ABIE SMIT, iV 96 Zondag 28 November 1880. I8"B Jaargang. n n e ii I a 11 (l. BUREAU Nicnwcudijk wijk Dl Aio. 101. UIT G E V L R F. U| SCDIlFElt, tc viissiugcu. Advertentie» gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag en. Zaterdag' voormiddag 12 uren. - Dit Blad verschijnt tweemaal per week, Donderdags en Zondags. Abonnementsprijs per ^.maanden ƒ1,-—, frauco per post 1,15. Afzonderlijke Nummers 10 Cents. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en 1?< stdirecteuren, De prijs van 14 regels is 40 Cents. Voor eiken regel meer 10 Cents, EENIG AGENT VOOR FRANKRIJK: DE FIRMA O. L. DAl BE Co., TE PARIJS. Aboiiiaciuciitcm voor liclgië, OiiitsclilanilEngdttBid cit Frankrijk f 1.65 per S niiiaiidcu Nog weinige dagen en de kiezers voor de provinciale staten zullen in de gelegenheid gesteld worden hunne stem uit te brengen op een man, wien zij waardig achten een zetel ill voornoemd college inlenemen Blijkens de reeds bekende aanbevelingen van candidate» voor de vervulling der be staande vacature, laat het zich niet gemak kelijk gissen, wie in deze den palm der over winning zal wegdragen.en zal de strijd,om de vervulling der vacature, weder blijken een dubbele strijd te zijn. Eu dat wel, omdat het in het onderhavige geval o. i. niet zoo zeer te doen is om personen en beginselen, maar vooral om uit te maken, welke der drie groot ste gemeenten op Walcheren den plaatsver vanger van den heer Snijders leveren zal. Zooals bekend is, is alhier voor het lid maatschap der provinciale staten geprocla meerd en wordt mitsdien aanbevolen de heer ARIE SMIT, burgemeester van Vlissingen. Zoo er eene aanbeveling onzen steun ver dient, dan voorzeker deze, om meer dan ééne reden. Herhaalde malen toch is het reeds ge zegd en wij herhalen het thans weder, dat Middelburg reeds meer dan het leeuwenaan deel der zetels in de provinciale staten in be slag genomen heeft, en het niet meer dan bil lijk en hoogst wenschelijk is te achten, dat ook Vlissingen, dat vroeger drie afgevaardigden telde en thans slechts één lid naar de provin ciale staten zendt, met zij» eandidaafciiiet ge heel en al op den achtergrond gedrongen wordt. En dat wel te meer, nu thans door de kiesvereeniging //Plicht en Recht" een candi- daat is gesteld, die om zijne nlgemeene theo retische en praetische kennis iu verschillende zaken, in de provinciale staten the right man on the right place zou zijn, om de belangen der provincie Zeeland met hand en tand voor te staan, Te ontkennen valt het toch niet,dat men bij het beste toezicht op polder- en waterschaps- belangen en het beste beheer en de vader lijks te zorg voor wegen, vaarten en alle daar bij belmoren de communicatie-middelen nog niet veel vooruit komt.Geïsoleerd als men is en genegeerd als men hier vaak wordt, is er thans meer dan ooit behoefte aan een man van prac tjjk en daadzaken, die zijne sporen op het gebied van handel en industrie meer dan ver diend heeft en die, met een onuitputtelijk geduld, en een ijzeren wil, gepaard aan wijs overleg, niet behoeft te schromen een lans te breken met de partij, die, tevreden met het tegenwoordige, weinig of niets uitvoert om den handel en de scheepvaart in dit gewest ook wat meer tot zijn recht te doen komen. Daarom zij ieder op zijne hoede, en late men zich niet diets maken, dat de provinciale staten niet geroepen zouden zijn zich direct te mengen in handelszaken, waarvan in de laatste jaren bij gemis aan volbloed hande laren en indtisfcriëolen, geen sprake is geweest, maar kieze den man, die in staat is dergelij ke zaken tt, bespreken, en daar, waar het noo- dig is, die Ie verdedigen, ten eindeZeelands bloei en welvaart tot ecne gewenschle ont wikkeling te brengen. Deze te bevorderen zij en blijve daarom het doel van allen, die geroepen zijn tot het uit brengen hunner stem op aanstaanden Dinsdag. Nietgevraagd dus of deze of'die wel iJr.of Mr. voor zijn naain te lezen geeft, maar alleenlijk wie het uituemendst wordt geacht de belan gen van dit gewest als de zijne voor te staan. En vraagt men ons daartoe de persoon aan te wijzen, dan hebben wij alle vrijmoedigheid den naam te noemen van onzen waardigen burgemeester, den heer die bij zijne veelzijdige kennis,tijd en vermogen toont veil te hebben, om de spreuk van Zee lands wapen luelor et Emergo lot waarheid te maken, wien wij daarom dan ook bij alle stemgerechtigden voor de provinciale staten te Middelburg, ten platte lande en alhier, Ier vervulling van de bestaande vacature met de meeste bescheidenheiddringend aan bevelen Vlissingen, 2 7 November. Voor de eerste maal in dit winterseizoen, trad op jl. Woensdag avond in de zaal van den heer Ivuijpers, Vlissing's gemengd zang koor op met het geven van een concert, dat door een flink opgekomen en uitgelezen pu bliek werd bijgewoond. Het programma, uit tién nuinmerSjbestaau- de, van welke zeven door de heeren J. Marien onA.Senden.en mejuffronw E.Senden uit Ant werpen, twee door het gemengd- en één door het mannenkoor werden uitgevoerdwerd in het algemeen op eene verdienstelijke wijze ten uitvoer gebracht. Inzonderheid vielen daarvoor luide toejui chingen onzen Antwerpschen kunstvr ienden ten deel, die in geen geringe mate het hun ne toebrachten, om het genot van dien avond te verhoogen.Mag hun daaarvoor geen lof ven onzen kant onthouden worden, het mag te vens niet onvermeld blijven.dat de uitmunten de uitvoering van bet nummer „Boffen und Harren "door het mannenkoor algeraeene» bij val ondervond en een daverend applaus «ver waardig was.Zonderverder te kort te doen aan de uitstekende wijze, waarop het geheelo stuk door de leden van het mannenkoor werd ten uil voer gebracht, muntte daarbij de Tenor Solozanger, de heer 0. Limonard, door zijne schoone en zuivere stem niet weinig uit, en leverde het een en ander bij vernieuwing het bewijs, dat de leiding en het bestuur van het koor aan de beste handen waren toevertrouwd. Met het volste recht mag dan ook verwacht worden, dat liet gemengd koor, dat slechts twee stukjes ten beste gaf, onder dezelfde lei ding van den heer van Kamer, liet voetspoor van het mannenkoor volgen zal door eene goede bestudeering der stukken, welke het in den vervolge, zal gelieven voortedragen, waardoor zeer zeker het doel zal kunnen bereikt worden, dat aanvankelijk met een goeden uitslag is bekroond geworden. De heer Is. Montague Az. predikant bij de Ned. lierv. gemeente teMonnickeudam,heeft het beroep naar deze gemeente aangenomen. Naar wij vernemen heeft ds. J. Klomp, predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier voor het op hem uitgebrachte beroep naar de gemeente Rijssen bedankt. Benoemd tot hulponderwijzeres aan de openbare school te St. Laurens, mejuffrouw H, A. de Bats te Den Helder. Van 19 tot 26 Nov. zijn alhier uit Queen- boiough aangekomen 282 en daarheen ver trokken 344 reizigers. Naar wij vernemen is door de bakkersver- eeniging besloten de St. Nicolaas avond op aanstaande Zaterdag te vieren. Sommige spoorwegmaatschappijen hebben de bepaling gemaakt,dat een retourbiljet voor het verkeer tusschen twee plaatsen, die een bepaald aantal kilometers van elkander lig gen, vier in plaats van twee dagen geldig blijft. De afstand tusschen Rotterdam en Vlissin gen bijv. is nog niet groot genoeg daartoe, wel echter die tussclien Schiedam en laatstge noemde plaats; de grens schijnt juist tus schen onze stad en Schiedam te liggen. Te Rotterdam kan men dus geen retour biljetten geldig vier dagen voor Vlissingen verkrijgen, maar wel te Schiedam en wie dus voor langer dan twee dagen naar Vlis- ngen moet zal met een niet onbelangrijk verschil in prijs van Rotterdam naar Schie dam gaan en daar een retouybiljet voor vier dagen naar Vlissingen nemen, wat voor rei zigers der eerste klasse ruim twee gulden, voor reizigers derde klasse juist één gulden gnedkooper is dan wanneer zij te Rotterdam en to Vlissingen een enkelvoudig biljet zou den nemen. (Rott. Nbl.) Z. M heeft benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en Bcheepsbewijzen te Goes jlir. A. N. Flugi van Aspermont, thans iuspecteur der reg. en dom. 2e kl. in de divisie van inspectie Dordrecht, tot ontvanger der reg. en dom. te Oss, A. Westra, thans in dezelfde betrekking te Venlo. Maandag nacht zijn bij den landbouwer W. Verplanke, op de Reigerhofstede te Bier vliet zes koeien ontvreemd. De daders, ver moedelijk Belgen, zijn nog onbekend. De politie hier eu in België, is ijvoiig tot onder, zoek in de weer. Verder schrijft nog de N. Rott Ct. Elk dorp heeft een veldwachter, rijksveld wachters en marechausséés liggen hier te Breskens, IJzendijk'e, Oostburg, Aardenburg, Sluis en Biervliet, toch steelt men hier op klaarlichten dag, zoowel als des nachts. En meestal blijft men het spoor der dieven nog bijster; zelden betrapt men er één, of meer. Verleden voorjaar, in de maand Mei, werd des namiddags te 3 uren, bij den landbouwer Cornelisse onder IJ zendijke. zijne dochter ver moord gevonden in de keuken; ook de dader van dien moord ontsnapte, en tot hiertoe weet niemand nog of de m oordenaar zich hier of in de nabijheid der grenzen ophoudt. Ver leden jaar ontstond er brand in de schuur van zekeren Renterghero, onder Biervliet; men zweeg die zaak dood, totdat op een nacht, niet lang daarna, de geheele schuur afbrand de. Ook die brandstichter bleef onbekend tot dusver. En zoo zou men over het verloop van een paar jaar nog een grooter aantal misdrij ven kunnen bijeengaren, ware het niet dat de genoemde feiten teeds voldoende zijn om aan te toonen, dat grootere waakzaamheid een vereischte is, vooral in het belang der buiten bewoners. De onderhandelingen tusschen onze regee ring en de Belgische over het bevaarbaar hou den der Schelde in den winter en [over de

Vlissingse Courant | 1880 | | pagina 1