VLISSINGSCH1 ((IIIIAM 1880. N8 31. Donderdag 15 April. I8a" Jaargang. Kennisgeving. 2de SCHOOL VOOR ON- EN MINVERMOGENDEN, i VAART-MAATSCHAPPIJ „ZEELAN B". dienst voor Personen tn Gotck, TUJ30HEN u-Loiadeii via Queenbor« des aronds 9,45 Vertrek uit L o n 8.40 uur. Station Hill 8.38 Viaduct 8.35 dei arfiih, 3POORBOOTDIENST r,A"K"B en WALZOORDEN. iverkïndiug met den Stoats-Spoorweg .SINGEN EN ROOSENDi elden wagendienst vau en naar Hiili Uren van rtrt naar Walr.oordou vooral. 6.45, Vlake n 7."30, nam Wnlzoordett 9,80, Ilansweert nam. 6, OGENDIENST naar Walzoordeu. voorin, 5,2( Hulst na aankomst der Boot HLIGENCEDIENST ling met de Breskensche Tfeuzeneche Boot, van 25 CENT per petst C VAN HET „HO PEL GOES" 's morgens 11 eu 's namiddags d© stoomboot naar bet spvst keerd a f 0.15 per persoon v lOOMBARGEDIENST DELBURG en VLISSINGE tusschenliggende plaatsen. AGELIJKS: a el burg. 's morg. 6.15, 9.1 midd. 1.3.30, 7. aen. 's morg. 8.11. midd. 2.30, 5.8. IZaterdags van Middelburg 1, in plaats van 1 nut. STER-SCHELDE en Mei 1880 6.nam. 1.15 eu 3.45. 6.30 1.45 4.15. MAANDAG, WOENSDAG en ZATERDAG. 7.30 nam. 3. 8.- 3.8» 10.30 11.— n 6.— 's midd. 12. 5,30 nam. 12.15 uiterlijk 2 urea aankomen. v. 7 20 n. 2,30 7,35 3,41 6,38 10.35 2,40 10,40 8,— 9,50 4,45 10,20 5,59 12,5 6,40 1.1 5,1 2,16 6,30 3,5 7,8 7,57 3,27 7.25 3,50 3,57 4,14 4.20 4,32 4,43 8.6 4,53 &',20 8,35 9.6 5,30 8,45 9.15 7.15 10,55 6,50 8,5 10,40 11,50 8,30 12, ,5 12,40 8,5 i 9,15 -.3 9.23 1,12 9,'30 1,20 BUREAU Nienwendijk wijk 0 No, 101. "Adrertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag en Zaterdag voormiddag 10 uren. De prijs van 14 regels is 40 Cents. Yoor eiken regel meer 10 Cents. UITGEVER; 0 SC0IFFER, te Vlisaingen. Dit Blad verschijnt tweemaal per week, Donderdags en Zondags. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,franco per post 1,15. Afzonderlijke Nummers 10 Cents. Men abonneert zich bij alle Boekhand el axen en Postdirecteuren. EENIG AGENT VOOR FRANKRIJK: DE Ibonuementèa voor België, Unitsclilaud, FIRMA G. L. DAUBE Co., TE FRANKFORT. Engeland eu Frankrijk f 1.05 per 3 maanden. Gevonden en aan het bureau van politie gedeponeerd: EEN BOS SLEUTELS. De Burgemeester eu de Wethouders van Vlissingeu brengen ter kennis van belangheb benden, dat met 3 Mei e. k. de gelegen bij de voormalige Marinesluis, wordt geopend, en dat Kinderen van die Ouders, die in de maand Decem ber van het vorige jaar zich hebben aangemeld en zijn toegelaten, doch uithoofde van plaatsgebrek niet kon den worden aangenomen, zich alsnu des morgens te negen uren van dien dag op de School aldaar kannen aanmelden, terwijl verder zij, die hunne, daartoe in de termen vallende Kinderen, tot de lessen aan die School wenschen te doen toelaten, te dien einde op DONDERDAG DEN 15 DEZER MAAND, ss. avonds te zes uren, bij de Plaatselijke Schoolcommissie ten Raadhuize zullen moeten verschijnen. Vlissiugen, 10 April 1880. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. SMIT. De Secretaris, P. FORBES WELS. De door deu beer Dommela Nieuwen- blijs gehoudens volkfirede, benevens die Van soortgelijke geesten, een gewichtig en Waarschuwend teeken des tijds. Gelijk in de natuurlijke wereld de op- Wngepakte en met pest en dood bezwan gerde wolken zich niet anders kunnen out- listen, en de lucht van haren verderfelijken invloed -sulveren, dan door onweders en or- Wnf even zoo ook zijn omwentelingen in staatkundige wereld de laatste en niet zelden de eenigo onx eenen ataat, zwoe- onder een drukkenden dampkring, rampen var. allerlei aard, en daardoor ^achteloos ontzenuwd en -uitgeput, tot ïorig leven en veerkracht te herstellen en met hernieuwde krachten te doen ademhalen. Dikwijls, 't is waar, voidt destreölende en rerfrisscliende koelte na een verschrik kelijk onweder afgewisseld door langdurige en onaangenaam plasregens, stormen en hagelbuien, waai door de natuur het verloren evenwicht tracht te herstellen; dikwijls zijn de daardoor ontstane verwoestingen, ont zettend en betreurenswaardig; dan eindelijk volgen kalmte, en eene zuivere lucht, die vooral nieuw leven en zegen verspreiden Zoo ook zijn de gevolgen eener omwente ling, na de oogenblikkelijke rust, die zij schenkt, soms voor velen verderfelijk en kommervol; alles eindelijk herstelt zich weder tot zijn evenwicht; tot het rustpunt om welvaart en bloei in het geheele staals- werk aan te brengen. De geschiedenis van alle eeuwen bevestigt de waarheid dezer aanmerking. Zoo sprak men ongeveer bij na een eeuw geleden, bij en na de om wentelingen van 17871795, die ons va derland op den rand des afgronds en voor een tijd regeeringloos gemaakt en onder vreemde heerschappij hebben gebracht. En wat voor ons vaderland de gevolgen later geweest eu tot op ouzen tijd nog zijn, leeren de geschiedenis en de ervaring maar al te zeer. Stoffelijk is met de herstelling der regeering van ons Oranjehuis alles tot zijn rustpunt en vroegeren bloei en welvaart wedergekeerd, maar op geestelijk gebied heeft die door vele ontaarde vaderlanders zoo hoog geprezene, maar in haren aurd en doel rampzalige omwenteling, vruchten na gelalen, die, gelijk aan een langzaam wer kend vergif, de burgerlijke maatschappij voor een groot deel zoo ondermijnd en be smet hebben, dat het gevaarlijkste acces zich al meer en meer ging openbaren, zelfs zoodanig, dat het evenwicht ook op staat kundig gebied groot gevaar loopt verbroken te worden, en ons vaderland, met verlies van ons dierbaar vorstenhuis, een buit dreigt te worden van het communisme en socia lisme, waarvoor velen van allerlei rangen en standen sedert lang rijp zijn, of het wel dra zullen worden. Of wie, die niet moedwillig oog en oor sluit voor hetgeen ten dezen opzichte op ieder gebied plaats vindt, zal dit tegen spreken? Als woekerplanten komen ze op en vertonnen ze zich, en helaas! niet het minst onder de jongelingen en jonge dochters, zoowel nis onder de bejaar den van de fatsoenlijkste en hoogste stan den, daarin voorgegaan en voorgelicht door mannen der wetenschap, die vooral ook op het volk en den wirkmanstand, onder den naam van verlichting en beschaving te willen bevorderen, een verderfelijken in vloed uitoefenen. En is het wonder dat de welsprekend heid van zoo vele op wetenschappelijk ge bied ge\ierde mannen het volk boeit en verleidt, om de zoogenaamde rechten van liet'wereldburgerschap te stellen boven de plichten aan God, den"Koning iea het "Va- .derland verschuldigd; om zich stil en vreed zaam aan de vastgest elde wetten te onder werpen? Is het vreemd, dat, waar zoo vele beroemde mannen dagelijks meer en meer van' de schoone orde der Natuur en hare wetten en Wetgever afwijken, de banden der maatschappij ook dagelijks losser wor den - en men - zich met -het grootste mis noegen aan het bedwang der zedelijke en burgerlijke orde onderwerpt? Wanneer men toch als van de daken hoort prediken, dat het een wijsgeer en natuurlijk ook zijne volgelingen, past, zich van alle knellende verbintenissen te ontdoen, geene persoonlijk zich zelf bewuste alles beheerscbende oppermacht te erkennen en geen anderen band dan dien van algemee- ne inenschen liefde te kennen, dan kan het ons geen verwondering baren, dat men in onze dagen zoo vele moeielijke vraagstukken, waarvan de ontwerper zelf de oplossing schuldig blijft, de wereld ziet inslingeren, en er geen voorstellen zoo zinneloos zijn, of ze worden aangenomen als grondslag tot het een of ander wijsgecring stelsel. En zie daar de vrucht van de negentiende, de zoogenaamde verlichte eeuw, waarin the oretische en praclische mannen van den nieu wen lijd met. vurigen, maar even blinden ijver alles hebben opgezet en nog in het werk stellen, om de menschen, maar vooral het volk, zoo als ze zich uitdrukken, zoo wijs mogelijk en daardoor gelukkig trachten te maken, want al wie vlijtig'gebruik maakt van hunne wijze lessen zal spoedig tot de wetenschap komen, dat alle menschen in de wereld gelijk zijn, (dat wil zeggen) dat ieder, die zich. maar genoeg ontwikkeld ge voelt, volstrtkt niemand boven zich meer behoeft te erkennen, of althans onder voor waarde, dat de meerdere zich zoo veel mo- geljjk met den mindere gelijk stelle, en van zijne door den Schepper en de Natuur hem verleende voorrechten ten zijnen be hoeve afstand doe en hem desgevorderd persoonlijk diene, ten minste van zijne goederen, zoodanig, dat hij voor veel geld weing werk doe, gratis ouderwijs voor hem en zijne kinderen ontvnnge en vrijgesteld worde van alle mogelijke lasten, enz. O gelukkige negentiende eenw, waarin de wetenschap zulke reuzenschreden heeft gemaakt, waarin men, zonder eenige ga rantie voor de zekerheid der gegevens, al lerlei wiskunstige oplossingen, gretig als on- omstootelijke waarheden aanneemt, waarin men, om te leeren lezen, de letters en let tergrepen niet meer behoeft te kennen, al is het ook, dat dientengevolge, de schrif turen, van eenigszins welopgevoede men schen, wemelen van taal- en spelfouten; dal men, om alle menschen te beminnen, niet één bijzonder mensch behoeft liof te hebben. Gezegende eeuw van zoo vele der meiischeljjke maatschappij ten goede komen de geneesmiddelen yan^algeineèue broeder en .mensclienliefde, van schatoi.tdekkers en bovenmate wijze wereldburgers. Waar wor den wij toch als door een stormwind voort gedreven heengevoerd Reeds nu zien wij een zoogenaamde algemeeiie verlichiing over alle standen verspreiden, wij zien den boer zijn ploeg, den timmerman zijn schaafbank, den predikant den kansel verlaten om aan vaderlijke vorsten, scherpe eu dreigende lessen te geven over de gelijkheid van rang en staat, over de verplichting, om den last des levens naar hunne zienswijze, meer gemeenschappelijk te dragen; wij hóo- ren hoe ieder zijn spreek- en vedeneer- kundig talent aanwendt, ten einde zich van de voor hem lastige vooroordeelen te ont slaan, hoe wetten en burgerlijke instellin gen voor hunne eigendunkelijke willekeur zouden moeten wijken, hoe hij, die meer krachten of verstand bezit, zich beroept op zijn nutuurlijk recht, om over anderen te heerschen, en onder den schijn van liefde voor zijn minderen, ten koste van hen, die zwakker zijn, alléén voor het wel zijn van de geheele wereld zorgen wil. Wij zien, hoe eigendom, staatsinstellingen en alle wettige grenzen overal een einde dreigen te nemen, hoe vele individuen alleen met liet oog op eigen voordeel zich zolven willen regeeren, eu daartoe een ieder voor zich een hem passend leerstel sel ter voldoening van zjjne driften weet uit te vinden. Dank zij de voorlichters dezer eeuw, zullen wij weldra allen te zamen maar één huisgezin uitmaken; weldra zullen wijden edelen, beminnelijken menscheneter broe derlijk omhelzen en aan de horst drukken; en ingeval deze onderlinge genegenheid nog niet verder wordt uitgebreid, zal men ons eindelijk ook nog met den vernuftigen Orang-Outang hand aan band door Goda

Vlissingse Courant | 1880 | | pagina 1