VIJSSIMiSClIK No. 99. Donderdag 9 December 1880. I8d' Jaargang. Gemeentebestuur. I»i nne n I au <1. B U E E A l' Nieu wendijk wijk II No. 101. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag en Zaterdag voormiddag 12 uren De prijs van 14 regels is 4-0 Cents. Voor eiken regel meer 10 Cents, UIT GE V KR; F. D, SCDIFFER, tc Yüsaiiigcu. Dit Blad verschijnt tweemaal per week, Donderdags en Zondags. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,—, franco per post 1,15. Afzonderlijke Nummers 10 Cents. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Pt sldirecteuren. EENIG AGENT VOOR FRANKRIJK: DE FIRMA G. L. DAl BE Co., TE PARIJS. AboiiiBcmciitcii voor Itctglë, Bul tsch 1 a n dEngeland co Frankrijk f 1.65 i»cb* 3 maanden. Zij, die zich met 1 J a n u> ar 1 a s. op de VLISSIIVG- SCHE COURANT abounecren, ont vangen de tot dien datum verschij nende nu maners gratis. No 99. PATENTEN. Verkrijgbaar stelling der patenten 2de kwar taal over het dienstjaar 188o/81. De burgemeester en wethouders van Vlis singen maken bekend dat de patenten van het 2e kwartaal van het dienstjaar 1880/0l verkrijgbaar zijn gesteld ter gftnieoute-secretarie, waar zij kunnen wor den afgehaald van den 9 December tot en met den 24 December, van des morgens 10 tot des namiddags 3 uren; de Zondagen uitgezonderd. dat de palenten die niet binnen dien tijd zijn afgehaald, oveteenkomslig de bepalingen der wet, aan de huizen van de belanghebben den zulleu worden afgegeven door den deur waarder der directe belastingen, tegen vol doening van het daarvoor verschuldigde; wordende de belanghebbenden tevens her innerd, dat zij, die desgevraagd bun patent niet kunnen vertoonen, zich blootstellen aan de boele, bij de wet bedreigd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 8 December 1880. De burgemeester en wethouders voornoemd, A. SMIT. De Secretaris, P. FORBES WELS. No. 100. De burgemeester en wethouders van Vlis singen Verwittigen ouders en voogden die hunne daartoe ia de termen rallende kinderen met l Januari a. s. wenschen te doen toelaten tot de lessen van de scholen voor on- en minver mogenden, dat zij zich te dien einde op Dinsdag den 14 December 1880, des avonds 7 ure bij de plaatselijke schoolcommissie ten raadhuïze zullen moeten aanmelden. Vlissingen, 8 December 1880. De burg. en wetk. voornoemd, A. SMIT. De Secretasis, P. FORBES WELS. Blijkens het verslag van den gemeenteraad in het vorig nummer onzer courant, heeft de gemeenteraad iu zijne zitting van jl. Vrijdag eene belangrijke wijziging aangebracht in het reglement op het beheer en de deelneming aan het fonds der Zeemans- en Visschersbeur3 alhier. Is hierdoor aan den eenen kant te gemoet gekomen aan de meermalen te kennen gege ven bezwaren, die eene algemeene toetreding van belanghebbenden in den weg stonden, aan den anderen kant mag dan ook nu ver wacht worden, dat de van deze stad varenden, die zich tol dusverre als lid nog nist lieten in schrijven, zoo spoedig mogelijk daartoe, in hun eigen belang, zullen overgaan. En dat wel in de eerste plaats, om de niet te versmaden voordeelen, welke de beurs voor eiken deelnemer afwerpt, welke toch niets minder zijn, dan het verkrijgen van een be langrijken stenu op een vergevorderden leef tijd, of, bij overlijden van den deelnemer, een waarborg tot ondersteuning en zekere voor ziening in de behoeften van diens nagelaten vrouw of kinderen. Ten einde daarom met het oog op het een en ander deze instelling van weldadigheid meer en meer te doen waardeeren, brengen wij thans in herinnering, dat de voornoemde beurs op het laatst der vorige eèuw reeds in het leven geroepen, om den ,/iirme" zeeman of visscher bij voorkomende omstandigheden te ,/Soulageeren", lot dusverre zich uog geen ander doel voor oogen stelt, dan de behulp zame hand te bieden dddr, waar die gebiedend worde voorgeschreven. Of zij daartoe meer dan eenige andere in stelling van dien aard in staat is, kau, om niets anders aan te halen, uit hare rekening en ver- antwoording over het dienstjaar 1879 meer dan voldoende blijken. Volgens deze toch kan het bestuur der beurs nu reeds jaarlijks over ongeveer f 10,000, zijnde de renten van haar in eigendom toe- behoorende kapitalen en de contribulien van 43 deelnemers, beschikken, waaruit in dat zelfde jaar aan onderstand niet meer dan eene som van f377.77 moest worden uitgekeerd. Met het volste recht mag alzoo erkeüd wor den, dat de toestand der beurs allergunstig is te noemen en alle aanbeveling voor meerdere deelname ten zeerste verdient. Van onzen kant mëënen wij daarom belanghebbenden geen ondienst te doen door het opnoemen der voor waarden van deelname, alsmede van de voor deelen, welke zij voor iederen deelnemer af werpt. Wie deelnemer der beurs wenscht te wor den zal voor inleg of entrée moeten betalen tot op 25jarigeu leeftijd éénmaal, van 26 tot op 35 jaren tweemaal, van 36 tot 40 jaren driemaal en boven de 40 jaren viermaal de contributie, zijnde jaarlijks driejten honderd van de gage of het traktement van den deel nemer. Daarvoor verkrijgen deelnemers: lo. recht op uitkeering uit het fonds bo ven zestigjarigen leeftijd, welke voor elk jaar, dat zij deelgenomen hebben een zestigste van de gage of bet trak tement bedraagt. 2o. idem hunne weduwen of achterlatene kinderen, tot op achttienjarigen leef tijd, en 3o. idem deelnemers, die door verminking als anderszins geheel en al buiten staat zijn hun beroep waar te nemen, ter beoordeeling van de commissie. Vlissingen, 8 December. Onder do passagiers, die aan boord van de mailboot Prinsvs Elisabeth heden avond van hier naarLonden vertrekken,zalzich ook bevin den prins Ernst von Deiningen, admiraal bij de Britsche marine, met gevolg. De prins is met zijne echtgenoot e, eene Badensche prin ses,en twee kinderen,woonachtig op het eiland Wight. De rechtbank te Middelburg deed Dinsdag uitspraak in de zaak van J. v. d. A. beklaagd van diefstal van kostbaarheden uit een koffer van een der passagiers van het stoomschip Frinses Elisabethen veroordeelde hem tot eene cellulaire gevangenisstraf van een jaar, alsmede in de kosten van liet geding. Jl. Zaterdag avond had een werkman, se dert korten tijd van Amsterdam alhier geko men om te werken op de werf der maatschap pij Be Scheldehet ongeluk, dat een zwaar stuk ijzer op zijne beenen viel, waardoor zij zeer gekneusd werden en hij naar het gasthuis moest vervoerd worden. Aan de herstemming voor een lid ven de kamer van koophandel en fabrieken alhier, die heden namiddag plaats had, werden inge leverd 88 stembriefjes, zijnde 12 meer dan bij' de eerste stemming, waarvan 1 blanco en 2 van onwaarde. Yan de daarop uitgebrachte stemmen ver kregen de heer P. Goeree47 en de heer C. Y. Riemens 38 stemmen. Tot lid der kamer is alzoo herkozen de heer P. Goeree. Het antwoord van den minister van bin- nenlandsche zaken op liet adres van ingezete nen van Bergen op Zoom tot bet verkrijgen eener h. b. s. aldaar, moet gunstig luiden eu voor de gemeente zeer aannemelijk zijn. In het tijdperk van 31 October tot 27 No vember 1880 zijn geene ambtsberichtsn om- tient het voorkomen van gevallen van long ziekte onder het rundvee ingekomen. In het daaraan voorafgaand tijdvak van vier weken waren evenmin gevallen dier ziekte bekend geworden. Door den minister van waterstaat enz. is bepaald dat hij den ijk en herijk der maten en gewichten het goedkeuringsmerk gedu rende het jaar 1881 zal zijn, de letter Q, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld; bij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeter,de koninklijke kroon bij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingen, eene vijfstralige ster. Het ci fer van het kantoor waar de eerste stempe ling heeft plaats gehad, is voor Middelburg 12. Z. M. do keizer van Duitschland heeft be noemd tot kommaiideur der orde van den Booden Adelaar den luitenant-generaal Ver- spijck, die namens Z. M. onzen koning, ter ge legenheid van het Dombouwfeest te Keulen, den Duitsche Monarch aldaar begroet heeft, en tot ridder der Pruisische kroonorde den ordonnance-ofïïeier jhr. van de Poll, die 's konings adjudant-generaal bij die missie ver- Zaterdag vertrokken van de art. instr. comp. te Schoonhoven weder 15 korporaals-titulair, om als korp.-effeclief geplaatst te worden, en wel 5 bij de vesting-, 2 bij de rijdende en 8 bij de veldartillerie. Gemiddeld heeft ieder Nederlander, groot en klein, een gemeente-schuld van f 16,50 voor zijn rekening. Te zamen bedroegen nl. die schulden een paar jaren geleden omstreeks 60 millioen gulden. Alleen Noord- en Znidholland komen volgens no. XXIX der ,/Graphische Stati stiek" van het N. v. d. D. boven het ge middelde, dank zij Amsterdam en Rotterdam. Van al de schulden, kwamen twee derde gedeelten op de 16 gemeenteu, welker bevol king 20,000 zielen overtreft In die groote en middelbare steden bedroeg de schuld f45,17 per hoofd der bevolking; doch boven dit middencijfer klom die te Amsterdam tot f 87,42, te Rotterdam tot f 64,27, terwijl het laatste cijfer werd gevonden te Leiden, name lijk f 0,60 per hoofd.

Vlissingse Courant | 1880 | | pagina 1