VLISSIMiSdHE (MlilYI n '-Schelde. 1880. N°. 43. Zondag 33 Mei, I8d0 Jaargang. Gemeentebestuur. Binnenland. T-MAATSCHAPPIJ 1 L A N D". por Personen en Goedig •USSCUEN deu vin Quceiiboro, des avond» 9.45 o uit Londen: 1 uur. I J des avonds. SNCEDIENST iet de Breskensche en uzenscha Boot, 25 CENT per persoon HET B HOTEL GOES" 11 en 's namiddags 4 m, jomboot naar het spoor af 0,15,per persoon. B0OTDIENST en WALZOOBDEN. i ng met den Staats-Spooiweg 5EN EN ROOSENDAi| agendienst van en naar Huls! Uren van vertra 'alzoorden voorm. 6.45, lake o 7.2O, n alzoorden B 9.30. ausweert nam. 6. ,NDIENST Valzoorden voorm, 5,20 en lij Hulst na aankomst der Boot BARGEDIENST BUBG en VLISSINGB ckenliggende plaatsen. G E L IJ K S k o. 's morg. 6.15, 9.15, 1.—, 3.30, 7.—. en. 's morg. 8.11.— 5.—, 8.—. van Middelburg 1,1! LTERDAG 15 MEI MAANDAG, WOENSDAG en ZATERDAG. 7.30 nam. 4,- 8.— 4.30 10.30 u 11.— 6.'s midd. 12.- 4.30 nam. 1211 iterlijk 2 uren nkomen. eldig voor dien 5,87 4,53 6.38 3,35 2,45 4,15 6^40 5,1 6,22 6,23 7,57 9,6 10,25 10,35 9.15 BUREAU Nienwcutlijk wijk UI Mo. 101. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag en Zaterdag voormiddag 10 uren. m De prijs van 14 regels is 40 Cents. Voor eiken regel meer 10 Cents. UITGEVER; F. S3 3CBIIFFER, te Vlissliigeu. Dit Blad verschijnt tweemaal per week, Donderdags en Zondags. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,franco per post 1,15 Afzonderlijke Nummers 10 Cents. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. EENIG AGENT VOOR FRANKRIJK: DE FIRMA G. L. DAUBE Co., TE FRANKFORT. Abonnementen voor België, Uuitschlnn<l, Engeland en Frankrijk f 1.65 per 3 maanden. Gevonden en gedeponeerd aan het bureau fan Politie EEN GOUDEN RING MET EEN STEEN. 7,15 10,55 2,5 h,50 10,40 1,45 8,5 11,50 3,15 8,55 9,15 12,40 1.3 3,55 4,13 9,30 1,20 4,30 en 15 Augustus. No. 40. PASPOORTEN. De burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van de miliciens der land- eu zeemacht, iii deze gemeente woon achtig, respectivelijk belioorende tot de licli- liagen van 1875 en 1876; dat de paspoorten regens geëindigden militie-diensttijd, door iènghebbenden ter gemeente-secretarie fünncn worden afgehaald, dagelijks van des FOornuddags 10 tot des namiddags 3 uren, nitgezonderd op Zon- en Feestdagen, Vlissingen, 21 Mei 1880. De Burgemeester voornoemd, A. SMIT. Dezer dagen heeft zich hier ter ede eene commissie gevormd om, gesteund door onze burgerijeen 'lesteen te doen plaatsen in het huis, waar onze dichter JACOBUS BELLAMY werd geboren in de hiervoor verspreide circulaire liet diezelfde commissie het onvergetelijk ,Boo3je" afdrukkenwaarvan de g en herlezing zeker menigeen welkom zal wezen. Niet onbelang- is intusscken de herinnering, ht in het begin dezer eeuw ditzelfde «Roosje" jaarlijks op een concert h Vlissingen, ter gedachtenis des dich- op fraai gekomponeerde muziek pongen werd. (Men leest dit in de ;en van „de gedenkzuil op het graf yan BELLAMY," door Ockerse 1 de Wed, Kleijn Ockerse.) Zijn er misschien nog onder onze hachtigj arige burgers of burgeressen zich zulk eene uitvoering her deren, dan houden wij ons voor 'e uiededeeling hiervan aanbevo- en. Vlissingen, 22 Mei. 15 tot 21 Mei zijn alhier uit Queen- ïough met de mailbooten aangekomen 0Q daarheen vertrokken 560 reizigers. Door den kerkeraad der Ned. herv. ge meente alhier1 is beroepen de heer J. C. Eij'kman, predikant te Hardenberg. De heer J. Bakker Cz, predikant bij de evang, lutli. gemeente alhier heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar Biielle en Hellevoetsluis bedankt. Aan het departement van waterstaat, te 's liage, zal den J6 Juni aanstaande wor den aanbesteed het voltooien van de bui tenhaven en het maken van aansluitings- bazaltmuren in de binnenhaven aan de voormalige roarinesluis te Vlissingen. De raming bedraagt f358,000. Door de goede en gewaardeerde zorg van ons gemeentebestuur, wordt thans dage lijks in bet toenemend gebrek aan drink water voorzien door voldoenden aanvoer van goed water, dat tegen een één cent per emmer algemeen verkrijgbaar is gesteld. Door de kamer van koophandel en fabrie ken te Middelburg is dezer dagen een adres verzonden aan den minister van marine, waarin zij ter bevordering van den handel eu de scheepvaart op Middelburg en Vlis singen een jammerklacht over het loods wezen alhier aanlfeft, dat, volgens bet inge diend adres, in het naleven der voorschriften op den loodsdienst te kort schiet en zjjne bevoegdheid te buiten gaat. In hoeverre de Middelburgsche kamer daartoe eenig recht heeft zal later blijken. Bevreemding echter mag het wekken, dat diezelfde kamer telkens bet harnas aantrekt, als deze of gene gezagvoerder zich verdien stelijk schijnt te willen maken jegens Mid delburg, door het vermelden van feiten, die voor wederlegging alleszins vatbaar zijn en het stilzwijgen bewaart, bij de we tenschap, dat de belangen der scheepvaart o. m. worden benadeeld door het gemis van een kantongerecht te Vlissingen. Zoo er toch iets ongehoords kan ver meld worden, dan is het wel dit: dat Vlissingen. niet heeft, wat er in de eerste plaats ten allen tijde behoorde aan wezig te zijn, namelijk voor zeevarenden de gelegenheid, om zonder eenige moeite en opoffering van zware kosten, te kunnen voldoen aan de vétplichtingen, welke op op bert rusten ten aanzien van de rechten, welke zij moeten doen gelden. Deze zaak schijnt eehter de kamer niet aan te gaan. Woensdagmiddag is de justitie uit Mid delburg naar Heinkenszand vertrokken, naar men zegt ter zake van frauduleus ban kroet. waarvan zekere A. W., winkelier aldaar, verdacht wordt. De geneeskundige raad vau Zeeland beeft opgemaakt en laten drukken lo. //verslag van bet onderzoek der openbare drinkwa- tergelegenbeden in de verschillende ge meenten der provincie Zeeland". Het stuk is gedateerd 1 April 1880- Het onderzoek is gedaan voor Walcheren in 1877 door Dr. Seelheim, voor de overige districten in 1878 en 1879 door Dr. Couvé. In Wal cheren zijn onderzocht 65 waters, in N. en Z. Bsveland 59; in Schouwen Duiveland Tholen en St. Philips! and 56 en in Zeeuwscli- Vlaanderen 94 alzoo 274 drinkwaters. De uitkomst van dit zoo uitgebreid en practisch belangrijk onderzoek zijn vervat in 4 staten, waarin alle noodige bijzonder heden met de conclusiën nopens de deug delijkheid of ondeugdelijkheid van elk water in het bijzonder opgenomeu. Z. M. heeft goedgekeurd het aan J. Verhage, burgemeester van Zoutelande, op zijn verzoek verleend eervol ontslag als secretaris dier gemeente. De minister van waterstaat, handel en nijverheid de meteorologische waarnemin gen van verschijnselen op den Oceaan willende bevorderen, heeft xoor het jaar 1880 een som van f 1000 ter beschik king gesteld van het kon. Ned. Meteor. Instituut. Woensdagnacht omstreeks 12 uren out. stond wederom te Zierikzee brand, thans in d6 schuur van J. vau Burgh, in Gat van West-Noord-Westen. Aan blusscheu viel niet te denken, daar de schuur dadelijk in licht laaie vlam stond, eu alzoo met bet zich daarin bevindende geheol vernield ia. De brandweer mocht er in slagen de be lendende woningen te behouden. De oor zaak is onbekend. Dinsdag werd te Dordrecht geboeid uit Slikkerveer binnengebracht een net ge kleed heer, die door den burgemeester van genoemde gemeente verdacht werd, den diefstal met inbraak bij den lieer P. Smit Jr. te hebben gepleegd. Na een verhoor bij den officier van justitie te hebben on dergaan, is de heer echter onmiddellijk op vrije voeten gesteld. Het //algemeen Nederlandsch werklieden verbond" heeft de beide Pinksterdagen be steed tot bet houden van zijne jaarverga dering, te Arnhem in het gildehuis. De voorzitter van het centraalbestuur, de lieer B. H. Heldt, opende de vorgndering met eene rede, waarin bij doel en stveven van het werkliedenverbond uileeuzette. Opmer king verdient in deze rede de ruiterlijke erkenning, dat veel van de ellende, die onder den werkman heerscht, aan hem zelf is te wijten. Hjj sluit zich niet aan bij de pogingen, die beproefd worden om hervor mingen te verkrijgen en nuttige inrichtin gen en instellingen te steunen of in het leven te roepen. Daarentegen maakt hij zich schuldig aan misbruik van sterken drank. Al liet nadeel, dat daaruit ontstaat, is niet de schuld van werkgever of kapita list, maar van den werkman zelf. Zoo heerscht er meer armoede dan er behoefde te zijn en dit klemt te meer, nu bet aan houdend blijkt dat, wanneer de werklieden liet goede willen, het kapitaal niet achter wege blijft om dat goede te steunen, bet geen spreker met tal van voorbeelden be wees, o. a. met de f 350,000, die Amster- domsebfl werklieden ter leen hebben beko men ten behoeve van liet stichten van arbeiderswoningen. Komen de werklieden in bet algemeen niet veel verder, op stof felijk en zedelijk gebied, dan is dat vaak hun eigen schuld. Onder de door de vergadering genomen besluiten bebooren o. a. deze: Men besloot een algemeen petitionne ment aan de wetgevende macht op touw te zetten, waaraan niet alleen werklieden, maar alle Nederlanders kunnen deelnemen. Tevens werd besloten in alle afdeelingen van liet verbond en in alle vakverenigin gen gelden bijeen te brengen, teneinde de kosten te kunnen betalen om te gelegener- tijd afgevaardigden van bet verbond naar Den Haag te kunnen afvaardigen, tot liet instellen eener vreedzame demonstratie ten gunste van liet algemeen stemrecht. Ook werd nog besloten een adres af te zenden, teneinde de regeering tegenover de kamer te stennen in het streven tot in voering van eene rentebelasting. Het bestuur der kweekschool voor zee vaart te Leiden bericht, dat op Maandag 31 dezer, 's voormiddags te 10 uren in die inrichting een keuring zal plaats heb ben van jongens tusschen 14 '/a en

Vlissingse Courant | 1880 | | pagina 1