VLISSs\(iS(JIK MONDEN N°. 4. Donderdag J3 Januari 1881, 19'eJaarga ng. Gemeentebestuur. POMP nde te HUUR P, ibs Vee. REN DUTILH, K 181. jd, niet beneden dezer Courant. nelo geeft uit rdigen van aller- voorwerpen bruilc enz. es a f 0,30. S. beel GEN VAN beeldingeu. STROO. ligen van lofwerk f beeldingen. OP HOUT. beoldingen. HOUT. beeldingen. WERPEN VER- HOUT. beeldingen. IET. beeldingen. RTON. eren op bout. )eel dingen. TRK. beeldingen. iet der jeugd mo- urende de lange tngenaam bezig te bevattelijke hand- innenden, die van iinis bezitten, mo- en sierlijke voor- gebruik en totsie- ver vaardigen. 7,15 10,55 6,35 6,50 10,40 7,20 1.5 11,50 8,30 1,55 12,40 9,20 0,15 1,3 9,40 9,30 1,20 9,55 5,40 6,3 6,10 6,50 6,56 I 8,50 5,20 8,10 6,— a.k. 9,5 floor I 9,22 orNeuzeal 9,48 aide gedeelte vaa loopen. B ÜKEAÜ: Nlcuwcndijb, wijk 11 n°. 10 1. Advertentie» gelieve men aan den Uitgever in te ze den uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 12 uren De prijs van 14 regels 40 Cents. Voor eiken regel meer 10 Cents. UITGEVER: F. DG SCHOFFEER, te V 1 8 s s 8 an gen. Oil blad verschijnt tweemaal per week, Donderdags en Zondags. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1.franco per post 1,15. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, EEN1G AGENT VOOR FRANKRIJK: DB FIRMA G L. DAUBE C0., TE PARIJS. Abonnementen voor België, Duitsehlaod, Engeland en Frankrijk ƒ1,65 per drie maanden. No. 6. BEKENDMAKING. De burgemeester en wethouders van Vlis- singen overtuigd van de deelneming der ingezete nen in het deerniswaardig lot der noodlijden den door de jongste overstroomingen in ons vaderland en een ieder gaarne in de gelegen heid willende stellen, om van zijne belangstel ling in den nood dier ongelukkige bewoners der door de vreeselijke wateirampgeteister de oorden, door milde bijdragsn te doen blij ken j maken bekend dat te dien einde op Maandag 17 Januari o. k. eene ALGEMEENE COLLECTE aan de huizen der ingezetenen zal plaats bobben. De treurige berichten, waarvan de dagbla den hebben melding gemaakt, maken ieder en aandrang tot milddadigheid overbodig. Vlissingen, 12 Januari 1881. De burg. en weth. voornoemd, A. SMIT. De secretaris, P. EORBES WELS. De stichting van het Leesmuseum te Vlissingen. Donderdag den 6en Januari werd op het raadhuis alhier het u Leesmuseum" ingewijd, door den heer Joh. Dyserinck, die daartoe, behalve den gemeenteraad, de leden ter bijwo ning had uitgenoodigd. Hij begon met zijne hoorders terug te voe ren tot de helft der vorige eeuw ongeveer, Het was op den 31 Juli 1765, dat een twaalf tal mannen in Vlissingen tot liet besluit kwamen om een leeskring op te richten, waarin merkwaardig genoeg alleen Fransche tijdschriften ter lezing werden opgenomen, en hetwelk den grondslag legde voor eene maatschappij van honsten en wetenschappen. De leden van deze leesinricliting kwamen op gezette tijden bijeen; terwijl ieder op zijne beurt eene lezing hield, die niet langer dan dertig minuten duren mocht. In het jaar 1768 was deze kring al meer uitgebreid, tot dat in 1769, einde Maart, door hen gesticht werdHet Zeeuwsch genootschap der weten schappen te Vlissingen De spreker herinnerde daarna wat zoo al door dit Genootschap gedaan werd en hoe deszelfs roem zich meer en meer verbreidde; hoe het prijsvragen uitschreef en verhandelin gen het licht deed zien; hoe het eeue rijke verzameling van boeken, schilderijen, oud heden, penningen, munten- en voorwerpen op het gebied der natuurlijke historie verza melde; hoe het zelfs in 1783 werd verrijkt met eene Egyptische mummie de eerste die ons vaderland zag geschenk van den heer A. Moens, en later bedreigd werd met net cadeau van een levenden orang-outang, die gelukkig nooit was aangekomen. Onge lukkig was er op het beheer der financieele aangelegenheden nog al i.ets te zeggen, zoo dat spreekwoordelijk van deze bestuurders gezegd werd„het verstand kwam, nadat men eerst de gelden had besteed." Het werd langzamerhand zoo bezwaard met schul den, dat de toestand eindelijk onhoudbaar werd en liet Genootschap, met al wat het be zat, in 1801 naar Middelburg werd overge bracht. Het zal niemand bevreemden dat spreker, van Zeeuwschen bloede, toen hij in Vlissin gen kwam, spoedig de behoefte inzag om weder een leesmuseum te stichten. Toen hij echter ten vorigen jare tot eenige mannen zeide: Er moet een leesmuseum komen; kreeg hij ten antwoord: dat krijgt ge niet gedaan. En zie, nu slechts een klein jaar is verloopen, en heden avond wordt het lees museum ingewijd. Zoodra de spreker aan het werk getogen is om zijn denkbeeld te verwe zenlijken, heeft hij zich allereerst gewend tot liet leesgezelschap Variëtas Delectat, waarvan het bestuur zijne instemming betuigde met het door liera geopperd plan. Ook bij de leden van dat gezelschap mocht hij ondersteu ning vinden, en het is deze medewerking, die als de hoeksteen van het door hem gestichte leesmuseum kan beschouwd worden. Een warm woord van dank wordt daarom zoowel aan het bestuur: de heeren van Uije Pieterse, J. Luteijn eu mr. Van der Bilt, alsaau de leden toegebracht. De spreker staat daarna uitvoerig stil bij het lezen eu de boeken. Hoe moet men lezen? Het lezen, boek uit, boek in, is niets anders dan het werktuigelijk volgen van de gedach ten van anderen, die in zichtbare teekens op het papier zijn gebracht. Het laat geen in druk achter en is slechts vermoeienis des vlees- ches. Men behoort zóó te lezen, dat men ver staat en begrijpt wat men leest. Zoo ook heeft men, wat de keuze der boeken betreft, te onderscheiden tusscben wie het schrijven alleen om geld te doen is, en hen, die uit be hoefte schrijven, die schrijven, nadat zij eenig onderwerp ter behandeling van alle kanten hebben bekeken en overdacht. Als de beste boeken moeten beschouwd worden die, welke aan een degelijken inhoud een uitmuntenden vorm paren. Spreker hoopt dat de stichting van dit Leesmuseum de ingezetenen moge opwekken tot bevordering van ontwikkeling, bescha ving en veredeling. En vraagt men nu waar is uw bestuur, uw secretaris, uw penningmeester?" dan antwoord ik: „dat alles ben ik." En als ge dan zegt„maar dan zijt ge een groot auto craat 1" dan antwoord ik „het is zoo" maar ik--meen, dat als men iets goed en vlug tot stand wil brengen, men het alléén moet doen. Als ik had moeten beginnen met vergaderin gen le beleggen, dan waren we over een jaar nog niet gereed geweest. Ik heb het daarom alleen tot stand gebracht, hetgeen mij moge lijk -was door de krachtige medewerking die ik-mecht ondervinden.- Ik heb ook alben het reglement ontworpen, dat uit slechts 12 arti kelen bestaat. Daarin komen onder anderen de bepalingen voor dat het Leesmuseum, in de kamer van het stadhuis, waar weleer het kantongerecht vergaderde, geopend zal zijn van 's morgens 10 tot 's avonds 10 uren; dat de tijdschriften, na een maand en de boekwer ken na veertien dageu van de leestafel naar huis kunnen worden meegenomen; en dat telken jare op den 6en Januari een verslag gedaan zal worden van den toestand der stich ting. waarbij dan tevens eene letterkundige lezing gehouden zal worden, om daarna ver der gezellig bijeen te zijn". De heer Dyserinck beval het Leesmuseum bij zijne hoorders aan tot het verstrekken van boekgeschenken en bedankte in warme be woordingen de heeren Jos van Raai te. mr. F. N. van der Bilt en J. Jauszen Jz. voor eenige fraaie boekwerken door hen reeds geschon ken. Bij de keuze der boeken heeft de heer Dy serinck ten regel gesteld: „Ieder wat wils" of „Suum cuique". En zoo hoopt hij voor een ieder, van welke richting ook, eene verzame ling te verkrijgen, waar elk op het gebied, dat hij het liefst betreedt, voldoende lectuur vinden zal om zich nuttig en aangenaam bezig tehouden. Nog herinnerde spreker, dat hij „het onder wijzersgezelschap Vlissingen" aan het Lees museum had mogen verhinden, zoodat ook zijne leden hier een schat van kennis zouden kunnen vinden. Hierna verklaarde de heer Dyserinck het Leesmuseum te zijn geopend. De heer van Uije Pieterse betuigde namens de aanwezigen den heer Dyserinck dank voor hetgeen hij gedaan had en drukte den wensch uit dat het Leesmuseum beantwoorden zou aan bet goede doel, dat de oprichter zich daarvan heeft voorgesteld. Daarna verzocht de heer Dyserinck de aan wezigen een kijkje te nemen in de leeszaal, om te zien water aanvankelijk al zoo aan wezig was. Het Leesmuseum telt op dit oogenblik reeds 75 leden. Een vijftig tal was gisterenavond aanwezig met hunne dames, om de inwijding bij te wonen. Moge deze goede opkomst een beeld ziiu geweest van de voortdurende belangstelling, die het Leesmuseum van het Vlissingsche pu bliek ondervinden zal- Nog vermelden wij, dat bet Leesmuseum Zondag alleen van 12 tot 5 uur geopend is. Sedert ziju nog als geschenken ontvangen van den heer Rocholl twee romans van Dickens, gebonden, en is als bijzonder eigendom van den heer Wilkens afgestaan de bekende prach tige illustratie „The Graphic." Voorts heeft ieder lid het recht een stad genoot eenmaal voor den tijd van zeven dagen te introduceeren ter hennistnalcing met het Leesmuseum. Ten slotte zij herinnerd, dat, bij eveulueele opheffing van liet Leesmuseum, de boeherij het eigendom der gemeente Vlis- smgen wordt. Binnenland. Vlissingen, 12 Januari. Bij koninklijk besluit is lo de luit.-kol. L. T. J. A. baron van Boecop, van het 7e reg. iuf. op zijn aanvrage op pensioen gesteld, en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1800 's jaavs, eu 2o. genoemden hoofdoffi cier de rang verleend van kolonel. Bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is men, naar gemeld wordt, véoruemens, een premiestelsel voor de amb tenaren der maatschappij in te voeren. Uit IJmuiden wordt aan het N. vd. D. gemeld Aan den havenmond is men druk bezig om de noordzijde weder op de normale diepte te brengen. Hiertoe wordt door de aannemers gebezigd een zandpomp, welke tevens hopper is. (Een hopper is een voertuig, dat gebag gerd zand of modder met eigen stoom ver voerd.) Vroeger werd het gebaggerde zand in bakken geladen, welke bakken door sleep bootjes naar zee gesleept werden. Moest er in den havenmond gebaggerd worden, dan verspere dus veel materieeel den uitgang. De vereenvoudiging van werken is te danken aan

Vlissingse Courant | 1881 | | pagina 1