VbSCII \\T No. 103. Donderdag 33 December !880. J8d6 Jaargang BUREAU Nieuwciidijk wfljk n No. 101. Advertentie» gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag en Zaterdag voormiddag 12 uren. De prijs van 14 regels is 40 Cents. Voor eiken, regel meer 10 Cents, U I'T G E V J- li f. d, 9cu1efer, te vli ssiiDgcu. Dit Blad verschijnt tweemaal per week, Donderdags en Zondag-. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,franco per post 1,15 Afzonderlijke Rummers 10 Cents. Men abonneert zich bij alle .Boekhandelaren en Pi sldirecteureu. EENIG AG IC NT VOOR FRANKRIJK: DE FIRMA G. L. DAIBE Co., TE PARIJS. Abonnemcuteu voor België, Diiitscliland, Eugclaud eis IF en aak rijk f 1.05 per 3 tnnncade». 4 Zij, die zich vóór 1 IP» Jauuari n. s. op «lc Vlh. siugsclic Courant nbou- ncercu,oi>tvaugcu de tot dieu datnui vcrscliijticutlc ummuors GRATIS. Dooi* het invallen van het Kerstfeest op a. s. Zaterdag 35 December, zal de VL1S51NSCIIE COURANT, in plaats van dieu avond, Vrijdag 34 December verschijnen. Belanghebbenden worden daar om verzocht hunne advcrtcutiëu uiterlijk Vr ij dag morgen aan ons bureau tc laten bezorgen. Binnenland. Vlissingen, 22 December. Gisteren bracht de commissaris des konings van Zeeland, op zijne rondreis door de provin cie, een bezoek aan deze gemeente. Te ongeveer 10 uren op het raadhuis aan gekomen,werd Z. Exc. aldaar ontvangen $oor den burgemeester en de. wethouders. Na de gemeente-administratie te hebben nagezien verleende Z. Exc. aan verschillende burger lijke en militaire authoriteiten en colleges, audiëntie en deed des namiddags een tocht door de gemeente en bezocht achtereenvol gens de school voor in. u. 1. ouder .vijs voor jongens, het gast- en weeshuis, de R. Kath. meisjesschool, de openbare school voor meis jes, de school voor on-en minvermogenden, de christelijke school, de R. Kath. en de her vormde groote kerk, de bewaarschool van 't Nut, de R Kath. school voor jongens en Zr. Ms. wachtschip. Te ö1/» uren vertrok Z. Exc. naar Middelburg. Van alle openbare en enkele particuliere gebouwen wapperde de nationale vlag. Van de zes schipbreukelingen, die verle- dene week door het stoomschip Amsterdam alhier werden aangebracht en ter verpleging in het gasthuis werden opgenomen, zijn er drie zooverre hersteld, dat deze heden avond naar Engeland kunnen vertrekken. Een der overige ongelukkigen overleed j. 1. Maandag terwijl een ander de beide beenen werden geamputeerd door dr. Hazenberg en dr. Bolle van Middelburg, welke lijder ook heden morgen overleden is. De derde nog verpleegd wordende lijder, zal, met verlies zijner teenen, nog hoogst waarschijnlijk herstellen. Dat onze taal rijk is, eene wonderbare ge makkelijkheid van samenstelling bezit, met de meeste bestaande talen met glans de ver- gelijkiug kau doorstaan en de zoo hoogge roemde Franscbe taal de vlag in menig op zicht voor baar niet te strijken, was in hoofd zaak de stof, op welke de heer Dyserinck gis teren avond in zijne nutsvoorlezing zijne hoorders vergastte. Dit onderwerp, op zich zelf missch ien voor sommigen niet aantt ekkelijk, wist de spreker op zijne eigenaardige wijze zoo te kruiden, dat de afschrik voor eene geleerde verhandeling, zoo die mocht bestaan hebben, bij de toehoorders, naar wij mogen veronder stellen, wel verdwenen zal zijn. Jammer dat zulk eene bezielde opwekking om onze schoone taal lief te hebben en, waar het kan zijn, onze toevlucht niet te nemen tot gehuurde troepen, maar onsNederlaudsch in de hoogste eere te honden, door zoo weini ge toehoorders genoten werd. Bij den toe- nemenden smaak voor woorden, uit vreemde talen ontleend, zou eene kennismaking met de schatten, die onze taal bezit, voor eenen ruimeren kring, stellig van groot nut zijn. Na de pauze leverde de spreker nog eene humoristische bijdrage over sommige spelen, die van luim tot hoogen ernst overgaande, een diepen indruk maakte. Nu de termijn bijna is verstreken, heririhert de kantoni echter te Middelburg de iu zijn kanton wonende toeziende voogden en toe ziende curators, welke aan hunne na te melden verplichting nog niet hebben voldaan, aan de bepaling van art. 5 der wet van 5 Juni 1878 (staatsblad uo. 90), waarbij hun op straffen van vergoeding van kosten, schaden en inte ressen is voorgeschreven toe te zien dat de hy pothecaire iuschrijvingeu, welke voor het in werking treden dier wet tot zekerheid van het beheer van voogd of curator genomen zijn, voor 1 Januari 1881 zullen worden ver nieuwd. Van dee Mielen v. Opmeer. In den nacht van den 16 op den 17 dezer zijn door den gemeente-veldwachter LeOoqc, te Zaamslag, twee beruchte dieven gevat, woonachtig in het naburige Boschkapelle. Zij waren juist bezig om het gestoleue, eene hoe veelheid tarwe, aan een landbouwer ontvreemd, naar huis te dragen. Een prachtig monument met grafsteen, dat een aantal vrienden en kameraden van den koenen Noordpool-reiziger Koolemans Beynen hebben doen vervaardigen, is Vrij dag op 's rijks marinewerf te Nieuwediep ge bracht en zal door het oorlogs-stoomschip Koningin Emma naar Indië worden overge voerd, om te Macasscr op bet graf van den overledene te worden geplaatst. Dinsdag namiddag ten ruim 1 ure is op de lijn van den staatspoorvveg tusschen liet sta tion Delfschepoort en het station Beurs, bp het passeeren van twee treinen, de spoorweg werker Krjjn Oosllandêr, terwijl hij op de lijn tusschen de rails werkzaam was, overreden. De beide beenen en de rechterarm werden hein van liet lichaam gesneden. De 59-jarige- man is onmiddellijk naar het ziekenhuis over gebracht. Het ongeluk moet aan de ouvoorzichtig- lieM&Av&n- den ongelukkige zelve» zijl» toe tc schrijven. Zaterdag avond te 11 uren wenschten twee korporaals der artillerie, in beschonken toe stand verkeerende, overgezet te worden vau Woudrichein naar liet Fort Loevesteiu en begaven zich daartoe naar het huisje, waai de veerman (die van jongs af blind is) den nacht alleen doorbrengt. Na hem met groot geraas uit den slaap gewekt te hebben, eisch- ten zij dat, hij hen zou overbrengen. Door het onlstuimige weder en den hoogeu water stand was het hem onmogelijk dat werk al leen te verrichten, en verzocht hij hun om zijn oom. die met hem bet veer bedient, in de stad te gaan roepen. Daartoe hadden zij geen lust en zouden dan maar zelf overva ren. Om dit te voorkomen, stond de aime blinde van zijn bed op. Buiten de deur ko mende, kreeg hij met een stok een slag, die hem bewusteloos deed neervallen. Wat er verder is voergevallen, kan de man zich niet herinneren. Hij werd eergisteren ochtend te 5 ure. kermende van pijn, gevonden, en toen, bleek het den geneeskundige, dat een zijner beenen op twee plaatsen gebroken was. De justitie heeft zich onverwijld de zaak aangetrokken, en naar men verneemt, is op last van den gamizoens-kommandaut een dier korporaals, die de schuldige zou wezen, in arrest genomen. In een der brieven, door den inbreker Zweers kort na zijn ontslag uit de gevange nis geschreven aan den vader van het meisje, naar wier hand hij dong. de volgende zinsnede voorkomt, welke, met het oog op het hand werk van den schrijver, curieus mag heeten: „En om nu nog iets over mijn gedrag te schrij ven, acht ikonnoodig,daar ik heilig overtuigd ben, dat, waar ik geweest ben, ik met liefde weder zal worden ontvangen. Waarschijnlijk zullen zij, bij wie Zweets in gebroken heeft, niet hetzelfde getuigen. Bij de exploitatie-maatschappij zijn be noemd tol onderstalionscbef te Roosendaal J. A. de Zwaan, thans id. te lireda; te Zul- phen J. M. Hoeven, thans waarnemend id. aldaar, en tot waarn. id. Ie Breda W. van Krimpen, Ihans telegrafist te Borne. Door den gemeentel aad van Bergen op Zoom is besloten, liet politiewezen te dezer stede tegen Januari a. s. Ie reorganiseeren en uit te'breiden. Verder is met meerderheid van stemmen besloten, eene som van f 35,000 a f 40,000 beschikbaar te stellen tot oprichting eener boogëre burgerschool, Ook schrijft'men van daar dat in geen jaren de winterrogge zoo uitstekend gestaan heeft als thans het geval is, zoodat met recht een voordeelige oogst verwacht kan worden. Het zaaien van tarwe is thans geëindigd. De ge zondheidstoestand van den veestapel laat niets te wouschen over; nieuwe gevallen van mond en klauwzeer zijn niet meer voorge komen. De prijzen van boter en eieren zijn dalende. Volgens de laatste markt, wordt de boter betaald met f0.76 per 1/3 KG. en de eieren met f 1.80 de 26 stuks. Een nieuwe verordening op liet vervoeren van vee en tegen het mishandelen van dieren is te Maastricht in werking getreden. Over treding dezer verordening wordt gestraft met een geldboete van één tot yijf-en-twintig gul den. Zaterdag avond heeft een der leerlingen van de rijks hoogere burgerschool te Utrecht, v. L., met een revolver een schot in dat ge bouw willen lossen ter eere vau zijn vriend en medeleerling Sdie tot voorzitter van een hunner clubs herkozen was. Het schot trof S., bij ongeluk in de borst. De te liulp geroepen geneeskundigen konden niet an ders dan den dood constateren. (N. R. Ct.) De kapitein der Infanterie A. P. J. Rut ten is van Borgen op Zoom, op zijn verzoek overgeplaatst naar Leiden. Naar het Daghiad verneemt hebben zieh in de zaak van W. M. de Jongh niet-onbe- langrijke incidenten voorgedaan. Het eerste incident zou zijn het vinden van een ongebruik gebleven brief, gedagtee- kend //Amsterdam 16 Oct", onderteekend SpiegeV' (de schrijfster zegt echter zelve, dat dit haar ware naam niet is,) waar in deze o. n. verklaart

Vlissingse Courant | 1880 | | pagina 1