VLISSMGSCHE (MliWT N°. 67. Donderdag !i> Augustus 1880. 18'°. Jaargang. 9. AATSCHA-PPIJ AND". Personen en Outdo-,I 1EN I ?ln Queeuboro. des avonds 9.15 Louden: JEDIENST G- en VLISSINQEu 'ggende plaatsen. IJ K S 's morg. 6.15, 9.15, 3.30, 7.—. 's morg. 8.—, 11... 5.—. 8.—. an Middelburg 1.10 'EESTDAEM. .15, 9.15,11.30'si 30, 7, 8.30. Uj'smidd. 1,30. 2,30 4,1 EDIENST ie Breskensche 6 asche Boot, CENT per persoon,! P „HOTEL GOES" 1 .1 en 's namiddags 4 boot naar bet spoor 0,15 per persoon. b'TDIENST ATALZOORDEN. 4 et den Staats-Spoorweg jenroosendaalI iien9t van en naar Hulst ]vm. 7.—, 12.nam Bun ■m. 9,30, nam. 2,15, 6.45 u DIENST bra. 5,10,en nm. 3 not |a aankomst der Boot. |)TDIENST en Zierikzee v. v, VAN ZIERIKZEE: Zaterd. 14 midd. 12.30 Zondag 15 morg. 6.- Maand. 16 6.M Dinsdag 17 6.19 Woensd 18 Dond. 19 Vrijdag 2G W| ■SCHELDE. .15 3.16 CD 5.15. .45 4.15 6.15. AANDAG, "WOENSDAG en ZATERDAG. fm. 7.80 nam. 10.30 11.— midd. 12.— nam. 12.30 hijk 2 uren •men. ,g voor dien dag. 1 3,35 5 3.— 0 2,45 1,45 5,56 6,40 6.50 4 6.5 5 5.1 6,22 7,43 6,23 7,57 8,45 8,35 9,12 9,21 9,35 9,41 9,51 9,56 10,7 i 10,18 10,26 10,41 !5 9,6 10,25 10,50 10,35 1 U.- 15 9.15 8.28 9,12 9.29 10,- 12,25 1,25 1,42 2,5 BUREAU Nlcnweitdijk wijk D No. 101. Advertentie» gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag en Zaterdag voormiddag 12 uren. De prijs van 14 regels is 40 Cents. "Voor eiken regel meer 10 Cents. UITGEVER; F. 11 SCniFFER, te Vliggingen. Dit Blad verschijnt tweemaal per week, Donderdags cn Zondag*. Abnniiftinp.nisprij*_|ip.i- 3 maanden ƒ1,franco per post 1,1 Afzonderlijke Nummers 10 Cents. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. EENIG AGENT VOOR FRANKRIJK: DE FIRMA G. L. DAUBE Co., TE FRANKFORT. Abonnementen voor België, BiiitsclilandEngeland cu Frankrijk f 1.65 per 3 maande u. Over het BADEN in het algemeen en het ZEEBAD in het bijzonder. Onder de gulden regelen, die de gezond heidsleer voorschrijft tot bevordering vau ons lichamelijk welzijn, bekleedt het baden eeae eerste plaats. Hafeland schreef de lichamelijke kracht der oude Duitschers toe aau de gewoonte, om zich des zomers in de rivier, des winters binnenshuis te baden. In den ouden tijd werd het bad dagelijks gonomeni zooals nog heden bij de Aziatische volkeren van warmere luchtstreken geschiedt. Iu den loop der. tijden geraakte het baden echter meer en meer in vergetelheid. In de 12de en 13de eeuw was het in Duitschland bijna geheel in onbruik geraakt, en eerst na dat door verschillend© oorlogen, uitslagziek- ten waren overgebracht, kwam het weder in zwang en trachtte men zelfs door dwang de baden te bevorderen. Zoo werd bijv. niemand tot ridder geslagen dan na vooraf gebaad te hebben het bruids paar en elke bruiloftgast moest vóór de brui loft het bad hebben gebruikt. Het was voor al met het oog op reinheid en bet voorkomen van huiduitslagen dat deze dwangmiddelen werden gebezigd. Op dezelfde gronden steunde de gewoonte die destijds bij vele handwerkslieden bestond om des Zaterdags een bad te nemen. De meergegoeden hadden even als ten tij. de der Romeinen badkamers in hunne wonin gen. Door verschillende oorzaken kwam deze goede gewoonte allengs in onbruik. Het was alweder door onreinheid on ver schillende ziekten, die daarvan het gevolg waren, dat de behoefte zich deed gevoelen om het baden weder in te voeren. Omstreeks dien tijd gingen de meergegoe den van de gezondheidsbronnen en de mine raalbaden gebruik maken, terwijl voor bet volk badinrichtingen geopend werden. In de 16de eeuw vonden deze weinig bij- vah omdat men tot biertoe, gezonden en zie ken in dezelfde inrichtingen had toegelaten en daardoor huidziekten waren overgeplant. Nadat bet baden eenigen tijd geheel was ver waarloosd, kwam het aan bet einde der vorige eeuw voor goed weder in gebruik en sedert dien tijd beschouwt men bet bad als een krachtig middel tot bevordering van reinheid en kracht. Het is de menschelijke huid die bij bet ba il vooral in aanmerking komt. Om dus de invloed van het bad goed te begrijpen, willen wij in korte trekken den bouw der huid be schrijven. De menschelijko huid bestaat uit drie lagen. De buitenste laag is de opperhuid, wier cel letjes, voortdurend verdroogen en afschilveren. Daaronder heeft aanhoudend vorming van nieuwe cellen plaats, die de oude vervangen. De tweede laag is de eigenlijke huid of le derhuid. Het is een netwerk van bindweef sel en elaslieke vezelen. In de mazen van dit netwerk verspreiden zich bloedvaten en zenu wen. De onderste laag bestaat uit celweefsel met vet doorweven. In deze laag bevinden zich de zweet en vetkliertjes, die nan de op pervlakte der huid uitmonden en daar bet zweet en vet over de liuidoppervlakte ver spreiden. De bloedvaten zijn in de huid rijk vertegen woordigd, en aangezien de slagaderlijke va ten met elastieke of spiervezelen zijn omringd, bezitten zij bet vermogen om zich te verwijde ren of te vernauwen en kunnen dus de huid min of meer metbloed vullen of daar van ontledigen. De zenuwen, die zich in de huid verspreiden zijn gevoels- en bewcegze- nuwen. Wanneer de mensch van kleeding ont daan, zich in koud water baadt, dan deelen de gevoelszenuwen der nuid den prikkel, door de koude veroorzaakt, aan de beweegzenuwen mede. De zenuwen, die ook de spiervezelen der bloedvaten tot zam en trekking kunnen aanzetten, veroorzaken alzoo eene vernau wing dier vaten en een terugstroomen van bet bloed naar de inweudige organen tenge volge waarvan de huid verbleekt. Dit nu beeft plaals in bet zoogenaamde eerste tijd perk van het koude bad. Het gevoel van zwaarte in de maagstreek en de kortademigheid die zich in dit tijd perk van bet bad doen gevoelen, kan men opdezelfde wijze verklaren. Doordien de prik kel van het koude bad op de beweegzenuwen der adembalingspieren wordt overgebracht, trekken deze laatste zich krampachtig zam en en ontstaat bet minder aangename gevoel van beklemming, dat echter spoedig verdwijnt. In bet tweede tijdperk van liet koude bad begint bet lichaam terug te werken op den prikkel, door bet water op het vaat- en ze nuwstelsel veroorzaakt. De huid wordt hoo- ger gekleurd, de ademhaling ruimer, dewijl bet bloed weder meer naar de huid terug vloeit. De huivering wordt al spoedig vervan gen door een aangenaam warmtegevoel, bij bet zeebad des te grooter naarmate de zee meer in beweging is. Eene schijnbare tegenstrijdigheid dient hier nader te worden toegelicht. De eerste werking van bet koude water was zamentrek- king van de spiervezelen der bloedvaatjes en bleek worden der huid. Hoe kan nu, terwijl bet water niet warmer wordt die zamentrek- king weder verminderen en daardoor de ge legenheid gegeven zijn dat bet bloed de huid weder rood kleurt De oorzaak ligt vooreerst in de vermoeid heid die de spiervezels treft, ondersteund door de meer krachtige zamentrekkingen van bet hart, en den sterkeren bloeddruk door de lichaamsbeweging in het bad teweeggebracht. Bij het zeebad werken nog de sterke stroom, de golfslag en de zouten in bet zeewater op gelost nis prikkels, die de bloedsaaudrang naar de huid bewerken; van daar dat deze verschijnselen by het baden in eene rivier niet zoo sterk uitkomen. Blijft meu nu te lang in het bad, dan ontstaat, door te veel warmte verlies, een tweede huivering. De duur van bet bad kan van 1 tot hoogstens 20 minuten gesteld worden. Dit hangt geheel van de meer of minder krachtige lichaamsgesteldheid nf. In het derde tijdperk openbaart zich de nawerking van bet bad. Deze wordt door flink afwrijven van de huid zeer ondersteund. Er ontstaat over de geheele lichaamsopper vlakte een aangenaam warmtegevoel; eene ge waarwording van beha gelijkheid en friscbheid, die niet te beschrijven doch alleen te gevoelen is. Om dit nog meer te bevorderen is een wei nig beweging na bet bad aan te raden, de duur dier beweging hangt echter af naar ge lang van den warmtegraad der lucht of van de weersgesteldheid af. Beschouwen wij thans het voordeel dat bet menschelijk lichaam van het baden onder vindt. Bij ieder menscli werken verschillende oor zaken zamen, om de huid mot een laagje vuil te bedekken dat bij niet behoorlijke verwijde ring doorbaden, dikwerf tot huidziekten aan- leiding'geeft. Dit vuil bestaat vooreen gedeelte uit stofdeeltjes van buiten op de huid afgezet, deels uit vezeltjes onzer kleed eren, maar voor al uit de afscheidingen van onze zweet en sraeerklierljes en dat alles vermengd met de steeds afschilferende schubjes onzer opperhuid, wordt dit vuil niet behoorlijk verwijderd dan stoort en belet het de werkzaamheid der liuid. Wanneer deze werkzaamheid der huid ge stoord is dan moeten de inwendige organen, slijmvliezen» longen en nieren hare functie overnemen, tengevolge waarvan zij zeer ge makkelijk door ziekte worden aangedaan. Het badeu nu bevordert de reinheid dei- huid dewijl het wateren het afwrijven na het bad het organische vuil verwijderd, en aldus de werkzaamheid der huid bevordert. Ook versterking en harding van te groote gevoeligheid der huid wordt door het bad ver kregen. Vele menschen lijden aan telkens terug- keerende rheumatiscbe aandoeningen en ver koudheden, die bij de minste verandering in den warmtegraad der lucht ontstaan. Door bot baden en vooral door het zeebad wordt de huid minder gevoelig voor de temperatuur- verwisselingen, en meer gehard. De lage warmtegraad van het zeebad, het zoutgehalte des waters en de mechanische werking van den golfslag zijn prikkels, die vooral de zich in de huid verbreidende zenuwen tref fen, vandaar de gunstige werking van bet zeebad bij de slepende ziekten van het ze nuwstelsel. (Vervolg en slot in een volgend nummer.) Binnenland. Vlissingen, 18 Augustus. Jl. Vrijdag morgen had bet stoomschip Prinses Marie van de Maatschappij Zeeland bij het verbalen van de kolenplaats in de bui tenhaven naar de ponton alhier, het ongeluk met bet achterschip in den modder by de glooiing van den Oosthavendam te geraken, waaruit liet, na enkele minuten daarin geze ten te hebben, verlost werd door de Neder- landscbe sleepboot Werkendam. Voor het verleenen van hulp bij deze ver lossing zou de sleepboot, volgens de Middel- bnrgscke Courant, f 2000 moeten gevraagd hebben, terwijl de agent der sleepboot-maat schappij, aan welke de sleepboot Werkendam toebehoort, verklaart, dat voor de aan de Prinses Marie verleende hulp niet gevorderd is f2000, maar slebts f 600. Daar gelaten wat al of niet voor sleeploon is gevraagd, vernemen wij uit eene goede bron, dat door de Nederlandsche sleepboot Werkendam no. 8, in bet geheel geen hulp- loon zal gevorderd worden van de Maat schappij Zeeland voor de verleende assisten tie,aan het stoomschip Prinses Marie. Door de stoomvaart-maatschappij Zeeland is aan den minister van justitie bet verzoek gericht, om de commandanten, en eerste offi cieren barer stoomschepen te willen benoe men tot onbezoldigde //rijksveldwachters1',

Vlissingse Courant | 1880 | | pagina 1