IN0. 83. Zondag SO October 1880. I8d' Jaargang. ATSCHAPPIJ N D ersonen en Goederen via OnccMhoro. des avonds 9.15 uur Lr. 1 des avonds. i1 DI E N S T en ROTTERDAM gende plaatsen. VAN ROTTERDAM: aterd. 2 'a morg. 9.— [aand. 4 10,—. linsdag 5 10.— foemd. 6 10.— Irijdag 8 10 'DIENST en Zierikzee v. v. VAN ZIERIKZEE: 'ondng 3 'a midd. 12.80 ilaand. 4 8, )insdag 5 3.— Voensd 6 'a morg. 10.80 3ond. 7 Vrijdag 8 Jaterd. 9 EDIENST 3- en VLISSINGEN •qende plaatsen. IJ K S 'a morg. 6.15, 9.15 8.30, 7.—. 'a morg. 8.11.-» 5.—, 8.—. n Middelburg 1.10 DIENST Breskenaohe en sche Boot, CENT per persoon. „HOTEL GOES" en 's namiddags 4 uur. loot naar het spoor 3,15 per persoon. vuss BUREAU NienwcndSjk wijk H Mo. ion. Advertentie» gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag en Zaterdag voormiddag 12 uren. De prijs van 1—4 regels is 40 Cents. Voor eiken regel meer 10 Centi, UITGEVER; Q SCI9IFFER, tc Vlissingcn, Dit Blad verschijnt tweemaal per week, Donderdags en Zondags. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,franco per post 1,15. Afzonderlijke Nummers 10 Cents. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. T DIENST rALZOORDEN. v. r. den Staats-Spoorweg EN ROOSENDAAL euat vau en naar Ilulat n. 7.—, 12.nam. 5 uur t. 9.30, nam. 2,15, 0.45*1 DIENST j. 5,—. 10,— en nm. 3 nur aankoraat der Boot. EENIG AGENT VOOR FRANKRIJK: DE FIRMA G. L. DAI BE Co., TE Abo»Eicnientc» voor Etclgië, DinltscBilniid, Eugcland eis Frankrijk F 1.65 PARIJS, per 3 maande u. DE MOORD TE 'S GRAVENHAGE, SCHELDE 880, 1,15 en 3,45. 1,45 4,15. 7.30 nm. 10.30 "u 11.— v 6.— 12.— 6 30 12.30 in op den trein 10.30 11.- 3, 3,35 2,15 1.15 6,10 5.1 6,22 6,23 7,57 96 10,25 10,36 9.15 7.48 8,45 8.55 9,12 9,21 9,35 9,41 9,51 9.56 10,7 10,18 10,20 10,41 10,50 11. 8,28 I 12,25 8,11 9,12 9,29 1,25 5,20 9,5 1,42 6,- 0.28 10,— 1 2,5 Ml ét traject De volledige bekentenis van De Jough komt, :iaar men uit goede bron verneemt, lierop neder Hij heeft den 23sten September in de nabij- lieid der woning van den heer Bogaardt op .en uitkijk gestaan tegen 2 uren des namiddags, lp welk tijdstip mevrouw zouuitrijdeu. Dit jebeurde werkelijk, bet rijtuig nam de rich- iagnaar Scheveniugen. Onmiddellijk daarna :egaf De Jough zich naar het Rhijuspoorsta- lon en nam daar de vigelante, waarmede hij sar het instituut van deu heer Bouscholte ed. Daar vroeg hij naar Marins, tegenover ien bij voorwendde, dat zijn mama hem ge zonden bad en hem in eene boerenwoning in duin wachtte. Marius wist, dat zijn moe- Ier naar Scheveniugen was, en had dus geen rgwaan. Beiden zyn vervolgens naar Dekkersduin egaan. Toen zij de plek, waar het lyk is ge- ouden, bereikt hadden, beeft DeJongh liet naapje gebonden en hem gezegd, dat hij niet naar de ouderlijke woning zou teiugkee- i, dan nadat zyn papa zekere som gelds had estort. Daarop heeft de Jough den knaap iet zijn jas toegedekt en zich willen verwij den, doch Marius begon geweldig teschreeu- i; De Jough keerde toen naar den weer- flzen jongen terug, en dreigde hem te zullen «moorden, indien hij zich niet stilhield, -irius, wat licht begrijpelijk is, bleef schreien, vrees voor ontdekking heeft De Jongh kind toen met zeven steken in het hart jffeii. Verder bekende hij dat hij vervolgens over heveuingen den weg naar 's Hage heeft ge nen. Te 9 uren is hij thuis gekomen, na ist den bewusten brief in een der brieveu- ssen te hebben gestoken. De Jough verklaarde voorts, dat by ditmid- oeue groote som geld machtig te wor- o had aangegrepen, teneinde zijne moeder haren minderen gunstigen geldelijken toe- lüd te redden en haar een onbezorgd leven verschaffen. Dat was de drijfveer tot zijne dadige handelingen. Hij verklaart geen medeplichtigen te heb- gewichtig bezwaar tegen de Jongh was t de kort na den moord in het duiu ont- kte indrukken van voetstappen met de tót van zijn voet overeenkwam. Omtrent de verregaande koelbloedigheid en Matheid van den moordenaar worden nog Schillende staaltjes bijgebracht. Zoo moet toen zijn buurman v. d. G. hem daags na moord opmerkzaam maakte, dat hij sterk leek op het signalement, gezegd hebben oud op met je praatjes, je zoud me nog in spraak brengen". Toen hij kort daarna rkelijk was aangehouden, maar weer losge- deelde hij dit dien buurman mede met //De meid, die mij de deur heeft opengedaan heeft mij niet herkend." Ook moet hij na den moprd over de afschaf fing van de doodstraf sprekende, zicb uitgela ten hebben dat liet jammer was, daar ze, als men nu den moordenaar in handen kreeg, hem niet kon ophangen. Volgens hot Vaderlandsloeg de Jongh bij zijn verhooren tegenover iedereen de oogen neer. 's Nachts is hij onrustig, slaapt weinig en droomt hardop; als hij waakt, wringt hij zich de handen en weent onophoudelijk. Vddr zijne bekentenis, dat hij de moorde naar was, had hij reeds bekend, dat hij het koord, waarmee de vermoorde knaap gebon den werd, op den Denneweg heeft gekocht. Het getuigenverhoor in de gevangenis had Woensdag plaats in een zaal, waar ook de be bloede kleederen en de school tasch van Marius neergelegd waren. Als den persoon, op wiens last hij gehan- deicl zou hebben, had hij aangewezen een vreemdeling, die in het Iiotel de Twee Steden had gelogeerd. Uit de verklaring van den hotelhouder is echter op overtuigende wijze 't. onware van die bewering gebleken. De moeder van De Jongh werd Woensdag avond, toen zij zich naar het bureau van poli tie begaf, vergezeld van ds. De Ridder. Na een langdurig eu pijnlijk onderhoud mat den proc.-generaal en den officier van justitie ver kreeg hij vergunning, om haar zoon eenige oogenblikfceu alleen te spreken. Zij beloofde hem, zoo mogelijk, tot een bekentenis te zul len overhalen. Toen De Jongh zijn moeder zag, barstte hij in heete tranen los eu viel haar met de woorden: Vergiffenis, vergif fenis!" in de armen. Sprakeloos omhelsde zij haar zoon. Dat De Jongh zelfs toen nog, tegenover zijne moeder, ontkende de moordenaar te zijn, hebben wij reeds gemeld. Bij de bekentenis, welke De Jongh eergis teren voor de justitie heeft afgelegd, deelde hij ook mede dat de degenstok, waarmede hij zijn ongelukkig slachtoffer had vermoord, in den avond van de gruweldaad door hem was weggeworpen in de vaart tusschen den Die rentuin en het Boorhuis. Daar de aanwezigheid van dit voorwerp voor de justitie een gewichtig element is voor het bewijs van de misdaad, heeft zij gisteren ochtend pogingen in het werk gesteld om het op te sporen. In tegenwoordigheid van den procureur- generaal jlir. rar. Van den Bereh, den hoofd commissaris van politie, den inspeeteur Dubel (die De Jong reeds daags na den moord in het duin had gearresteerd, omdat zijn uiterlijk zulk eene sprekende overeenkomst had met de toeu bekende persoonaanwyziug), begonnen nen gisteren ochtend te 10 uren eenige per sonen bet water af te visschen met een lang werpig, in tweeën verdeeld zegentiet. Te 1 ure waren do visschers er nog niet in geslaagd het voorwerp, dat zij zoebteu, op te halen. Men ging al verder on verder,-in verband met de verklaring van den moorde naar, dat hij een kwartier uur gaans den weg was opgeloopen om zich van het wapen te ontdoen. liet is niet onwaarschijnlijk dat, voorliet geval de degenstok niet wordt gevonden, de moordenaar naar het terrein zal worden ge bracht, om de plek aan te wijzen. De sergeant E. A. Musquetier, die de justi tie op het spoor van den dader bracht, ont vangt van verschillende zijden tal van blijken van belangstelling en erkentelijkheid. Onder dagteekening van 5 October ontving hij een ongeteekende briefkaart uit Amster dam van den volgenden inhoud //Zeer Geachte Heer. Onbekend maakt onbemind, doch vergun mij de tolk te mogen zijn van duizenden in de Amstelstad, voor uwe flinke en degelijke hou ding in zake het opsporen van den thans aan- gehoudenpersoon en de loffelijkewijze, waarop u de justitie met inlichtingen ter zijde stondt. Uw ganscbe regiment, het koninklijk keur korps, het geliefkoosd korps van onzen geëer- bierdigden Koning, hebt ge eer aangedaan. Moge bet u in uwen verderen loopbaan goed gaan, is de hartelijke wensch van velen." Een droevig contrast met deze hulde maakt een onbekend schrijven, hetwelk denzelfden onderofficier gisteren ochtend in handen kwam. Het draagt postmerk en datum van 6 Octo ber, is ongefrankeerd uit Amsterdam verzon den, gevouwen in een bind papier, dichtge maakt met rood lak, en luidt letterlijk ,/Uwe aangifte gelezen hebbende, zoo vree3 voor de gevolgen, want weet de aangegevene was mijn vriend. Past op! X." De sergeant heeft van dozen brief aangifte 'oij de justitie gedaan. Musquetier heeft onherroepelijk besloten de uitgeloofde f 10,000 niet aan te nemen. Wel zou hij er in toestemmen de som ter be schikking te stellen voor een liefdadig of lof felijk doel. Hij moet voorts verklaard hebben, dal het zijn eenige wensch zou zijn om, voor het geval hij den militairen dienst mocht ver laten, eene nette positie In do burgermaat schappij te erlangen. De bekentenis heeft de Jongh, eerst in de hevigste gemoedsstemming aan zyn on Iste zuster en later, onder een vloed vau tranen, aan den zelf diep geschokten hoofdcommis saris van politie, den heer van Schermbeek, herhaald, dat hij niet alleen de schrijver is van den brandbrief aan den heer Bogaardt, maar ook de moordenaar van diens zoon Marius, komt in hoofdzaak neder op het vol gende //Ik bad aldus heeft de Jongh beleden zeer moedeloos teruggekeerd uit Indien, waar ik mijn carrière door ongesteldheid ge broken zag, reeds sedert eenigen tijd het plan opgevat om den toestand mijner moeder, die van een gering pensioen moet leven, te verbeteren, toen ik bij een familie, waar ik meermalan een bezoek bracht, over het for tuin van den heer Bogaardt hoorde spreken. pOolc ontmoette ik dikwerf op straat, iu zijn bokkenwagen rijdende (en dus niet bij de familie W. denkleinen Marius, en betris bij een dier gelegenheden, dat ik het voor nemen opvatte om mij van dien knaap mees ter te maken en daardoor den vader te dwin gen mij een belangrijken losprijs voor hem te betalen. Nadat ik den bewusten brief bad geschreven, zonder evenwel den datum in te vullen, wachtte ik op een goede gelegen heid en bespiedde daarom dikwerf het huis van den lieer B., ten einde te zien wanneer de familie uitreed en waarheen, hetgeen ik in verband met mijn plannen nauwkeurig moest weten. z/Op den 23n September, Donderdags, merkte ik voor bet huis van den heer B. staande, op, dat mevrouw in haar rijtuig stapte en in de richting van Scheveningen reed. Toen was mijn plan gemaakt. Ik begaf mij in allerijl naar het Rhynspoorstation, nam daar een rijtuig, met een koetsier, die half zat te dommelen op de bok, en gelastte hem mij naar het instituut van den heer Bou scholte te brengen. z,Daar gekomen vroeg ik de meid, die mij opendeed, om den jongeheer Bogaardt te spre ken. Marias kwam in den gang en ik zeide hem, dat hetgeen mij bleek dat hij wist zijn mama naar Scheveningen was, en zij mij gezonden bad om baar zoon te balen, dien zij in een boerenwoning in het duiu zou wach ten. Marius was dadelijk bereid mij te vol gen. z/Ik begaf mij met hem in het rijtuig naar het Dekkersduin, waar ik hem plotseling vastgreep, op den grond wierp eu met een koord, dat ik bij my had, (dat koord is, blij kens een vroegere bekentenis, gekocht bij Mej. Muns op den Denneweg, die in deJ. ook den kooper herkend heeft, Red.) vast bond, hem aanmanende niet te schreeuwen want dat ik hem weêr los zou laten als zyn papa mij een zekere som geld zou gezon den hebben. Ik legde mijn overjas, welken ik korten tijd te voren mij had aangeschaft, over hem heen en wilde mij verwyderen doch aan uiiin vermaning om stil te zijn gaf de jongen geen gehoornogmaals waar schuwde ik hem en voor de tweede maal dekte ik hem met mijn overjas. Marius schreeuwde mij toe: //Ik ken jou; ik zal het zeggen tegen pa en ma". z/Toeu, ten einde raad en in angstige opgewondenheid, dat hij mij zou verraden, heb ik hem met den degen uit mijn wan delstok de wonden toegebracht, te eerder nog, omdat ik menschen in de verte zag. Ik heb mij daarop haastig verwijderd in de richting naar Scheveningen, waar ik aan bet strand mijn handen heb gewasschen, om vervolgens langs bot Kanaal naar huis terug te^keeren. Ik was vddr zes uren weder in den Haag.

Vlissingse Courant | 1880 | | pagina 1