VLISSIIVGSCHE COII 1880 N#. 23. Donderdag 18 Maart, I8de Jaargang. BUREAU Nieawendijk wijk a Na. 101. Advertenlië» gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag en Zaterdag voormiddag 10 uren. De prijs van 14 regels is 40 Cents. Voor eiken regel meer 10 Cents. UITGEVER; F. H SCIIIFFER, te Tllssingen. Dit Blad verschijnt tweemaal per week, Donderdags en Zondags. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,ïiauco per post 1,15. Afzonderlijke Nummers 10 Cents. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. EENIQ AGENT VOOtt FRANKRIJK: DB FIRMA G. L. DATJBE Co., TE FlUNK'FORT. Abonnementen tooi* Relglë, It n i I s c li I '1 n dEngeland en Frniiki'ijh f 1.C5 pet' 3 m:l:inclcn. gemeentk-ijestuuu No. 19. VERKIEZINGEN. Vaststelling lijsten Iciesbevoegden. De Burgemeester en Wethouders van Vlis- singen brengen bij deze ter kennis van de belang- hebbandén dat op heden zijn vastgesteld de lijsten der kiesbuvoegden voor de leden der tweede kamer van de staten-generaal en van de provinciale staten, alsmede voor de leden van den gemeen teraad, in deze gemeente dat die lijsten aan het h 'is der gemeente zijn aangeplakt, en wij ders gedurende veertien dagen ter secretari0 vooreen ieder ter inzage zullen liggen, terwijl de bezwaren, welke tegen die lijsten mochten bestaan, vóór of op den 28 Maart aanstaande schriftelijk en door do noodige bewijsstukken gestaafd, aan den gemeenteraad zullou behoo- ren te worden ingediend. Èn is biervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 13 Maart 1880. De Burgem. en Wetb. voornoemd, A. SMIT. De Secretaris, P. FORBES WELS. No. 20. VERKIEZING. Herziening lijsten der Iciesbevoegden. De Buigemeester en Wethouders van Vlis- brengen bjj deze ter kennis van de belang hebbenden dat de herziening heeft plaats gehad van de in het vorige jaar vastgestelde lijsten der kiesbevoegden voor de leden van do tweede kamer van de staten-generaa! en van de pro vinciale staten, alsmede voor leden van den ge meenteraad in deze gemeente, en dat van die lijsten, welke van heden af tot eu met deD 28 Maart a s. ter secretarie voor een ieder ter inzago zullen liggen, wegens verlies van de ge vorderde veri-ischten, of ten gevolge van over lijden zijn geschrapt geworden, de namen der- navolgende personen, als FEUILLETON. BOETE VAN PRINS MOREL VINE. EENE RUSSISCHE GESCHIEDENIS. (UIT HET ENGELSCH.) I. Prins Morelvine, burgerlijk gouverneur van O. genoot de onderscheiding van bijna de eenige hooggeplaatste beambte te zijn. die niet op de eene of andere wijze van de Nihilisten te lijden had. liet zou ook weinig gebaat hebben, indien men hem bedreigde, want hij was ren mar, die weinig vertrouwen stelde in woorden en door geen bedreigingen van heigeen hij als zijn plicln beschouwde was af te brengen. Als men op hum een revolver Van die voor leden van de tu eede kamer der staten-generaal en van de provinciale staten J. Dobbelaar, A. Minderhout, J. Kastclijn, P M«*ts- J. Fens. J. Sfecber, D Odurn W. J. von Lesscben, H, L. Spoormun, H. P Winkel man, A. Meijors. J J. C Peperkamp, P. Ster- zonhacb, A. D. R iff, C. L. van Woelde'ivn, C« van dpr Meulen, R. K. de Jong, B J Penning, L. A. Dit.tlof Tjassens, G. de Heer, G S van Dalsum, L. A. La ba ut, P. Wou terse. J J. Tan is, P. J Sieger sj G. van Reek. C. G. de Wild. Van die voor den gemeenteraad. J. A Daane, J. Dcbbelaar, A Minderhout, L. S Daane, P. de Landmeter, P F. Petijt-, J. Kastelijn. C. H. de Bruge, J J JooïisSen, M. D Prjjes, G. Brand, P. Mets, J. Fens, J. Schenkel, J. Stech t, H. flamme, Johs. Chris- toffel de Koster, I) Odom, W. J von Lesjohen, H L. Spoorman, M. J van Hoogstraten, H. P. Winkelman, A. Mejjers, N J de Vries, J. J. C. Peperkamp, P Sterzenbach, G. Bolderman, A. D. Raff, J. Klasing, J. W. Sti-cher, van dei- Hof, L M. de Bot-r, C. van Buren, J. A Buij- teudijk, J. M- J. van der Schaft-, J. P. Laernoes, J. Feij Jz., C. van Boekhout, C. L van Woel- deron, C. Bostela.ir, C. van der Meulen, F. Siemerink, P. T. Laponder, A. Meijers, L. L. de Haan, F. A. Dupuij Jz P. Meijerfi. J.A. keijuen, R. li. de Jong, B J. Penning, L. A. Dittlof Tjassens, G- M. A. Pastoors, A. Ben ders, C. G. do Wild, En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 13 Maart 1880. De Burgem. en Wetb. voornoemd, A. SMIT. De Secretaris, P. FORBES WELS. ho. 21. BEKENDMAKING. De Burgemeester eu Wethouders vaD Vlis singen gelet op art. 8 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no 95.) Brengen ter algemeene kennis, dat bij hun besluit van beden aan L. VAN OS, wonende had aangelegd, zou hij nagedacht hebben dat er ten minste drie tegen een kansen bestonden, dat de moordeuaac gijn doel missen zou. Waarom zou hij zich dus be kom i eid hebbeu over aene bedreiging van moord? Er zijn menschen, die door hun ne koelbloedigheid als met een pantser zijn bedekt Prins Morelviue was een man van de wereld, die beurtelings soldaat, hoveling diplomaat en bon virant was geweest Hij had bet leven van alle zijden 'eeren ken nen niets verbaasde hem en weinige din gen wekten zijn toorn op. Toch w-rd hij echter boos, toen de Nihilisten zijn besten vriend, generaal Stourcbjne, den militairen gouverneur van O. hadden vermoord. StQurchine en hij hadden als broeders ver keerd, en de generaal had, terwijl hij dood bloedde aan de gevolgen van eeo laaghar tige» dolksteek, dien hij op straat in het te Vlissingeri, vergunning is verleend tot bet. Miricbton var. het achtergedeelte van perceel D uo. 185, Breawaterstrdut, tot slachtplaats. Vlissingen, 13 Maart 1880. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, SMIT. Do Secretaiis, P. FORBES WELS. ,/Wie men lief heeft, kastij It mén," nlzoo liet dezer dagen de Antwerpsche Pré- arsfnr zich uit. toen deze voorlonpig ant woordde op het lot dat blad gericht ver zoek, om met feiten de zware beschuldigingen te staven, welke het Vlissingen en zijne bevolking heeft gelieven uaar het hoofd te slingeren. z/Wie men lief heeft, (die) kastijdt men, wnarljjk schoonklinkende woorden, vooral ter overweging dubbel waardig, waar die vernomen worden niet uit onze naaste om geving, maar uit een vreemd land, uit eene stad, .welker liefde voor Vlissingen en de Vlissingers zeer zeker niet te versmaden is en ook wel door elk weldenkend inge zeten nimmer zsl ver.-m den worden. Wie men lief heefi," wie het wagen durft, deze woorden uaar waarde te om schrijven, wij niet. Al beseffen wijeeuigs- zins wat het zegt een voorwerp van liefde te zijn, toch vermogen wij even min onder woorden te brengen het dankbare gevoel, dat zich van ons meester maakt, als wij bij het besef van al onze zwakhede en tekortkomingen, n g de verzekering ontvan gen, geliefd te worden, zelfs nog door hen, die ons uit liefde willé» kastijden en daardoor het bewijs leveren dat hun liefde ernst is. En ondanks al die tekortkomingen, wor. den toch Vlissingen en zijne beworiérs, in dien men den Précurseur geloove» mag, vnlle daglicht had ontvangen Morel vine laten halen en in zijn oor eenige onver slaanbare woorden gefluisterd, welke Mo relviue als eéu verzoek om hem te wre ken beschouwde. »Ga in vrede, Stour- chiun", stamelde de burgerlijke gouverneur, terwijl hij zijn vriend kuste, //ik zal u wreken". De stervende schud 'e met zijn hoofd alsof hij zeggen wilde, dat dit zijne bedoeling met was. //Doe afstand Van uwe betrek king en verlaat Rusland" mompel de hij. »Ik Rusland verlaten, terwijl er voor mij nog zoo veel te doen valt?" riep de veibaasd Morelviue uit Maar reeds werd het gelaat van den viiend mei de schadu wen des doods overlogen en kon Morel i ine in de ernstige, zieltogende blik, die op hem gevestigd was, slechts een alkrdrm- hog 'geliefd, baarlijk eene benijdenswaar dige zaak .Maar-— gaan wij echter de zoogenaamde kastijding na, welke de Précurseur de voor werpen zijner liefde toedient, dun voorzeker is de vraig niet ongepast //Is zijne liefde wel van den echten siempe! Of beet dat liefde, die den splinter ju zijns naasten oog opmerkt, maar don balk in eigen oog niet gewaar wordt. Is dat do beteekenis van. liefhebben, zooals men die te Antwerpen, opvat, als men leugen tot waarheid tracht te maken, en daardoor zoowel de plaatse lijke autoriteiten als de bevolking van Vlis smgen noodwendig in verdenking muet brengen Ademt dit de geest der liefde, als de Précurseur op beslisten toon zegt, dat de treurigste, ja, wal meer zegt, dat een bekrompen, kleingeestige eu roofzieke geest alhier heerschende is, welke den vrt-em- tlelin.', die er voor zijne anken moet zijn, als een wezen beschouwt, dat geëxploiteerd en uitgezogen moet worden, terwijl hij daarbij verder alle liefelijkheden uitkraamt en oor/uken opsomt, waardoor nhijd volgens den liefhebbenden Précurseur Vlissingen eene allertreurigste reputatie te Antwerpen verkregen heeft, eene reputatie, die eerst na langen lijd eu na heel nat bewijzen van beter inzicht voor eeue betere zal kunnen plaats maken? Onzes inziens in geenen deele, en dat wel vooral niet, omdat hel Antwerpsche blad niet durft hopen, dat de plaatselijke autoriteiten en de bevolking van Vlissingen zich werkzaam zullen betoouen, om eene betere reputatie te verkrijgen. Maar daarom dan ook verklaren wij van onzen kant in hét minst niet op de betoo- ning vau zulk een liefde ges'eld te zijn en wijzen voor zoover wij een deel uitmaken van de bevolking van Vlissingen, de toe gediende kastijding met allen, die liet oor- gendst verzoek ontdekken. De burgerlijke gouverneur wischte een traan af, die aan zijn oog ontviel en stak zijn hand zenuw achtig in de opening van zijn tuniek Zij ne ondergeschikten, deze beweging ziende, beefden. Nimmer hadden zij het gelaat van Morel vine zoo onbuigzaam, toornig e" wreed gezien. Het gebaar, dat hij maak te teiwijl hij zijn hand zwaaide over het lijk van zijn vriend als om het te zegeuen, ge leek een uitdaging, aan al de Nihilisten in het rijk toegebruld. //Morelvine is nu klaar wakker; er zal bloed in het land ver goten worden" mompelden de politiebeamb ten, die het sterfbed bijwoonden. Den moordenaar van generaal Stourchine kon men nfèt ontdekken, maar 's nachts vond men eene proclamatie op de muren van O. aangeplukt, verklarende dat deze //daad van gerechtigheid" uitgevoerd

Vlissingse Courant | 1880 | | pagina 1