18de Jaargang. EENIG AGENT VOOR FRANKRIJKDE FIRMA O. L. DAEBE Co., TE FRANKFORT. Abojncuienten voor Beitje;, gïnïêsjc!i8;a3B«S, EssgcSasstl cn IFa'asa kj'ijfc f 0.65 pes» 3 nasoaBstJesj. VERBET E III I N G. No. 100. NATIONALE MILITIE. Tweede oproeping Ier inschrijving voor de Nationale Militie. I» oqs nummer van jl. Donderdag, is door etne vergissing van den zetter in de publicftie, regel 12 gezet I860 moet zijn 1SG1. Binnenland. Vlissingen, 31 December. Ei' Wis te Sluis, zoo heette het, een //.moord" gepleegd. Een vader, die zijn dochter' in de kermisweek uit een danshuis haalde, waarin zij zich ondanks zijn verbod begeven had, gaf haar bij die gelegenheid een klip: De dochter werd ziek en stierf eenige dagen na dien. Natuurlijk dat er toen allerlei vertelsels en verzinsels in om loop werden gebracht, zóó dat de justitie zich de zaak wel eindelijk moest aantrek ken en verleden Dinsdag de officier van justitie, rechter-commissaris, griffier en twee geneesheeren uit Middelburg, te Sluis aaakwamen, om naar den »gepleegden moord" onderzoek te do§n, Spoedig bleek het eclter dat/de vermoordefcoepallig de patiënte was geweest van een der aan wezige geneesheeren. Onnoodig te zeggen dat het ^gerecht" onmiddellijk weder de terugreis aannam. Hebben die heeren een lastige, hoogst onaangename en tevens zeer kostbare reis voor rekening van het rijk vruch teloos moeten afleggen, geheel onnuttig is die toch niet geweest, aangezien zij nu hebben kunnen ondervinden, wat het zegt, xn een streek te moeten reizenwaar de communicatie-middelen 0 zijn. Hartelijk wordt hier dan ook de hoop geuit, dat leden van de Tweede Kamer, Prov. Staten enz. enz. nu en dan'verplicht werden, in deze streek te reizon. De post uit Holland, die in geen drie dogen hier was aangekomen, is den 7n 11. 's morgens gearriveerd. Ten einde het misbruik van sterkeu drank zooveel mogelijk tegen te gaan, lieeft de burgemeester van Oostburg den ingezete nen aangezegddat voortaan geen tooneel- vertooningen, danspartijen, muziekuitvoe ringen enz. zullen toegelaten worden, ten zij de aanvrager zich verbinde geen jene ver, onder welken vorm ook, (e tappen of te verkoopen. De minister van financiën maakt be kend, dat het saldo van 's rijks schatkist bij de Ned. bank, op 27 dezer, en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij -de betaalmeesters aanwezig te zamen een .bedrag uitmaakten ven f 30 360 176 42x/2. Z. M. heeft den 2e luit. J. C. Erede- riks san het 3e reg. inf. in zijn rangen ouderdom in dien rang, overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger in Ned.- Indië. Ook heden was de telegrafische gemeen schap, zoo schrijft men uit Deventer met verscnillende provinciën zeer vertraagd. Be halve dat de meeste berichten uren lang onder weg bleven, lagen er den gelieelen dag velen op verzending te wachten. Naar men verneemt zijn op sommige lijnen vele telegraafdraden gebroken. Men schrijft uit Nieuwediep Het eergisteren in de Zuiderhaaks ge strande Engelsche barkschip Black Prinee, van New-Orleans, met graan naar Amster dam bestemd geweest, is Maandag morgen uit elkander geslagen. De inventaris is ge borgen, alsmede circa 200 last graan. In het Marsdiep en op de reeda dry ft veel wrakhout. De direction der verschillende spoorweg maatschappijen zijn door den minister van waterstaat, handelen nijverheid uitgenoodigd om. teneinde by eventuolen watersnood voor het vervoer va» personen en goederen dieect gereed te kunnen zijn, de vereischte maat regelen daartoe in tijds vast te stellen. Men schrijft dd. 27 Dec. uit Och ten (gem- Echteld. bij Tiel) Het ijs in de rivier langs deze gemeente heeft de verbazende dikte van 2,40 tot 3 meter; blanke schollen van 0,25 tot 0,30 meter) bet zit thans nog ver boven den normalen toestand der rivier, water iets wassende. Algemeen is men hier in de omstreken zeer beducht voor een watervloed, omdat zich in jaren zooveel ijs niet in de rivier opeen hoopte, bijna ieder neemt reeds maat regelen tot opklossing en ophooging voor have en vee, en er worden reeds roeibooten gehuurd of in besprek genomen om in ge val van nood te dienen tot redding van menschen en vee. Slechts enkele wonin gen zijn zoo hoog gebouwd dat ze zooge naamd vlocdvry slaan. Hoe dik moet het ijs wel zijn, om c-r zich veilig op te kunnen wagen? Een antwoord op die vraag meent een Fransch blad te kunnen geven. "Vier centimeters ijs draagt het gewicht van een man. Is het ijs dubbel zoo dik, dan is het sterk sterk genoeg om een regiment te dragen, dat in den looppas over de ijsvlakte mar cheert; voor cavallerie en ligte artillerie moet het ijs van II tot 16 cM. dik zijn; voor zware kanonnen 20 cM. Bereikt het ijs een dikte van 4 decimeter en daarboven dan kan het schier elk gewicht dragen. Naar men zegt, heeft de bekende bard- rijder Okke van den Berg, te Rijpe, kerlc, dezen winter op zijn schaatsen reeds f695 gewonnen. De Pruisische regeering laat nu reeds aan de Lorely het ijs door dynamiet-patrohen springen, ten einde de schotsen tot kleinere afmetingen te brengen. De kleinere rivie ren Neekra, Main en Moezel zijn één ijs massa. Do Rijn van Straatsburg tot bij Keulen evenzeer. Aan de Midden- en Neder-Rijn is men zeer bezorgd wegens den toestand. De plotselinge dooi doet wegens de uiassa sneeuw spoedig boogen waterstand verwachten. Het is echter ook dringend noodzakelijk dat men hier te lande in tijds zorg drage voor middelen om het ijs in onze beneden-rivieren door kunstmiddel en- ysbrekers, ijsraijnen enz. zoo spoedig doen lijk te doen verdeelen, losmaken en op ruimen. Bij de verbetering van den loop der rivie ren in Duitschland kan de tegenwoordige waterstand van 1,70 te Keulen in drie dagen tot 12 meter stijgen, zooals o. a. in 1845 is geschied. Bij den onvoldoenden toestand van de Noorder-Lekdijken is dus liet gevaar voor ons land werkelijk dreigend. (Hbl.) Gemeenteraad, Zitting van Maandag 29 December. Voorzitter de beer Smit, burgemeester. Waarnemend secretaris de heer van der Bilt griffier. Tegenwoordig al de leden. Op voorstel van den voorzitter wordt het arresteeren der notulen van de voiige ver-' garbling tot eene volgende zitting „uitge steld. Tot leden van het stembureau voor dq verkiezing van een een lid \oor de prov. staten op 13 Januari a. s., worden be noemd de heeren de ICruijff en Pot. Tot hunne plaatsvervangers de heeren Ruighart en Laeruoes. Aan de orde wordt alsnu gesteld bet in de vorige zitting gedane voorstel, tot bef fing eener belasting van f 4 per hond, met uitzondering van trekhonden, waarvoor eene belasting van f 2, wordt voorgesteld, en wel als equivalent voor de opbrengst der met 1 Januari a. s., afgeschafte haven kaai- en bruggelden. De algemeene beraadslaging over dit voorstel geopend zijmie, zegt de heer Verkuyl §ii!ikkclaiiH', dat op den 16 November 1874 is besloten om met 1 Ja nuari 1875 geen gemeente haven- en kaai- geld in de voormalige marinehaven meer te heffen. Uit de ontvangsten daarna blijkt, vol gens spr. dat de considerans als equivalent niet zeer gelukkig gekozen is, dat hem doet denkeu, dat men eene hondenbelas ting wil en daarvoor een motief zoekt, waarvoor eene zuivere considerans niet zeer gemakkelijk te v inde o schijnt. In de zitting van 22 Januari 1873 toch werd hetzelfde voorstel behandeld met de considerans, niet zoo zeer als een bron van Inkomsten voorde gemeente, maar voorde bevordering der reinheid. Blijkens de notu len der zitting van 22 Januari IS73 werd alstoende voorgestelde honden belast.ng zoo wel tot bevordering d. r reinheid als tot de verkrijging van meerdere ontvangsten voor de gemeente bestreden, waarvan hel gevolg dan ook was, dat niemand dan de voorsteller voor zijn voorsiel stemde. Werd de belasting geëischt ter voorko ming van hondsdolheid, zou het, volgens spr. wat anders zijn, ware het niet, dat daarvoor een reglement beslaat. Trouwens wordt geen, hondsdolheid voorkomen door een honden belasting, maar veeleer bevorderd Dit nader trachtende aau te toonen, beroept spr. zich op Walcheren, waarop van de 22 gemeenten er slechts 2 zijn, die een honden belasting heffen. Kan niemand zich den tijd, herinneren, waarin in die 22 gemeenten die ziekte is voorge komen, ook niet in Vlissingen, waarzoo veel honden worden aangetroffen, anders is liefc gesteld in andere gemeenten van ons land, die met een honden belasting gezegend, nog

Vlissingse Courant | 1880 | | pagina 1