«aan arbeid. Men zou zelfs meenerh dat liet dan ver kieslijk ware, de leveranties in liet eigen land to la ten doen, zelfs al waren de kosten iets hooger> om- - dat op die wijze de armoede, waarvoor jaarlijks nog zoo groote schatten worden uitgegeven, het best kan worden bestreden. Het schijnt echter,' dat onze regeerin"1 andere denkbeelden is toegedaan. Een feit althans is het, dat in den laatsten tijd vele werklieden van de artil lerie-inrichtingen, zooals tan de Pyrotechnische en de constructie-wcrkplaatsen, bij gebrek aan werk, naar huis zijn gezonden, wat natuurlijk, vooral in dit jaargetijde, voor menig huisgezin een ware ramp is en het tot armoede doemt. Intusschen moeten door de regeering, die haar eigen trouwe werklieden laat gaan, buiten 's lands aanzienlijke bestellingen zijn gedaan, die even goed in de eigen inrichtingen hadden kunnen worden uitgevoerd. Zoo moet o. n. een gróote hoeveelheid ringgrana- ten en hulzen voor granaten bij de firma Krupp, te Essen zijn besteld, niettegenstaande die voorwerpen aan de rijkswerknlaatsen te Delft even goed en naar men verzekert veel goedlcooper kunnjen worden gemaiikt. De ringgranaten bv. moeten te Esaen on geveer f 5 kosten, tegen ongeveer f 3 te Delft. Zijn deze cijfers juist, dan zou men zeggen, dat het ministerie van oorlog er zonderlinge economische begrippen op nahoudt, geheel de tegenovergestelde van die, welke bij andere departementen worden (be hoorden te worden) toegepast, daar bv. dat van ma rine aan de kon. Maatschappij de Schelde te Vlis- singen de vervaardiging van twee stoomschepen ten dienste der Indische civiele marine heeft opgedragen voor rekening van het departement van Koloniën. (llott. Ml.) Uit zeer vertrouwbare bron wordt ons heden de voor velen verblijdende tijding medegedeeld, dat het Z. M. den Koning heeft behaagd, op het door de familiebetrekkingen van den vroegereu chef van overlading te "Vlissingen J. J. R. ingediend verzoek schrift, om vermindering van straf, allergunstigst te beschikken. Het heeft Z. M. behaagd de hem opgelegde cel lulaire gevangenisstraf van 3 m«aanden en betaling van 10 geldboeten nd f 50. tot eene cellulaire gevan genisstraf van 45 dagen te reduceeren. Blijkens een bij het departement van koloniën ont vangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlanclsch-JLndië dd. 16 Maart, worden de troe pen, die in de XXH Moekim gelegerd zijn, nog steeds door de weersgesteldheid verhinderd om de operatiën uit te voeren, die na de vermeestering van Moentassih en de onderwerping van Habieb Abdul Rachman en Toekoe Moeda Bait fiog noodig zijn ge acht tot fnuiking van het verzet der vijandige hoof den in Atchin, die zich in den laatsten tijd vooral in de XXVI Moekim vereenigd hebben. Ten gevolge van de aanhoudende regens en overstroomingen stond het terrein nog gedeeltelijk onder water of was het voor de artillerie te drassig. Men heeft er zich dus toe moeten bepalen verkenningen te doen en aan de verbetering der wegen te werken. De gezond heidstoestand der troepen in de XXII Moekim wordt niet ongunstig genoemd. Een gedeelte der rijkssie raden van de vroegere sultans van Atcbin is door Toekoe Moeda Bait aan onze autoriteiten ter hand gesteld. In de onderhoorigheden heerscht rust. Begeleid van een groote schare belangstellenden, is gisteren ochtend het stoffelijk overblijfsel van me vrouw de wed. Groen van Pinsterer, geboren van der Hoop, naar de begraafplaats Ter Navolging te Scheveningen gevoerd en aldaar in den grafkelder, waarin ook haar overleden echtgenoot rust, bijgezet. In den deftigen begrafenisstoet volgde achter den lijkwagen een rijtuig van Z. K. II. prins Alexander, die zich door een van HDz. adjudanten had doen vertegenwoordigen. Op de begraafplaats was een niet minder aanzien lijk getal belangstellenden uit «alle st.anden vereenigd, om aan deze betreurde doóde een laatste hulde te brengen. Toen allen om de groeve gcsctnaard stonden hield dr. Gerth van Wijk een treffende rede, waarin hij de overledene Christin en weldoenster als zoodanig warme hulde bracht en lucht gaf aan de diepe smart die hem en zeker allen, die da«ar tegenwoordig waren over dit verlies bezielde. Vervolgens werd in gelij ken zin gesproken door ds. Knotteerus, die zijn woorden v«nn dank en vereering besloot met een ge bed tot God, dat allen die bij deze plechtigheid te genwoordig waren, de overledene in haar handel en wandel mochten u.avolgen. Eindelijk nog werd der overledene hulde gebracht door ds, Schrader, predikant van de Duitseh-Evan- gelische gemeente, die ook den overleden echtge noot, den heer Groen, van wien hij immer veel vriendschap genoot, herdacht. Op uitnoodiging van ds. Knottnerus werd de plechtigheid besloten met het zingen van het 2e vers van Psalm 68. Namens de familie werd door den heer van der Hoop van Slochteren dank gezegd voor de innige hulde, aan de geliefde doode zoo in ruime mate be wezen. De lijkkist was getooid met een twaalftal prachti ge bloemkransen. D ALLERLEI. Te Broek in Waterland heeft zich de vrouw van een timmermansknecht verdronken, nadat zij haar kindje van 15 weken aan haar lichaam had vastgebonden. Zij laat vie? kinderen na. De heer Thiers schijut niet populair te zijn in het land der truffels. De gemeenteraad van Périgneu^: heeft dezer da gen met negen tegen vijf stemmen een voorstel ver worpen om een der straten met den nanm van den overleden staatsman te doopen Te Marseilles had Maandag een gewichtig voorval plaats. Het garnizoen was bijeengeroepen om bij de degradatie van drie door den krijgsraad veroordeelde militairen tegenwoordig te zijn. Nadat het vonnis was gelezen ging de officier, die het bevel voerde, als gewoonlijk naar do misdadigers en ge lastte hen te degradeeren hun hunne épauletten enz. te ontnemen. Terzelfder tijd dat hij de gewone woorden uitsprak^gij zijt onwaardig de wapens te dragen. Wij degradeeren u in naam van het Pransche leger'', riepen de drie soldaten //Leve de Commune". Een dier patriotien heet Piot en is reeds twee maal wegens diefstal veroordeeld. Hij is nu gevonnisd met vijfjaren dwangïirbeiden 20 jaar politietoezicht. De heer Reynert, een reeds vergeten celibri- teit, is dezer dagen gestorven, nalatende een vermo gen van 70 millioen franks. De overledene had zijn kolossaal vermogen te danken aan de diensten, wel ke hij aan prins Napoleon gedurende diens verblijf in Zwitserland had bewezen. Na zijne komst op den troon, herinnerde zioh Nnpoleon 111 de diensten die Reynert hém bewezen had en maakte hem tot leve rancier van het bier voor het Pransche leger. Hij richtte nu een bierbrouwerij op te Sèvres en opende te Parijs 50 kleine etablissementen voorden ver koop van bier. Eenige jaren kater droeg hij het lint van het legioen van eer. Het bewijzen van een vriendschapsdienst is een te Parijs wonenden Engelschen boekhandelaar slecht bekomen. Een hem onbekend, maar blijkbaar ongeletterd, dorpeling van Surrey zond hem een lot, waarop hij zeide bij de tentoonatellingsloterij een grooten prijs te hebben gewonnen. De boekhande laar presenteerde het, en dit had ten gevolge dat hij op staanden voet gearresteerd en naar de prefectuur van politie werd gebracht, wijl de prijs in quaestie reeds was opgevraagd en een der cijfers van het aan geboden lot was vervalscht. Na opgave van ouder dom, bloedverwantschap, beroep, getal kinderen enz. mocht de gearresteerde, door de politie begeleid, naar zijn woning terugkeeren, doch moest den vol genden dog, gisteren, zich weder aan de prefectuur vertoonnen. Het briefje droeg den stempel//Metro politan buildings, 68, Queen Victoria-Street", ft Is trouwens niet het eenige geval van vervalschiug, waartoe de verloting aanleiding heeft gegeven. De Duitsche bladeu bevatten het schier onge- loofelijke bericht, dat de beruchte Adèle Spitzeder te Muuchen, reeds eenmaal het tooneel harer schande lijke bedriegerijen, weer een dergelijke z.iak «als haar ,/Dachauer-Bank" heeft geopend. Nog onge- loofelijker echter klinkt, dat er nieuwe krankzinni gen gevonden worden, die hun geld aan de schaamte- looze oplichtster toevertrouwen. Evenals vroeger betaalt zij een rente van 8 pCt. per inaand. Niet minder dan 22,000 verschillende voor werpen werden te Parijs in het afgeloopen jaar ge vonden. Onder dezen waren meer dan 2,000 gouden of zilveren sieraden, 1,700 kostbare steenen, 240 gouden horloges en 249 zilveren horloges. Aan geld vond men tot een bedrag van 63,000 franks en aandeelen en verzekeringen 985,000 franks. - Dezer dagen stond iemand terecht, die ver zuimd h.ad gevolg te geven aan de oproeping van een pulitie-agent om hem behulpzaam te zijn bij het in hechtenis nomen van twee personen. De onwillige wsrd tot een boete veroordeeld en ontving een strenge berisping van den rechter. Men verontruste zich niet, het is te Londen ge beurd, voegt het Ilbler bij. In New-York hebben de natuurlijke bloemen dc kunstbloemen in het haar verdrongen. Ecu militair Icstamcnt, Enkele dagen geleden is het militair testament van Prederik den Groote, dat zijne denkbeelden bevat over de organisatie, taktiek en strategie van het Pruisische leger, met vergunning van het Pruisische gouvernement uitgegeven. De gewichtige verhande ling, welke dus 110 jaren na hare vervaardiging, in het licht komt, vormt een deel van een meer uitge breid werk, dat tot opschrift dr.aagt^Miju staatkun dig testament", en dat door den Koning na het einde van den zevenjarigen oorlog, in zijn ledige uren ge schreven is. Het staatkundig doel van dat werk schijnt voor alsnog niet geschikt te zijn; om uitgegeven te wor den. De hoofdstukken, die over militaire zaken han delen en nu openbaar gemaakt worden bewijzen nog maals dat Frederik een der grootste krijgskundige schrijvers van alle tijden was. In genoemd werk geeft Frederik een stelsel van Laktiek, dat niet gegrond is op de beginselen, welke gevolgd werden in de door hem gevoerde oorlogen, maar integendeel op de ge breken, welke hij opmerkte en de ondervinding, welke hij opdeed gedurende zijne langdurige krijgs kundige loopbaan. Het resultaat van die scherpzin nige beschouwing is een stelsel van taktiek, dat zeer veel gelijkt op dat, hetwelk de uitvinding der achter- laadgeweren voorafging. De Koning bezat echter te veel genie om van eenige voorafgenomen beschikking eene zekere over winning te verwachten. //Gemakkelijk", zegt hij, is Iiefc eene st«ad (e ver sterken en een groot aantal troepen te verzamelen, maar het succes hangt voornamelijk af van het ver stand en het doorzicht van den bevelhebber. Alles hangt in deze wereld af van dc persoonlijke hoeda nigheden1; Vtin hen, die met het werk belast zijn. Even als de meeste van Frederiks geschriften', is ook deze verhandeling in het Fransch geschreven. Men weet welk vooroordeel de groote vorst omtrent de Duitsche taal voedde. Hoe dc as*uieu leven tc St. Petersburg. Een zekere dichter, de heer Babnoff, werd door zijn superieur professor Kodken gelast om de woning van Prokofieff te St. Petersburg, die door de pest, werd aangetast, te onderzoeken en evenzeer de lie den, met welke hij samenwoonde. Dit onderzoek had den 25n Februari plaats; nog den volgenden dag werd het verslag ingeleverd. Daar in staat te lezen, dat de woning vau Prokofieff, uit het oogpunt van hygiëne, volstrekt onbewoonbaar was. Zonder eigene ervaring is het onmogelijk, zegt Dr. BubnofF, zich een denkbeeld tc vormen v«an de stinkende, voch tige lucht van dit pesthol, of van de bedruktheid, die men ondervindt bij het binnentreden van dezen donkeren, lagen, onderaardschen kelder. Ik ligtto een der planken op, die lot vloer dienen en zag dat hij rustte op eeue massa van stinkenden vuilen mod der. //Is uw huis altijd in dien toestand?'' vroeg ik. //O neen; het is nu een aangename woning in ver gelijking met de lente en den herfst wanneer het water u tot «aan de enkels komt" was het antwoord. gGij wilt mij toch niet wijsmaken", hervatte de dok ter op een ongeloovigen toon //dat in dien tijd uwo voeten altijd nat zijn"? //Wel, wij zijn altijd door nat en vooral de kinderen" was het «antwoord, dat door alle bewoners gegeven werd. In een kelder met niet meer dan 75 kubieke voet lucht leefden 21 menschelijke wezens, en een andere met 15 kub. voet lucht, waren twee volwassen personen en vijf kindereu gehuisvest. Het meerendeel dier kolder woningen is zoo donker dat men op klaarlichten dag een lamp moet branden. Natuurlijk moest in die holen ziekte een gemakkelijke prooi vinden. Algemeen Overzielit. In Engeland maakt meu zich bezorgd over een be richt uit Berlijn, volgens hetwelk een leger van 29,000 Russen over het Kaspische gebergte naar Merv zou optrekken. De Russen wenden voor dat de wes'.elijke Turkomannen moeten getuchtigd wor den. Daarvoor is echter zulk eene groote macht niet noodig en denkt men dus dat Rusland geheel iets

Vlissingse Courant | 1879 | | pagina 2