Woensdag of Donderdag wordt to Vlissingen ver wacht het Bngelsch Koninklijk stoomjacht Victoria and Albert, om den Groothertog van Iiessen-Darmstadt en diens familie naar Osborne over te voeren. Uit het Dagblad nemen wij het volgende over: Omtrent het overlijden van Prins Hendrik ver nemen wij nog de volgende bijzonderheden z/De nacht van Zaterdag op Zondag was niet zoo goed geweest als de vorige; de kcorts nam toe, en men begon zich ernstig ongerust te maken. Zondag avond nam de koorts weer af, en de doorluchtige lijder kwam meer tot kalmte; nog te twee uren ge bruikte hij zijne geneesmiddelen. Tegen half drie uren in den morgen evenwel tastte de koorts de hersenen aantoen namen de onrustbarende ver schijnselen toe. Sinds dien tijd kwam de Prins niet meer tot bewustzijn. Te half vijf uren was de dood strijd gestreden en had liet Vaderland zijn beminden Prins verloren." De Luxemburgsche regeering vaardigde gisteren eene proclomatie uit, waarbij het overlijden werd bekend gemaakt. De vrederechter verzegelde de particuliere papieren van den Prins. Men verwachtte gisteren nog Prins Prederik Karei van Pruisen, 'a Prinsen schoonvader. Aan het hof te Berlijn en onder de bevolking aldaar heeft de doodstijding van Prins Hendrik mede een smartelijken indruk gemaakt. Onmiddelijk wer den alle hoffeesten afgezegd. Het Berliner Tage- blatt wijdt aan het hoofd van zijn blad eenige harte lijke woorden aan de nagedachtenis van den edelen Vorst. „De verpletterende tijding", zegt genoemd blad, „zal niet. alleen in het Keizerlijk gezin diepe droefheid verwekken, maar in het geheele land met innige en diepgevoelde deelneming worden verno men. Prins Hendrik", heet het verder, „leefde met en voor het Nederlandsche volk, dat hem liefhad en eerde. Die liefde werd ook op zijne jeugdige gema lin overgedragen. De jonge Prinses werd daarom met innige vreugde welkom geheeten." De Tribune spreekt in gelijken zin en zegt: „Prins Hendrik was bij uitnemendheid de lieveling van het Nederlandsche volk, dat in alles wat hem betrof belangstelde; zijn dood zal diep worden ge voeld. Nog tal van andere buitenlandsche bladen maken in woorden vol hoogachting en waardeering melding van Js Prinsen dood. De deelneming hier te lande openbaart zich voort durend in vele en velerlei vormen. Gisteren middag waren reeds van alle torens en stadsgebouwen en uit vele particuliere woningen de vlaggen halverstok gestoken ten teeken van rouw. In 's Konings Paleis op den Dam worden alle gordijnen afgenomen en de ramen gesloten. Op de Amsterdamsche Koopmansbeurs, het ter rein waar zoo vaak in den dienst van Mercurius alle gevoel is uitgesloten, bleek op het duidelijkst hoe hoog de Prins in eere stond en hoe diep zijn ver scheiden treft. Talrijk waren de betuigingen van leed wezen en droefheid daar door een ieder uitgesproken. Alvorens de zaken werden aangevangen was reeds een groot deel van den beurstijd verstreken, zoo diep was men daar ouder den indruk der doodstij ding. Vele groote magazijnen in de hoofdstad en den Haag hebben selioone rouw-attributen voor de win kelramen tentoongespreid. Bij de firma v. d. Horst Co. in de Torensteeg te Amsterdam, liggen in het winkelraam al de grootkruizen der orden, waarmede Prins Hendrik versierd was, tentoongesteld tusschen oranje en rouwlint. Omtrent de laatste oogenblikken van Z. IC. II. Prins Hendrik verneemt het Dagblad van goeder hand de volgende bijzonderheden Niets deed de mogelijkheid voorzien van de cata strophe.: Zondag had Z. K. H. nog den minister van staat van Luxemburg b:j zich ontboden, om uit diens mond alle bijzonderheden te vernemen over do huwelijksfeesten te Arolsen. 's Prinsen kamerdienaar waakte alleen voor het bed van den doorluchtiger! zieke, toen de Prii.s plot seling eene beweging maakte. De kamerdienaar snelde toe, maar de prins was reeds ontslapen. Ben aanval van hersenberoerte had dat kostbaar leven met één slag vernietigd. De doctor, die in eeu aangrenzend vertrek rustte, werd onmiddelijk geioepen, maar het was reeds te laat. Geneeskundige hulp was helaas niet meer nooaig. Een nadere uitvoerige depêche uit Luxemburg meldt Jlog het volgende, aan genoemd blad: „Dc Kamor vau Afgevaardigden is tegen mor gen bijeengeroepen. „De raad van staten en de gemeenteraad waren heden ochtend vergaderd oin adressen van rouw beklag vast te stellen. „Z. M. de Koning heeft den schout-bij-nacht jhr. vau Capelle naar Walfeidango gezondeil om een condoléancebezoek af te leggen. „Z. M. de Koning heeft bevel gegeven, dat bij de begrafenis van den Prins dezelfde plech tigheden zullen plaats hebben als bij die van Prinses Amalia. „Z. M. de Koning heeft zijn opperstalmeester baron de Posson afgezonden om over de uitvoe ring een wakend oog te houden. „Alle publieke vermakelijkheden zijn verboden. //Zondag avond bad Prins Hendrik den President van ülochausen bij zich ontboden, om hem ver slag te geven van de trouwplechtigheid te Arolsen. „Prinses Hendrik en doctor Tock waren tot twee uren in den morgen bij den Prins ge bleven. Daarna hebben zij zich naar hun kamers begeven, de zorg aan een kamerdienaar overlatende. Toen deze omstreeks vier uren den prins zwaar hoor de ademhalen, ging hij den doctor roepen, die den prins stervende vond; kort daarop blies de prins den laatstcn adem uit. Uit de sectieverslagen der Eerste Kamer blijkt liet volgende: Bij hoofdstuk Justitie werd aange drongen op de aanstelling van een minimum voor een aantal rechters en herplaatsing van op wachtgeld gestelde ambtenaren. Voorts stond men voor de handhaving der wet op den kinderarbeid en de uit breiding dezer wet op den veldarbeid. Bij hoofdstuk Binnenlandsche Zaken werd ernstig aangedrongen op herziening van de wetten op de nationale militie en de schutterijen. Men vroeg vau de regeering een juiste en duidelijke interpretatie van art. 3 der nieuwe onderwijswet, opdat blijke, of subsidie alleen gegeven kan worden aan scholen, voor kinderen van elke geloofsbelijdenis toeganke lijk. Bij hoofdstuk oorlog werd hulde gebracht aan den afgestorven minister, die uitblonk door een zeld zame werkkracht, een helder hoofd en groote ken nis. Men beschouwde het hoofdstuk als credielwet, maar drong' toch op bezuiniging bij 't krijgsbestuur aan. Met het önfeigenings-ontwerp voor den spoor weg StavorenLeeuwarden konden de meeste leden zich niet vereenigen vooral op grond, dat hét strekt om de wet van 1875 op indirecte wijze te wijzigen. Do minister van justitie vestigt de aandacht van belanghebbenden op de bij do wet van 5 Juni 1878 Staatsblad no. 90, voorgeschreven vernieuwing van alle hypothecaire inschrijvingen. Do aanvraag tot vernieuwing moet geschieden door den bypothecaireu schuldeischer, of door eeu derde namens hem. Do bevoegdheid tot vernieuwing staat gedurende twee jaren open, en alléén voor do in bet jaar 1879 aangevraagde vernieuwingen wordt het door den schuldeischer te betalen salaris van den hypotheekbe waarder met de helft Verminderd. Bij gebreke van tijdige vernieuwing houdt de hy pothecaire inschrijving op van kracht te zijn. Te Amsterdam worden alle van gemeentewege opgerichte stellages voor illumination, enz. weder afgebroken, Reeds is daarmede een begin gemaakt. De feestcommissie gaat met de aannemers en andere betrokkenen te rade, op welke wijze de zaken liet best kunnen worden geregeld. Uit Botterdam schrijft men Do rivier is van deze stad tot benoden bedekt mot drijfijs, dat voor houten zeilschepen gevaarlijk wordt, doch de stoomschepen weinig hindert. Eenige stoomschepen zijn nog van hier vertrokken of hier aangekomen. Een zeilschip is heden vertrok ken, dat echter door 't ijs averij bekomen beeft. Men wil, dat te Rotterdam ernstige pogingen wor den in het werk gesteld, om do uitgebreide muziek bibliotheek van wijlen den beer Dunkier aan te koo- peu. Mocht, dit plan, waarmede men algemeen zeer ingenomen is, tot een gunstig gevolg leiden, dan zal daardoor op nieuw een sprekend getuigenis worden afgelegd, niet alleen van do energie, maar ook van den kunstzin onzer goede stad. Voortaan zullen, zoo wordt aan liet TIbl. gemeld, gedetacheerde kapiteins, cïie door ancieimeteit eer lang in aanmerking kunnen komen,om tot majoor te worden benoemd, den laatsten tijd on !er liet onmid delijk toezicht van den regementschef lino dienst verrichten, opdat deze, als verantwoordelijk persoon op eigen waarneming, advies kan uitbrengen, Op bet fort „de Ivlop" werd geschoten De be woners van de fortwachterswoning hadden verzuimd hunne vensters open to zetten. De bewoners moestei clit verzuim duur bekoopen, daar door de dreun va; het schieten geen ruit heel bieef van de ongeopend) vensters. De trekking dor Paiijsche teutoonstelling-loteri' is op 26 dezer bepaald. De telegraafkantoren van de Amsterdamsche Ka naalmaatschappij te Buitenhuizen, Hembrug ei IJmuideu (telegraafkantoor en kustpost) zijn than: voor het algemeen verkeer geopend. De beide eerstgenoemde kantoren dienen uitslui tend voor de verzending van telegrammen en out vangen geene telegrafische berichten dan die van d: aanwijzing „bureau restant" zijn voorzien. De diensttijd dezer kantoren is, zoowel voor de werk als voor de zon- en feestdagen, bepaald als volgt: in Mei, Juni en Juli, van zonsopgang tol 81/, ure namiddagsin Maart, April, Aug., Sept. en Oct., van zonsopgang tot 8 ure namiddags; in de ove< rige maanden, van zonsopgang tot 7 ure namiddags, Op het verkeer van deze met alle overige tele graafkantoren in Nederland is het uniforme tarief van f 0.30 per enkelvoudig telegram van toepassing, Omtrent de geheele of gedeeltelijke gratie, welke Z. M. aan een 400 tal gevangenen heeft geschonken, meldt het IF, v. h. R. nader Volledige gratie hebben erlangd ruim veertig ver- oordeelden. Sommigen, zich thans in hechtenis be vindende, in het huis van militaire detentie te Leiden en in liet huis van correctie te Hoorn, hebben twee jaren afslag gekregen, terwijl van het grootste aantal de straftijd is verminderd met één jaar of zes maanden. De overigen hebben geringer afslag er langd. Aan 61 gedetineerden in het huis van opsluiting en tuchtiging te Leeuwarden is ontslag ol afslag vau straf verleend. In het Tjeukemeer heeft men in een wak het lijk van een man gevonden met de armen op het ijs uit gestrekt. Ter vervulling van de on der wijzers-'vacature te Noordgouwe, heeft nu het tweede examen, dat door eenige raadsleden was verlangd, omdat zij de' eerste maal niet ter bijwoning waren uitgenoodig1, plaats gehad. Uit de reeds vroeger opgemaakt: voordracht werd tot hoofdonderwijzer dan ook be noemd de heer Walraven van de Garde, van Grijpskerke. O.-I. MAILDIENSTEN. Stoombootmaatschappij Nederland. Eerst volgende expeditie van Nieuwediep naar Padang, Batavia, Samarang en Soerabaïja 18 Jan. Conrad, kapt. J. E. Graadt van Roggen8 Pebruarij Prim Hen driJc, kapt. M. C. Braat. Ro/terdamsche Lloyd. Den 15 Jan. zal van Rotterdam naar Padang, Batavia, Saraarang en Soe- rabaija vertrekken het stoomschip Hampton, kapt. Preston. Vcrkoopiugcn en Aanbestedingen. Zaterdag 11. is ten Raadhuize alhier, bij enkele inschrijving, in het openbaar aanbesteed: het onder houd der Gemeente-gebouwen enz., gedurende bet jaar 1879, in veertien perceelen, waarvoor liet minste is ingeschreven: 1. Het onderhoud van eenige gebouwen; de heer L. H. Heijblom alhier, voor ƒ640, 2. Het onderhoud van eenige gebouwen; de heer C. Maters alhier, voor 1320. 3. Het onderhoud van het raadhuis; de lieer C. Maters alhier, voor ƒ305. 4. Het uitbaggeren van 3000 Ms slijk; de heer I. van Malen te Brcskens, voor ƒ0,32 per M3. 5. Het onderhoud der kaaimuren, bruggen enz.; de heer A. Monjé alhier, voor ƒ1590. 6. Het onderhoud der pompen, urinoirs enz.; do lieer A. Monjé alhier, voor ƒ610. 7. Het onderhoud der schoolgebouweude lieer L. II. Heijblom alhier, voor ƒ803. 8. Het onderhoud der Beurs; de heer L. II- Heijblom alhier, voor ƒ170. 9. Het onderhoud van het schoolameubleinent; de lieer A. Loois alhier, voor ƒ417. 10. De levering van 20,000 Quenastkeien groot 01 Voi6 de heeren Kloos en van Limburgli te Rotterdam, voor 99,30. 11. De levering van 300 M3. plaatzand; de heer A. F. Krahmer alhier, voor f0,9U/2. >- 12. Het verleggen van 5000 M3 kei of klinket* straatde lieer J. Tavonier alhier, voor ƒ0,13.

Vlissingse Courant | 1879 | | pagina 2