(Ml rvo. ioo. Zondag' 12 December 1880. I8de Jaargang. Gemeentebesis! ur. Binnenland. BUilElIi Nicnweudijk wijk II No. 101. Advcrtentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag en Zaterdag voormiddag 12 uren De prijs van 14 regels is 40 Cents. Voor eiken regel meer 10 Cents. i?*-' UITGE V hit; F. H, SCDIFFER, tc Vlissingen. Dit Blad verschijnt tweemaal per week, Donderdags en Zondags. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,franco per post 1,15 Afzonderlijke Nummers 10 Cents. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en l?t sldirecteuren. EENIG AGEN^TCOrTfKANKTIIJK: DE FIRMA G. L. D Al DE k Co., TE PAKIJS. A l>on laemcnt c u voor België-, Onitsclilaiid, Engeland cm Frankrijk f 1.65 per 3 inaandet Zij, die zich met 1 J a u u- iri a s. op de VLISSISIC- SC HE COIIRAST abonnccreu, ont- raugcu de tot die» datum vcrscliij- neude nummers gratis. No. 100. De Burgemeester en Wethouders van Vlïs- singeu. Verwittigen ouders en voogden die hunne daartoe in de termen vallende kinderen met 1 Januari a. s. wenschen te doen toelaten tot de lesseu van de scholen voor on- en minver mogenden, dat zij zich te dien einde op Dius- dagden 14 December I880,des avonds 7 uren, bij de plaatselijke schoolcommissie teil raad- huize zullen moeten aanmelden. Vlissingen, 8 December 1880. De burg. en weth. voornoemd, A. SMIT. De Secretaris, P. FORBES WELS. Vlissingen, 11 December. Naar men ons mededeelt is de schulden last per hoofd in deze gemeente, zooals die in ons vorig nummer werd opgegeven, geheel fou tief. Men heeft, zooals te recht wordt opge merkt, de oude schuld ten bedrage van ruim 6 ton tegeu de volle waarde berekend, terwijl uit het oog verloren is, dat de gemeente niet verplicht is en ook nimmer verplicht kan wor den hiervan meer dan l/s van Zl/2 pet. te betalen, plus de jaarlijksche uilloting van f4000. Dit in aanmerking genomen is de schul denlast per hoofd niet f 75,64,'maar zou die in ronde cijfers hoogstens f 20 kunnen be dragen. Benoemd bij de dd. schutterij alhier, tot 2e luitenant J. H. H. Eelsingh, thans schutter. Van 3 tot 10 December zijn alhier uit Queenborough aangekomen 304 en daarheen vertrokken 345 reizigers. Benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen: van de 2e kl. in de divisie vau in° spectie Dordrecht, H. van Goudoever, thans inspecteur der registratie en domeinen van de 3e kl. in de divisie van inspectie Middelburg j van de 3e kl. in de divisie van inspectie Mid delburg, P. I. Idema Greidanus, thans ontvan ger der registratie en domeinen te Woerden. Gisteren voormiddag is te Domburg do schuur op //Het hof te Domburg," bewoond door P. Francke, afgebrand. De brand nam zoo^schielijk toe, dat er geen tijd was al het vee te redden en een twintig stuks in de vlam men omkwamen. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles is tegen brandschade ver zekerd. Op Vrijdag, 17 December 1880, des voor- middags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring door dan commissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden vau de ged. staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waler- staai in liet 11de district aan het gebouw van het provincial bestuur te Middelburg, worden aanbesteed lo. Het bestorten van den Westhavendam te Hausweert behoorende tot de werken van het kanaal door Zuidbeveland. (Raming f2310) 2o. Hel onderhouden en verbeteren gedu rende 1881 van de havenwerken te Breskens. (Raming f5,600.) Met ingang van 9 dezer zal bet Rijkstele graaf kantoor te St. Maartensdijk op werkda gen open zijn van8l/auren voor- totl1/, uren namiddags en van 4 tot 6 en 7 tot 8 uren na middags. De diensttijd op zon- en foesdagen blijft onveranderd. Uit Hoofdplaat (Zeeuwsch-Vlaanderen) wordt gemeld: Men heeft hier thans zeker heid bekomen omtrent de inhechtenisneming vau den vermoedelijken moordenaar der eenige dochter van den landbouwer Cornelisse woonachtig onder IJzendijke. Volgens tele grammen uit de Vereenigde Staten van Noord-Amevika schijnt de booswicht aldaar gearresteerd te zijn, en reeds onder pulitie-ge- lcide op weg naar Nederland. Naar men uit Rijssen verneemt, heeft de burgemeester van Deventer zijne ambtgenoo- ten in de gemeenten die belang hebben bij de spoorwegen van Apeldoorn over Deventer en Rijssen op Almelo en van Apeldoorn op Hat- tem en Dieren uitgenoodigd tot bet houden eener samenkomst op bet stadhuis te Deven ter, op Maandag 13 December, ter voorloopige bespreking van de aanvraag om subsidie door de maatschappij van die spoorwegen bij de be langhebbende gemeentebesturen ingezonden- Men verwacht van deze samenkomst de gun. stfgste gevolgen voor het tot stand komen dezer spoorwegen, die voor vele gemeenten een levensquestie zijn. Men schrijft uit Groningen Nooit nog, wordt verzekerd, hebben de compaclen (of onderlinge verzekering-maat schappijen tegen 't verlies van schepen op zee) in deze provincie zf><5 geducht te verantwoor den gehad als thans het geval is. Het maxi mum van de 10 pCt. premie is lang overschre den. Fir zijn wel een dertig schepen uit deze provincie in dit jaar vergaan. Er bestaat dan ook gegronde vrees, dat de compacten niet in staat zullen zijn, de assurantiën ten volle te betalen. Nu de scheepsbouw hier allengs meer en meer is vervallen, geven dusdanige rampen den laatsten knak aan de vroeger vooral in de Veenkoloniën zoo bloeiende scheepvaart Blijkens bericht van Zr. Ms. minister-resi dent te Lissabon beeft aldaar den 1 Decem ber ll.de onderteeking plaats gehad eener con sulaire overeenkomst tusscben Nederland en Portugal. Op de torpedoboofcen III en VII zal een inrichting worden aangebracht om, bij ge stopte machine, den overvloedigen stoom uit den ketel naar den circulatie-condensor te voe ren, teneinde aldaar gecondenseerd te worden. Men schrijft van Texel aan liet JV. v. d. D. z/Het Sint-Nicolaasfeest wordt op Texel hog altijd gevierd cp dezelfde wijze als sedert onheugelijke jaren gebruikelijk is. In den avond trekken tal van gemaskerde personen in allerlei costumes met toethoorns en ver schillende instrumenten de dorpen door. Hier en daar begeeft men zich eens in huis om aan de kinderen versnaperingen te brengen. Op de straten en in de berbergen krioelen de ge- maskerden en nieuwsgierigen bont dooreen. Ook nu nas het Sint-Nicolaasfeest wser recht prettig. Men zag alleraardigste costumes en tal van grappige voorstellingen. //Onder de groepjes, die bijzonder de aan dacht trokken, waren: aan deu Burg, een kermistroep met tableaux, orgel en liederen, voorgesteld door eenige. notabele ingezetenen; en aan het Oude Schild, een beweegbaar museum van wassenbeelden, waarmee de wer kende leden der rederijkerskamer //Heije" een voorstelling op slraat gaven. Beide groep jes, alleraardigst gecostumeerd hadden veel succes, waartoe de liefdadige bestemming der ingezamelde giften, plus de opbrengst der verkochte liederen, zeker veel bijdroeg." Een uitkomst voor velen,- als bet middel proefhoudend blijkt te zijn. Vochtige fundament-muren, die bij een ge bouw, dat tot eenige meter hoog vochtig was, wat men ook deed, niet droogte maken waren, werden zoo meldt men volkomen droog gemaakt door rondom de fundament-muren, tot beneden toe, een sleuf te graven en die tot 30 centimeter te vullen met ongebluschte kalk en 10 centimeter tamelijk fijne kolen- ascb. De ongebluschte kalk, die zoo sterk water aantrekt, moest het water uit den naasten boden tot zich nemen,en toen dat was geschied, vermengde de kalk zich met de asch tot een voor water ondoordringbare laag. Op die manier kunnen bestaande gebouwen en nieuw te bouwen woningen droog gemaakt worden. De gebeele Scbeveningsche vloot is aan den wal. Bij globale berekening bedragen de besommingen f 506,000, zegge vijfmaal hon derdduizend gulden, minder dan |bel vorig jaar, plus meer verlies vau netten. Geeu vaartuig ging verloren. Vermeldden wij dat tegen twee schippers procesverbaal is opgemaakt wegens het achterhouden van haring, thans moeten wij tot ons leedwezen berichten dat tegen een derden schipper procesverbaal is opgemaakt de schuit door hem gevoerd stond reeds enkele dagen aan den wal en nu eerst werd die achtergehouden haring door hein van boord gebaald; hij is dan ook om zoo !e zeggen op heelerdaad betrapt. Te Noord wijk aan Zee zijn alle haring schuiten behouden aangekomen. Te Maassluis vermist men een logger van deg heer Dirkzwager, die vermoedelijk ver ongelukt is. Ook te Lienden zijn twee personen, de hee- ren V. K. en V, D in brandbrieven met den dood bedreigd. De eerste moest f 25, de laat ste f50 op eene aangeduide plaats deponee- ren. Men zegt dat de politie reeds deu dader, die vermoedelijk eeu medeplichtige heeft, bij de poging lot af haling van 't geld, zou be. trapt hebben. Vrijdag-ochtend omstreeks 12 uur is de stoomketel van de Heinekens Bierbrouwerij te Rotterdam gesprongen, gelukkig zonder brand of ongelukken te veroorzaken. De minister van mariue brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de gemeen schappelijke loodingeu van de beambten van den waterstaat en van het loodswezen, op den 5e dezer, op den droge van don nieuwen Rotterdamschen Waterweg naar zee, bij ge woon laag water, is bevonden: aan de zwarte- tonnenzijde binnen 't noorderhoofd 29 dc., aan de zwarte-tonnenzijde buiten 't noorder hoofd dc., op de lijn der geleidel ichten binnen 't noorderhoofd 32 dec., op de lijn der gelei- delichten buiten 't noorderhoofd 31 dec 50 meter bezuiden die lijn binnen 't noorder hoofd 30 dec., 50 meter bezuiden die lijn bui ten 't noorderhoofd 28 dec., en aan de witte- tounenzijde 28 dec. In de westelijke geulop de lein der geleidelichten 36 dec., aan rle zwarle tonnenzijde 31 dec., aan de geniestel- liug even vrij van het gebouw der in- en uit - klaring dec., aan de witte tonnenzijde 30 dec. (Si. Ct.) Nadat dezen zomer ook te Noordgouwe een deparlement van het ,/Nut" was tot stand ge komen, besloot tot liet oprichten van een volksbibliotheek. Met November werd deze geopend, en eiken Zondag worden er boeken uitgereikt tegen 1 cent per deel. Er wordt zeer druk gebruik van gemaakt. Ofschoon reeds vroeger sprake is geweest van een stoombootdienst van Zevenhuizen naar Rotterdam, kunnen wij nu met zeker heid mededeelen dat er voor het einde van 't jaar een geregelde stoombootdienst zal ge opend worden langs de Rotte, tusschen Rot terdam en Zevenbuizen, tot vervoer vau pas sagiers en goederen. Ondernemers van deze maatschappij ziju de boeren Stal, Wannaard en Van der Schild uit Rotterdam.

Vlissingse Courant | 1880 | | pagina 1