VLIS,M\GS(M COlltVM N\ 77. Donderdag 33 September 1880. I8d" Jaargang. DUNST ea ROT TEED AM \tnde plaatsen, VAN BOTTERDAM: iterd. 18 'a morg. 9,_ [aand. 20 H.JO insdag21 U.io 'o»nad.22 |\jq rijdag 28 11.80 EDIENST en VLISSINQEB gendt plaatsen. IJ K S: 's morg. 0.15, 9.15 5.30, 7.—. morg. 8.11.'» 8.—. Middelburg 1,10 iestdagen. 5, 9.15,11.30; 'a midd. O O, 7, 8.30. 1'a midd. 1,30. 2.30 4. 930, DIENST e BreBkensche en sche Boot, CENT per peraoon, HOTEL GOES" en 'a namiddags 4 uur. oot naar het spoor ',15 per persoon. TDIENST ALZOORDEN. V. T den Staats-Spoorweg EN ROOSENDAAL mat van en naar Ilulst ra. 7.—, 12.nam. 5 uur. i. 9,30, nam. 2,15, 6.45 u«r DIENST 5,—. 10,en nm. 8 aankomst dor Boot. TDIENST en Zierikzee v. r. "VAN ZIERIKZEE: (Zondag 10 'a midd. 12.30 Maand. 20 8.45 Dinsdag 21 9.45 Woensd 22 'a morg. 10.80 Dond. 28 Vrijdag 24 Zaterd. 25 «.M o.'a ■SCHELDE. O. I 1.1 S on 8.45. 1.45 4.15. AANDAG, WOENSDAG en ZATERDAG. 4.10 ra. 7.30 8.— 10.30 D 11,— fl,— midd. 18.— 6.30 nam. 1 B.iO lijk 2 uvea ien. g voor dien dag. 10,25 10,35 6.50 6.5 7,41 8.45 8,55 9,12 9,21 9,15 9,41 9.51 9,58 10,7 19,11 10,28 10.41 10,50 11.- 8,28 12,25 1 9,12 1,25 5,20 9,29 1,42 IJ,— 2,5 l 9,21 9.48 et tïqset BUREAU Nlenweudljk wijk H No. 101. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag en Zaterdag voormiddag 12 uren. De prijs van 1—4 regels is 40 Cents. Voor eiken regel meer 10 Cents. UITGEVER; F. Ut 8CU1FFER, te Vlissingen. Dit Blad verschijnt tweemaal per week, Donderdags en Zondags. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,franco per post 1,15. Afzonderlijke Nummers 10 Cents. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. EENIG AGENT VOOR FRANKRIJK: DE FIRMA G. L. DAUBE Co., TE PARIJS. Abouneinenteu voor België, Diiitschlniad, Engeland en Frankrijk f 1.05 per 3 maanden. Binnenland. VlisBingen, 22 September. De beide kamers der staten-generaal wer den jl. Zaterdag door den minister van bin- nenlandsche zaken den heer Six, met de vol gende aanspraak gesloten Mijne Heerenl De koning heeft mij belast met het sluiten van uwe tegenwoordige zitting, Een terugblik op hare werkzaamheden laat niets onbevredigd. Konden belangrijke overeenkomsten, met Belgiëen Luxemburg geslotendoor uwe medewerking worden bekrachtigd, vele maat regelen van wetgeving kwamen tot stand. Inzonderheid mag worden gewezen op de herziening van het «trafstelsel der crimineele wetboeken voor het krijgsvolk te water en te laude; de gemeentelijke indeeling der Wester- Schelde; de verzekering van den aanleg van waterwegen in de noordelijke provinciën en van hun verbinding met Pruisen; de instel ling van een rijkspostspaarbank; de wijziging zoowel van de algemeene voorschriften om trent de heffing van invoerrechten en acciju- len, als van de regeling van den suikeraccijns. Ik mag niet onvermeld laten den waarborg aan handels- en fabrieksmerken geschonken; de bescherming ten bate van landbouw eu houtteelt aan nuttige dieren verleendde bepalingen omtrent de openbare middelen i&u vervoer; nocli ook da nieuwe regelen voor de opleiding en bevordering van het personeel van den geneeskundigen dienst bij de land macht verordend. Tot ontwikkeling der bron van welvaart in Ned. Indië door spoor wegen, in West-Indië door den aanvoer van vrije arbeiders, werd uwe hulp niet t« vergeefs ingeroepen. De arbeid, bovendien door u besteed aan de voorbereiding van gewichtige aangelegeu- i, zal naar men vertrouwen mag een vol gend jaar vruchten dragen. Ik heb de eer, mijne hearen, u 's konings- dank te betuigen voor uwe toewijding aan 's lands belang, en in zijunn naam deze verga dering der staten-generaal te sluiten. D» vereenigde zitting der beide kamers tot opening van de gewone vergadering der staten generaal had Maandag op de gewone plechtige plaats, waarbij Z. M. de koning do eigende troonrede uitsprak Mijne heeren It mag U dankbaar wpzen op de voorrech- K die het vaderland steeds geniet. De geboorte van eene Prinses heeft hef, ge luk van Mijn Huis verhoogd; metingenomen- heid ontving Ik, hij die heugelijke gebeurtenis, opnieuw de bewijzen vau de gehechtheid Mijns volks. Met de andere Mogendheden is Nederland voortdurend in de meest gewenschle ver houding. In handel eu nijverheid is eenige verbetering op te merken. Landbouw eu veeteelt bloeien. De berichten omlrent den oogst zijn over het algemeen zeer gunstig; de besmettelijke longziekte is nage noeg geweken. Yan 's Rijks belastingen mag eene ruimere opbrengst Jan ten vorige jare worden ver wacht. Met het oog op de onvermijdelijke toeneming der staatsuitgaven blijft de ver sterking van 'a Rijks middelen noodig. Met den aanleg van wegen voor handel en verkeer wordt ijverig voortgegaan. Nieuwe voorstellen tot verbetering van waterwegen zullen U worden aangeboden; Een voordracht tot verdere beperkiug van deu arbeid van kindereu zal U in deze Zitting worden voorgelegd. Zee- en landmacht kwijten zich bij voort during met loffelijken ijver van have verplich tingen. Gewichtige maatregelen betreffende het krijgswezen, die de voltooiing van 's lands weerbaarheid ten doel hebben zijn of worden voorbereid. Wetsvoordrachlen nopens de nationale militie en de schutterij zullen U ter overwe ging worden aangeboden. Hoewel in Atjeh het gewapend verzet nog niet geheel werd bedwongen, is het Neder- landsck gezag toch in die mate aldaar geves tigd, dat de Regeering zich kan voorbereiden op de inrichting van een geregeld bestuur. De algemeene toestand van Nederlandsch- Indië zou bevredigend mogen keeten, indien niet in sommige streken verwoestende ziekten, zoowel de bevolking als den veestapel teister den. Levendiger belangstelling in landbouw en nijverheid oefent op den financiëelen toestand der kolonie Suriname een gunstigen invloed uit. Belangrijke wefsvoordrachten, in Uwe vorige Zitting reeds onderzocht., tot welker afdoening de lijd heeft ontbroken, zullen nader Uwe aandacht bezig houden. De zegen van deu Almachtige ruste op Ons gezamenlijk »treven naar bevordering van a Lands heil I Ik verklaar deze Vergadering van de Staten Generaal fe zijn geopend. Z. M. de koning verlaat, na het uitspreken dezer rede, met Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, begeleid door de Commissie de Vergaderzaal, om zich op de bepaalde wijze naar het koninklijk paleis terug te begeven. De Voorzitter sluit, nadat de Commissie is teruggekeerd, de vereenigde zitting der beide kamers. Op Maandag den 4en October a, s, zal bij gunstig weder, tot sluiting van de zomeroefe- ningen onzer stedelijke schutterij, een wed strijd worden gehouden waarvoor reeds een oaotal fraaie prijzen, waaronder eenige door stadgenooten welwillend aangeboden, disponi bel zijn gesteld. Ook zal op dien dag een vrije baan geopend zijn van 1 tot 5 uren, waaraan tegen betaling van 50 cent per kaart van 3 schoten door de leden der schutterij, van het leger en genoodigden kan worden deelgeno men. De prijzen voor dezen wedstrijd worden uit de inleggelden bestreden. Bij die gelegenheid zal tevens de uitreiking plaatshebben van de 5 medailles, aangeboden door de vereeniging ^Prins Frederik Hen drik," te Hontenisse, aan die leden der schut terij, dio onlangs aldaar den korpsprijs be haalden. Met 's konings machtiging is de hesr Hen ry Arnoldus Benier erkend en toegelaten als consulair agent van België te Vlissiugen en de heer H. C- Voorhoeve als consulair agent der Vereenigde Staten van Noord-Amerika De heer II. Lohman, broodbakker te Haar lem ontving dezer dagen vanwege H. M. da kouingin een zeer vleiend schrijven, waarin H. M. haren dank betuigde voor de welmce- uende dichtregelen, bij gelegenheid harer bevalling door den heer L. tot haar gericht, benevens voor den heerlijken tuibaod, welke haar daarbij aangeboden wo rd. Men zegt dat 1 Februari a.s. een aanvang zal worden gemaakt met het leggen van den weg voor den stoomtram MiddelburgVlissingen. Meu zou zich voorstellen den dienst op 1 September 1881 te doen aanvangen. De vrachtgoederen-stoomboot de Valk zal met 1 October den dienst tusschen Vlissingen en Rotterdam aanvangen. Naar de Midd. Ct. verneemt, zijn eergiste renavond gearresteerd en naar het huis van ar rest overgebracht eeu tweetal sjouwers te Middelburg, onder verdenking zich aan dief stal van koffieboonen uit het in lossing lig gende driemastschipiïetey en Arnold te heb ben schuldig gemaakt. Hedeu morgen zijn nog zes personen* wegen» hetzelfde feit ge arresteerd. Uit Bergen op Zoom meldt men aan het Handelsblad, dat daar proeven tot vestiging van een diamantslijperij genomen worden door den heer Coetermans-Henricli van Antwer pen. Zij beloven naar wensch te zullen slagen. Reeds een zestal knapen en meisjes hebben zoodanige vorderingen gemaakt, dat zij meer zelfstandig in de fabriek zullen beginnen te werken. De ondernemer bewijst hierdoor een weldaad in gezonden geest aan zijne vroegere woonplaats. Hij leidt nl. uitsluitend wees kinderen (van alle gezindten) op, ten eind» hunne gelegenheid te geven, zich een flink, onaf bank elijk bestaan te verschaffen. Er wordt ernstig aangedacht, te Bergen op Zoom eene fabriek op groote schaal in te richten, ge lijk de firma Coetermans-Henricli die te Ant werpen in werking heeft. Men schrijft uit Nieuwediep Gisteren avond laat werd er in een koffie huis en logement in de Spoorstraat een pas geboren kind in de gelagkamer neergelegd. Men had daartoe het oogenblik gekozen, dat er niemand in het vertrek was. Het kindje is op last van het gemeentebestuur besteed, en de politie doet onderzoek. Den 21 September had in het gebouw van het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord de plechtige onthulling plaats van hel monument, opgericht door zeeofficie ren en oud-zeeofficieren ter nagedachtenis van den te vroeg ontslapen admiraal der vloot prins Hendrik der Nederlanden. De plechtigheid werd bijgewoond door tal van zeeofficieren uit deze maritieme directie en belangstellenden, terwijl de vice-admiraal, directeur en kommandant der mariua alhier, R. L. de Haes, in kernachtige woorden aan* looude wat de beminde admiraal voor het va derland in het algemeen en voor de zeemacht io het bijzonder was geweest. De stafmuziek der marine luisterde de plech tigheid op.

Vlissingse Courant | 1880 | | pagina 1