VLISMXGSCHE Donderdag 29 Januari. I8d8 Jaargang. 880. Binnenland. tT-MA ATSCRAPPIJ ELAN D". Personen en Goederen TUSSCUEN iden via Queenboro. K des avonds 9.4b uur uit Londen: 8.40 uur. 1880 N°. 0. des oavnds. i 8.35 3ARGEDIENST 1TTRG en VLISSINGEN :henliggende plaatsen uiig. 's morg. 6.16, 9.15, 1.—, 3.30, 7.—. IN. 's morg. 8.11.— 2.30, 5.—, 8.—. van Middelburg 1.10 van 1 uur. boot dienst mrg en Rotterdam v. v. VAN ROTTERDAM: i morg. 8.— 9.— 9.— i.Zaterd. 24 Dinsd. 27 Dond. 29 Zaterd. 31 van Vlissingen l'fi uur van Middelburg. Afrid op het Dok. burg en Zierikzee v. T. VAN ZIERIKZEE: I Zaterd. 24 's midd. Zoudag 25 o l2-33 Maand. 26 1-30 Dinsd. 27 tot Cortgene 's midd. 12.30 terug 2.— Woensd.28 tot Cortgene 's morg. 7 terug 8.30 Woensd.28 'b midd. 12.30 Dond. 29 I-3? Vrijdag 30 12-3' nam. 1.15 en 3.20. 1.43 3.50. ZiTEï- üia. i. 7.45 nm. 8.15 1C.30 v U.— n 10.30 12.- 11:- 12-! m. 7-4' f, 8.1' 10.30 Iu- 10,35 2,40 10.40 8,— 9,50 10,20 12,5 1.1 5,1 2,16 3,5 6,30 7,8 3,27 7,25 3,50 3,57 4,14 4.20 4,32 4,43 8,6 4,53 5,9 5,20 8,35 5,30 8,45 den. 6.50 6.20 7,52 8,45 8.55 9,12 9.21 9,35 9,41 9.51 9.56 10,7 10,18 10,26 10,41 10,50 11.— 7,15 10,55 6,50 ■10,40 8,5 11,50 8,80 )2,.5 8,55 12,40 9,15 1,3 9,23 1,12 9,30 1,20 BUREAU: Nieuwcndijk wijk fl No, 101. Advertentiëu gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag en Zaterdag voormiddag 10 uren. De prijs van 14 regels is 40 Cents. Voor eiken regel meer 10 Cents. UITGEVER; F. H JCSIflFFEK, te Vlissiugeu. Dit Blad verschijnt tweemaal per week, Donderdags eu Zondag*. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,franco per post 1,15. Afzonderlijke Nummers 10 Cents. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. EENIG AGENT VOOR FRANKRIJK: DE FIRMA G. L. DAUBE Co. Abonnementen voor België, Mnitsclil a«dEngeland en Frankrijk TE FRANKFORT, f 1.65 per 3 maanden. Vlissingen, 28 Januari. De vierde expositie van eene collectie teekeningen uit eëuö portefeuille van bet schilder- en teekenkundig genootschap ,/Kuns- liefde" te Utrecht, die in het raadhuis op Zondag en Maandag 25 en 26 Januari jl. heeft plaats gehad, werd door vele kunst minnende stadgenoóten met een bezoek ver eerd en heeft velé belangstelling ën waajr-, deetiffg voor de' schoone schilderkunst op gewekt. Een paar prachtige heldere win terdagen, zooals we ze dezen winter nog weinig hadden, lokten velen tot eene wandeling naar het raadhuis uit, alwaar in de zoogenoemde' frouwzaal' en het voorma lig zitlinglokaal van het kantongerecht de meesterstukken tegen de wanden der zaal waren opgehangen en eene prachtige licht- sehnkeering van de meeste stukken, hiijuie waarde in het helderste daglicht stelde. Er waren 71 s!uks teekeningen, van de lieeren: W. N. Coè'nen, W. Wenkenbacii, J. P. van Wisselingh, J. G. van Selin, J. E. Rijnbout, Ch. Nabuijs, J. F. v. d. Vlis, W. J. Opperrorth, C. W. Hoevenaaf, A. A. E. Grolman, A. W. Nieuwenhuijzeë, A. von Kellner, W. de Famars Festafc, Jozef Hoevenaar, Th. Soeterik, D. P. v. Lokhorst, A. v. Everdingen, IR Veder eii van mejuffrouw II. Laudre v. d. Keilen, die op verschillende wijze en bij afwisse lende opvatting, meest voor iedereen ver staanbaar, de schilderkunst iu haar groot- sche kracht en waarheid aanschouwelijk hebben voorgesteld. Doof de regelingscommissie was liet plan opgevat, om de' entreegelden, na aftrek van eenige geringe onvermijdelijke oukosten, uitsluitend te bestemmen tot den aankoop van een paar teekeningen, ten einde deze ten slotte te doen verloten. Daarom ont ving elk bezoeker gratis één lot, en waren er buitendien meerdere loten beschikbaar, doch noch altijd bleek het onvoldoende, om tot eene verloting van twee stukken over to gaan. Door de loyale beslissing van een voornaam bezoeker, die het restereudo aaq- M loten geheel voor zijne rekening had gnomen, kon de verloting on middellijks, na afloop dor expositie, in bijzijn van vele k^augstellenden plaats hebben en viel op U0, de eerste prijs, zijnde een studie kop van den schilder J. C. van Selm, ter- Meek dat de heer C. A. bagaaij, directeur der gemeente-gasfabriek, de eige naar van dit lob was. De tweede prijs, een Noord-Hollandsch stadgezicht van W. N. Coenen, viel den heer Ph. v. d. Bemden, ontvanger bij het Belg. loodswezen alhier, op het lot no. 70 ten deel. Voorts zijn betrekkelijk een aanzienlijk getal teekeningen aangekocht, terwijl van verschillende kostbare stukken nog voqr een aankoop onderhandeling worden gevoerd, zoodiit de kunstenaars zeer tevreden zullen zijn, dat onze stad, zooveel animo voor de schoone schilderkunstbij voortduring bfijHt aan den dag te leggen. Vooral mogen wij ook niet onvermeld laten, dat het gemeentebestuur de localen van het iaadhuis kosteloos heeft afgestaak en komt het daarvoor den dank der ingeze tenen in ruime mate toe. Alles te zameu genomen, kunnen wij dan ook verklaren, dat de vierde jaarlijksche expositie dezer teekeningen ten volle ge slaagd is, en daardoor aan de heeren, die" dit alles met opoffering van tijd en moeite tot stand brachten, groote voldoening heeft' mogen geven, met aansporing om ook op dit gebied in onze gemeente de lust tot het schoone en goede te blijven voorstaan en bevorderen. Door de goede zorg van het bestuurder vereeniging voor volksvoordrachten en volksvermaken" alhier, werd gisteren avond in de zaal van den heer Knijpers'een volks concert gegeven, dat zulk eene belang stelling van het publiek ondervond, dat een vrij groot deel daarvan zich met een staan plaats moest vergenoegen. Hoe het echter zij, de orde werd er niet het minst door gestooid, en werkte dil geen nadeeligen invloed uit op de aange name en opgewekte stemming, die gedu rende den ganschenavond in de zaal keerschte. En geen wonder. De uitvoering van al de nummers van het programma toch wer den zoodanig uitgevoerd» dat zij niet al leen den algemeenen bijval mochten onder vinden, maar zelfs verscheidene nummers, tengevolge van het levendig applaus, moes ten worden herhaald. Met recht kan dus gezegd worden, dat dit volksconcert aan het voorgestelde doel vol komen heeft beantwoord en daardoor een ge- noegelijken avond is bezorgd aan ieder,die het bijwoonde, waarvoor de dank niet mag ont houden worden aan voornoemd bestuur,welks voortdurend streven blijkt te zijn, om het aangename met het nuttige te vereenigen en daarbij tevens belangstelling te wekken voor de beoefening der zang- en toonkunde. Z. M. heeft heden benoemd tot voorzit ters en burgerlnke leden en hun plaats vervangers in den militieraad voor de na tionale militie van 1880 voor de provin cie Zeeland tot voorz. mr. J. Snijder, lid der prov. staten tot zijn plaaisverv. jhr. J. J. Pompe van Meerdervoort, lid der prov. staten tot lid mr. N. C. Lainbrecht- sen van Ritthem, wethouder van Middel burg tot zijn plaatsverv. mr. A. J. van Eekelen, wethouder van Middelburg. Door den op nieuw ingevallen vorst is de scheepvaart langs de Schelde voor zeil schepen naar Antwerpen,voorloopig gestaakt, terwijl die voor stoombooten als hoogst gevaarlijk wordt geacht. Op de reede alhier is tot dus verre nog geen ijs te zien. Aan de herstemming, voor een lid van de provinciale staten van Zeeland, op Dins dag jl., is alhier door 78 kiezers van de 247 stemgerechtigden deelgenomen. Bij de opening der slem bus te Middel burg is gebleken dat 276 van de 493 kies gerechtigden deelnamen. Bij de verkiezing op Dinsdag 13 dezer hadden 241 kiezers hunne biljetten ingeleverd. Thans werden uitgebracht in het gebed 680 stemmen, waarvan 5 van onwaarde. Op den heer J. H. Snijders werden uit gebracht 340 en op den heer mr, N. C. Lambrechtsen van Ritthem 335 stommen. Eerstgenoemde is alzoo tot lid der pro vinciale staten gekozen. De heer dr. J. J. van Toornenbergen aanvaardde Donderkag het hoogleraarsambt aan de universiteit te Amsterdam met liet uitspreken van een redevoering over de .organische methode, den aard en het doel der beoefening van de geschiedenis des Chris tendoms. Zaterdagavond omstreeks 9 uren derail leerde in de nabijheid van het Walwooth- station van de Londen-, Chattam- en Dover- spoorwegmaatschappij de sneltrein, waarin z:ch bevonden ongeveer een 20tal passagiers voor de mailboot, die dien avond van Queenboro moest vertrekken. Met uitzondering van een, die zoodanig was gekneusd, dat hij zijne reis niet kon voortzetten, kwamen al de reizigers met den schrik vrij en werden die door een der treinen van de South-Western-Co in pagny naar Brixton gevoerd, waar zij in slaat gesteld werden nog met den trein van Victoria-kill de reis naai Queenboro en vervolgens naar Wissingen te kunnen ver volgen. De oorzaak van het onheil is tot dus verre nog onbekend. Als een eigenaardig heid vermeldt nog het blad, waaraan wij bovenstaand fi-it ontleenen, dat de loco motief van Jen trein, die derailleerde, the Tay heette. HH. MM de koning en de koningin hebben als geschenken voor de onder hun hooge bescherming te houden algemeene verloting, ten behoeve der noodlijdenden door den jongsten watersnood, eenige prach tige voorweden ingezonden, en wel een tafelmiddenstuk (verguld met kristal), een bijouterie-kistje, een verguld bronzen coupe, twee marmeren sigaren-standaarden, en een dito standaard van gepolijst koper. De circulaire door do hoofdcommissie aan de burgemeesters in Nederland gezon den, heeft reeds vruchten gedragen. In onderscheidene plaatsen toch werden sub- commissiën benoemd. Bij miuisterieele beschikking zijn voor het jaar 1880 benoemd tot lid en voorz. der comm. van examen ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen: J. II. P. B. Knip- horst, gepens. kapt. t. z., te 's Graveu- hage; J. P. J. Lucardie, dir. der zeevaartk. school te Rotterdam; D. C. Rietbergen, oud-gezagv. in de groote vaart, te Rotter dam; J. V. Wierdsma, oud-zeeoffic., te Amsterdam; I. O. v. d. Pol, expert van Veritas, te Amst.; C. F. Zeeman, oud-ge zagv., expert van de Ned. vereen, van assur., te Rott.; tot lid en seer., mr. C. C. Dutilh, adv. te Rott.; tot plaatsv. leden: L. Janse Bz., hoofdond. aan de kweeks. v. d. zeev. te Amst.; J. C. Grauwe» offic.- ruach. 2e kl. te Hellevoetsluis; mr. I. P. Moltzer, adv. te Amsterdam. Onze eerste kamer is niet alleen een college van hooge, maar vooral van lange personages. „Het is een eigenaardigheid," zegt de schrijver van de Ilaagsche kout iu de Prov. Gron., »dat bijna al do 39 pairs van het klrine Nederland reuzen zijn, die in Duitschland bij het hooggeroemd garde regiment zouden gediend hebben. Welk

Vlissingse Courant | 1880 | | pagina 1