No. (Si. Zondag 35 Juli 1881. s9de Jaargang. BUREAU: i w c n d ij kw 5j k Dl j«o 9 O D. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 12 uren. De prijs van 14 regels 40 Cents. Voor eiken regel meer 10 Cents. UITGEVER: S C H 0 F F E R te Vlissing:cn. Dit blad verschijnt 2 maal per week, Donderdags en Zondag Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,franco per post 1,15. Afzonderlijke nummers 10 Ceuts. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren EENIG AGENT VOOR FRANKRIJK: "DE FIRMA G L. DAUBE O0., TE PARIJS. Abonnementcii v»oi' IScIgJë, Dultschland, geland e BS Frankrijk j 3,65 per ic en sa :a os <8 c sa. Gemeentebestuur, No. 69. BEKENDMAKING. Verordening die ter lezing ligt. De Burgemeester en Wethouders van Vlis singen, maken bekend: dat de verordening op den stoomtramweg alhier, vastgesteld door den raad dezer ge meente den 2 Juli jl volgens de bepaling van artikel 175 der wet van 29 Juni 1S51 (Staatsblad no. 85) voor den tijd van drie maanden, te rekenen van lieden, op de secre tarie der gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegcl, en in afdruk tegen betaling dei- kosten aldaar verkrijgbaar is gesteld. Vlissingen, 30 Juli IS81. De Burgemeester en Wethouders voorn., A. SMIT. De Secretaris, F. N. VAN DER BILT, L. S. No. 70. Dc BURGEMEESTER van Vlissingeu; noodigt de ingezetenen uit om door liet uit steken van vlaggen van hunne ingeno menheid te doen blijken met de feestelijk' heden op en S Augastus a. s?. Vlissingen den 30 Juli 1881. De Burgemeester voornoemd, A. S M I T. B I is n e is I a ti d. Vlissingen. 3O Juli De laatselijko schoolcommissie zegt in haar uitgebracht verslag aangaande den toe stand van het lager onderwijs het volgende /Geroepen tot indiening van bet jaarver slag over bet jaar 1880, kan de schoolcom missie te Vlissingen niet ontkennen, dat liet openbaar onderwijs een gewichtig tijdperk is ingetreden. Werden de voorbereidende maat regelen genomen voor eene nieuwe wet op bet lager onderwijs, ua veel tegenspraak en tegen werking is nogtans do arbeid van den minister Kapeyne van de Capello aangenomen om later in werking te worden gebracht. Ook die invoering liet op zich wachten. En werd* menigwerf de vraag gedaan: „Wanneer?" Het koninklijk besluit hief die onzekerheid op toon werd bepaald dat met lo November des jaars 18S0 die nieuwe wet van kracht zou zijn. Over het gewenschte of niet gowenschte kun nen we nu nog niet oordeelen. Do tijd zal moeten leeren welke de vruchten zullen zijn. Veel toch za\ moeten worden gewijzigd of ver anderd, vooral wat betreft de iurichting der scholen, de regeling van het onderwijs en bet onderwijzend personeel. En is in deze gemeente niet eon van dezul ken, waar zeer veel valt te veranderen, menige wijzigiug zul toch noodig zijn om in overeen stemming te komen met de nieuwe wet. De plaatselijke schoolcommissie hoopt het, hare daartoe hij te dragen, opdat zoo spoedig mogelijk aan de gestelde eischeu worde vol daan, en do plauneo, door haar ingediend, in overeenstemming met de gestelde voorschrif ten worden ten uitvoer gelegd. In verband hiermede is het niet van belang ontbloot dat de wenscbelijklieid is uitgespro ken van de oprichting eener Hoogere Burger school met driejarigen curcus, in de meening dat daarmede wordt voorzien in eene drin gende behoefte voor deze gemeente. Daarmede wordt echter niet te kennen ge geven, dat het onderwijs onvoldoende moet worden beschouwd. Integendeel kan de toestand in het alge meen gunstig genoemd worden, hoewel het on der w ijs op de school van m. u. 1. o. voor meisjes te wenschen overliet wegens de voort durende ongesteldheid der hoofdonderwijze- resse, mej. B. Bijleveld. Door de oprichting eener school voor ou- en minvermogenden is het aantal scholen met eene ^vermeerderd, en is die maatregel een be wijs dat in de behoefte aan onderwijs werd voorzien. 'Werd die school voor on- en minvermogen dan voorloopig ingericht iu een hulplokaal en op 3 Mei 1880 geopend, de noodzakelijkheid- bleek, alaanstonds toen het aantal leerlingen dier school tot 125 vermeerderde. De overige schoollokalen waren over het al gemeen in goeden staat, hoewel enkele klas sen wel te groot zullen zijn in verhouding tot het aantal leerlingen, bepaald bij de nieuwe wet, terwijl ook de school voor m. u. 1. o, voor jongens nog steeds naar verbetering on af scheiding wacht. Zullen de voorschriften der nieuwe wet in alles worden opgevolgd, dan zal zeker uitbrei ding van het onderwijzend personeel noodig zijn, om aan de gestelde eischeu te voldoen. Wat echter het openbaar onderwijs betreft, daarover kan het oordeel gunstig zjjn. De hoofdonderwijzers der lagere scholen zijn door aanschaffing van natuurkundige instrumen ten in de gelegenheid gesteld beter dan vroe ger, natuurkunde te onderwijzen, hoewel dit onderwijs op de school van m. n. 1. o. voor jongens nog ontbreekt; terwijl overigens op laatstgenoemde school in de overige vakken van onderwijs, eene goede methode wordt ge volgd, die gunstige resultaten oplevert. Hoewel de belangen van het onderwijzend personeel door ons werden in liet. oog gehou den, is het in verband met do nieuwe wet weuschelijk dat verbetering wordt aangebracht. Daardoor zou een meer blijvend personeel aan de verschillende scholen verbonden wor den, niet het minst in het voordeel vau gere geld onderwijs. Dit jaar waren de veranderingen van het onderwijzers-personeel velen. Als oorzaak kan worden aangegeven de geringe en niet op klimmende bezoldiging, terwijl nog eene va cature blijft bestaan voor de le school voor on- en minvermogenden, eu zeker door de in voering der nieuwe wet nog meerdere hulp krachten zullen worden gevraagd. Do examens of openbare lessen die op ieder der openbare scholen plaats vonden, getuigden evenwel dat bij de vele wisseling van het per soneel de vorderingen der leerlingen over het algemeen voldoende waren. In den toestand der schoolmeubelen werd voortdurend verbetering en aanvulling aan gebracht, en voor de sclioolbekoeften werd behoorlijk zorg gedragen, terwijl met ingeno menheid kan worden medegedeeld dat ook op de lagere school, hoofdonderwijzer de lieer H. A. Sitsen, een aantal natuurkundige werktui gen is verkregen ten dienste van het daar te geven natuurkundig onderwijs. Wat het bijzonder onderwijs betreft. In de scholen werd het onderwijs geregeld gevolgd, eu voor ieder toegankelijk gesteld. In de plaatse], schoolc. is dit jaar geene verandering voorgekomen. Van de scholen vaii bijzonderen aard kan worden gemeld, dat de gymnastieschool nog altoos wegens gebrek aan leerlingen nog ge sloten blijft. Mochten wij zoo in hoofdtrekken slechts aanstippen wat op bet gebied van lager ouder wijs in doze gemeente is voorgevallen, zegt dc commissie het is zeker voldoende om de belangstelling levendig te houden, tot het betreden van den weg die steeds naar verbe tering en uitbreiding leidt. Eu wordt met dat doel voor oogen steeds zamengewerkfc dan zal eenmaal dit gemeente Vlissingen niet de laatste of laagste plaats iu- nemon, maar van bare onvermoeide pogingen tot ontwikkeling goede vruchten plukken, en in de rij van Neerlands steden een kroon dra gen, die aan het nageslacht de kernspreuk in herinnering brengt: //Luctor et EmergOj1 Volgens bet uitgebracht verslag van de commissie van toezicht op het middelbaar ou derwijs bedroeg het aantal leerlingen op 1 Januari 54, van welke 38 tot de le en 16 tot de 2e klasse behoorden. In tegenwoordigheid der commissie v. rd Donderdag en Vrijdag den 22 en 23 April het schriftelijke en mondelinge examen ge. houden, waaraan 39 leerlingen deelnamen' als 20 van de le en 10 van do 2e klasse. De overige leerlingen werden voor het meeren- deel door werkzaamheden verhinder! daaraan deel to nemen. Na afloop daarvan bleek dat 11 leerlingen der 1ste klasse de bekwaamheid en de geschiktheid bezaten om over te gaan tot de 2de klasse. Het schooljaar 1879—ISS0 eindigde op ultimo April met 51 leerlingen van welke 35 tot de 1ste en 16 tot de 2de klasse behoorden. Naar aanleiding van art. 5 der verordening op het middelbaar onderwijs in deze gemeente werd door den directeur iu de eerste helft der maand Augustus gelegenheid gegeven, om als leerling voor het onderwijs op do burger avondschool voor bet schooljaar 1880— 1881 te worden ingeschreven. Daartoe boden 70 jongelingen zich aan, waaronder 37 oud-leerlingen, zoodat 33 zich moesten onderwerpen aan het toelatings-exa- meu. Eeu jongeling trok zich voor bet exa men terug. Van de overige 32 moesten 10 worden af gewezen wegens onvoldoende keunis. Het onderwijs ving op den 1 September aan met 59 leerlingen, waarvan 37 oud- en 22 nieuwe leerlingen; daarvan werden 36 tot de lste klasse en 23 tot de 2de klasse aangowe- eu De leeftijd der 51 leerlingen, die op ultimo December 1880 bet onderwijs volgden, was beneden de 12 jaren 6, van 12 tot 14 jaren 25, vim 14 tot 16 jaren 12, van 16 tot 18 jaren 3, boven de 18 jaren 5. Tezamen 51 leerlingen. 32 leerlingen waren reeds bij eeuig ambacht of in ee-nige betrekking geplaatst, terwijl de overige nog de scholen van lager en meer uit gebreid lager onderwijs bezochten. De leeraren volgden het bestaande program ma zon trouw mogelijk en maakten het onder wijs dienstbaar voor de vakken, waarvoor de leerlingen werden opgeleid. Wijders is het aangenaam onze tevreden heid te kunnen uitdrukken over den gang van het onderwijs en den ijver der leeraren, zoodat wij niet aarzelen te wijzen op hetgroote nut dezer inrichting, die wij dan ook ten zeerste ter uitbreiding blijven aanbevelen, als wor dende door zoodanig ouderwijs de toekom stige ambachtsman ontwikkeld en gevormd tot een nuttig lid der maatschappij. Omtrent den toestand van nijverheid, han del en scheepvaart verwijzen wij naar de ver slagen over 1880 van de kamer van koophan del en fabrieken alhier.

Vlissingse Courant | 1881 | | pagina 1