VL1SS COUit A 5880. N°. 51. Donderdag 24 Juni IS'1" Jaargang. BUREAU Nicu wemlij k wijk II i\'o. 101. Advertentie» gelieve mei aan den Uitgevei in te zenden uiterli Woensdag en Zaterdag voormiddag 12 uren De prijs van 4 regels is 40 Cents. Voor eiken regel meer 10 Gents. UITGEVER; F. U SCUIFVER, te Vlissingeu. Dit Blad verschijnt tweemaal per week, Donderdags en Zondag'. .Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,franco per post 1,15 Afzonderlijke Nummers 10 Cents. .Men abonneert zicli bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. EENIG A GD NT VOOR FRANKRIJK: DE FIRMA G. L. DAUBE Co., TE FRANKFORT. AboiinicHicatcn voor België, BHiltsclilaiidEngeland en Frankrijk f 1.65 pee 3 maanden. GEMEENTE-BESTUUR. No. 51. GEWAPENDE DIENST. Collecte ten behoeve van liet fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst. De Burgemeester en W etkouders van Vlis- siugen, maken bekend dat de gewone jaarlijksckc collecte ten be hoeve van het fonds tot aanmoediging en on dersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, is bepaald op Donderdag 24 Juni aanstaande. en noodigeu een ieder uit om door milde bijdragen mede te werken tot verzachting van het ongelukkige lot van zoo vele oude en ge brekkige krijgslieden, die, na hun leven to hebben gewijd en hunne krachten en gezond heid ten offer gebracht aan de verdediging des vaderlands, in kommervolle omstandigheden hunne overige levensdagen slijten. En is hiervan afkondiging geschied waar liet behoort, den 23 Juni 18S0. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. SMIT. De Secretaris F. N. VAN DER BILT. L. S. Binnenland. Vlissingen, 23 Juni. Naar wij vernemen is dezer dagen door gedep. staten van Zeeland goedkeuring ver leend aan het j.l. genomen raadsbesluit, be treffende den verkoop van de gasfabriek aan //the Imperial gas-association company" te ^London. Gisteren zijn de alhier op de werf der ko ninklijke maatschappij //De Scheedv," ge bouwde en voor de Indische marine bestemde schepen de Artndgezagvoerder Dijker en de Valk, gezagvoerder Visser uit het dok naar zee gestoomd, ten einde zich verder naar de plaats hunner bestemming te begeven. Dezer dagen is uit de werkplaats van den beer A. Koppejan, mr. smid, bankwerker en vervaardiger van machine werktuigen alhier, een stuk werk afgeleverd, dat den maker, naar het oordeel van deskundigen, in alle op zichten tot eer verstrekt, en tevens het be wijs levert, dat hier ook onder particulieren, capaciteiten aanwezig zijn, die, daartoe in de gelegenheid gesteld wordende, proeven hun- Dei' bekwaamheid kunnen aanden dag leg gen waardoor de noodzakelijkheid vervalt, dat men voor dergelijke zaken bij vreemden behoeft ter markt te gaan. Bedoeld werkstuk is eene brandkluis, ver vaardigd voor en ten behoeve van de zee- mans- en visschersbeurs, ter bewaring van geldswaardige documenten en gemetseld in den kelder van het raadhuis, waarin tevens die van de^ gemeen te en van 't Nut van 't al gemeen behoorlijk worden bewaard. De soliditeit der kluis, alsmede de uieuwe wijze, van afsluiting beuevens de sieilijke af werking dor sloten met hare schieters en heng sels wedijveren met elkander om het zeerst in degelijkheid Overigens kan met gerustheid het getuigenis worden "Tffgdegd, dat deze kluis niet alleen brand- maar vooral ook braakvrij is. De minister van justitie vestigt voor het laatst de aandacht van alle belanghebbenden op de noodzakelijke vernieuwing van de op 1 Januari 1879 bestaande hypothecaire inschrij vingen ingevolge de bepalingen der wet van 5 Juni 1878 (Staatsblad no. 90.) Bij gebreke van vernieuwing gedurende de nog loopende maanden van dit jaar 1880 houdt de vroegere inschrijving op van kracht te zijn en kan zij niet meer worden vernieuwd, De aanvrage tot vernieuwing moet geschie den door den hypothecaire» schuldeischer of door een derde namens hem op de wijze in ar tikel 2 der genoemde wet omschreven. Toeziende voogden en toeziende curators zijn, op straffe van vergoeding van kosten, schaden en interessen, verplicht toe te zien, dat de hypothecaire inschrijvingen tot zeker heid van het beheer vau den voogd of curator, binnen den voormelden tijd worden vernieuwd. De overschrijving van processen-verbaal op onroerende goederen die niet in 1880 zal zijn vernieuwd, vervalt daarna van rechtswege en wordt het ambtshalve doorgehaald. De werkzaamheden ten behoeve van de nieuw te maken zelfregistreerende peilschaal te Borselen zij» geschorst. De ontgraving moet zoover gevorderd zijn, dat de zeedijk, waar de inrichting zal geplaatst worden, van den oever tot dicht bij de kruin met behoud van een dam is weggegraven tot op eeuige meters diepte Overvloedig welwater en de sterk verdedigde oever moeten de voornaam ste oorzaken van tegenspoed zijn. G. Ct. Het hoog militair gerechtshof heeft, naar gemeld wordt, beslist, dat ook de machinisten v. W. en O. L. in liooger beroep kuDnen ko men van het legen hen gewezen vonnis van den zeokrijgsrand te Niewedirp en wel op grond, dat in de door hen afgelegde verklarin gen geen volledige bekentenis gelegen is. Tengevolge eener nieuwe instructie, moet het koloniaal werfdepot te Harderwijk voor taan 200 kolonialen sterk blijven, terwijl eerst daarna van het aantal daarboven geregeld 50 man naar Indië vervoerd worden. Daarom worden dan ook per Prins van Oranje en per Prinses Marie geen troepen uitgezonden. De le luit. J. B. Prince, van bet 4e reg infanterie, is overgeplaatst naar Vlissingen. De bij het 3e reg. inf. benoemde le luit W. Carbentus is ingedeeld bij de le comp., depot te Middelburg. Op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Culemborg aan P. A. G. H. T. A. Werdmiiller von Elgg, mot ingang van 1 Juli n. s. De heer H. A. A.Collot d'Escury is be noemd tot burgemeester van Hontenisse. Z. M. hoeft met ingang van 16 Juli a. s., tot schoolopziener in het tweede schooldis trict van Zeeland benoemd mr. J. W. A. Schneiders van Greyffeuswerth, De machinist-leerling le kl. H. H. B. Kap pers, a/b van Zr Ms ramschip Guinea, wordt met lo Juli geplaatst a/b van Zr, Ms. stoom schip Madura, met bestemming naar Oost- Indië; de machinist-leerlingen le kl. J. W. P. Altink en M. Haak, thans a/b van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, worden met dien datum geplaatst a/b van Zr. Ms. ramschip Guinea. De luit, t/z le kl. A. de Bruyne wordt met 6 dezer geplaatst in de rol van Zr. Ms. wacht schip te Ilellevoetsluis De off. van gez. le kl-dr G. A. Haremaker, dienende aan boord van Zr. Ms. art instruc tieschip Het Loo, wordt met 1 Juli a, s. over geplaatst aan boord van Zr. Ms. instructie brik Zeehond en vervangen door den off. van gez. le kl. M. C. Buyze. De minister van marine brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat in dit jaar zes jongelingen na afgelegd examen als scheeps klerk zullen worden aangesteld. De jongelingen die tot dit examen, het welk in de maand Augustus zal plaats hel>- ben, wenschen te worden toegelaten, moeten zijn Nederlanders, en op den le Januari 1880 den ouderdom van 15 jaren bereikt hebben, doch mogen hun 18e jaar nog niet zijn ingetreden. De kundigheden bij dit examen vereischt en verdere inlichtingen deelt de St. Ct. van gisteren mede. Aaneen brief, door een officier uitAtjeh geschreven, en met de laatste Engelsche mail ontvangen, ontleent de Arn/i. Ct. het volgende: Kotta Radja, 7 Mei. Na een maand van drukkende warmte is hier de weetmoesson of regentijd ingevallen. Door de plotselinge da ling der temperatuur ziju hierop nog al onge steldheden gevold. Overigens wordt het hier gaande weg een betere plaats; men kan hier op dit oogenblik alles krijgen. Het is er nog wel duurder dan te Batavia, maar toch reeds veel minder in prijs dan toen ik hier kwam. De couranten, ook de Ilollandsche, hebben het tegenwoordig nog al druk over generaal van der Heijden. Het heeft hier veel op zien verwekt, dnt een praatje over het zonder vorm van proces ophangen van negen Atjeh- sche krijgsgevangenen, in de tweede kamer is ter sprake gebracht. Dat praatje is volko men onwaar; dergelijkebarbaarschehande lingen zijn hier nog nooit voorgekomen. Het heeft hier menigeen verwonderd, dat dergelij ke tastbare leugens een onderwerp van discus sie in de tweede kamer konden uitmaken. Om meer dan één reden geloof ik, dat het een dier zijdelingsche middelen geweest is, om generaal van der Heijden vau hier te verwij deren. Was het ook, om des te beter den weg te kunnen banen voor den civielen commissaris die hier te kwader ure gekomen is Het is mijn vaste overtuiging, dat generaal van der Heijden vooreerst hier nog onmisbaar is, en dat er in do eerste jaren nog niet te den ken valt aan een scheiding van het civiel en militair gezag in Atjeh. Het doel kan immers niet zijn, een nieuwen Atjeh-ooilog op het touw te zetten, hetgeen thans een bijna zeker gevolg er van zou zijn, wanneer de generaal nu wegging. Deze begrijpt echter zeer goed ziju plicht. In weerwil van de speldeprikken die men hem van Buitenzorg toedient, denkt hij aan geen weggaan; slechts in het uiterste geval zou hij daartoe overgaan, wanneer men hem de verzekering gaf, dat hij in het civiel en militair bestuur door een hoofdofficier zou

Vlissingse Courant | 1880 | | pagina 1