VLISSI \(i NCHE C0UIIA NT. N°. 80. Zondag 3 Oetober ?880. 18 57175 1 2051 I. 1876. 3 4„ 8 1853(69 3 51 jlmlil 1865 5 gi dito 1869 6 6i J 5 59»|! UK5 GO»/ al»5 60'j )ct. 5 601, .taten 1877 4. .to 1876 4'|a logs' Pacific. 6 110»/' -MAATSCHAPPIJ LAND". or Personen en Goeders SSC11EN leu via Quceuhoro en: dc3 avonds 9.15 u it Loo den: .40 uur. 1 .38 u des avonds. .35 I OOTDIENST JRG en ROTTERDAM (VAN ROTTERDAM: Zaterd. 25 's morg. 11,3 Maand. 27 11,3 Dinsdag 28 Woenid.29 Vrijdag 1 ARGEDIENST URG en VLISSINGEJ .enliqqende plaatsen. E L IJ K S eg. 's morg. 6.15, 9.15 I.—, 3.30, 7.—. :n. 's movg. 8.11." 2.30, 5.—, 8.—. an Middelburg I INCEDIENST .et de Breskansche en izensclie Boot, 25 CENT per peraooo HET „HOTEL GOES" us 11 en 's namiddags 4 uo omboot naar het spoor a f 0,15 per persoon BOOTDIENST m WALZOORDEN. v. g met den Staats-Spoorweg N EN ROOSENDA geudienst van en naar Hulst I8'1' Jaargang. BUREAU Nienwendijk wijk II No. 101. Advertentie» gelieve men aan den Uitgevei in te zenden uiterlijk Woensdag en Zaterdag voormiddag 12 uren. De prijs van 14 regels is 40 Cents. Voor eiken regel meer 10 Cents. UITGEVER; F. D SCOIFFCR, te Vlissingcn. Dit Blad verschijnt tweemaal per week, Donderdags en Zondags. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,franco per post 1,15. Afzonderlijke Nummers 10 Cents. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. EENIG AGENT VOOR FRANKRIJK: DE FIRMA G. L. DAIBE Co., TE PARIJS. Abonnementen voor Rclglc, Dnitscliland, Engeland en Frankrijk f 1.C5 per 3 maanden. Binnenland. Vlissingen, 2 October. DE MOORD TE >S GRAVENHAGE, q. 9,30, nam. 2,15, 6.45 NDIÏÏNST leu vm. 5,10,eu nm. 8 1st na aankomst der Boot. 3RSCHELD1 R 1880. 6,- i. 1,15 en 8,45. 1,45 4,15. n. 7.30 nm. 8.— 10.30 11.— 6.— 12.- 6 30 12.30 uren op den trein 12,50 3,35 12,35 3.— t .',50 2,45 4,43 3 - 6,40 3 U 5,35 5 1 J.22 7.8 6,23 57 7.25 8,6 8,35 9,6 10,25 10,35 8.45 1 9.15 8,28 9,12 12,25 1,25 9,29 1,42 13, 2,5 'i Let traject De mededeeling door den heer J. A. De Bergb, gisteren in een naamloos schrijven ontvangen, in verband met den moord op den zoon van den heer Bogaardt, was van den vol lenden inhoud „Twee personen S. en K. zijn omstreeks 6 iren door het binnenduin gekomen en hebben de verte bet geschreeuw van een jongen vernomen zoodat de een tegen den ander zei ,de koddebeiers hebben zeker een jongen te kken", Met achting heb ik de eer te zijn, Uw Dw. Dr., die u Zondag den weg naar den vlonder gewezen heeft. Onmiddellijk na ontvangst van dezen brief heeft de heer De Bergb alle pogingen in bet werk gesteld om den schrijver daarvan te ont lokken. Wel herinnerde bij zich op weg raar le plek van den moord iemand te hebben ge sproken, zonder echter naar zijnen naam ge- fraagd te hebben. Gisteren mocht het hem gelukken dien heer enig te vinden en toen bleek het te zijn een lejaard man, de heer H., die dikwerf in de uinen wandelde en aan wie de personen S. en l de bovenbedoelde verklaring hadden mede led eel d. De thans bekende wegwijzer van den heer De Bergb die op den dag van den moord even ureneen beer in de duinen zag been en weer oopen, beeft reeds vroeger van die bevinding oededeeling aan de justitie gedaan. Waarom de persoon S. en K., twee jagers, ier namen bekend zijn, hunne verklaring uiten de justitie om, aan een derde moesten fleggen, ia eenigszics raadselachtig. Alleen wensch om met de justitie niet in aanra- ing te komen wettigt de mededeeling van ia ander. Overigens blijft het aantal geruchten, aan- «nelyke en ongegronde, welke omtrent do 'eeselijke gebeurtenis in omloop worden ge tocht, legio en sluiten zich als van zelf min meer aan vroegere verhalen aan. Zoo is heden bijv. opgehelderd waarin het itschil van signalement lusschen den eersten etdachteu en den tweeden vermoedelijken ader moet worden gezocht. Üe koetsier die onbewust het kind tot nabij de slachtbank voerde, heeft in den beginne pertinent verklaard dat de heer, die aan liet rijnspoor-station in zijn vigilante slapte, was een tenger pcivoon, met zeer mager en lang gezicht. De man zeide „dat de verdachte moordenaar nauwelijks een gezicht had" laag hoedje, bruine demi-saison en zwarte onderjas. Toen hij hem tot nabij de school bracht stond daar voor de deur een rijtuig van mevr. v. d. B., wier echlgenoole gelijkertijd zijn zoontje afhaalden. Genoemde dame schijnt den persoon die naar den jongenheer Bogaardt vroeg nauwkeuriger te hebbon opgenomen en zijn signalement te hebben omschreven, gelijk het nu laatstelijk is bekend gemaakt. Ook de koetsier die het rijtuig b stuurde dat voor de deur stil hield, kan dien heer die uit de vigilante stapte, in het aangezicht heb ben gezien Overigens heeft Looijeustein, de voerman in wiens rijtuig de onbekende met den jonge heer Bogaardt plaats hadden genomen, beide tot de laan van Meerdervoort gereden en later op last van zijn passagier tot aan de Beeklaan. De koetsier heeft toen bij de nabijgelegen boerenwoning lucifers gevraagdom zijusigaar aan te steken, keek nog even roud, maar van heer en kind was geen spoor meer te ontdek ken. De heer J. A. De Bergh te Hage meldt nog: Door mij is heden nacht een zeer belangrijke nieuwe getuige ontdekt, die Marius in het rijtuig zag stappen en door den knaap tot den vermoedelijken moordenaar, hoorde spreken //Nu, ik had je niet meer verwacht." Deze getuige boorde griffels rammelen iu den koker vanjde school tascb, van Marius. (1) De justitie heeft deze getuige terstond ont boden. Het vrij algemeen gerucht omtrent de arres tatie van zekeren baron A., aanverwant van den heer Bogaardt, dat zoowel in den Haag als elders geloopen heeft en in verband werd ge bracht met den gepleegden moord, is onge grond. De justitie heeft den heer De Bergb gemachtigd, dat gerucht tegen te spreken. Een correspondent van het Utr. Lil. te Am sterdam meldt een gerucht, dat in de hoofd stad de ronde doet. Een heer, L., zou een paar dagen vóór den moord, van Arnhem naar Amsterdam zijn gereisd, in een coupé 1ste kl. (1) Deze bijzonderheid Leeft belang, omdat daaruit blijkt dat de getuige dichtbij stond. met een vreemdeling, die erg onrustig was, en liet den heer L. vrij angstig maakte door zijn verhaal, dat hij naar den Haag ging om zich te wreken op eene vrouw, die hij in Indië uit liet oog verloren bad, maar wier verblijf hij na een vergeefsche heen en weerreis naar Ba tavia eindelijk had opgespoord, en die nu zijn wraak niet zou ontgaan. Mocht dat zoo zijn dan zou hij zich zei ven van 't leven berooven. Dit zeggende,zou de vreemdeeen revolver heb- beu geloond, wat den heer K. versterkte in de meening, dat hij bf een half krankzinnigen M een dronken man voor zich had. Daar hij de eenige medereiziger was, had hij den hemel gedankt, toen hij zonder onheilen te Amster dam was aangekomen. Een lid van het corps diplomatieque in den Haag ontving eergisteren avond het Vader land met een litographisclien afdruk van den brief van den moordenaar, in couvert. De brief was door toevallige omstandigheden uit de courant gevallen en in de bus blijven lig gen. De meid, den brief vindende, liep er out- hust mede naar haren heer, met het bericht, dat er een brief voor den beer Bogaardt in de bus was bezorgd. Heden morgen vervoegde zich de diplomaat op het parket, om de ont vangst mede te deelen, meenende, dat zijn aanwijzing onze politie wellicht op het spoor zou kunnen helpen. (N. R. Ct.) De. Grondwet deelt nog het volgende mede: Een paar dagen geleden werd zekere Char les Jean-Bapt. Brijer te Brussel aangehouden en te Esschen door de Belgische politic over de grenzen gezet. "Wijl de commandant der maréchaussée alhier nog geen bevel tot gevangenneming ontvangen en 't eerst opgegeven signalement niet juist overeenkwam met gezegden B., werd hem verlof gegeven zijns weegs te gaan; zoodra de wachtmeester der maréchaussée alhier terug kwam vond hij een bevel tot aan houding en gevangenneming van gemelden B. Het gelukte onzen wakkeren wachtmeester bem nog tijdig op de Belgische grens te ach terhalen en bem gevankelijk naar bier over te brengen. Deze Brijer is door zekeren P. T. alhier bekend dezelfde persoon te zijn, door wien hij Vrijdag avond, fe Vroenhout, een gehucht dezer gemeente, werd gevraagd, of er te Rosendaal reeds iets bekend was van een kin derroof te Parijs gepleegd en die verder voor gaf naar Amsterdam te moeten reizen. By die ontmoeting droeg bij nog een dunnen knevel, welke bij zijn aanhouding echter ver dwenen was, alsook een demisaison, welke hij nu niet meer bezat, Toeu hij over de grenzen was gezet, ver haalde hij met zijne nicht te verkeeren en daarom naar Brussel wilde. Hij is geboren te Tiel, oud 19 jaren en woonden in den laat- sten tijd te 's Hage. Zoo de aanhouding van dezen Brijer in eenig verband staat met den moord in den Haag, dan zou men mogen vragen, of het meisje dat volgens de Haag- sche politie op 23 dezer aan de school van den //heer Ubbens kwam vragen of aldaar da jonge heer Bogaardt was", zijn nicht zijn kan. Gemelde Brijer is door de politie naar 'e Hage overgebracht. Onderstaand schrijven, dat wij gisteren na middag outvingen, komt ons voor zulke nut tige weuken te bevatten, dat wij het gaarne te dezer plaatse onder de oogen van het publiek brengen „Nu de justitie den wijzen maatregel geno men heeft om, door bet publiceereu van het fac-similé van den bewuslen brief, de mede werking der geheele bevolking tot de ontdek king van den schrijver daarvan te verkrijgen, is het nog noodig om die bevolking duide lijk te maken hoedanig die medewerking, ook in een ander opzicht, kan en moet verleend worden. Niet alle menschen zijn even ont wikkeld en, zelfs onder dezen, niet allen even indachtig om alle bijzonderheden nauwkeurig te overwegen en logisch tot de uiterste gevolg trekkingen door te denkenhet is du» noodig denzulke doelmatige wenken tot bandelen te geven. Het fac-similé van den bewusten brief kan in liooge mate, met medewerking van het al gemeen, de ontdekking van den moordenaar bevorderen. Ieder, in liet bezit van schrifturen zijnde aan het onderhavige gelijk, moet ze nauwkeurig vergelijken en, bij wantrouwen in eigen doorzicht, ze aan 't oordeel van experts of der politie onderwerpen. In het betrokken fac-similé zijn tal van aanwijzingen te vinden, bv. de krullen aan vele hoofdletters, de wijze hoe dg geschreven zyn, liet bijna constante gebruik van 't in plaats van het en menige andere bijzonderheid, welke aan den opletten den onderzoeker niet ontgaan kunnen. Boven dien schijnen schrijfttrant en styl, alsmedr eenige in den brief voorkomende uitdrukkin gen, ontegenzeggelijk aan'te duiden, dat de schrijver uit Indië afkomstig is. Diegenen onzer medeburgers, die in dat land vertoefd

Vlissingse Courant | 1880 | | pagina 1