SIÜGSCHE COEBAXT No. 93. Zondag 30 November 1881. 19de Jaargang. B i a n e a 1 a u «1. BÜREAU: N i e n xv c ad ij kwijk n u°, 10 1. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 12 uren. De prijs van 14 regels 40 Cents. Voor eiken regel meer 10 Cents. UITGEVER: F. II, SCIIIFFER, te Vllssingci l(x Dit blad verschijnt 2 maal per week, Donderdags en Zondag Abonnementsprijs per 8 maanden f 1,franco per post 1,15. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirectenren EEN1G AGENT VOOR FRANKRIJK;: T)E FIRMA G. L. DAUBE C0., TE PARIJS. Ibonnciucntcu voor België, 9 ii i t s c Si l a u ilEngeland e n Frankrijk j 1,65 pcj' drie waanden. Vlissingen 19 November. Van 12 tot 18 November zijn alhier uit Queeuborough met de mailbooten aangeko men 341 en daarheen vertrokken 4-34 passa giers. Gisteren avond omstreeks half zes uren bracht het geroep van „brand, brand" en het luiden der brandklok alhier een groote massa volk op de been, wier schreden gericht werden naar het Badhuis, dat kort te voren verlaten thans in volle vlam stond. Ondanks de spoedig aangebrachte hulp van vijf spuiten, waaronder een van Oost-Sou- bu»'g, brandde het houten gebouwtje met al wat zich daarin bevond, tot op den grond too af en bleef alleen het steenen gebouw gedeel telijk behouden. De oorzaak van den brand, die een prach tig gezicht op en bij de duiuen op'everle, is tot dusverre nog onbekend. Alles was tegen brandschade verzekerd. Moge spoedig uit de asch van liet oude bad huis een nieuw badhnis verrijzen, dat aan de eischen des tijds voldoet eu Vlissingen in alle opzichten waardig is, was meniger vrome weusch, die geuit werd, bij het zien verdwij nen van datgene, wat bij eene degelijke exploi tatie rijke vruchten voor de toekomst had kunnen afwerpen. Woensdag avond j.l. werd van wege de ver- eeniging van Volksvoordrachten de eerste spreekbeurt vervuld door Dr. Soetbrood Pic- cardt van Goes, die,na een woord ter inleiding over naaperij in alle opzichten af te keu ren zijne hoorders opwekte tot navolging van al wat schoon is en goeden daarbij op de natuur als onze beste leidsvrouw wees. In zijne luimige bijdrage ontwikkelde hij de waarheid, dat er niemand is, die niet batig is voor het een ot ander. Als het beste middel om van dat „bang zijn" te worden genezen, schreef hij het recept voor: één dosis gezond verstand, één dosis reinheid van hart en die beide vermengd met één dosis geest van onderzoek. Ten slotte be tuigde de voorzitter Johs. Dyserinck den har- telijkon dank der vergadering aan den goach- ton Spreker, die met zijn degelijk woord zulk een genotvollen avond aan vele aanwezigen had bereid. Het hoog militair gerechtshof heeft goedge keurd de volgende door den krijgsraad te 's Hage gewezen vonnissen, le weten in zake G. v. d. S. 21 j., g. t. Eindhoven, nummer ver wisselaar 2e reg. huzaren, gedetacheerd bij het alg. depot van discipline te Vlissingen s. v. aan insubordinatie door het slaau van zijn moerdere in rang i. t. v. v. (Op 25 Oct. jl. bracht hij een sergeant, die hem kennis gaf, dat hij gestraft was, een slag in het aange. zicht toe. Tot zijn verontschuldiging bracht hij in, dat hij driftig was geworden, omdat hij nu weder niet op zijn bed kon slapen waarvan hij reeds sinds 65 naclüen was verstokenVer oordeeld tot een militaire gevangenisstraf van vijfjaren en vervallen verklaard van den mili- ren stand. Gaarne voldoen wij aan het tot ons gericht verzoek om ter algemeeue kennis van Vlis- sing's ingezetenen te brengen, dat in de maand April van het aanstaande jaar to Edinburgh zal gehouden worden eene Internationale Vistcherj-Tentoonstelling, welke ter mede dinging zal geopend zijn voor inzenders van alle landen en waarop zullen kunnen worden Modellen van vischschuiten, vischhavens, vis- scherswoningen, reddingsbooten, reddingsmid delen, ladders, boeien enz. enz., netten, lij nen, en alle soorten van toestellen beitoodigd voor het vangen der visch. Visscherskleeren en uilrustingen. Preparaten voor het conser- veeren van visch. Specimens van gedroogde en ingelegde visch. Aquaria en collecties van opgezette visch en watervogels; platen plio- thographien en gietsels van viscb, enz. Viscli- eieren en jonge visch; apparaten voor visch- teelt en oesterleelt; en in 't algemeen alles wat maar in betrekking staat tot de visscherij van de geheele wereld. De ingezonden voorwerpen zullen worden verdeeld in klasseu, eu aan de beste specimens van elke klasse zullen prijzen worden toege kend door bevoegde jury's. Aanvragen om plaats moeten worden gea dresseerd tot „The Honorary Secretaries, International Fisheries Exhibition, 3 George IY Bridge, Edinburgh," Geen betaling wordt gevraagd voor plaats voor artikelen, die in leen worden gezonden of wel voor boeken, proeven, schetsen, officiëele rapporten of plan nen. 'Andere ingezonden voorwerpen zullen worden belast, gerekend volgens negen shil lings per square yard, of een shilling per square foot. Geen kleinere plaats dan een square yard kan genomen worden. De betalingen voor plaatsruimte geschreden bij de aangifte, De hoogte der ingezonden voorwerpen mogen negen voet niet te bovengaan, uitgezonderd vischroeden, Het commité betaalt de vracht van artikelen en collecties van artikelen die in leen worden gezonden. Naar men meldt, heeft de Holl. spoorweg maatschappij aan Nathan Blom, die bij het jongste spoorwegongeluk te Rotterdam een heen verloor, f 20,000 schadeloosstelling aan geboden. Met dit aanbod wordt echter door hem geen genoegen genomen; zijn eisch is f 30,000. De zaak is in handen van een advo caat. Woensdag ochtend had een huistimmer- raansleerling in een der houlloodsen van de marinewerf te Amsterdam het ongeluk onder een stapel planken te geraken, met het nood lottig gevolg, dat hij zware verwondingen aan 't hoofd bekwam. Iloewel hem dadelijk de noodige voorloopige hulp verleend en hij met de radcrbaar naar bet gasthuis vervoerd werd, vreest men voor ziju leven. De goede werking der drankwet hangt zeker niet weinig af van de medewerking der drank- verkoopers. Het verheugt ons daarom op een feit te kunnen wijzen, dat getuigt van ernsti- gen wil ook bij een belanghebbende in het drankverbruik, om tot beteugeling van het drankmisbruik mede te werken. De beer Sluyter, eigenaar van het Cafe Belvedère te 's Ilnge, heeft namelijk met den dag, waarop de drankwet in werking trad, de jeueverglaas- jes in zijn etablissement door kleiuere doen vervangen en daarentegen de prijs van het bier met een derde verlaagd. (Vaderl.) Te Dordrecht is een 4jarig meisje door een tramwagen overreden. De arme kleine, die voor een varken wegliep en toen op de rails viel, zoo nabij den wagen dat de koetsier niet meer stoppen kon, is eenige oogenblikken na het ongeluk overleden. Deze week zijn bij 't instr.-bat. te Kampen 57 jongelingen in dienst gesteld; 9 zijn afge keurd, 10 weggebleven en 4 hebben bedankt. Tegen 23 dezer zijn, ter completering van het bataillon, nog een 16 tal jongelingeu opgeroe pen. Volgens een bericht uit West-Schouwen is er Woensdag (16) tegen den avond eene schoe ner in het ZZW. van den vuurtoren in de buitengronden verzeild geraakt. De opvaren- renden werden gisteren ochtend in hunne boot op de Zeehondenplaat gezien en zijn, door de reddingschokker van Zierikzee, die op tele- graphisch bericht daarheen gegaan is, afge haald. De loodsafhaalder met sleep- eu redding boot Willem III, heden reeds zeer vroeg uit gegaan, konden de straudingsplaats niet be reiken. De schoener zal wel verloren zyn. Uit den Hoek van Holland wordt gemeld Het was gisteren een ware ongeluksdag voor den Hoek. Het stoomschip Brankston strandde op het Noorderhoofd en de Meren- rins kwam terecht op het wrak van de Forth bij de West. Eerstgenoemd schip werd verla ten en het volk met de reddingboot naar Maassluis gebracht. De Mercurius is bezig met lading over boord to werpen; ligters en volk zijn derwaarts vertrokken. Donderdag nacht is de huzaar Willem Kersjes vau het 2e regiment te Haarlem in garnizoen, gedeserteerd met medeneming van een hel rijk toebehooid paard (zijnde ruim 12 jaren oud, licht bruin, achtersokken achter waarts oploopende). De ontvluchte is gekleed in daagsch tenu, genummerd 1323. Twee huzaren stalwachts, die sliepen toen liet paard door Kersjes werd ontvreemd, zijn in arrest Bij de maatschappij Nederland is bericht ontvangen, dat de gouverneur-generaal van Nederl. Indië den steamer gouv. generaal van Lansberge heeft uitgezonden ter opsporing van de nog vermiste schipbreukelingen van de Koning der Nederlanden. De Voorwaarts is gisteren morgen vertrokkeu van Batavia via Point de Galle. Donderdag namiddag is een der papiermo lens van den lieer C. Van Gilse van der Pais, slaande aan de Strekkade te Ilillegersberg, ge heel door brand vernield. Het onheil ontstont in den kap en wordt toegeschreven aan het warmloopen van de as. Bij den feilen wind viel aan blusschen van het uit hout en riet bestaan de gebouw niet te denken, en het geheel lag dan ook in een half uur tijds tegen den grond. De werkzaamheden aan de rijksmunt te U- trecht zullen a. s. Woensdag hervat worden. Er zullen dan dubbeljes worden aaugemunt. Voor de betrekking van sluiswachter te Makkum, waaraan een jaarlijksch tractement van f 400 eu vrije woning is verhouden, heb ben zich 80 sollicitanten uit verschillende provinciën aangemeld. Woensdag nacht heeft te Veulo een bruta le diefstal plaats gehad Een vermoedelijk 18- k 19jarig Duitscher heeft zich lang6u tijd in de herberg van H. spindeler opgehouden en wist zich aldaar toegang tot den zolder te verschaf fen, waar hij zich liet insluiten. Omstreeks half twee uren 'snacht wist hij de slaapkamer te bereiken en na aldaar licht ontsteken te hebben het voorraadige geld, eeu gouden hor-

Vlissingse Courant | 1881 | | pagina 1