VIJSSI\(iS(JIE COURANT. No. 96. Donderdag 1 December 1881. 19de Jaargang. Gemeentebestuur. B inne n I an d. B tJREAÜ: Nleawendljk, wijk O n°. 10 1* Ad verten tien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 12 uren. De prijs van 1—4 regels 40 Cents. Voor eiken regel meer 10 Cents. UITGEVER: Dit blad verschijnt 2 maal per week, Donderdags en Zondag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1franco per post 1,15. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirectenren EENIG AGENT VOOR FRANKRIJK': DE FIRMA G. L. DAUBE C0., TE PARIJS. Abonnementen voor België, Dn ltscli laud, Engel a uil en F a u k Ij k ƒ1,65 pee drie mnandci Zij die zich vóór I Jan uari aanstaande op de VLISSINGSCHE COURANT nbonuccren ontvangen de tot dien d a t n in verschijnende nummers GRATIS. No. 101. Kleinhandel In Sterken Drank. De Burgemeeeter en Wethouders van Vlis- singen brengen ingevolge art. 5 der wet van 28 Augustus 1881 (Staatsblad uo/>97) ter open-, \bare .kérujis^y, dat' E>ij ben zijn ingekomen van de navol gende personen vèfïoëkschriften, waarbij Ver gunning wordt gevraagd om in de bij ieders naain vermelde localiteit sterke dranken in bet klein, (dat is bij hoeveelheden van minder dan twee liter) te mogen verknopen, als 54. J. Bos, Vrouwestraat F 92. 55. J*. Swennen geb. van den Heuvel, Wage- naarstiaatl 72. 56. G. Boogaart, Oude Haven A 116. 57. J. F. Berting,Palingstri.at K 152. 58. Wed.G. J.Huijbreglse,OudeHa ven, H112/lu Vlissingen 30 November. Gisteren avond trad voor de vereeniging //Evangelische Vooruitgang" ds. Bodel Bien- fait van Zierikzee op met eeue voordracht over //eene bloemlezing uit den bijbel". In korte trekken herinnerde hij het ontstaan van de boeken des ouden en des nieuwen verbonds, het ontstaan vau bet schriftgezag door de be schouwing vau deu bijbel als het woord Gods, oin daarna plaats te maken voor de juister waardeering van de heilige schriften als bet werlc vau menschen, bij welker beoordeeling de wetenschap baar recht moest doen gelden. Spreker verdedigde daarna zijn plan, dat in in eene bloemlezing van de schoonste ge deelten der schrift als volksboek van wege het bijbelgenootschap mocht worden uitgegeven, en las als proeve enkele stukken uit het boek der psalmen en profetiën naar de vertaling van dr. Herderschee, en uit het nieuwe ver bond naar de nieuwe overzetting vanwege de synode der Ned. herv. kerk. De voorzitter Juhs. Dyserinck bedankte den spreker namens de zéér talrijke vergadering. Met genoegen vernemen wij dat aan bet be- stuurvanhet leesmuseum eeue som van f 55 ten geschenke is gegeven vanwege het leesgezel schap Varietas delectatter tegemoetkoming van de kosten in het vloerkleed op de leeszaal. Aan de verkiezing op jl. Dinsdag alhier van een lid voor de tweede kamer werd van de 266 stemgerechtigden door 142 kiezers deelgeno men, terwijl te Middelburg van de 503 kiezers 405 hunne stem uitbrachten. Opening der slembus te Middelburg op morgen (Donderdag) des voorraiddags. Met 1 Januari a. s. is,tengevolge van het in stellen Van een provincialen waterstaat, eervol ontsla'g verleend aan de buitengewone opzich- teis van den rijkswaterstaat in bet arrondisse ment Walcheren W. P. Dijkgraaf, J. J. Four draine, C. A. Horsteu en P. W. Waltmau. Door den hevigen storm, die j.l. Zaterdag-* avond onze kust teisterde, geraakte bet Bel gische stoomschip Zwitserlandkomende van Antwerpen en bestemd naar New-York bij de Nolleplaat, met ongeveer 430 landverhuizers aau boord, aan den grond. Na het doorslaan van een angstvollen nacht der aan boord bevindende passagiers, geraakte de boot Zondag morgen omstreeks 3 uren weder vlot en vervolgde onmiddellijk daarna de reis. Bij de gisteren plaats gehad hebbende aan besteding voor de levering van vleesch voor de zeemacht, gedurende hetjaur 1882, is hel minst ingeschreven door L. van Os alhier, tegen f 61 per 100 K.G. Eergisteren had te Middelburg een treurig ongeluk plaats. Een tweetal kweekeliugen van de rijks-kweekschool aldaar waren op hunne kamer bezig met zich te oefenen in het eierceeren, toen een geweer afging en de kogel een der kweekelingen, een 17jarig jongeling R. genaamd, in bet aangezicht trof, zoodat hij ernstig werd gekwetst. In de St. Ct. van 29 dezer worden de vol gende garnizoeus-veranderingen tegen 1 Mei aangekondigd: 3de reg. inf.: 2de bat. van Bergen op Zoom naar Middelburg; 5de bat. van Middelburg naar Bergen op Zoom. Betreffende de zitting der tweede kamer van eergisteren lezen wij in bet overzicht in de Nieuwe Roiterdamsche courant van 29 Nov.: Van alle aanvragen ten behoeve van de ge meenten, die de bevoegdheid nog zouden er langen tot op 31 December 1886 gemeentelijke accijnsen te heffen (in de zitting van Vrijdag jl. waren de afwijkingen ten behoeve van de gemeenten Hellevoetsluis, Middelharnis, Ter schelling, Urk, Vlieland, Helder en Veere reeds gesauctiöiinëerd) was die van Vlissingen het twijfelachtigst. Men vroeg: waarom de afwijking wel ten behoeve vati Vlissingen, niet ten behoeve van Harlingen? Heeft Vlissingen 10,334 zielen, Harlingen had er 10,834; dit verschilde weinig. Hief Vlissingen bijkans f5000 aan opcenten op het personeel, Harlin gen bief niet veel meer; ook de opcenten op de grondbelasting stonden genoegzaam gelijk. Maar terwijl Harlingen f21,356 genoot wegens uitkeering van het 4/5 personeel, erlangde Vlis singen bijkans f2000 meer, en terwijl Vlissin gen volgens de gemeente- begrootiug van 1881 f 228,760 schuld had, bedroeg de schuld van Harlingen f 399,355. Was het nu niet eeoe in 't oogvallende tegenstrijdigheid, Vlissingen inet voortdurend^ accijns-heffing te benificeeren, terwijl die aan Harlingeu was ontzegd? Iu dien geest spra ken vooral de üeeren vau Eysinga en Lieftinck; waar gene beweerde, dat de ge maal belastingen die Vlissingen bief, zeer verminderd konden worden, betoogde deze, dat de belastiug-rege- ling, zódals zij thans te Vlissingen zou worden bestendigd, een noodeloozen druk legde op den minderen stand, ter wijl de boogere stan den te weinig waren belast. Was Vlissingen, met zijn beroemde havenwerken „die niet aau bet doel beantwoorden en tengevolge van de wijsheid der ingenieurs reeds dertig duizend gulden aan uitbaggering hebben gekostmet de heilrijke toekomst, welke aan die gemeente als brandpunt van handel en scheepvaart was voorspeld, inderdaad zéé hulpbehoevend, als de minister dit voorgaf? De minister van binnenlandsche zaken en de heer van Eek beantwoordden die vraag vol mondig toestemmend. Vlissingen verkeerde werkelijk in bijzondere omstandigheden. De belangrijke havenwerken waren aanwezig, maar de belangrijke voordeelen ontbraken. De bevolking bestond voor bet grootste gedeelte uit onvermogende lieden en wordt door de be staande heffingen van lioofdelijken omslag en opcenten op depersoneeleen grondbelastingen reeds zwaar gedrukt. Bijna 10 pet. vau den hoofdelijke» omslag moest als oninbaar wor den afgeschreven. Do vruchten der haven werken zouden wel komen. Bjj het stilzitten van liet rijk herinnerde de heer van Eek was de particuliere veerkracht ontwaakt. Een betere tijd zou voor Vlissingen dagen. Thans echter sombere voorstellingen gaven de heeren Six en van Eek van Vlissingen's „ar moede". Niet alleen dat Vlissingen reeds by de behandeling der vorige uitzonderinga-wet armoedig was, maar sedert was de armoede vermeerdert. De heer van Eek stelde de kamer voor deze vraagt gij hebt vijf jaren geleden het recht van Vlissingen op afwijking erkend. Toen was zijne financiëele gesteldheid oneindig gunsti ger dan thans. Is het nu niet de grootst moge lijks tegenstrijdigheid ditzelfde recht niet te erkennen, nu de opbrengst der directe belas tingen zooveel minder bedraagt? Maar nu mocht de heer Kops antwoorden reeds vijfjaren geleden is hier daghelder aan getoond, dat de gemnfclbelasting te Vlissingen voor trapsgewijze vermindering vatbaar is. Nu ziju wij vijfjaren verder, en de gemaalbelasting is vermeerderd, in plaats van verminderd. Vijf jaren geleden heeft men Vlissingen de gelegenheid willen openen om die trapsgewijze vermindering te verwezenlijken, en Vlissingen heeft niels gedaan om dien overgangstoestand tot waarheid te maken. Daarom wnagde de boer Kops te doen wat de commissie van rapporteurs iu 1876 had be proefd: in de wet zelve, w»t Vli-singen be treft, te bepalen, dat de accijns na drie jaren eene vermindering zou ondergaan. Toen werd dit voorstel met ééne stem meerderheid (29 tegen 28) verworpen: Vlissingen kan zich er thans niet over beklagen, dal hetzelfde voor stel nu (29 tegen 26) werd aangenomen. Lan ger dan 31 December 1884 kan Vlissingen dus zijn gemaal-accijns niet meer heffen. De eenige, die zich daarover beklagen kon, was de heer Six, die 't amendement had bestreden en die als blijk van concilatie, nog in dit wets ontwerp deze bepaling bad doen opnemen. yBij vermindering der belasting op het gemaal kan, behoudens onze goedkeuring, de belasting op het gedistilleerd worden geheven tot een bedrag van ten hoogste f 20 per hectoliter ad 50 pet. sterkte. Eenige dagen geleden is Ie Delft eene ge huwde vrouw, oud 58 jaar, op eene jammer lijke wijze om het leven gekomen. Bij afwe zigheid van haar man was zij, op eenen stoel zittende, in slaap geraaktdoor een of ander toeval is de brandende petroleumlamp, op de tafel in hare onmiddellijke nabijheid staande, haar tegen de borst gevallen, en toen op het hooren van een gil de overburen de kamer binnenkwamen, vonden zij de vrouw reeds stervende. Door den storm, die in den nacht van Za terdag op Zondag woedde, zijn de zeedijken van het eiland Tessel zeer gehavend. Hier en daar zijn groote gaten geslagen of verzakkin gen ontstaan. Ook het havenhoofd heeft veel en is voor een groot gedeelte v

Vlissingse Courant | 1881 | | pagina 1