n N°. 91. Donderdag 08 November 1880. {8de Jaargang Gemeentebestuur, B i n n e n 1 a ii tl. BUREAU Mienwemlijk wijk H Mo. SOB. Advertentiën gelieve raeii aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag en Zaterdag voormiddag 12 uren. De prijs van 14 regels is 40 Cents. Voor eiken regel meer 10 Cents. UITGEVER; F. SCÜlFFEIt, tc Vli ssioagc». l)it Blad verschijnt tweemaal per. week, Donderdags en Zondags. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,franco per post 1,15 Afzonderlijke Nummers 10 Cents. Men abonneert zich bij alle Boejikaudelaren èn Postdirecteuren. EENIG AGENT VOOR FRANKRIJK: DE FIRMA G. L. DAI BE Co., TE PARIJS. Abon igcincntcn vooi- EScü&ic, D6 iii 1 scDo 1 a na dEngeland en Frankrijk f 1.65 pen* 3 maanden. No. 93. VERKIEZINGEN. Verkiezing van twee leden voor den Gemeenteraad. De burgemeester en wethouders van Vlis- sbgen, maken bekend dat de verkiezing van ttweo leden van den gemeenteraad, ingevolge artikel8 der wet van den 29 Juni 1851, (titaatsblad no. 85,) zal plaats hebben op Maandag den 15 Novem ber aanstaande on dat de kiezers hunne stem briefjes zullen kunnen inleveren van des mor gens negen tot des namiddags vier uren van dien dag, in een der benedenzalen van het raadhuis. En is hiervan afkondiging gesebied waar het behoort, den 12 November 1880. De burgemeester en wethouders voornoemd, A. S MIT. De Secretaris, P. FORBES WELS. Vlissingen, ÏO November. Gisteren morgen te 7 uren vertrok schip per J. Versluijs, met bet door hem bevarende boegerschip Ondernemingmet zeer kalm we der om eeu lading zand te halen, uit de nabij zijnde buitenboezem vau de uitwatering sluis onder Vlissingen. Na geladen te zijn vertrok bij met wassend water naar deze stad, spoedig bleek het, dat hij door aanraking met de steenen berin in de sluis zijn roer verloor, waardoor niet tegenstaande alle aangewende pogingen ter redding door de toenemende wind en lioogslaande zeeën het schip in zinkenden staat heeft moeten verlaten, waarop het niet tegenstaande de dadelijk aangeboden hulp van twee booten onmiddellijk gezonken is, mee achterlating van alle aan boord zijnde bezittingen der schipper. Naar wij vernemen, worden door eenige heeren alhier pogingen in het werlc gesteld, om gedurende den aanstaanden winter in het bezit te komen van eenige concerten in de zaal van den heer Knijpers, uit te voeren door liet gunstig bekende strijkorcliest van den kapelmeester der infanterie te Bergen op Zoom, de heer N. A. Bouwman. Gisteren avond hield het departement //tot Nut van 't Algemeen alhier zijne eerste win- terbijeenkomst met dames. De heer Mees, uit Haarlem, hield eene hoogst belangrijke voor dracht over //Danton en Robespierre" van den grooten Duitschen dichter Hamerling. Spreker verplaatste ziju gehoor geheel in de sombere dagen van Frankrijks omwenteling en teekende met levendige kleuren al hare jam meren. Moest Dan Ion zelf, die, in weelde levende, alleen uit baatzucht de revolutie steunde, ten laatste het onderspit delven tegen over Robespierre: ook deze, de onbaatzuchtige strijder voor zijn beginsel, de grondvesting der republiek, viel aan het eind onder de guil lotine. Ten slotte lichtte de heer M.' het oordeel van Carlysle, den grooten historieschrijver, over Robespierre toe //verdiend en niet ver diend". Na de pauze gaf Spreker een drietal kleinigheden ten beste met de voordracht van een gedeelte uit Schillers //Maria Stuart", van //de vier leugenaars" haar van Lennep en van een gedicht van Thomas Hood, vertaald door Nicolaas Beets. Vond de heer Mees een beperkt m'aar zeer aandachtig gehoor, te betreuren is het voor Vlissingen, dat zulke hoogst belangrijke voor drachten, die het nuttige met het aangename trachten te vereenigen, niet in grooter kring belangstelling vinden. de officieren van gezondheid afwezig zijn. Zooals men weet, moeten bij de oefeningen der troepen steeds verbandransels, het nnodi ge bevattende, worden medegedragen. Het hoofdbestuur der Vereeniging voor lijkverbranding heeft zich opnieuw tot Z. M. den Koning gewend met het volgende adres: Jan den Koning -geeft eerbiedig te kennen het hoofdbestuur der Ver eeniging voor lijkverbranding, dat vele ingezetenen van Nederland het verbrandeu eene voegzamer en veiliger wijze van lijkhehaudcling achten clan het hegraven; dat zelfs vele honderden, als leden van deze Ver eeniging, eene jaarlijkschc geldelijke bijdrage betalen met het doel, om de gelegenheid tot facultieve lijk verbranding in Nederland te zien opgesteld, hetwelk zou kunneu geschieden zonder aan andersdenkenden ecnigcrlei aanstoot tc geven, zoo de wet niet voor schreef dat elk lijk bcgrave worde; dat dus de wet die voorstanders van lijkverbranding belet in deze naar hunne zionswijze te handelen, ja zelfs diegenen onder hen, die tegen het hegraven hun ner lijken overwegende gemoedsbezwaren koesteren noodzaakt, maatregelen te nemen opdat hun stoffelijk overblijfsel naar een der landen worde getoerd, waar de gclcgeuheid tot lijkverbranding bestaat; dat de billijkheid vordert, dat het aan de voorstan ders van het verbranden evenzeer vrijsta naar hunne zienswijze te handelen als aan de voorstanders van het hegraven, en dat zij in do gelcgeDhcid worden gesteld de vruchten te plukken van do door hen ter bereiking van hun doel gedane geldelijke opofferingen; dat derhalve de wet te dezen aanzien in strijd is met billijkheid. Eedenon, waarom het hoofdbestuur voornoemd Uwe Majesteit ten eerbiedïgste verzoekt, wijziging van voormeld4' wettelijk yoorschrift in overweging lo willen nomen, 't Welk doende, enz., Het hoofdbestuur der Vereeniging vooe Lijkverbranding. 's GRA.VENHAGE, October 1880. Van dit adres is afschrift toegezonden aan de tweede kamer der staten-generaal, met verzoek om aan de eventueele voorstellen tot wijziging der wet op het begraven van lijken hare medewerking te willen verlcenen. In de voornaamste garnizoenen zullen de officieren dezen winter in de verbandleer ge oefend worden, om in geval van nood zelf een verband te kunnen aanleggen, wanneer Als gerucht wordt uit Nieuwediep geschre ven, dat prins Alexander het voornemen heeft de reis met het oorlogssloomschip Koningin Emma der Nederlanden naar Oost-Indië me de te maken. Het schip blijft niet in Iudie, maar zal met een nieuw eskader huiswaarts keeren. Door een geacht ingezetenen van Dokkum, lid van den gemeenteraad en president wees voogd, is een brief ontvangen, waarin hij met den dood wordt bedreigd. Om geld wordt &:!vter in den brief niet gevraagd. Men ver moedt, dat wraakzucht in het spel is. {N. R. Ct.) Desaangaande verneemt de Tijd Zaterdag den 30 October jl., des avonds tegen 10 uren, werd bij den heer H. D. Druk ker, voornoemd, een brief onder de buiten deur geschoven van den volgeuden inhoud //Ik eisch van u geen geld zooals ve len, maar pas op uwen leven! groote deugniet die gij zijt. Wraakwraak! wraak zal u volgen, dus pas op op leven want gewroken zult gij worden." NN. De heer D., die bekend slaat als een zeer gegoed en geacht burger, sedert jaren lid van den gemeenteraad, is 73 jaren oud, en zal nie mand ietsin den weg leggen. Hij heeft aan vankelijk de ontvangst van den brief verzwe gen, maar zich later toch verplicht geacht, daarvan kennis aan de polilie te geven, die thans de zaak onderzoekt. Onderscheidene personen zijn door den commissaris van polilie in verhoor genomen, en is er ook een onderzoek in het weeshuis ingesteld. Dezer dagen is door het departement van waterstaat uitgegeven /Statistiek der scheepvaart, 1879, tweede gedeelte. Stran dingen, schipbreuken en andere ongevallen, gedurende het tijdvak van 31 Dec. 1878 tot 31 Dec. 1879. Het getal zeerampen op de Ned. kust was 45. Van de betrokken schepen waren 15 onder Nederlandsche vlag, waarvan wrak geworden of vergaan zijn 11, en waarbij 7 schepelingen en 2 passagiers omkwamen. Het getal zeerampen, aan Nederlandschesche- pen, buiten de kusten van het koninkrijk, overkomen was 65, waarvan wrak geworden of vergaan zijn 47, en Waarbjj 14 schepelin gen en 5 passagiers omkwamen. Door den minister van oorlog zijn, met in gang van Januari a. s betreffende de voe ding der manschappen van het leger nieuwe bepalingen vastgesteld, waarin o. a. hel vol gende voorkomt De levensmiddelen zullen over hetgeheele leger gelijk ziju, d. w. z. dat b. v. in elk gar nizoen van 1 October tot 1 April gegeten zal worden: eenmaal per week's morgens kof fie Qiet brood, boter en kaas zesmaal per week 's morgens soep met vleeschdrie maal per week 's middags aardappelen met groenten en. spek, eenmaal 's middags bruine boonen met spek, eenmaal 's middags grauwe erwten met spek, en eenmaal 's middags erw tensoep met spek. In elk garnizoen zal eene voedingscom missie worden ingesteld. Uit die commissie worden iedere week twee leden aangewezen, die belast zijn met den dagelijkschen dienst. Deze twee leden, met den secretaris, keu ren het vleesch, de aardappelen en verdere artikelen. De inspecteurs der wapens zijn verplicht zich, bij gelegenheid hunner inspectiën, van de goede hoedanigheid der levensmiddelen en van het naar behooren opleggen daarvan te overtuigen. Inzonderheid behoort dit tot de taak van den hoofdintendant. In den regel moeten de maaltijden als volgt verdeeld worden. Wanneer 's morgens soep gebruikt wordtvóór de morgen'Oe fening brood met koffie; onmiddellijk na de morgen-oefening: soep met vleesch; lus- 3 en 4 uren de middagkost. Wanneer des morgens geen soep gebruikt wordtvoor de morgen-oefening brood met boter, kansen koffieomstreeks 1 uur n. m. de middagkost. Het keuren der levensmiddelen zal met de meeste gestrengheid geschieden- Zoo moet b. v. het rundvleesch zijn goed, versch, ge zond en met vet doorwassen, van ossen, dro ge of guste koeien, niet ouder dan zes jaren wegende aan den balk niet minder dan 200 kilogram. De heer J. van den Elzen, civiel-ingenieur en concessionaris van den stoomtramweg TilburgWaalwijk, heeft die concessie over gedragen aan de naamlooze vennootschap, ,/de Noord-Brabautsche Stoomtramweg—Maat schappij"; de benoodigde gelden, f 500,000 zijn voorhanden. Naar aanleiding van onze staaltjes van te late aankomst van treinen zegt het Vader land'. //Bij onderzoek is ons gebleken, dat de te late aankomst in bijna alle gevallen het

Vlissingse Courant | 1880 | | pagina 1