VLISSINGSCHE CMMYI. :r 65 78'; a 103 l/t 985|g 87 >l4 213l 4 51 >l3 12 f/8 13'»| v 8.30 D I 13 N S T Vlissingen v. v VAN VLISSINGEN: 'a morg. 8. II 's midJ. 2.30 1.15 8.— .10 in plants van I nu s morg. 7.3C .PRIL 1831. 2,45 ea 3,3 1,15 4,- 9. welke ten D A 0. ZATER DAG. ion. vin. 7.30 8.— i2.- 1 12.30 10*30 11.— 10,55 10,10 11,50 12,10 1.3 1,20 8.35 7.20 9,10 9,55 5,20 1 8,10 6,-a.k. 9,5 door 9.22 9,43 [No. 31. Zondag 17 April 1881. 19de Jaargang. BÖRF.AU: Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 12 uren. De prijs van 14 regels 40 Cents. Voor eiken regel meer 10 Cents. UITGEVER: Dit blad verschijnt 2 maal per week, Donderdags er Zondags Abonnementsprijs per B maanden 1,franco per post 1,15. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteren. EENIG AGENT VOOR FRANKRIJK: DE FIRMA G. L. DAUBE C0., TB PARIJS. R i u n e n I a n d. Vfissingen 18 April. Jl. Donderdag herdacht de nestor van het onderwijzend personeel in deze gemeente, de heer A. J. Frenks, den dag, op welken hij 50 jareu geleden, zijne krachten en vermogens als onderwijzer begon te wijden aan het on derwas en de opvoeding van het jeugdige ge slacht. Van verschillende zijden ontving de jubi laris dan ook de ondubbelzinnigsLe bewijzen van belangstelling in het door hem gevierd wordende feest. Boven en behalve de belangstelling, welke hij ondervond van zijne mede onderwijzers der school, op welke hij 40 jaren onafgebro- keu mocht werkzaam zijn, alsmede van het bestuur van het onderwijzers gezelschap Vlis singen, van de schoolkindoren en van ver scheidene ingezetenen, viel hem ook de on derscheiding ten deel van het ontvangen van een bezoek van de arrondissement- en district schoolopzieners, de heeren C. M. van Visvliet en J van Teijlingen, die hem dewolverdiende hulde brachten voor zijn betoonden ijver en lust bij de opleiding der jeugd gedurende een halve eeuw en hem voorts mededeelden, dat het Z. M. den koning, blijkeus overgelegd schrijven, behaagd had, hem met eene grati ficatie van f 100 te vereeren Des avonds ontving hij ook van wege den kerkeraad der doopsgezinde gemeente een stoffelijk bewijs van achting, welke hij den voorlezer hunner gemeente toedraagt. Mocht de 14 April 1881 alzoo voor den jubilaris een dag zijn, gewijd aan dankbare herinnering aan het verledene, waarbij het niet ontbrak aan erkenning van de diensten, welke hij der maatschappij bewezen heeft,het worde hem nog lang vergund met de zjjnen dankbaar op de genotene weldaden te mogen terugzien, en zij zijn verdere levensweg, op welken het hem ook verder niet aan Hoogeren zegen moge ontbreken, hem en den zijnen tot heil. Tweeden Panschdag zal in de Doopsge zinde kerk alhier de eerste openbare vergade ring wordeu gehouden van de vereeniging jtot aanmoediging van getrouw en eerlijk dienstb etoon onder het vrouwelijk personeel." Bij die gelegenheid zal aan vijf dienstba ren voor 11,12,13,18 en 44-jarige getrouwe plichtsbetrachting een aandenken worden overhandigd. Van 9 tot 15 April zijn alhier uit Queen- borough met de mailboot aangekomen 810 eu duarhetu vertrokken 428 passagiers. Heden morgen werd met de gebruikelijke mililaire honneurs ter aarde besteld, liet stoffelijk overschot van Jan Baart, emploijé 3e klasse in het gnrnizoens-hospitaal alhier, A nar men ons verzekert, is door de com missie belast met het toezicht op de excerci- tie-terreinen en schietbanen voor het garnizoen alhier, aan (iet ministerie van oorlog concessie gevraagd, tot het afstaan van een gedeelte borstwering van het midden-rednit, voorden aanleg der tramway VlissingonMiddelburg. Als voorwaarden zijn gesteld Dat de aannemor zich verbindt, den grond te vervoeren, en het terrein in het reduit te aplaneeren, hetgeen voor de veiligheid van het personeel in de waarnemingsposten noodig is. Zijn wij goed ingelicht, dan neemt hij boven dien de verplichting op zich, een in aanleg zijnde schietbaan, waaraan door de militairen reeds kolosaal lang gewerkt wordt, en waar van de voltooiing met verlangen wordt te ge- moet gezien, in orde te brengen. Als een buitengewoon staaltje van reizigers vervoer kan dienen dat de mailboot Prinses Elisabeth gisteren morgen 236 passagiers van Queeuboro hier aanvoerde, terwijl de van Harwich komende stoomboot ClaudE.avi.lton er tegelijkertijd 325 naar Antwerpen over bracht. (Af. Ct.) De onderlinge Brandwaarborg-maatschap pij gevestigd te Middelburg heeft heden door haren agent alhier, den lieer P. J. Hendrikse, voor de bemanning van Z. M. wachtschip Uydra een premie doen uitreiken voor betoon de hulpvaardigheid en ijver bij. den op Vrijdag den 8n dezer op Zwanenburg plaats gehad hebbende brand. De sterfte onder de oude lieden te Middel burg is nog al opmerkelijk, daar er sedert den len Januari dezes jaars tot heden bij den bur gerlijken stand zijn aangegeven 17 personen die tusschen de 80 en 90 jaren, en 2 die lus- schen de 90 en 100 jaren oud waren. Eergisteren heeft de justitie uit Middelburg zich naar Yerseke begeven, en den gemeente ontvanger P. J. S., die den 28 Maart jl. ont slagen werd wegens een te kort in zijn kas, gevangen genomen. Uit Zieribzee meldt men Volgens bericht, van den vuurtoren te Westschouwen ontvangen, zit er een visch- sloep op de Zeehondenplaat. De reddingschokker met uog enkele vaar- tnigen is daarbij, ten einde hulp te verleenen. Nadere bijzonderheden, als ook naam en nationaliteit zijn onbekend. Door de welwillendheid van jhr. mr. J. van der Feltz van Twello zal D. V. het zuider- zendingsfeest dit jaar gehouden wordeu den 20n Juli op het landgoed de lïondsberg nabij Oisterwijk. (E Z.) Bij den bouwman D. Op 't Handt, te Lin- 8choten is door een vaars een wonderlijk ge drocht voortgebracht. Het heeft den kop en één vlerk als van een reiger, pooten en staart gelijk een lammetje, en weegt ongeveer 3 pond. De vaars ziet er opperbest uit en be looft verder in ruime mate al datgene te geven waarnaar een boer na het kalven kan verlan gen. Meer dan veertien dagen na den gewo nen tijd is het dier, hoewel dood, ter wereld gekomen (R. Nbl) Te Batavia is 11. Maandag aangekomen het stoomschip Koning der Nederlanden, kapt. Bruyns, van Amsterdam, aan boord hebbende Z. Exc. den heer F. s'Jacob, benoemd gouver neur-generaal van Ned.-Indië, met gevolg. De werkzaamheden van het verleggen der stroorabedding van den Dommel langs de Zuidwestzijde van 's Hertogenbosch zijn thans in vollen gang. De hierbij benoodigde grond woidt verkregen door de afgraving der oude vestingwallen aan die zijde, waardoor tevens de ontmanteling van 's Bosch voltooid zal zijn Bij kon. besluit van 5 April jl. n°. 12 is aan den minister machtiging verleend om aan de stuurlieden bij de kon. Nederl. zeemacht, die aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amster dam bepaaldelijk worden aangewezen tot het geven van onderwijs aan de stuurmansleerlin gen 2e kl., eene maandelijksche toelage boven hun gewone soldij te verstrekken. Twee stuur lieden zijn reeds in het genot dier toelage ge steld, respectievelijk bedragende 10 en 5 in de maand. Uit Dokkum vertrekken eerstdaags weer twee huisgezinnen naar Amerika, uit de Wouden één huisgezin, en uit Birdnard, een dorpje van p. m. 500 zielen, zullen in het be gin van Mei van één familie 23 personen ver trekken, alsmede nog twee andere huisge zinnen. Ook uit Tessel zullen dezer dagen ruim 40 personen dat eiland verlaten, om zich in Noord-Amerika te gaan vestigen. Eerlang zullen nog eenige gezinnen volgen. De mees ten der landverhuizers behooren tot den stand der boerenarbeiders in onze polders. II. K. H. Prinses Hendrik heeft den nacht rustig doorgebracht. De toeslnnd der zieke is zoo gunstig als naar omstandigheden mo gelijk is. Het gewone billet betrekkelijk het heer- schen van besmettelijke ziekten is boven de hoofddeur van het paleis aangeplakt. Eergisteren nacht heeft te Amersfoort op het drukste gedeelte van de stud, in de Langestraat, ten huize van den lieer van der Welk, een brutale diefstal plunts gehad. De dieven zijn doorgedrongen tot in het slaapvertrek en hebben aldaar, niet legen- staande een hondje aanwezig was, een sleutel uit een pantalon gehaald, daarmede eene cas sette geopend en f 30 aan contanten ont vreemd, en voorts medegenomen een gouden en een zilveren horloge, een gouden broche, oorknoppen enz. De huisgenooten hebben eerst bij het ontwaken den diefstal bemerkt. Men is de daders nog niet op het spoor. Het is thans zoo goed als zeker, dat het te Vlaaidingen thuis behooreude loggerscliip Willem Barendeschipper W. Verbruggen, in de stormen, die in Maart geheerscht hebben, met man en muis is vergaan. Door deze ramp kwamen 12fiksclie zeelie den in de kracht des levens om, en zijn een aantal weduwen enweezen in vouw gedompeld. Ten blrjke, dat in Groningen onder de lote- lingen lust bestaat om bij de zeemilitie ge plaatst te worden, kan dienen, dat er d&&r viermaal meer zich te dien einde hebben aan gegeven, dan er noodig zijn of gp.plaatst kunnen worden. Per stoomboot Gelderland zal op 14 Mei a. s. naar Indië vertrekken een detachement militairen, onder commando van den kapitein Varke7isser onder medegeleide van de tweede luitenants Albertz en De Visser. Vijf drogisten zijn Maandag jl. door de rechtbank te Utrecht veroordeeld tot boeten van f 10 en f 25. wegens overtreding van de geneeskundige wet. Ter provinciale griffie van Zeeland, in de abdij te Middelburg, liggen ter lezing, de voorwaarden waarop door het departement van marine op 28 April aanstaande, zal wor den aanbesteedde levering van houtwaren, ijzerwerk, koper, tin, lood, zink, kolen, verf waren, olie, glaswerk, kalk, teer, zand, steen, zeildoek, vlagdoek, lakens, zwemgordels, huiden, roet, zeep, borstelwerk, papier enz.

Vlissingse Courant | 1881 | | pagina 1