TI 1880. N0. 41. Donderdag 20 Mei. I8rll! Jaargang. Gemeenteraad. vlissingsche BUREAU Nienwendljk wijk B No. 101. dyertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag en Zaterdag voormiddag 10 uren. De prijs van 14 regels is 40 Cents. Yoor eiken regel meer 10 Cents. ÜITGli VE R; F. H SCHIEFER, te Vlissingcn. Dit Blad verschijnt tweemaal per week, Donderdags en Zondag*. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,franco per post 1,15. Afzonderlijke Nummers 10 Cents. Alen abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. EENIG AGENT VOOR FRANKRIJK: DE FIRMA G». L. DA.UJ3B Co... TE FRANKFORT. Abonucuiciitcn voor België, Hui tsclilamlEngeland en Frankrijk f 1.G5 per 3 maanden. Zitting van Zaterdag 15 Mei. Voorzitter de heer A. Smit, burgemeester. Secretaris, de heer Forbes Wels. Tegenwoordig al de leden. De notulen der raadszitting van 30 April jl. worden gelezen en goedgekeurd. "Wordt overgegaan tot het installeeren van het onlangs verkozen raadslid, den heer Jos van Raalte, die, door den secre taris binnengeleid, in handen van den voor zitter de bij de gemeentewet voorgeschre ven eeden aflegt en zitting neemt, na vooraf door den voorzitter gelukgewenscht te zijn met het vertrouwen, dat in hem gesteld is, waarbij de wensch geuit werd, dat het den heer van Raalte mocht gege ven worden zijne krachten en vermogens aan te wenden tot bevordering van den bloei en het welvaren der gemeente Ylis- singen. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling van den voorzitter, dat'door ged. staten goedkeuring is verleend a, op het raadsbesluit betreffende de ver'noo- ging der jaarwedde van den heer van Endhoven idem de wijziging der gemeente begroo ting over 1879 j e, idem over 1880 d. idem de beschikking over den post van onvoorziene uitgaven over 1880 idem de af- en overschrijvingen op de be grooting over 1879 en f. idem het verstrekken van gemeentegrond in erfpacht. Worden overgelegd de ingekomen jaar verslagen der gemeenten Utrecht en Har- lingen, benevens het jaarverslag omtrent den toestand dezer gemeente over 1879. Met algemecne stemmen wordt tot.hulp- Onderwijzer op de school van den heer Lands man benoemd, de heer D. J. vau Oijen, hulponderwijzer te Borgvliet en daarbij be1 paald, dat de benoeming zal ingaan met 1 Juni a. s. Woideu voorgelezen de ingekomen adres sen van den heer van Unen en mejuffrouw Jeronimus, houdende verzoek om eervol ont slagen te worden als hulponderwijzer en hulponderwijzeres op de school van den heer van Kamer. Op voorstel van den voorzitter wordt het gevraagde ontslag, ingaande met 1 Juni s., verleend. Zonder hoofdelijke stemming wordt het onlangs vastgestelde tarief voor het inkro pen vun proveniers in het gasthuis aange vuld met de bepaling, dat ook het tarief voor halve proveniers met 50 pCt wordt verhoogd voor lieden buiten de gemeente woonachtig. Komt ter tafel het reeds vroeger door den heer Mortier ingediende en door den heer Pot ondersteunde voorstel, betrekkelijk de inrichting der mestvaalten. Te dien opzichte wordt voorgesteld de verordening op de mestvaalten zoodanig te wijzigen, dat liet den landbouwers zal toe gestaan worden de bodems hunner mest vaalten in plaats van met gemetselde steen, met klei, die hun gratis zal verstrekt wor den, daar te stellen. De Voorzitter stelt voor dit voorstel in handen te stellen van de commissie van fabricage om advies. De heer Schraver zegt, dat, als zyn geheugen hein niet bedriegt, deze zaak reeds vroeger tot een punt van behandeling in die commissie is geweest, waarom hij het thans niet noodig acht., deze wederom naar dezelfde commissie te verwijzen. De heer Klcljnhcus wil zich niet be paald verzetten tegen het verzenden van dit voorstel naar de commissie van fabri cage, alhoewel bij zulks geheel noodeloos acht. Deze zaak toch is herhaaldelijk door de commissie van fabricage onderzocht zoo dat hij het niet denkbaar acht, dat zij thans zal afwijken van het ia de verordening nedergelegd gevoelen. Ook kan hij niet begrijpen, hoe het mogelijk kan zijn, dat de raad, die nog zoo kort geleden, na rijp overleg op ad vies van den inspecteur van den genees kundigen dienst in deze provincie eene verordening vast'telde, nu reeds op zijn besluit zou' terugkomen. Ja zelfs verwon dert het hem, dat dergelijk voorstel thans inkomt. Spreker wenscht over deze zaak niet meer te spreken, doch wil toch in overweging geven, of eene dergelijke wijze van handelen oorbaar en over een te brengen is met de waardigheid van den raad. De heer van der Bcke Call en fels, verklaart gc-heel en al in te stemmen met het aangevoerde door den heer Kleijnhens. De heer Mortier vraagt, in antwoord op het aangevoerde door den heer Kleyn- hens, hoe hij liet dan rijmen moet met. de waardigheid van den raad, dip in 1877 met algemeene stemmen op twee na uit maakte, dat kleibodems voor de mestvaalten zullen woiden voorgeschreven en eenigen lijd later een geheel tegenovergesteld be sluit neemt. Hem dunkt, dat men beter had gedaan zich te houden aan het eerst genomen besluit. Het voorstel hierop in omvraag ge bracht wordt met 10 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren van der Beke Callenfels, Kleijnhens en Schraver. De heer Kleijnhens vraagt hierop, of da verordening alsnu al dan niet met Au gustus zal uitgevoerd worden, welke vraag door den voorzitter toestemmend wordt beantwoord. 'Worden overgelegd en goedgekeurd de begrooting der leenbank voor 1880, in ontvang en uitgaaf sluitende tot een be drag ,van f 4179.75 alsmede de rekening van de zeemans- en visschersbeurs over 1S79 ten bedrage van f 9721.37. Bij deze laatste rekening wordt tevens over gelegd bet 126e verslag der beurs. Geschiedt voorlezing van een ingeko men briof van den directeur der regis- stratie en domeinen in Zeeland, betrekke lijk het door de gemeente gedaan ver zoek oid aankoop van het voormalig fort Kenau Hasselaar en twee kasematten bij het fort ,/de Nolle," houdende mededee ling dat de minister bereid is het ge vraagde, na behoorlijke bekrachtiging by de wet, voor f 1000 te veikoopen. De minister wenscht echter de bekrachtiging uit le stellen tot dat beslist is over liet nog by het dep. van waterstaat aanhan gig verzoek om aankoop van vestinggron- den bewesten het kanaal van Walcheren. Deze mededeeling wordt voor kennisge ving aangenomen. Wordt besloten bevestigend te antwoor den op een nog ingekomen schrijden van den directeur der registratie en domeinen, houdende mededeeling, dat. de minister heeft bepaal I de voorgenomen veiling van bouw terrein bij de grooie zeesluis niet te doen houden voordat de onderhandelingen over eene overg f ie der haventerreinen aan eene particuliere maatschappij zullen /ijn ten eiude gebracht. Dit uitstel belet echter niet dat de banen voor de wegen op en bij het te veilen terrein aan de gemeente kunnen worden overgegeven, wanneer zij dit wensebt. Wordt besloten de overgelegde voorloo- pige overeenkomst met den polder Walche ren, in zake de overgave der vestiuggron- den te stellen in handen der eommissien van fabricage en financiën. A1*UU' geschiedt voorlezing van een voor stel der commissie van beheer en toezicht der gasfabriek, tot verknop dier inrichting. Het voorstel is van den volgenden in houd //Onder aanbieding van hef jaarverslag van den toestand en de werking der gas fabriek, met de ditavbij bvhoorende reke ningen over het jaar 1879, irevoelen wij ons verplicht als het oordeel der meerder heid onzer commissie, de overtuiging uit te spreken, dat de exploitatie dier fabriek niet die voordeelen afwerpt, die men zich daarvan vroeger voorspiegelde, en heeft dan ook de meerderheid onzer commissie zich meermalen de vraag gesteld f/zoa de gemeente met het oog op haren financieelen toestand, in verband met de tegenwoordige middelen tot het verkrijgen van kunstlicht, niet verplicht zijn de gasfabriek van de hand te doen." Het is in ieder geval onze overtuiging dat de fabriek niet is in een toe stand, dien men goed lean noemen. Een deskundig onderzoek naar dien toestand en de middelen die tot verbetering kunnen leiden, droegen wij dan ook op, aan den directeur der gasfabriek te Zutfen. Zijn daaromtrent uitgebracht rapport gaat hierbij vergezeld van eene begrooting van kosten, die, om de fabriek in orde te brengen worden geraamd op f 75000. z/Dat rapport en die begrooting leidden den voorzitter ouzer commissie er toe om onderhandelingen aan te knoopen, teneinde te trachten de gasfabriek op de meest voor- deelige voorwaarden van de hand te zetten. Het voorloopig door liera en de Imperial con/inent al association gas-company te Londen gesloten contract, geven wij ons do eer mede hierbij aan u aau te bieden. (,Een en ander ernstig ovenwogen heb bende, is de meerderheid der comtnisne tot de conclusie gekomen, dut het belang der gemeente meile'oreugt om de gasfabriek niet langer voor rekening der gemeente te exploiteeien en haar mitsdien van de hand ie doen. Wij stellen u voor om hetzoo evengeiioetnde voorloopig contract aan te nemen en de fabriek, na verkregen goed keuring van ged. stalen, aan de genoemde maatschappij te veikoopen voor eene som van f 150,000 plus de te stellen som voor de overname tegen de taxatie van de losse goederen en de voorhtmdeu materialen.

Vlissingse Courant | 1880 | | pagina 1