VlilSSIMiSÜIK No. 101. Donderdag 16 December 1880. I8de Jaargang B i ii n e o 1 a n d. BUREAU Nicn wcmlijk wijk U Aio. 101. Ad vertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk jf^' Woensdag en Zaterdag voormiddag 12 uren De prijs van 14- regels is 40 Cents. Voor eiken regel meer 10 Cents UITGE V i.R: F. H, SCIUFMIKIe Vli»NingCU. Dit Blad verschijnt tweemaal per week, Donderdags en Zoutig Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,franco per post Afzonderlijke Nummers 10 Cents. Men abonneert zich nij alle .Boekhandelaren en Pi stdirecteure EENIG AG 13NT "VOOR FRANKRIJK: DE FIRMA G. L. DAIB13 Co., TE PARIJS. AboiB DBCDticntcn voor Btclgië, Will t s cli 1 a n <1Engeland cit Frankrijk f 1.65 |>er .1 inaatideu. Zij die zich vóór 1 Januari a. s. op de Vlis- siugsckc Cóiirant abou- necren ontvangen de tot dien datuui verschijnende nummers G II A T I Vlissingen, 15 December. De persoon J. S., werkman bij de maat schappij de Schelde, die voor weinige dagen alhier in het gasthuis werd vervoerd en waar van wij in ons nummer van 9 Dec. jl. mel ding maakte, is maandag morgen aan de ge volgen overleden. Bij liet bestuur der vereeniging Vit het Volk-voor hel Volkte Middelburg bestaat het voornemen om, bij voldoende medewerking, in de maaud Mei a s. te houden eene ten toonstelling van Middelburgsche en Vlis- 9ingsche kunst en nijverheid, en daaraan Ie verbinden een wedstrijd voorden handwerk- pnan op allerlei gebied, naar daarvoor uit te ■)veu prijzen. De alhier gevestigde afdeelin- en der maatschappij t/b. van nijverheid en fiér vereeniging t/b. van fabriek- en hand- werksnijverheid hebben daaraan de vereischte ondersteuning toegezegd. Uit het Volk-voor het Volk heeft de reeks harer kunstbeschouwingen op de boveuvoor- zaal vau het raadhuis geopend met de porte feuille der maatschappij Ar li et Amicitiae te Amsterdam. Men verneemt dat dezer dagen te Middel burg een kapitaal pand met uitgestrekten tuin is aangekocht,om te worden verbouwd tot eene christelijke bijzondere school voor kinderen van min-en onvermogenden. De commissie benoemd voor het afnemen te Middelburg van de examens van apothe kersbediende heeft gisteren aan drie candi- daten eene akte van bevoegdheid uitgereikt, zijnde de heeren F. J. Dewever, geb. te Nuth; J. H. Dijkhuis, geb. te Veendam, en G. Meertens, geb. te 's Gravenhage; één can- didaat werd afgewezen. Het examen wordt voortgezet. Te Sluis is j. 1. Zondag-nacht vreeselijk ge vochten in eene herberg. Een boerenknecht werd over het aangezicht gesneden, met ver scheidene messteken in het lijf getroffen en in een zeer gevaarlijken toestand naar het gast huis vervoerd. De daders, twee lieden uit St. Anna ter Muiden (gemeente Sluis), waaron der een boerenzoon, zijn reeds in het verhoor Maandag middag i9 de justitie uit Middel' burg, vergezeld van een geneeskundige, naar Zeeuwscli-Ylaandereu vertrokken, om een onderzoek in te stellen naar dit misdrijf. De redilingkolter Willem van Houtpn, die op Onrust vastzat, is thans vlot gekomen en naar Veere opgesleept. Niettegenstaande het ruwe weder heeft het schip niets geleden, doch het zal naar Vlissingen worden opgesleept, om aldaar te worden ondèrzocht. Zaterdag middag werd te Goes doorliet ge meentebestuur aanbesteed het verrichten der gewone onderhoudswerken van die gemeente voor 1881, Yoor bet tienerwerk was eene inschrijving van 7 pet. bov^n en eene van 2 pet. beneden het tarief van burg. en weth. Het metselwerk werd door een aangeboden te verrichten volgeus het tarief, een ander wilde 9Y2 pet. daarboven hebben. Meer ver schil nog toonden de inschrijvingen voor liet schilder- en behangwerk, namelijk 15 pet. boven en 5 pet. beueden het tarief. Voor de leveling van ijzerwaren was eene inschrijving van 5 pet boven 6n eene andere van 14 pet. beneden. De levering van grint en grintzand, vrij op den wal, waarvoor getarifieerd was f 2,70 en f2 per Ms. werd aangenomen voor 19 pet. beneden het tarief. De heer J. M, van den Driessen Mareeuw, directeur van het post- en telegraafkantoor te Ter Neuzen, wordt met 1 Februari e. k. over geplaatst in gelijke betrekking naar Ziorikzee, terwijl de lieer J. Noest, directeur van het rijks-telegvaafkantoor te Bergen op Zoom, naar Ter Neuzen wordt overplaatst. De heer J. C. van der Wijk, telegrafist der tweede klasse te Ter Neuzen, is benoemd tot directeur van het met 1 Januari e. k. te ope nen rijkstelegraafkantoor te Nijverdal. De kamer van koophandel en fabrieken te Breda heeft hare ingenomenheid betuigd met het door de kamer van koophandel te Harlin- gen aan den minister van waterstaat gericht adres om herziening der wet van 28 Mei 1869, regelende het toezicht op het gebruik van stoomtoestellen. De kamer kan zich goed vereenigen met het voorstel, om behalve de rijksingenieurs, belast met het toezicht, ook ingenieurs van spoorwegen eu stoomboot maatschappijen, benevens eigenaren en direc teuren van indnstriëele ondernemingen in de te benoemen commissie van enquête op te ne men. De Amsterdammers, die niet geheel onver schillig zjju voor de schoonheid hunner woon plaats en mit8dieu prijs si ellen op liet belioud van de Hoogesluis, den roem der stad, zullen zich tot den raad wenden met bet verzoek,dat hij zijn toeslcmmiug niet tot een verlaging dier sluis ver)eene. Een adres daartoe wordt aldaar ter teekening gelegd. Tijdens het rangeeren ontspoorde in de na bijheid van het staliou Yenlo, op de hoofd lijn naar Maastricht, een goederenwagen, terwijl een uur later een locomotief op een hulplijn het zelfde lot onderging. Door spoe dige en vele hulp ondervonden de treinen echter geen vertraging in vertrek en aan komst. Deze dcrallemeiiten wil men toeschrij ven aait het uitwijken der rails. Bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspooiwegen zijn benoemd tol halte- chef te Nijeveen A. Kok Ankersmit, te Idaard-Boordahuizeu te Idaard-Boorda- liuizen B. van Dobbert, telegrafist te Assen. Men meldt uit Maasluis van 13 dezer De stoomboot Leeds, van Grimsbv naar Rotterdam, is heden nacht op het Noorder- hoofd gestoomd. Sleepbooteu en reddings boot zijn van hier, dadelijk derwaarts vertrok ken tot adsïsteniie, maar konden door den storm den dikken regen en het zwaar tij niets uitvoeren. Niettegenstaande hier het telegraafkantoor des avonds ten negen ure wordt gesloten, wist men toch dien nacht reeds spoedig dat de stoomboot Leeds op het Noorderhoofd was ge stoomd, en konden daarop dadelijk de sleep booteu ZienkzeeBato 1 en Kinderdijkbe nevens de reddingboot naar buiteu, om zoo mogelijk adsistentie te verleenen. Te 8 uren Maandag ochtend is het schip gebroken; het voorschip is gezonken en het achterschip zit op het hoofd. Een uur later is de equipage gered. Bij voorkomende dringende omstandighe" den wordt ook de9 nacht van den Hoek van Holland naar hier geseind, door middel vrn een nachtbei, van uit het telegraafkantoor hier in het huis van den directeur, die steeds bereid is de seinen over te nemen en te doen Men schrijft uit 's Hertogenbosch van 13 dezer: Hoofdingelanden van bet waterschap ter bevordering van de verbetering van den wa terstaats-toestand in het noorrl-oostelijk deel van Noordbraband, heden ten getale, van lOü vergaderd, hebben zonder hoofdelijke stem ming besloten, voor de heropening van de Oude Maas on bijkomende werken de door het rijk gevraagde twee inillioen te verleenen. Voor den secretaris-penuingmeester is de zakelijne borgtocht bepaald op t 25,000 Hel geen tot gister in de dagbladen omtrent hel legaat, door wijleu dr. L F. W. vau Coot aan de gemeente Breda vermaakt, is medege - deeld, was niet in alle opzichten juist. Tot rectificatie diene liet volgende: De overledene heeft aan de stad Breda ge legateerd eene som van f 330,000 ouder de navolgende voorwaarden lo. dat iu de gemeente Breda zal worden opgericht eene ambachtsschool. Yoor den bouw der school mag niet meer dan f 30,000 besteed worden. Eene som van f235,000 moet in een der grootboeken worden inge schreven, ten einde uit de rente daarvan te voorzien in de bezoldiging der leeraren en an dere uoodige uitgaven. De school moet dienen om jongelieden tot bekwame en geschikte am bachtslieden op te leiden en te dien einde moet aan hen onderwijs gegeven worden iu al wat daartoe strekken kan; opdat de school voor velen toegankelijk zij, moet het school geld zoo laag mogelijk gesteld worden. 2o. Eene som van f 40,000 moet worden ingeschreven iu een der grootboeken, om uit de renten daarvan jaarlijks premiën uil te keeren aan de drie verdienstelijkste en door goed gedrag uitmuntende leerlingen uit ied- eren klasse en alle afdeelingen van alle open bare neutrnle scholen van lager en meer uitge breid lager onderwijs, zoowel van arme als van burgerscholen en van de ambachtsschool. Deze premiën mogen alleen uitgekeerd wor den aan leerlingen, die minstens één jaar zon der schoolverzuim de lessau op voorzegde scholen hebben gevolgd. 3o. Eene som van f 25,000 moet worden aangewend om, voor zoover noodig, daarvoor te bouwen 12 arbeiderswoningen met open plaats op een goed gelegen gedeelte der ge meente Breda. Burg. en weth. van Breda be palen aan welke ijverige en bekwame werk lieden die woningen in gebruik zullen afge staan worden. Daarvoor bebooren in aanmer king te komen, inwoners van Breda, zijnde ordelijke huisvaders, vrij van sterken drank en die den ouderdom van 55 jaar bereikt hebben. Het stoomschip Prins Hendrik, kapitein Braat, van Batavia naar Amsterdam, is heden 13 December, van Port Saïd vertrokken. Het stoomschip Conradkapt. Graadt van Roggen, van Batavia naar Amsterdam, is heden 13 December, Sfc. Vincent gepasseerd

Vlissingse Courant | 1880 | | pagina 1