den afgeloopeu wintertijd zijne leden, donateurs en zoovele anderen ver gastte, trad genoemd koor Donderdagavond iu de zaal van den heer Kuijpers voor eene flink bezette zaal hoorders op. riet programma uit slechts vier nummers be staande, was evenwel meer dan groot genoeg, om allen, wien het niet geheel en al aan ge voel voor het schoone en verhevene, wat de menschelijke stem vermag voort te bren gen, ontbreekt, een waar kunstgenot te ver schaffen. Met Leideids ontzet van Richard Hol, dal reeds vroeger eens door het Mannen- koor werd uitgevoerd, ving de uitvoering van het programma aan, die uitnemend slaagde. Deden de lieeren B. J. de Goey, uit Leiden, als tenorzanger in het algemeen en inzonder heid iu de vertolking van gMijn kind, mijn eenigkindenz. eu de heer W. C. Deckers, 'uit 's Hertogenbosch, als baiitonzanger iu bet Vader in den hemelenz. zich keuuen als voor de door heu opgenomene taak ten volle berekend te zijn, het Mannenkoor leverde in hondje schoot toe om de nieuwe gasten op te nemen eu d8ed zijn belletjes klinken, ter wijl het met zijne teedere pootjes angstig langs de koude vloersteen en trippelde. Danaezeide de kamenier, terwijl zij haar band op deu fijnen kop van het dier legde. Danae, Olympie 1 zeide Emilie glimla chende; het schijnt dat men bier bijzonder gesteld is op namen uit de mythologie. Heet gij misschien Olympie, omdat gij op den berg Olympia geboren zijt Op den berg Olympia? waar is die borg? zeide de kamenier, terwijl zij hare schou ders ophaalde. Is dat hier dicht bij Dat geloof ik niet, zeide Emilie, luid lachende. Maar wat geeft dat, daar gij toch Griekenland bij u hebt? Apollo en de Muzen zullen u wel niet ontbreken. Wat ziju dat voor menscben vraagde de uitvoering zoowel van de bas-solo's als iu die der koren bij vernieuwing het bewijs, dat bet zich steeds meer en meer op den weg vau vooruitgang beweegt. Geen wonder dan ook, dat zoowel bet eeu als het ander den uitbundigste!) bijval mocht verwerven, die eene herhaling vuu een paar solo's tot genoegen van alle aanwezigen ten gevolge bad. Evenzoo daarna Sehnsucht (tenorsolo) vanA. Romberg, uitgevoerd door den heer de Goey, en aria uit de Vondelscantate (baritonsolo) van Richard Hol door den heer Deckers. Last not least, kwam ,/Eine Nacht auf dem Meere' van Wilhelm Tschirch op het lapijt, waarbij de solozangers nieuwe lauweren moch ten iuoogslen, dat het publiek met de herha ling van een paar solo's ten goede kwam, cn het Mannenkoor zich mede niet onbetuigd liet zijn goeden naam te handhaven. Algemeen werden dan ook de verdiensteu van het Mannenkoor, dat ouder de alleszins te wnardeeren leiding van den heer van Ka mer in degelijkheid toeneemt, op waardige wijze erkend en toegejuicht. Voegen wij hierbij, dat het uitstekend bege leidend pianospel van mej. Weijens, bet zijne grootendeels toebracht, tot liet welslagen der uitvoering, waarmede wij den heer van Ka mer en al de leden, die daartoe medewerk- teu, gelukwenschen, dan meenen wij tevens de tolk te zijn van allen, die het concert bijwoonden, als wij, bij de erkenning der vele verdieusten van bet Mannenkoor den wensch uitendat het steeds op den ingesla gen weg moge voortgaau en door zijn optreden in lalereu tijd liet zijne nog meuigmaal zal kunnen en mogen bijdragen tot degelijk geuot van Vlissing's ingezetenen. Overwegende, dat de getalsterkte der on derofficieren en korporaals, thans behoorende Olympie met een ontevreden gelaat. Dumas heeft toch, evenmin als Sue, hnnne geschie denis beschreven, niet waar? Emilie schudde met het hoofd zij vreesde dat de kameuier weder zou gaan uitwijden in don lof van hare vergode schrijvers. Zij klom men nu schielijk een trap op, die breed ge noeg was voor een rijtuig met twee paarden en traden langs een voorkamer de kleedka mer binnen van de jeugdige meesteres van Olympie. In deze kamer waren alle meubelen mot blauwe zijde overtrokken. Op eene sofa lagen witte stoffen uitgespreid. Door eene deur, waarvoor een prachtig hemels blauw gordijn hing, kwam men iu de slaap kamer, waar Emilie een bed zag, dat zij voor een troon en eeu negligé, dat zij voor een baljapon aanzag, Olympie glimlachte uit de hoogte van hare ervaring over deze verbazing van het oner varen meisje en bracht Emilie door eene andero

Vlissingse Courant | 1882 | | pagina 1