No. 85. Zondag 19 Februari 1883. 3ö9te Jaargang. II s n iï e ii S a i) d' vussiusiiir, BUREAU: Nlcuwcudijk. wijk BI n°. 10 1. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 12 uren. De prijs van 1—4 regels 40 Ceiits. Voor eiken regel meer 10 Cents UITGEVER: v. van de VELDE J!r.tc v i S is i El g C 11. Dit blad verschijnt 2 maal per week, Donderdags en Zondag. Abonnementsprijs per 8 maanden 1franco per post 1,15. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Men abonneert zich hij -alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Abonnementen voor BENIG AGENT VOOS FRANKRIJKDE FIRMA G. L. DAUBE C»., TE PARIJS. «Iteehlantf, Frankrijk J l,?i per drie waande. letgl Vlissingen 18 Februari. Ter gelegenheid van 's koniugs jaardag zal morgen te 1 uur op de Groote Markt al hier gvoote parade gehouden worden door liet garnizoen en de schutterij, waarna door het 4e bataljon van het 3e reg. inf. en het alge meen dépot van discipline een groot militair assaut, opgeluisterd door het muziekgezel schap Ons Genoegen," zal gegeven worden. 's Avonds zal voor de militairen bal gehou den worden in de kazerne „Willem III." Van 11 tot 18 Februari zijn allr'rr uit Queenborough met de mailbooten aangeko men 348 en daarheen vertrokken 446 passa giers. Het voor den dienst der Giviele marine in Oost-Iudië bestemde schroefs loom schip Zwaluw zal op a s. Maandag des namid dags omstreeks 3 uren, van de werf der kouinklgke maatschappij de Schelde alhier, worden te water gelaten. Dit schip is van composite-bouw, dat wil zeggen, gedeeltelijk van ijzer en hout en wel de spanten en dekbalken van ijzer en de huid van teakhout. De geheele aanbouw van dit vaartuig, zoowel de machine als de stoomketel worden door de koninklijke maatschappij de Schelde alhier uitgevoerd. Na mede alhier te zijn uitgerust, zal het stoomschip in den aan staanden zomer naar zijne bestemming ver trekken. Dat een en ander voor onze stad van LL1T0 DE VERRADERLIJKE RUIKER. (Uit het Fransch.) groot belang is, en velen werk en voordeel verschaft, zal geen betoog behoeven. Morgen wordt alhier verwacht het Engel- sche koninklijke stoomjacht Victoria and Albertwaarop zich de vorst van Waldeck- Pyrmont, na een bezoek gebracht te hebben bij zijn koninklijken schoonzoon te 's Hage, met zijne dochter prinses Helena en prins Leopold in den loop der volgende week zullen inschepen teneinde de reis naar Bugeland voort te zetten. De middelen van vervoer zullen binnen kort alhier wederom eene uitbreiding on dergaan. Immers, zal blijkens achterstaande advertentie op 20 Eebr. e. k, een dienst geopend worden met de nieuw gebouwde schroef boot Zeelandia, tusschen deze plaats, Middelburg en 's-Bosch, langs Dordrecht en Gorinchem, tot vervoer van goederen en vee. De ouderneming gaat uit van de Noordbrabantsch-Zeeuwsche schroefstoom - boot-reed erg. Onder de niet alledaagsche zanguitvoerin gen, tot welker bijwoning "Vlisting's ingeze. tenen uu en dan ia de gelegenheid werden gesteld, mogen wij in de eerste plaats wel die rekenen, welke het vermaarde Zweed- selie zaugers-quintet gisteren avoüd, ten aanhoore van een niet zeer talrijk publiek in het lokaal Kuijper3 alhier ten beste gaf. Het programma toch, uit niet minder dan 13 nummers bestaande, werd uitgevoerd op eene wijze, welke wij, uit vreeze van niet al te romantisch te worden, niet wagen te beschrijven. Genoeg zij het daarom alleen te vermel den, dat het vijftal kunstvrienden, aan ieder, die hen hoorde, een waar genot verschaften en niet het minst aan hen, die zich in meerdere of mindere mate boven het peil van het middelmatige, op het gebied van kennis en kunst, kunnen en mogen ver heffen. Geen wonder dan ook, dat de uitvoering van elk nummer van het programma een daverend applaus ten deele viel en dien tengevolge een paar nummers werden her haald. Dammer echter, dat de tijd om te ge nieten te ras vervloog en door den te be perkten tijd, waarover de zangers schenen ie kunnen beschikken, men te vroeg, of schoon meer dan voldaan, huiswaarts moest keeren. Eu toen Hargaretha zijne eerste brieven vergeleek mot die, welke hij thans schroef, vond zij er die liefdevolle uitdrukkingen niet meer iu, die haar ziel deden beven van geluk. Toon werd haar het hart benepen door een gevoel van zielsangst en verweet het arme meisje in brieven, die nat waren van hare tranen, aan Herman zijne koelheid; sprak in teedere woorden over het verleden, herin nerde hem aan zijne eeden; smeekte hem haar de gansche waarheid, hoe vreeselijk dan ook, to openbaren, lievor dan do marteling van haar bestaan te verlengen door gedurige kwel lingen. En de arme moeder van Margaretha zag baar kind langzamerhand den glans van hare jeugd en schoonheid verliezen. Somtijds vestigde zij een langen blik vol trauen op haar, maar hare raadgevingen, al hare lief kozingen konden dat door het verdriet ver brijzelde gemoed niet troosten. Had dus Herman zijne veelgeliefde Marga retha, na dien korten tijd, reeds vergeten? Zal een drama volgen op deze liefelijke idylle Hoofdstuk V. Do beeldhouwer Herman had een geest- driftvollen bewonderaar en edelmoedigen be schermer ran zijn talent gevonden in don hertog van Sorranti, de afstammeling van eene rijke Italiaansche familie. Do hertog had voor twee zaken op de wereld hartstochthij was tot krankzinnigheid verzot op do kun sten en hield dol veel van zijn eeuig kind, Marianua, dio bij hare geboorte hare mooder had verloren. Do edele patriciër was trotsch op de be chard proeven deed nemen, schrijft inen aan het Utr. Dhl.Deze vinding, die bij de proefuemingen uitstekend voldeed, wordt werkelijk toegepast. Onder toezicht; van den uitvinder, den heer van de Velde\an Brugge, thans te 's Gravenhage, worden daar in de werkplaats van den heer Hotz die toestel len vervaardigd, om er achtereenvolgens de tramwaggons der Rotterdainsche traai- weg-inaatachappij van te voorzien. De toe. stel bestaat uit een aaneeuschakeling van stalen banden, waaronder alle voorwerpen, zonder dat de waggon eenigen schok on dergaat, san de rails worden verwijderd. Die proef is o. a. genomen met houten balken sau 70 kilo. Tusschen of onder de •raderen te geraken is met dezen toestel bijna onmogelijk. De heer Guichard heeft een goed werk verricht, niet slechts voor Rotterdam, maar voor het tramvvegverkeer door geheel Nederland, met aan deze nut tige vinding zijn volle aandacht te wijden. De heer J. W. Knottenbelt, predikant te Sonburg, is beroepen te 'a Heer-Hendriks kinderen. Bij de regering bestaat het voornemen om reeds in Mei a, s. de oesterbankeu te Yer- seke, waarvan de pncht 31 Maart 1885 ein digt, op nieuw te verpachten, on wel voor een veel langeren termijn dan den nu loo- Over de veiligheidstoestel voor tramwa gens, waarmede de directeur der Rotterdam- sche tramweg-maatschappij, de heer Gui- scherming, die hij aan den jeugdigen kun stenaar verleende; hij ontving hem mot inge nomenheid en eerbewijzen in zijne prachtige vertrekken, die ten alle tijde open stonden voor al de beroemde mannen van dien tijd en de aanzienlijke Romeinen. De verrukkelijke schoonheid van Marianne maakte reeds bij den eersten aanblik een levendigon indruk op het hart van Herman. Als dichter en kunstenaar kon hij zich niet verzadigen in het sprakeloos aanschouwen van dat meesterstuk der schepping, dat aan de Gratiën zelve haar aanzijn scheen te danken te hebben. Altijd verscheen dat liefelijke beeld voor zijne blikken en stoordo zijne nachtelijke rustl Wat had hij haargaarno onuitwischbaarin hot marmer willen houwen om altijd die engelengestalte voor zich te hebben en ook, om er misschien een troost in te vinden bij het verdriet, waaronder hij schoon gebukt te gaan. Onze held leed aan vlagen van ver* strooidheid, aan kwellingen van het gemoed De //inillioenen-juffxouw" is Maandag door den rechter van instructie bij de Amster- damsehe rechtbank verhoord. De antwoor den op hetgeen haar werd gevraagd moe ten zeer kort geweest zijn en zoo gevat, dat de justitie niet veel wijzer is geworden. Te Maastricht is men er weinig over ge sticht, dat die stad, evenals de geheele pro vincie Limburg, voorloopig van deu poslpa- ketdienst is uitgesloten. Men zou daar gaarne de redenen kennen, welke de regee- ring voor deze uilsluiting heeft. Thans acht en aan eene worsteling, die hem alle rust en vroolijkheid benameu. Ja, hij had inweudig een zwaren en smar- telijkeu strijd te strijden, want achter het verleidelijke en aanbiddenswaardige beeld van Marianna, plaatste zich de herinnering aan Margaretha en die herinnering kwelde en vervolgde hem. Maar, over zijne dwaasheid lachende, vroeg hij zich af hoe hij, arm kind der bosschen van nederige afkomst, eene dochter der mach tigste en rijkste geslachten van Rome iu het aangezicht durfde ziuu en iu zijn hart her senschimmen en de onzinnigste droomen koes teren Uitweudig mocht Herman vrij lacheu ovor zijne dwaasheidin het binnenste van zijn ziel hoorde hij de zoete en onwederstaanbare stem der liefde, die ziju verstand tot zwijgen bracht en hem de bekenlenis ontlokte dat hij Marianna bemiude, terwijl zijne onrust en aandoeningen als hij z:ch in tegenwoordigheid

Vlissingse Courant | 1882 | | pagina 1