VUSSINt.Stll N°. 08. Zondag 22 Augustus 1880. 18°. Jaargii lig. MAATSCHAPPIJ AND Personen en Goti*rn CI1EN ii vla Queeiibor«, n: des svonds 9.45 des svondi. tGEDIENST RG en VLISSINQïj liggende plaateen. LIJKS: 3. 's morg. 6.15, 9.15 3.30, 7.—. morg. 8.11... 0, 5.—, S.— Middelburg 1.|q FEESTDAEN. 6.15, 9.15,11.30; 'smidd I L 7, 8.30. 1, 11;'smidd. 1,80. 2.30 CEDIENST de Breskensche en ensche Boot, ,5 CENT per persoon, ;t .hotel GOES" 11 en 's namiddag» 4 ua, nboot naar het «poer f 0,15 per persoon. OTDIENST "WALZOOB.DEN. v. et den Staats-Spoorweg N EN ROOSENDAAL dienst van en naar Hnlit vm, 7.—, 12.nam 5 nu vm. 9,30, nam. 2,15, 6.45 u DIENST OTDIENST g en VAN ZIERIKZEE Zaterd. 14 'b midd. 12.ll Zondag 15 's morg. Maand. 16 Dinsdag 17 Woensd 18 Dond. 19 h Vrijdag 20 ■SCHELDE. 1.15 3.45 en 5.45. 1.45 4.15 6.15. MAANDAG, WOENSDAG en ZATERDAG. 7.30 nam. 4.— 8.— 4.30 10.30 11— 6.'s midd. 12.— 6.30 nam. 12.30 fcrlyk 2 uren omen. lig voor dien dag. 3,35 2,45 t 45 5,56 6,40 5,1 6,23 6,22 7,57 9 5 10,25 10,35 9.15 I 8,28 I 12,25 I 9,12 1,25 5,20 9,29 1,42 6,— a. 13,— I 2,5 liet traject BUREAU IMieiiwciidijk wijk II No. 101. Advertonliëii gelieve men aan den Uitgever in te zender, uiterlijk Woensdag en Zaterdag voormiddag 12 uren De prijs van 14 regels is 40 Cents. Voor eiken regel meer 10 Cents. UITGEVER; F. n 8CI11 FF EU tc Vlissi ngcu. Dit Blad verschijnt tweemaal per week, Donderdags eu Zondag-. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,franco per post 1,1"» Afzonderlijke Nummers 10 Cents. Alen abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. EENIG AGENT YOOR FRANKRIJK: DE FIRMA G. L. DAUBE Co., TE FRANKFORT. Abonnementen voor België, Dni tscb In <1Engeland en Frankrijk f 1.65 per 3 maanden. Over het BADEN in het algemeen en het ZEEBAD in het bijzonder. (Vervolg en slot.) Het bad bevordert ook de stofwisseling. Bij bet gebruiken van het zeebad, komt nog een andere factor in aanmerking, namelijk de inademing van de gezonde zeelucht. Deze be vat in meerdere of mindere, mate waterdamp, vooral door de verdamping van bet zeewater als ook eene belangrijke hoeveelheid zout deeltjes. Daaarenboven is zij vrij van alle stofdeelen en schadelijke gassen. Het is alsof men aan het strand ruimer, dieper kan ademen, van daar dat de longen eene grootere boeveelheid zuurstof optiemem dan in de onreine, dikwijls met alle stanken uit riolen bezwangerde stadslucht, iets wat de stofwisseling zeer bevordert. En aangezien nu de luchtstroomingen aan de Noord-zee stranden, veel sterker zijn, dan nan de stran den der Oost- en Middelandsche zee, zoo vindt men daarin eene verklaring van de van ouds her bekende grootere geneeskracht, die bet. verblijf aan de Noord-zeestrauden aanbiedt. Wij spraken in ons vorig nummer van bet zoutgehalte van bet zeewater. Het is vooral keukenzout of chloornatrium dat in hoeveelheid de eerste plaats inneemt. Verder komen nog cenige andere magnelia en kalkzouten in mindere hoeveelheden voor, alsmede kleine quantiteiten jodium en bro mium. In de Noordzee wisselt het gehalte van vaste bestanddeelen af van 30 tot 39 op 1000 deelen water. De golfslag die bij het gebruik van het zee bad ook een groote rol spoelt, is aan de Noord-zeestranden krachtiger dan aan de stranden der Oost-en Middellandsebe zeeën. De golf werkt door de slroomingen, waar in zijden baderplaats op tweevoudige wijze. Het water dat uitsluitend behoort aan de ko mende en zich opheffende golf stroomt strand, waarts, terwijl het water dat behoort heeft aan de golf die de eerste voorafging, onder deze terugvloeit door de helling van het strand, op hetwelk zij geworpen is, en dat wel met eene grootere snelheid dan die met welke de nieuwe golf aankomt. Het is door dat aan- en terugvloeien (branding) dat de bader zich onder een dubbelen invloed bevindt, en wel eene wrijving op de bovenhelft van het lichaam door het water van de aankomende golf, die geladen met zijne millioenen, zand korrels op hem valt, en ten tweede sterke wrijving in tegenovergestelde richting, van de onderhelft des licbanms, door den water stroom die terugvloeit. Soms beeft de bader moeite om op do been te blijven. Men zegt dan dat de zee trekt. Men wordt hierdoor gedwongen vrij sterke lichaamsbewegingen te maken, waardoor de goede werking van het bad zeer bevordeid wordt. liet zwemmen, waarbij met haudea en bee- nen regelmatigebewegingen worden gemaakt, bevordert zeer de goede werking van het kou de rivier- of zeebad. Het is voor gezonde menscben eene zeer heilzame lichaamsbewe ging, en als zoodanig zeer aan te bevelen. Daarenboven geeft het zwemmen ook nog ze kerheid in gevaar. Gezonde krachtige menscben kunnen het koude bad gerust gebruiken. Eveuwel zijn sommige geneesheeren vau gevoelen, dut het zeebad geen onschuldig middel is, dat zwakke of ziekelijke personen zonder geneeskundig advies mogen gebruiken. Bij kinderen moet men bij het zeebad zoo veel mogelijk de sterke zeebries, vooral als zij uit het Noorden of Noord-Oosten komt, ver mijden. De maanden Juli en Augustus zijn voor beu de meest geschikte om het bad te gebruiken. Ook voor eene te sterke branding moet men de kinderen sparerieen matig be wogen zee is voor ben het best. Zij worden, bij een weer langduiig verblijf aan de zee kust, door liet bod, de levenswijze en de zee lucht, reeds genoeg opgewekt, om den prik kel door groote schokken nog te vermeer deren. Voor hen, die den leeftijd van COjaren naderen of bereikt hebben, is het in bet alge meen minder raadzaam net zeebad of liever bet koudwaterbad te nemen. Bij oude lieden is de elasticiteit der slaga derlijke vaatwanden dikwerf verminderd. Zij zijn broos geworden, en bot zoude bij bet be gin van het koude bad kunnen gebeuren, dat zij bet terugstroomen van hét bloed naar de inwendige organen niet konden doorstaan, en dat tengevolge van liet bersten van zulk eeu bloedvat, eene beroerte ontstond. Maar ook gezonde menscben, wier leeftijd het gebruik van het koude bad toelaat, moeteu daarbij eeuige regelen in acht nemen, die wij nu in het kort willen bespreken. Het is juist door onvoorzichtigheid en het niet in acht nemen dezer regelen, dat som migen tengevolge van liet baden ziek worden. Het gebruik van het bad, kort na den maaltijd, dus met gevulde maag, is zeer ge vaarlijk <n bepaald af te raden. Daaruit volgt dat de morgen uren voor het baden de meest geschikte zijn. Langdurige of inspannende lichaamsbewe ging onmiddellijk vóór bet bad is zeer nadee- lig. Daardoor toch wordt de werkzaamheid der huid en vooral de zweetafscheiding ver meerderd, en het is onder deze omstandig heden zeer onvoorzichtig de huid door het koude bad of te koelen. Het is veel beter eenigen tijd uit te rusten tot dat de vermoeid heid geweken is en do werkzaamheid der huid tobden gewonen toestand is terugge keerd. Wij hebben in bet eerste gedeelte van ons stuk gezegd, dat in het eerste tijdperk van het koude bad een gevoel van buivering in treedt, dat echter spoedig voor eene aange name gewaarwording van warmte plaats maakt. Blijft men nu te lang in het bad, dan ontstaat tengevolge van te veel warmtever lies door de huid eene tweede huivering, en deze moet vooral worden vermeden. Van daar, dat het zeebad niet te lang mag wor den voortgezet. Personen, die eene goedo, krachtige lichaamsgesteldheid hebben, kunnen in den regel 15 a 20 minuten in zee blijven. Daar entegen zullen zwakke vrouwen eu kinderen goed doen het bad niet zoolang te rekken. De duur van bet zeebad hangt dus voorul af van de krachten der badenden. Het is zeer aan te bevelen om zich na het baden eenigen tijd te bewegen,-waardoor men het behag-dijke gevoel van lichaams-k warmte na bet bad langer behoudt. Deze beweging moet echter zoo matig zijn, dat de werkzaamheid der huid, met name de zweetafscheiding, niet merkbaar toeneemt. Ook is doelmatiger om, als het weder niet te warm is, naar huis te loopen dan te rijden, omdat men bij het rijden veel gemakkelijker koude vatdaarentegen is het uitstekend om naar de badplaats te rijden om zoo min mogelijk in verhitte toestand van het zeebad gebruik te maken. Na bet bad ontstaat bij sommigen een gevoel van loomheid, dikwijls zelfs een on overwinnelijke slaap. Het is zeer heilzaam alsdan eenigen tijd te rusten. Een andere nawerking van liet zeebad is, de behoefte aan voedsel, waaraan men na het nemen van eenige rust, moet voldoen. Door het in acht nemen van de genoemde kleine voorzorgen, zal men do heilzame werking van het zeebad, op de gezondheid, zeer in de band werken. Tijdens het badseizoen, dat van 15 Junj tot 1 October wordt gerekend, slingert de temperatuur vau 56 tot 74 graden Faliren heit. De laagste stand van den thermometer valt 's morgeus tusschen 6 en 7 uur, terwijl de hoogste tusschen 3 en 4 uur 's namid dags wordt waargenomen. De temperatuur van den dampkring is des morgens steeds lager, na den middag merkelijk liooger dan die van het zeewater. De thermometer staat gedurende de zometmaanden aan de zee steeds 2 a 3 graden Jager dan meer in bet land, terwijl hij des winters altijd booger staat. De oorzaak van dit verschijnsel is daarin gelegen, dat de temperatuur van het zeewater in den winter zelfs beneden de 40 graden daalt, zoodat de koudere dampkiings- lucht (van beneden de 40 graden) miu of< meer verwarmd wordt. De hoogste tempe ratuur van het zeebad is gewoonlijk iu de maand Augustus. Zoo werd gisteren nog alhier aan bet strand waargenomen, dat des morgens de lucht 70 graden en het zeewater 68 graden bedroeg, des namiddags steeg de lucht tot 80 graden en het water tot 70 graden. Bij bet baden moet men ook lut onbe lemmerde opvangen van de zonnestralen door het lichaam in rekening brengen, onder do verschillende ooizaken die de gunstige werking van bet zeebad verklareu. Met een korte beschouwing der badplaat sen in ons land willen wij deze bijdrage besluiten. Van liet noorden af te beginnen hebben wij in de eerste plaats als badplaats Zand- voort, in de nabijheid van Amsterdam en Haarlem. Dit is zeer gunstig voorlijdende» omdat daar eene stilte en rijnheid lieerscht, ter wij! de lucht, door de geringe bevolking, ongeveer 1800 inwoners, er niet wordt ver ontreinigd. Ook wordt er hier weinig visch gedroogd, wat in andere badplaatsen als te Katwijk en Scheveuingen wel bet geval is. De iaatst genoemde plaats is de voornaamste in ons land, waarheen zich de groote wereld begeeft, en waar uitgebreide inrichtingen bestaan om bet den badgasten zoo aange naam mogelijk te maken. De onmiddellijke nabijheid van de residentie des konings, s' Ilage, met aankleve van liet landsbestuur met de vele ambtenaren, brengen niet weinig tot den bloei dezer badplaats toe. Als tene berinnering aan onze vroeg ontslapene be minde koningin, werd dit jaar eene bad inrichting do Sopliia-stichling genaamd ge opend, waar zieke kinderen gratis worden opgenomen, van ouders die de kosten voor het toeven in een badplaats niet kunnen dragen, en die aan eene of andere ongesteld-

Vlissingse Courant | 1880 | | pagina 1