SCHE No. 98. Zondag 5 December 1880. f8'ie Jaargang, Gemeentebestuur, Gemeenteraad. B n n e n I a n (1. BUREAU Nlenwcndijk wSjk O I Advertentie» gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag en Zaterdag voormiddag 12 uren De prijs van 14 regels is 4-0 Cents. Voor eiken regel meer 10 Gents. UITGEVER: F. Bi SCniFFER, tc Vlissingeu. Dit Blad verschijnt tweemaal per week, Donderdags en Zondags. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,franco per post 1,15, Afzonderlijke Nummers 10 Cents. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en P< sldirecteuren. EENIG AGENT VOOR FRANKRIJK: DE FIRMA G. L. DAIBE Co., TE PARIJS. Abonnementen tooi- Relgie, Dnllsehlaud, Engeland cm Frankrijk f 1.85 per a mnnndcu. No 98. NATIONALE MILITIE. Eorsto oproeping der inschrijving voor de Nationale Militie. Do burgemeester tn wethouders van Vlissingen, gezien art. 19 der wet van den 19 Augustus 1861, (Staatsblad no. 72;) Maken bekend dat het register tot inschrijving van alle man nelijke ingezetenen, die op den len Januari aan staande hun 19de jaar zullen zijn iugetreden derhalve zij die in 1862 zijn geboren zal ge reed liggen ter gemeente-secretarie, van den len tot en met den 31eu Januari 1881, van des voor- middags 9 tot des namiddags 3 uren, met uit zondering van deu Zondag: dat voor ingezeten wordt gehouden: lo. hij, wiens vader, of is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beide overledeD, wiensvoogd ingezeten is volgens de wet van 28 Juli 1850 (Staatsblad no. 44;) 2o. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, ge durende do laatste achttien maanden voor afgaande aan den len Januari van bet jaar waarin hij zich moet laten inschrijven, in Nederland verblijf hield; 3o. hij, van wiens ouders de langstlevende inge zeten was al is zijn voogd geen ingezeten, mits bij binnen het rijk verblijf houdt; dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreemdeling, beboerende tot een staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdient is ouderworpen, of Waar ten aanzien der dienst plichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen, (art. 15 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72;) dat hij, die eerst na het intreden van zijn 19o jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20e in gezeten wordt, verplicht is, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven, aan burgemeester en wethouders der gemeen to, waai de inschrijving volgens art. 16 moet geschieden (art. 20 der wet.) Dat voor de militie niet wordt ingeschreven lo. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is, 2o. do in een vreemd rijk verblijf houdende ou- derlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten, 3o. de zoon van den Nederlander, die ter zako van 's lands dienst in 's rijks ovcrzeesche be zittingen of koloniën woont, (art. 17 der wet.) dat de inschrijving geschiedt: lo. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beide overleden, de voogd woont; 2o. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente, waar bij woont; 3o, van hem die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wien3 voogd buiten 's lands gevestigd is, in de ge meente waar hij woont 4o. van den buiteu 's lands wonenden zoon vau een Nederlander, die ter zako van 's lands dioust in een vreemd land woont, in de ge meente, waar zijn vader, of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft (art. 16 der wet.) dat ieder, die volgens art. 15 behoort te wor den ingeschreven, verplicht is zich daartoe, bij burgemeester en wethouders, ter boven aange geven plaatse en binnen den daar bepaalden tijd aan te gevoD, en dat bij diens ongesteldheid, af wezigheid of ontstentenis zijn vader, of is deze overleden, zijue moeder, of, zijn beidon overle den, zijn voogd tot het doen van die aaugifto verplicht is: (art. 18 der wet.) Belanghebbenden worden mitsdien dringend aangemaand aau de op hen rustende verplich ting tn voldoen en wordt hen ten overvloede onder de aandacht gebracht, dat bij bovenge melde wet, ouder meer, is bepaald: dat met boete van f 25 tot f 100 wordt ge straft de overtreding van art. 18, en dat bij elke veroordeeiing tot boete, tevens door den rechter wordt bepaald, dat indien daaraan niet is vol daan binnen twee mauden nadat de veroordeeld# tot betaling is aangemaand, do boete door ge vangenisstraf vau ten hoogste tieD maanden zal worden vervangen. En is biervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 4 December 1880. De burgemeester en wethouders voornoemd, A. SMIT. Do Secretaris, P. FORBES WELS. Zitting van Vrijdag 3 December. Voorzitter dc heer A. Smit, burgemeester. Secretaris de heer P. Forbes Wels. Afwezig do beeren Schraver, Mortier en Ver- kuyl Quakkelaar. Dn notulen der raadszitting van 12 November jl. worden gelezen en goedgekeurd. Na voorlezing van een brief van ged. staten, betrekkelijk de begrooting der dd. schutterij, wordt deze voor bet jaar 1881 goedgekeurd. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mo- dedeeliiig van de commissie voor landverhuizers, dat in plaats van den naar elders vertrokken hoer H. Eugelsmaa IGeynhens, tot voorzitter dier commissie is benoemd de Leer F. Wibaut en tot lid dierzelfde commissie de beer Jos. van Raai te. Alvorens over te gaan tot het onderzoek van de geloofsbrieven van de onlangs gekozen leden van den gemeenteraad wordt door don voorzit ter het voorzitterschap van den raad aan den beer van Uije Pieterse opgedragen. Deze benoemt tot leden der commissie van ouderzoek de heeren Ockers, Wibaut en van der Beke Callenfels. Na bet door haar gedane onderzoek brengt deze commissie rapport uit en adviseert tot toe lating vau do beeren A. Smit en W. C. van Dnuren Uutilh tot leden van den raad. Alzoo wordt op voorstel van den voorzitter zonder hoofdelijke stemmingbesloten. De beer Smit het voorzitterschap weder op zich genomen bebhende, stelt namens burg. en wetb. voor, adhaesio te verleenen aan hot dooi den gemeenteraad van Goes aan de ministers van binnenlandscbe zaken en oorlog intedienen adres, houdende verzoek, om vergoeding van kosten van rijks wego voor de werkzaamheden, die in zake van do nationale militie en van de schutterij tot dus verre nog geheel on al ten laste der burgelgke gomeenten komen. Mot 7 tegen ééne stem wordt alzoo besloten. Tegen stemde de beer van Raalto. Zonder hoofdelijke stemming wordt tot do goedkeuriug van de rekening van den Vlissin- gun-lCoudekerkscbon weg over 1879, die met een goed slot van f 648,77 sluit, besloten. Even zoo worden burg. en wetb. gemachtigd te be schikken uit den post voor onvoorziene uitga ven voor de begrooting voor 1880 van dien weg tot eeu bedrag van f 117,80. Ingevolge een door den beer P. Goeree c. s. ingediend adres, houdende verzoek tot verplaat sing van de urinoir, staande op het k-rkhof naast de hoofdwacht, en het daarop door de com missie van tabricage uitgebrachte rapport, stelt de voorzitter, namens burg. en wetb. voor, aan bet verlangen van adressauten te gernoet te ko men door bet plaatsen van een urinoir op den boek van den Steenenbeer aan de waterzijde van dePottekade cn de kosten daarvan,ten bedrage van ongeveer f200, te bestrijden uit den post van onvoorziene uitgaven. Na oenige discussie wordt met 5 tegen 3 stemmen alzoo besloten. Tegen stomden de heeren Wibaut,van der Beko Callenfels en Ockers. Alsnu komt in bebaadeling het in der tijd doGzde commissie van de zeemans-en visschers- beurs ingediende voorstel tot wijzigingen In hot reglement dier beurs. Aanleiding tot bet doen van dit voorstel beeft de commissie gevon den in de nu en dan ingebrachte bezwaren dooi belanghebbenden tegen eenige bepalingen in do verordening, welke door do commissie werden gedeeld. Dit voorstel in handen gesteld zijnde van burg. en weth., stelt de voorzitter, nameus hen voor, de navolgsnde wijzigingen in bet regle ment op bet beheer cn do deelneming aan fonds der beurs te brengen Vooreerst om artikel 9, 5o lid te lezen als volgt: >Dit artikel is insgelijks van toepassing op biucen-en buitenloodsen, zoomede op de bemanning der loods en lichtschepen en der rijks loods mariuo transportvaartuigen." Verder in te trekken on buiten wevkiug te stellen artikel 15 2e lid en daarvoor in plaats te stollen eone nieuwe alinea luidendo als volgt; Vau de voorwaarde om bun domicilie bier »ter stede te blijven behouden zijn uitgezonderd »do loodsen en de bemanningen van 's rijks »loods marine-, transportvaartuigen en licht— schepen, die deelnemers zijn van bet fonds, »iugeval zij door de over ben gestelde autoriteit »van de standplaats naar elders worden gede tacheerd of verplaatst.'* En ten slotte aan art. 15 toe te voegen Andere deelnemers, die van elders gaan varen en bun domicilie buiten Vlissingen ves tigen, verliezen daardoor hun recht van lid— maatschap, doch behouden een opgeschort recht tot uitkeering in evenredigheid van de >jaren, waarover zij deelnamen, overeenkom stig art. 16 met uitzondering vau hetgeen daarin onder art. 3 is bepaald." Na toelichting vau 't voorstel door den beer van Uije Pieterse worden do aangebrachte wijzigin gen iu voornoemde artikelen met algemeene stemmou aangenomen. Naar aanleiding van een ingekomen schrjjven van ged. staten, wordt aau rnej. C. Bjjlevold, op baar verzoek, wegens ziels- en lichaamsge breken, eervol ontslag verleend als hoofdonder wijzeres aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes alhier, ingaande met 1 Januari 1881. Tot regent van bet gasthuis wordt met alge meene stommen herbenoemd do heer J. A. de Wolff, aftredend lid van het collego van voor noemd gesticht. Geschiedt voorlezing van een aures van den beet E. Legers, koopman in oesters te Brussel, houdende verzoek, om de oesterput aan do voor malige marinehaven aan hem iu huur af te staafl tegen eon huurprijs van f 150 's jaars, op voor woarde, dat bij, bij bet verstrijken van dun huurtijd voor weder inhuring der prioriteit zal erlangen. Op voorstel var. den voorzitter wordt biertoo besloten en burgemeester on wethouders ge machtigd mot adressant bet daartoe strekkende contract te sluiten. De voorzitter deult mede,dat bet contract met bet polderbestuur van Walcheren, betrekkelijk do vestinggrondeu is geteokond, en stelt voor,do kosten voor bet opmakeu van hut contract ton bedrage van ongeveer f30 uit den post van on voorziene uitgaven te bestrijden. Alzoo wordt besloteD. Ten slotte stelt do voorzitter namens burge meester en wethouders voor, aau do ambtenaren van do stedelijke griffie uit te keeren eeno som jll3,29 ter belooning voor de vele werkzaamhe den, welke zij verricht hebben bij de laatste volkstelling waarvoor door het rijk eene to geringe belooning is verstrekt geworden. De heer Vai» Uije Pieterse verklaart dit maal zijne stem aan het voorstel te zullen geven onder uitdrukkelijk voorbehoud dat in het ver volg, met bet oog op de reeds toegestane ver hooging der tractementen aau de ambtenaren ter griffio niet meer aan dergelijk voorstel to zullen doen. Nadat de voorzitter in berinnering had ge bracht dat bedooldoverhoogiug der, tractement. eerst iu het volgende jaar zou plaats hebben en de werkzaamheden van do volkstelling tot het verleden behoorde, werd bet voorstel mot alge meens stemmen aangenomen. Niets meer te behandelen zijnde en niemand meor het woord verlangende, sluit de voorzit ter de zitting. Vlissingen, 4 December. Van 20 Nov. tot 3 December zijn alhier uit Queenborough aangekomen 281 en daarheen verlvokken 371 reizigers. Gedeputeerde staten van Zeeland maken bekend dat, Maandag 20 December aanstaan de, des voormiddags te 10 uren, namens hun college, in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in een der localen van het gewestelijk bestuur te Middelburg, ouder nadere goedkeuring, zal worden aanbesteed Het lurstellen of vernieuwen van eenige provinciale waterstaatswerken en wegen in Zeeland, met hun onderhoud gedurende drie jaren, in te gaan 1 Januari 1881, in 17 per- ceelen. Alles bij aanplakbilletten breeder omschre ven. De heer med. dr. L. E. W. van Cooth, dezer dagen te Breda overleden, moet aan de ge meente aldaar bij testament vermaakt heb ben f330,000, ten einde daarvan f 300,000 voor het bouwen van arbeiderswoningen, met bepaling, dat die woningen kosteloos ter bewoning zullen afgestaan worden aan per-

Vlissingse Courant | 1880 | | pagina 1