No. 12 donderdag I© Februari f881. SBde Jaargang* BÜRUU: Kienweudijk, wijk H 10 1. Advertentiën gelieve raen aan deu Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 12 uren. De prijs van 14 regels 40 Cents. Voor eiken regel moer 10 Cents. UITGEVER: SCIIBFEER, te Vllssingen. 'it blad verschijnt tweemaal per week, Donderdags cn Zondags. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1.franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. EEN1G AGENT VOOR FRANKRIJKDU FIRMA G L. DAUBE C0., TE PARIJS. Abonnementen voor België;. Dnitschland, Engeland en Irankrijk 1,C5 per drie maanden. ii i ii ne ii I a ii d. Vlissingen 9 Februari. Op Donderdag 13 Jan. arriveerde te Vlis - singen per staatsspoorweg H. M. de konin gin (van Zweden en vervolgde met het stoomschip Prinses Elisabeth, van de stoom vaart maatschappij Zeeland hare reis naar Queenborough om zich vervolgensnaar Boune- mouth te begeven teneinde aldaar den winter door te brengen. Als bewijs van tevredenheid voor den goeden overtocht en de nette behandeling is de kom-" mandantH.L. Stasse van voornoemd stoom- schip door H. M vereerd met een prachtigen gouden ring, ingelegd met een agaatsleen waarop de drie voorletters van den naam des gezagvoerders gegraveerd zijn. Volgens de Alkm. Cl. is uit een ingesteld onderzoek gebleken, dat de Ie Alkmaar ver dwenen ontvanger der registratie zich van Amsterdam over Vlissingen naar Engeland heeft begeven. Toen de provinciale sl oomboot Vrijdag na middag jl. omstreeks half één van Hoedekens- kerke voor de haven van Ter Keuzen kwam, om passagiers op te nemen naar Vlissingen, lag juist oen tjalkschip tusschen de twee haveudammen, waardoor de boot, met veel be leid, bijna een half uur moest manoeuvreereu om in de haven te komen en aan den steiger aan te leggen. In het vorige jaar werd een aanzienlijk ge deelte van het aanwezige slik tusschen de ha- vendammen uitgebaggerd, ten einde zonder gevaar voor andere schepen in de haven te kunnen komen en aldaar te ankeren. Deze maatregel werd algemeen toegejuicht, doch door nu toe te laten, dat schippers toch het anker uitwerpen juist in den havenmond, be lemmert men de scheepvaart en veroorzaakt onnoodig oponthoud aan heb reizend publiek. (T. N. Ct.) Volgens ingewonnen inlichtingen, heeft het scheikundig onderzoek dit bericht geens zins bevestigd. Een oppassend werkman, P. v. R., te Axel, had Maandag 11. het ongeluk, nadat hij iets tusschen de waggons verricht had, te vallen op 't oogenblik dat de trein wegreed, waardoor zijn rechterbeen verbrijzeld werd. Door een dadelijk te hulp geroepen geueeskundige werd liet been boven dé knie afgezet. Zaterdag was 't 50jaar geleden,dat Van Speyk in de lucht sprong. Bij deze gelegenheid geeft de Amst Ct. plaats aan liet volgende gedicht van Burlage,dat op 's konings last op een wit marmeren gedenksteen in het weeshuis te Amsterdam is gebeiteld: Aan Amstels Burgerwees, wiens ridderlijke Land, Voor d'ccr van Vorst en Vaderland, De lont stak in Let kruit, ten koste van zijn leven Aan Lem, die Hollands vlag gescLonden engescLeurd. Aan d' overmoed niet prijs wou geven Dan met zijn bloed gekleurd Van Speyk Leeft, trouw tot in den dood, En trouw aan 't kleed, als kind gedragen, 1 Zijn Vlag bij 't jongst „vaarwel 1" gedoopt in 't zwart en rood, En zóó den euvelmoed in 't aangezicht geslagen! Toon werd de driekleur 's vijand buit; Hall rood geverfd iu 't bloed, Lalf zwart gebrand in 't kruit! Omtrent de oorzaak en het plotseling over lijden der dochter en dienstmeid van den landbouwer onder Nieuwdorp (gem.'s Heer Arendskerke) wordt in de N. Rolt. Ct. gezegd dat de beide meisjes dien dag of dien avond pepermunt hebben gegeten, die met ratte- kruid zou vermengd zijn. Er zou een doos met pepermunt op de bedsteêplank gevonden z ijn. Van deze soort snoepgoed wordt op bet platteland van Z -Beveland zeer veel gebruik gemaakt. Zaterdag 11. is op den 50-jarigen gedenk dag van van Speyk's heldendood, heeft vice- admiraal R. L. de Haes, iu tegenwoordig heid dei*marine-ofBciereii aldaar, in de recep tiezaal van het kon, instituut voor de marine te Nieiyvediep eenige reiiquien van van Speyk gedeponeerd, een stukje lint van ziju militai re Willemsorde, zyn laatste kruifcrapport en eenige andere schrifturen. Tot gezagvoerder van liet op de Terschel- linger gronden te plaatsen lichtschip is aan gewezen J. C. Eikema, thans stuurman op het lichtschip aan den Noord-Hinder alhier, en de machinisten 2e kl. F. II. J. Martijn en P. W. B. Sassen tot machinisten aan boord van dat schip, voor het besturen van de daar op te plaatsen machines. In Nederland zijn ruim 4 Millioen deuren en vensters, of gemiddeld 105 stuks voor el ke 100 inwoners't voordeeligst is de prov. Groningen met licht en lucht bedeeld nl. 130 per 100,bet minst gunstig Drenthe en Limburg, waar 100 inwoners tezamen 70 deuren en vensters hebben. De bijna 2 bunder vroegere vestinggrond, die Dinsdag jl. te Nijmegen verkocht is, heeft opgebracht f 137.540. Men berekent, d:;t, hoewel nog slechts 6 bunders (nauwe lijks 1/6 van het geheel verkocht zijn, de ge- n.eenie uit de opbrengst de kosten van over neming en de tot dusver gemaakte koslen van slechting reeds kon voldoen. Voor de begrafenisvereeniging te Amster dam, die zich voorstelt met een kapitaal van f 250,090 de verouderde wijze van begraven te doen vervangen door degelijke en tevens sierlijke begrafenissen, zijn kostbare lijkkoet sen in de maak, enkele van f 2500 het stuk, met spiegelglas en in keurige teekening Oosten rij ksch model, ter vervanging der open bakken, waarin de begrafenissen thans o '«rhieden. Voor de tuigen der paarden wordt een soort wedstrijd gebonden, waarbij de eerste leveranciers het beste vertoonen wat zij in staat zijn te leveren. De minister van financiën inaakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist bij de Ned. bank, op 5 dezer, en de som der betaalmidde len op dat tijdstip bij de betaalmeesters aan wezig, te zamen een bedrag uitmaakten van f 19,688,706,257s. In het postverkeer tusschen Nederland en Frankrjjlt zullen, te rekenen van 6 dezer, de volgende verbeteringen worden ingevoerd De brieven, die respectivelijk te 4 u. 45 m. 5 u. 52 m. en 6 u 30 rn.'s avonds uit Amsterdam, 's Gravenhage en Rotterdam ver zonden worden, zullen den volgenden morgen reeds te 5 u. 35 m., in plaats van te 9 u. 45 m. te Parijs aankomen. De laatste verzending uit Parijs van brieven naar Nederland (aankomst te Amsterdam, 's Gravenhage en Rotterdam den volgenden dag ten 9 u. 50 m., 10 li. 46 m. en 12 u. 2 m. namiddags) kan geschieden met den trein van 10 n. 45 min- iu plaats van S u. 15 min. des avonds. Door den minister van binnenlandsche zaken is ter kennis gebracht van bet hoofd comité der Nederlandsche vereeniging tot het verlceaeu van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, dat de onzij digheid van het Nederlandsche Roode Kruis door de Britsche autoriteiten in Afrika zal worden erkend. De aan de gewonden en zieken van de beide in de Transvaal strijdvoerende partijen te verleenen hulp zal van de zijde dier auto riteiten de noodige medewerking ondervin den en met erkentelijkheid worden ontvan gen, Men zal zich herinneren, dat Johau Fugg bij arrest van het gerechtshof Ie V Hertogen- bosch van 22 December is veroordeeld we gens het leggen avan eeneii zoogenaamden brandbrief bij den heer Pijls, burgemeester van Maastricht en lid der eerste kamer Nu is er onlangs bij deu heer Pijls een tweede brandbrief bezorgd. Door de bemoeiingen der export-maat schappij voor Zeeland, welke daarbij de meeste ondersteuning heeft mogen oudei vinden van de directie der staatspoorwegen, van de stoom vaartmaatschappij Zeeland en van de directie der London-Chatham en Dover-spoorweg- maatschappij, is Maandag avond voor liet eerst eeue hoeveelheid versche melk van Middel burg naar de markt te Londen verzonden. Deze verzending zal voortaan dagelijks her haald worden. De melk wordt, na volkomen afgekoeld te zijn, aan het station aldaar geleverd en na keuring, in metalen kruiken churnsvan on geveer SO A 90 liter inhoud, naar "Vlissingen vervoerd met deu sneltrein van 8 u. 35 m., met welken overigens geen bestelgoederen worden overgebracht. Aan boord van de mailboot worden kruiken op eeu koele plaats on dek geplaatst en bij aankomst te Queenbo rough weder met de passagierstrein, die ove rigens geen goederen vervoert, naar Londen gebracht en omstreeks 8 ure des morgeus aan liet Holbom-viaduct-8tation afgeleverd. Men verneemt dat de Nederlandsche bark Sueanna Elisabeth, kapitein Boneher, van de ankers geslagen is, en, nadat de masten over boord waren geslagen, op de Kaloot gestrand is. De Noordsche schoener Saphir, kapitein Andersen, heeft de ketting gebroken en is ge strand beoosten deze stad. Toen de heer Balsem van Langezwaag Vrijdag jl. zijn lezing in het Rut te Warfum geëindigd had, stond een der aanwezigen recht en deed een beroep op den zedelijken en stoffelijken steun der Warfumsche Boeren,ter gunste van de Transvaalscbe Boeren. Dit denkbeeld vond echter geen algemeeue in stemming, en toen een der leden van liet Nut verklaarde, dat hij geen nut zag in dat oorlogvoeren en hij dus alle pogingen oin oor logsrampen te lenigen, sterk afkeurde, ver deelde de vergadering zich in twee vijande lijke kampen. De vooratanders der Boeren besloten eindelijk een afzonderlijke vergade ring te beleggen, en daar verder te overwegen wat voor de Transvalers kan gedaan worden.

Vlissingse Courant | 1881 | | pagina 1