Zondag 16 April 1883. 26,tp Jaargang. flEHBltfcTBIESTBüK. BlIMUfSD. riltLLIT No. 3! BBBÏIO: Hoek Korte Walstraat-Groenewoud, IN0. 1. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag en Zaterdag voormiddag 12 uren. pe prijs van 1—4 regels 40 Cents. Voor eiken regel meer 10 Cents. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. Dit blad verschijnt 2 maal per week, Donderdags en Zondags. Abonnementsprijs per 3 maanden l,franco per post 1,15. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. EENIG AGENT VOOR. FRANKRIJK: DE FIRMA G L. DAUBE O0., TE PARIJS. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. No. 3). PERSONELE BELASTING. Afkondiging van het kohier der personele belasting no. 6, dienst 1881jR5, De Burgemeester van Vlissingen. maakt bekend dat op heden bij hom ontvangen on mm deu rijks ontvanger is gczo.iden het executoir verklaarde kohier wegens tie personele belasting no. 6, dienstjaar 1 88i|s2, dat de daarop voorkomende belastingschuldigen worden uitgenoodigd, om hunne nanslagen op den bc- pnnldrn tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen; en herinnert: dat de buzwaarsehrtften binnen drie maanden na heden beboeren te worden iugedieud, terwijl de aangiften ter bckoming van ontheffing, ingeval van verhuizing, op grond van art. 27 der personele wet, moeten wor den gedaan hij den rijks-ontvanger, binnen éêne maand, volgende op die, waarin bet perceel ia ontruimd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, deu 14. April 1882. De Burgemeester voornoemd, A. SMIT. Vlissingen, 15 April. Tu den laten namiddag van jl. Woensdag betaalde een der oudste en algemeen geachtsfce burgers van Vlissingen, de heer l'r. J. W. Callehfels,in den ouderdom van ruim 89 jaren deu tol der natuur. Een woord van dankbare berinnering, wie hij was en wat hij voor de zijnen en andere gewees' is, vinde daarom hier eene plaats. Deu 22 Augustus 1792 teSluisin Zeeuwscli- Ylaanderen geboren, openbaarde zich bij hem in zijne jongelingsjaren de neiging tot de be oefening der medische wetenschap. Hiervoor opgeleid en na zijne voorbereidende studiën te hebben volbracht, werd hij reeds in het j^ar 1810 als student op de hooge school te U- trecht ingeschreven. Tengevolge van de toen- LAK» Uit het Engelsch van E. LIJNN LINTON. 6.) Zij dacht uiet,dat het kwaad kon, hom eonige oogenblikken alleen te laten. Welk kwaad zou hem in eene zoo veilige plaats als deze ook trouwens kunnen overkomen I Zij zag niets van die vrouw met dat donker gelaat, die, kruipende, steeds naderbij kwam, steeds nader, zoo als de panther zijn prooi volgtzij vreesde geen kwaad in den ovanjetuin, waar zij zoo dik wijls speelden en zij zich'achter de boomen vor- borg en de bambino baar als een verloren schat vond en uet uitgildo van de pret als bij baar ontdekte. Zij praatte en lachte met Luigi den maals zeer benarde tijdsomstandigheden moest hij deze echter een jaar Inter veilaleu en ver wisselen mei de hooge school te Leiden. Ook hier moest hij zijne studiën voer eenigen tijd laten varen. Door den Franschcu prefect als garde Whonneur aangewezen, werd hij genoodzaakt «.ls zoodanig op te trekken uaur Versailles, waar hij bij liet depot van liet daar in garni zoen liggende 3e regiment Fianselie troepen werk ingelijfd. Met liet 3e escadxou va» dat regiment naar liet Fransclio leger in Duitsch land gezonden, woonde hij aldaar deu bloedi ge» veldslag bij Leipzig en Hannover bij. Na het doorstanu van eene ernstige ziekte te Hamburg bij Zvveibrucken en het zien en ondervinden van ellende va» allerlei aard, mocht het hein gelukken, na dan intocht der geallieerde mogendheden in Frankrijk, be houden huiswaarts to lceeren. Alstoen zette hij zijne studiën met kracht door,met dat gevolg, dat hij den 13 Juni 1815 als med. en deu 17 April 1S16 alsckir. et art.- abst. doctor promoveerde. korten tijd daarna vestigde hij zich Uier als doctor in de geneeskunde en trad op den 23 October 1816 in het huwelijk met mej. M. W. Heunequin uit Sluis, met wie hij tot in hoogeu ouderdom eeu rechtj ge lukkig huiselijk leven leidde. Was hij een liefhebbend echtgenoot, voor zijne kinderen, die latsr allen met eere verschillende be trekkingen in de maatschappij mochien be- kleeden, was hii niet minder een vader in den waren zin des woords. Mocht hij gedurende een tijdvak van meer dan 60 jaren der naar liet licliuam lijdende menschheid niet alleen tot hulp, maar ook tot troost hu bemoediging verstrekken? in ruime mate bracht hij ook liet zijue bij, om in menig opzicht, het lot zoowel vau rijken kok over eenige grapjes, die het kind onlangs had uitgehaald toeu plotseling een sluier over zijn boofd geworpen en bij in twee sterke armen werd vastgekiiela. Met dezelfde gezuebt- looze tred als te voren kroop de heldin door het donker wordende bosch en was reeds lang buiten de kronkellaneu, voor bet meisje terug keerde en het kind miste. Toen het verlies ontdekt werd od de uaspo- riugen begouuen, was Sabina iu het bosch, iu de verlaten hut, die aan niemand bekend was en was zij veilig voor alle ontdekking. Het knaapje schreeuwde niet. Het scheen dat de vrees bem stom had gemaakt. Hij zat op den aarden vloer van do hut stilzwijgend, als verlamd ter neder, terwijl bij, zoo lang het licht was, beurtelings zijn blikken van haar ge laat wendde naar deu bal, dien zij bem gegeven had, maar zonder zich te bewegen, te lachen of te spreken. Toeu bet geheel donker was ge worden, viel hij in slaap alsof bij te buis was geweest en legde zij hem op een bed van bla- nls vau armen te verzachlen. Zooveel hij ver mocht, trachtte hij vo„or allen, alles te ziju. Geen wonder dan ook. dut dit eeu eu onder hem tofc veler huisvriend maakte eu hij door zijneu minznmen omgang mei allen, die met. hem in aanraking kwamen, tot verschillende maatschappelijke betrek kingen geroepeu werd. Voor menige» kring en menig college was hij do gewilde man. Onder de oude gemeentewet reeds tot lid van den gemeenteraad verkozen, bekleedde hij tevens gedureude een tal van jaren het wethouderschap dezer gemeente, tot hij in 1848 door Z. M. den koning tot. burge meester van Vlissingen werd benoemd, welke betrekking hij tot Januari 1859 met waardig heid vervulde. Bij ziju aftredeu als zoodanig werd hij dan ook door een tal van gemeente leden met een prachtig album vereerd. Bij de komst van Z. M. deu .kuuiug i« Zee land, in 1862, werd li ij bij H.D. bezoek te Vlissingen benoemd tot officier derEikekroou; daarenboven was hij gerechtigd tot het dragen vau het metalen ou hetzilvereu kruis der oud strijders; liet eerste viel hem teil deel als erken ning zijuer bewezen diensten in de vesting Vffisingeiijgedurende den Belgischen opstand, het tweede voor het dienen iu de jartn] 813 en 1814, als chirurgijn voloutair bij het groot, militair hospitaal ie Leiden. Beletten zijn lidmaatschap der provinciale staten, dat van lid van den geneeskundigen raad, alsmede dat van zoovele anders mnal- scliappelijke en kerkelijke colleges, gevoegd bij eene drukke praktijk, waarin hij zich vau zijne vestiging afann, had uiogeu verheugen, hem in de kracht zijns levens, zijn tijd iu le digheid door te brengen, in stilleu eeuvoud bracht bij het laatste gedeelte vau zijn leven door, tot eindeljjk door een langdurig sukke len zijn lichaam werd afgemat en hij Woens dag bezweek. doion eu dekte bem zorgvuldig toe. Toen begon de keidiu van gedaante te ver wisselen. Iu het beekje, dat langs don kant der hut liep, wasckte zij de verf vau baar huid af eu verborg ouder de dorre bladereu van de kastatijeboomen het lange zwarte haar,dat haar gelaat en hals zoo weelderig bad bedekt. Zij ontdeed zich van den helder geel rooden zak doek, dien zij om het hoofd had godragen, en deed een langen weduweslnier voor, welke baai- haar verborg en baar voorkomen geheel ver anderde; zij beroofde het slapende kind van alle versierselen en woud rond ziju hoofd een doek, die zijue gouden lokken even volkomen verborg als do bare en, herschapen in eeue boereuweduwe met een povergekleedeu knaap in hare armen, vertrok zij iu do duisternis en sloeg den weg naar Salevmo in. Toen zij voor bij het huis van Giacomo Paoli giug, hoorde zij het klaaggeschrei vau oene vrouw eu zij lachte» zooals zij reeds eenmaal gelucbeu had, met woeste vreugde over hetgeen zjj gedaan had. Blijve met het oog op wie bij was, en wat hij in zijn loven verrichtte, zijne nagedachte nis bij ons in eere. Heden werd zijn lijk in slillen eenvoud grafwaarts gevoerd. Aan deu ingang van de begraafplaats geko men, voegden zich bij den lijkstoei de burge meester met de leden van den raad, alsmede de heeren predikanten der Nederd. herv. ge meente. Aan de geopende groeve, alwaar tul van be langstellende vrienden eene laatste hulde aau den overledene kwumeu hreugeu, werd, nadat de lijkkist daarin gelaten was, door den heer Van Uije Pielerse namens den gemeenteraad hel woord gevuerd eu in heiiuneving gebracht, dat de man, die daar ten grave was gedaald, de vriend van i\;ken en armen, de achting en toegenegenheid had verworven van jong eu oud en schetste den overledene als een voor beeld van trouwe plichtsbetrachting en bur gerdeugd, uil muntende door eenvoud, min zaamheid en hulpvaardigheid. Wij gevoelen, zeide spr., leden der familie van den ontslapene, uwe smart bij deze plech tigheid bij het verlies, vu» wat voor u alleen dierbaar was, en verzekeren u vun onze op rechte deelneming en tevens dat we nimmer onzen vriend Callenfels zullen vergeten. Ook ds. Gezelschap had na het gesprokene nog iets te zeggen. Wijzende op Hem, die wonden slaat, maar ook heelt, wenschte hij der familie dien troost toe, die met gelaten heid weet to berusten in Gods wijzen wil. Vooris nog gewagende van den Overwin naar des doods, die alleen het ware licht over de graven onzer dierbare afgestorvenen kau doen rijzen, besloot hij zijue toespraak met den weusch, dat allen zijnen geest mochien deeluchlig worden, en door dien geest bezield, blijmoedig hunnen levensweg vervolgen. In het eerst bad zij er over gedacht het kind onmiddellijk, op de plaats zelve, te doodon en het lijk voor de deur vau zijn moudorsbuis te leggeu; maar neen, de marteling moest langer dureu, zeido zij bij zich zelve. Zij zouden moe ten wachten voor zij het ergste wisten, wach ten tot de hoop verdwenen eu do spauniug zoo vreeselijk was geworden, dat zelfs het ergste als het bekend werd, eeae verlichting zou zijn van hetgeen gevreesd werd. Als hij geschreid had zou zij hem misschien gedood hebben, want, half kraukziuuig als zij was, zou zij dat niet hebben kuunen uitstaan; maar zijne roerende onderworpenheid en geduld, zijue stomuie vrees zelve, prikkelden hare zenuwen niet en deden haar geene vrees koesteren voor hare eigene veiligheid, al troffeu zij haar hart niet. Dus spaarde zij hom voor hot oogenbhk en redde nu ziju leveu on met den eersten morgentrsin was zjj onverdacht eu onontdekt naar Napels vertrok ken. Wordt vervolgd,

Vlissingse Courant | 1882 | | pagina 1