VIJSS N°. 78. Zondag 26 September 5880, I8d0 Jaargang. DIEN8T en ROTTERDAM jende plaatsen AN ROTTERDAM: iterd. 18 's morg. 9t_ [aand. 20 11.30 J 21 11.30 'oensil.22 1130 •ijdng 28 11.80 EDIENST en VLISSINQEN qende plaatsen. 11J K S 'a morg. 6.15, 9.15 8.30, 7.— 's morg. 8.11." 5.—, S.— n Middelburg 1.10 EESTDAGEN. 15, 9.15,11.30; 'a midd. 9 10, 7, 8.30. 11;'8 midd. 1,30. 2.30 4. 3DIENST e Breskensche en soke Boot, CENT per persoon, „HOTEL GOES" en 's namiddags 4 uur. joot naar het spoor 0,15 per persoon. TDIENST 7"ALZOORDEN. v. v den Staats-Spoorweg EN ROOSENDAAL enat van cn naar Hulst 7.—, 12.nnm. 5 uur. 1,30, nam. 2,15, 6.45 uur DIENST 5,10,en nm. 3 unr aankomst der Boot, iTDIENST 5 en Zierikzee v. v VAN ZIERIKZEE; Zondag 19 's midd, 13.30 Maand. 20 Dinsdag 21 Woened 22 'e morg. 10.30 Dond. 23 Vrijdag 24 Zaterd. 25 ■SCHELDE. O. 1.15 «n 8.45. 1.45 4.16. IAANDAG, WOENSDAG en ZATERDAG. 4 4.10 rin. 7.80 nam. 8.— 10.30 11.— 6.'e midd. 18.— 6.30 nam. 12.80 •lijk 2 uren ;neu. ig voor dien dag. 5,1 6,23 10,25 10,35 6.80 6,5 7,41 8,45 8,58 9,12 9,21 9,88 9,41 2.51 9,56 10,7 10,18 10,26 10,41 10,50 U.— 8.28 I 12,25 I 9,12 1,25 5,20 9.29 1,42 6,— a, 10,— I 2,5 iet traject BUREAU Nfcnwcmlijk wijk n No. 101. Advertentie» gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag en Zaterdag voormiddag 12 uren. De prijs van 1—4 regels is 40 Cents. Voor eiken regel meer 10 Cents. UITGEVER; F. II 8CHIFFER, te Vllssiugen. Üit Blad verschijnt tweemaal per week, Donderdags en Zondags. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,franco per post 1,15. Afzonderlijke Nummers 10 Cents. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. EENIG AGENT VOOR FRANKRIJK: DE FIRMA G. L. DAUBE Co., TE PARIJS. Abonucmeiitcii voor België, Buitsclil.mdEugclmid en Frankrijk f 1.65 per 3 maanden. Gevonden en gedeponeerd aan het bureau van politie een ZILVEREN KURKETREK* KER, een FLACON en een PARAPLUIE. Zij, die zich met 1 Octo. her op de VL1SSINGSCHE COURANT ahonnccrcii, ontvangen de tot dien datum vcrschijuendc nummers GRATIS. Binnenland. Vlissingen, 25 September. Van 13 tot 25 September zijn. alhier uit Queenborougk aangekomen 633, en daarheen vertrokken 1075 reizigers. Nieuwe concurrentie voor Scheveningen. De badplaats Domburg op Walcheren gaat, als de plannen tot uitvoering komen, een schoone toekomst te gemoet. Naar men meldt, moet door een Belgisch bankier, die reeds zeven jaren geregeld eiken zomer met zijn familie in de plaats doorbrengt, het plan zijn gevormd een leening te sluiten van vijf millioen,len einde de plaats door een rjj vil la's te omringen. Een tramweg zou worden aangelegd naar Middelburg en op die wijze een rustig en gerievelijk zomerverblijf ver kregen worden voor familie in het Zuiden, die de zeelucht wenschen te genieten zonder de drukte van groote badplaatsen te moeten verdragen. Het plan is mooi en grootsck ge noeg, bijna zouden wij zeggen tegrootsch om te kunnen slagen. Een vreeselijke moord, te afschuwelijker omdat hij met het koelbloedigst overleg en op een onschuldig slachtoffer is gepleegd, heeft Donderdag namiddag te "s Hage plaats ge en ieder die het vernomen heeft met af schuw en angst vervuld. Ziehier de toedracht van de on menschel ijke daad Aan het instituut van den heer B. op de Koninginnegracht,vervoegde zich Donderdag middag iemand, die met een rijtuig den jonge- B.het eenig zoontje van een aan zienlijke Oostersche familie,op het Plein 1813 aldaar wonende, namens zijn ouders kwam tflialen. Men weet niet, of het knaapje den vreemdeling kende, doch zeker is het, dat hij in het rijtuig meeging tot aan den Nieuwen Scheveningschen weg, waar de geleider den koetsier deed stil houden aan het laantje dat naar den duin watertoren voert, welk laantje de misdadiger met zijn slachtoffer insloeg. Toen de politie van de zaak kennis kreeg ging zjj dadelijk op de recherche uit, doch on danks de nauwkeurigste uasporingen, mocht het niet gelukken eenig licht te ontdekken De nasporingen werden gisteren ochtend weder voortgezet en wel voornamelijk in de richting van de Wassenaarsche duinen, daar men in middels den koetsier van het gebezigde sta tionerend rijtuig opgespoord, en van hem bo venvermelde inlichtingen vernomen had. Te half twaalf uren heden ochtend kreeg men bij de politie de tijding, dat een Scheve- ningsch politieagent het knaapje in de duinen, achter de buitenplaats Houtrusl, gevonden had, doch helaas in welk een toestand Met een groen koord aan handen en voeten gebon den, lag daar het lijk van het kind met een bloedig schuim op den mond achterover op de schooltasch, die het nog op den rug gegespt had. Een wonde aan de wang leverde het be wijs van het gepleegd geweld, terwijl men uit het binden meent te kunnen opmaken, dat de knaap nog een havdnekkigen tegen stand had geboden. Wat vermochten echter de zwakke krachten van het kind tegen de hyenaplannen van den moordenaar, die blijk baar op alles bedacht was geweest, zelfs om zich te voorzien van een touw om zijn slacht offer te binden. De justitie heeft zich terstond naar de plaats des ouheils begeven en liet lijkje in be waring genomen. Onmiddellijk is de politie naar alle zijden heengesneld om te trachten den bewerker van deze onmeuschelijke gru weldaad in handen te krijgen, waartoe de be kendheid met zijn signalement, dat den koet sier zoo getrouw mogelijk verstrekt heeft, ho pen wij, leiden zal. Men verdiept zich in gissingen omtrent de rnotieve en bedoelingen van den moordenaar, doch men meent het er voor te kunnen hou den, dat hier een vreeselijke wraakneming of een ellendige geldzucht in 't spel is ge weest, te meer, omdat men verhaalt, dat de ouders een ongeteekenden brief ontvingen, waarin een som van f 75,000,volgens anderen f 100,000,gevraagd werd, om hun kind terug te koopen. Dat politie en justitie sedert gisteren ijve rig in de weer zijn om achter dit droevig dra ma te komen, blijkt o. a. uit d<a»instandig- heid dat reeds gisteren avond naar alle oorden van ons land het volgend telegram is verzon, den, waarvan ook de controleurs der in- en uitvoerrechten op de grenzen mededeeling hebben ontvangen „Gisteren namiddag 3 uren uit 's Hage weg gevoerd met rijtuig Frederik Marinus Bo- gaavdt, oud 13 jaar, klein, mager, levendig donkere oogen, donker blond haar, hangende over het voorhoofd, gekleed donkergrijs buis je en broek, kaplaarzen, zwartlaken pet, door een onbekend heer, gekleed, donkerbruine jas en broek, zwart laag hoedje, bruine stok, cir ca 25 jnar oud, lengte middelmatig, bleek, tenger, donker uiterlijk. „Zijn vader looft üoeeduhend gulden uit voor de terugbezorging". Noch de ijver der politie, noch bovenstaan de uitloving hebben helaas de misdaad kun nen voorkomen. De toestand der ouders laat zich niet beschrijven, doch ieder rechtschapen mensch, en vooral ouders die kinderen heb ben, zullen beseffen wat er in liet hart dieron- gelukkigen omgaat. Door den hoofdcommissaris van politie is gister officieel kennis gegeven, dat in den na middag met een vigelante met eeue ouden koetsier er op, omstreeks 3y4 uur, vóór het einde der school, bij den onderwijzer Bou- scholte aan de Koninginnegracht, uit naam van den heer F. Bogaardt, wonende plein 1813, no. 3, zijn vader, is weggehaald Frede rik Marius Bogaardt, welke jongen blijkt ontvoerd te zijn" Daarop volgt het signale ment van den vermoorden knaap, dat wij reeds in ons bericht omtrent deze vreeselijke misdaad mededeelen. Van wege de politie wordt nog het vol gende bericht: Als belangrijk valt nog te vermelden dat uit een woning, gelegen in de duinen onder Loodsduinen, heden-nacht is ingebroken, en aldaar ontvreemd is een paar hooge laarzen, een blauwe kiel en een blauwe borstrok. De hoofdcommissaris gelast scherp en on middellijk onderzoek, ten eerste aan de spoor weg-stations en onder de stalhouders en koetsiers, en bij ontdekking van eenige bij zonderheden terstond bericht. Nu de afschuwelijke misdaad meer en meer in de stad bekend geworden is, blijkt ook nog meer van de sensatie die daardoor onder de ingezetenen is te weeg gebracht. Den geheelen avond hebben voor het poli tiebureau volksophoopingen plaats, waarbij de vreeselijkstf^verwenschiugen tegen den be drijver gehoord worden. De politie heeft tot nu toe den dader niet in handen.Dv. Zh.) Omtrent het „jonassen" vaneen jager in de kazerne te 's Gravenhage schrijft men aan de Arnhemchc Courant: „Zooals men waarschijnlijk weet, moeten de manschappen te tien uren binnen en te elf uur op de slaapzaal en in de krib zijn; dan althans wordt het licht uitgedoofd, en de met de handhaving der orde belaste korporaals be vinden zich in volslagen duisternis; geen wonder, dat ze ook onder zeil gaan, hetgeen bun trouwens niet verboden is. Dat er in de slaapzaal onder begunstiging dezer duisternis nog al eens practical jokes voorkomen, dat men menigeen, die men over dag niet aan durft, 's nachts een poets speelt, begrijpt ieder gewezen jongen-kostschoorleerling: de slapen, de korporaals van de wachtknimen daar even min tegen waken als de op de slaapzaal rus tende ondermeesters. Maar in de kazerne komt er nog een element van rustverstoring bij; er zijn gelukkigen die permissie hebben om tot twaalf uren uit te blijven,en daar deze optrekkers de beide nachtelijke uren niet in avondkerk plegen door te brengen, komen ze gewoonlijk vroolijk en uitgelaten thuis, zeer gestemd, om, alweder onder begunstiging der duisternis, allerlei kattekwaad aan hun karna- raden te bedrijven. Dan wordt b. v. de matras van een slapend slachtoffer door een paar man bij do hoeken vastgegrepen, en men keert die op eenmaal om, zoodat de man met geweld op de ijzeren bodemstaven zijner krib gesmeten wordt met al het beddegoed op het lichaam. „Onder deze omstandigheden had ook het „jonassen" plaats, een twaalftal manschappen grepen de. beddedekens van den ongelukkigen jager beet, en wierpen hem met zooveel kracht in de hoogte, dat hij togen de zoldering aan bonsde, daardoor uit de richting geraakte en niet in de opgehouden deken maar met het hoofd op de ijzeren krib van zijn nachtbuur- inan kwam te vallen, waardoor de ongelukkige giuwelijk verwond werd. De plegers van deze vaardigheid*', wegens de duisternis niet kun» nende zien wat er eigenlijk gebeurd was, maar verschrikt door het plotseling gekerm, ver zuimden zich terstond uit de voeten te maken en daardoor konden ze toen men op hetrumoer met licht aankwam, herkend en in arrest ge steld worden. Nu zal men deze manschappen waarschijulijk streng straffen; misschien werkt dit afschrikkend voor een korte poos, maar zal over eenige maanden hetzelfde spelletje weer in vollen gang zijn. „Toch licht er een voorbehoedmiddel tegen dergelijke en andere duisternis liefhebbende ongeregeldheden voor de hand; men heeft een voudig op de slaapzalen den geheelen nacht een gaspit te laten branden. Past men deze doodeenvoudigon maatregel in alle kazerne#

Vlissingse Courant | 1880 | | pagina 1