VLISSIIVCISCIÏË 6 0 I 1 A T. 1878. IV0. i03. Woensdag 25 December. 16le Jaargang. BINNENLAND. 133' 49*1, 9*1, 12' Ij M«/s i ff» 1031|. - ™4S!„ in.fJuli 5 ril,1 Oct. 5 [ei/Nov. br.l Aug. 5 li (1876) 41 /a (1871) 5 5 reti Speciën. Wichtige Dncaten'f 5,75 12,05 af 12,15. Stukkeu ukken van 20 francs f 9,GO 16,50. Baren Zilver van Piasters f 2,25 af Stukken van 5 francs f 2,35 f Pruis. Daalders i c hi t e n» Dec. f 1,35 per K.G. 9 Deo. as heden gering en door de meeste landlieden oodat het verhandelde ornt niet voor. Niouwe gehouden. "Voor puike dan f 9,25 ingewilligd, lor aangeboden. Win- Zomorgerst tot f 6,25 ittüboouen met goede >nd en grif f 11,be zon monsters nog daar- oopers. Walchorsche igang, doch hooger in f 11,50 a £11,75. Tus- Gave krombekken niet fjboonen brachten f 7,50 vteu in bekende puike etaald. Do aanbieding jolaaad en kanariezaud Dcc. r aangevoerd en de lust 'elk was toe te schrijven |aardoor het vervoer van .De prijzen zijn onver- 0. Nieuwo rogge f 6,20 a 7?Zomorgerst f8,50 a f 0,60. Bruiue- eboonon f 7,25 a f 7,50. K.G. Eieren f 5,40 por |8 Dec. tcrweder'was de markt rraag voor goede granen i prijzen daarvan waren zooveol aangaat tarwe, do omzet werd zeer be- eid aan het leveren ver* n* het uitgevaardigde be- ten aanzien van het e bestede prijzen ziju als Ij f 8,75 a f 8,50. Rogge gerst f7,10 £7,-.f6,75 f6,25 f6,- a f5,50. '2,— eD ook f9,— f8,— n. Paardeboonen f 7,75 do kook f 8,50, voorts f9,af 8, ^edien»t RG EN VIISSINGEN 5geo.de plaatsen. IJ K S .30; nam. 1,—8.80, 7, 1.10 in plaats van 1 uur. 1.j nam. 2.80, 5.8. lelde. JEMBER 1 8 7 8, n 3. 3.30 ANDAG. WOENSDAG VRIJDAG. BUREAU: Nleuweudljkwtjk H ÏOI. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 uren De prijs van 14 regels is 40 Cents. Voor eiken regel meer 10 Cents. UITGEVER: F. n. SCEUFFER, te Vllsslngen. Dit Blad verschijnt tweemaal per week, Donderdags en Zondags Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,—franco per post 1,15. Afzonderlijke Nummers 10 Cents. Men Aboan eert zich bij alleBoekhandolarea on Postdirecteuren. Abonnementen voor België, Oaltschlaud, Engeland cii Frankrijk ƒ1.©5 per 3 maanden. EENIG AGENT VOOR FRANKRIJK: DE FIRMA G. L. DAUBE Co, TE FRANKFORT. Bij liet nemen van een nieuw abonnement op de Vlissingsche Courant, in gaande met I Januari a. s., ontvangt men de nummers van 52 tot den Sisten dezer GRATIS. Viissingen, 24 December. Onder de garnizoensveranderingen, die tegen Mei a. s. zullen plaats hebben, komen ook voor: 3e reg. inf. 2e bat., 2e en 3e comp. van Ter Neu zen naar Bergen-op-Zoom; 3e bat. van Viissingen naar Bergen-op-Zoom. Algem. depot van dicipliue van Naarden naar Viissingen. Zondag heeft van de puie van het raadhuis te ?s Giaven'n^ge de eerste huwelijksafkondiging plaats gehad van: //Zijne Majesteit Willem III, bij de gratie Gods Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau, Groothertog van Luxemburg enz., enz., enz., en Hare Doorluchtige Hoogheid de Prinses" Adelheid Emma Wilhelmiiia Theresia van Waldeck en Pyr- mont." Bij gelegenheid van de koningsfeesten zal te Amsterdam, als er ijs is, waarschijnlijk ook een hardrijderij oij schaatsen worden gehoudenwil de natuur dit niet, dan zou men tot een openbare skating-rink zijn toevlucht nemen. In de mem. van antwoord op hoofdstuk IX, heeft de minister van waterstaat medegedeeld, dat hij eer lang een voorstel hoopt te doen met betrekking tot spaarbankwezen. Zijn wij goed ingelicht, dan is het de bedoeling om ook hier te lande rijkspostspaar banken in te voeren. (Var/.) Door de voornaamste Amsterdamsche handelaren in en houders van tin is een adres gericht aan Z.Exc. den minister van staat en koloniën, met een ver- Koek om het tweemaandelijksche veilingsysteem van Banka-tin te verlaten en terug te keeren tot het lialf- jaarlijksche, en beter nog tot het jaarlijksche. Blijkens le Courr. dI. Mewte is in het zuiden 3 lands in het laatst der vorige week een groote massa sneeuw gevallen, die den spoorwegdienst zeer belemmerde; sommige treinen konden zelfs in het geheel niet door de sneeuw heenkomen. De eerste trein van Aken naar Maastricht is een paar dagen geleden tusschen Wijlreen Valkenburg ontspoord zonder andere ongelukken dau dat het ïerkoer werd gestremd. 7.45 8.15 10.30 11.— 10.30 11.— voorin. 7-45 n 8.15 10.30 U.- 11.30 's mi(ld. 12. nam. 12 30 1 voorrn-. 10 30 li- Het hoofdbestuur der Afschaffings-Vereen iging beeft, in deze dagen vau ontluikende volks veront waardiging tegen de jeneverpest, een oproeping tot le natie gericht om hetzij als lid toe te treden, hetzij bet doel geldelijk te steunen. //Immers, zegt het hoofdbestuur in zijn qircu- aire, de volksovertuiging moet omtrent dit ont zettend ziekteverschijnsel des mautschappelijken evens uit den slaap gewekt worden en zich tegen len sterken drank keeren. Hoe kan dit beter ge bieden dan door net kind met gezonde denkbeelden zedelijke beginselen, ook in deze, te doordringen? Worn acht de vereeniging zich geroepen, de uit— we van doelmatige school- en leesboeken te bevor deren, en besloot haar hoofdbestuur, het voortreffe lijk werkje van dr. Richardson: //Volksonderwijs over Alkohol", in ouze taal over te brengen en de verspreiding er van bij duizenden exemplaren voor uiterst gerit,gen prijs te bevorderen. Wij zijn over tuigd, dat dit plan van alle zijden op goedkeuring en steun mag honen. Maar daaraan zijn eeuige duizen den guldens onkosten verbonden. Het hoofdbestuur had den moed, voor die uitgaven niet terug'te dein zen, in de stellige verwachting, dat gij uw medewer king aan zulk een goed werk niet zult onthouden, en ook daardoor met ons de reddende hand zult wil len uitstrekken naar het door zoo velerlei gevaren bedreigd geslacht der toekomst, voor welks opvoe ding God U en ons aansprakelijk heeft gesteld." In de Werkmansbode wordt de aandacht der be voegde autoriteiten gevestigd op het feit, dat kinde ren, ook beneden de 12 jaar,optreden in den schouw burg vau den heer van Lier bij de opvoering van der Seecadet. Dit wordt in strijd geacht met de wet op den kinderarbeid. Met de letter is het waarschijnlijk in strijd, maar de wet is toch met een ander doel gemaakt. Zij moest strekken om te voorkomen, dat kinderen op jeugdigen leeftijd ondermijnd en bedorven worden door onverpoosden arbeid fabriekzalen. Zoo de voorsteller beoogd had hiermede ook te keer te gaan, dat enkele malen ook bij uitzondering de kinderen als figuranten op een tooneel werden gebruikt, zeker zou er geen meerderheid voor ziju wet te vinden zijn Lichaam nog geest hebben onder het vervullen van die figuranten-rolletjes, een keer of drie in de week gedurende een maand, te lijdendaarentegen is het voor de kinderen een uitspanning, en de ouders krijgen vrij toegang in den schouwburg, 't Is waar, het zou beter zijn als de schepseltjes sliepen; maar een wet kan toch niet gemaakt worden, ten doel hebbende dat de kinderen vroeg naar bed zullon gaan. Laat men dau ook bij de wet bepalen, dat zij gezonde slaapplaatsen zullen hebben eu voedzaam eten. Thans zal men, door hier de wet too to passen, de kinderen en de ouders noodeloos, uit letterkuech- terij, plagen, en dejeenige verandering, die er bet gevolg van zal wezen, is, dat kinderen van 10 of II jaar, die misschien sterk en gezond zijn, zullen ge weerd wordenmaar van zwakke bloeden van 12 of 13 jaar zal het optreden niet kunnen belet worden. De wet moest een grens aannemen, maar men zal erkennen, dat met haar toepassing de kinderwereld niet veel wordt gebaat. (Arnh Ct Uit Londen wordt aan de R. CL medegedeeld, dat het bepaald is, dat de groote landbouw-tentoon- stelling, in 1879 te Londen te houden, een interna tionale zijn zal; binnen kort zullen buitenlandsche regeeringeu schriftelijk officiëele kennisgeving daar van ontvangen. Een groot aantal prijzen zijn reeds nu uitgeloofd, o. a. afzonderlijke prijzen voor bui- tenlandsclie kaas en buitenlandsche groenten. Deze tentoonstelling zal te Kilburu, in de onmiddelijke nabijheid der stad, gehouden worden; Amerika staat bovenaan onder de deelnemers, die Engeland concur rentie zullen aandoen. Hel bewaren en verzenden van vleesch en groenten schijnt een punt te zijn, waarop de aandacht grootelijks gevestigd zijn zal, z/Het is te hopen, dat de betreffende autoriteiten niet zullen dralen om den Nederlandschen landbouw tot deelneming aan te sporen. Nijverheid laat ik voor een oogonblik daar, maar waar landbouw den schepter voert, kan en mag Holland geen onderge schikte plaats innemen", schrijft de correspondent. De Voorzitter van Volksonderwijs te Rotterdam stelde in de Vrijdag gehouden vergadering voor do afd. te ontbinden, daar na de aanneming van de schoolwet nu z. i, voor haar geen werkkring meer overbleef. Het hoofdbestuur verklaarde het daarmede niet eens te zijn, en ter vergadering be toogden vele leden eveneens, dat er o. a. tegen schoolverzuim nog wel wat te doen valt. Met 12 te gen 4 stemmen werd dan ook liet voorstel verwor pen Daarop werd besloten, de zaak van het volksge zang financieel te steunen. De inschrijvingen op de leening voor de Rottcr- damsche Tramway maatschappij bedragen ongeveer 7'/a millioen. Bij ventilatie is hot in den regel een bezwaar dat de instroomende buitenlucht in den winter veel koude, inden zomer warmte in een zaïl brengt. Twee industriëelen te Etfcen (bij Breda) hebben daar iet9 op uitgedacht, nl. een stelsel om die lucht aan te voeren door ijzeren buizen, welke 3 M. onder den grond liggen, waardoor do temperatuur dier lucht steeds zou blijven binnen do grenzen van 8 en 13 gr. Celsius. De directie der Haagsclie Team way-Maatschappij zal binnen kort ontvangen acht nieuwe imperiale- wagens (wagon-Stephensoii.) Daar er dan twaalf van die rijtuigen, elk voor 50 personen, aanwezig zijn, is door dien maatregel de zekerheid verschaft, dat het vervoer voortaan ook op de drukste dagen voldoende zal kunnen geschieden; elke 5 minuten afrijdende, kan men dan toch in éën uur tijds 600 personen vervoeren. Alle kroegen zullen voortaan ten 9 ure moeten ontruimd zijn in de gemeente Apeldoorn. Tot dusver was het sluitingsuur 11 ure, maar de vele buitensporigheden en vechtpartijen, vooral des nachts, leidden den raad tot bedoelde wijziging. Echt va derlijk! Met lo. Juli 1879 zal het metriek stelsel in Zwe den worden ingevoerd. Eenige dagen geleden is de mineur N. te Utrecht, wegens wangedrag met een briefje van ontslag uit dc gelederen verwijderd. De dienstneming bij bet korps gaat in den laats ten tijd, vermoedelijk wegens de slapte in vele ambachten, zeer druk. Wat beteekent dat retourbiljetten voor twee dagen geldig zijn De kantonrechter te Midde Iburg heeft beslist,dat daaronder verstaan worden de dag van af gifte en de volgende dag, dus niet tweemaal 24 uur na het nemen van het billet. Een vreemdeling, die ten 7 ure "s avonds op 22 Aug, een retourbiljet 1c kl. van Rotterdam naar Middelburg genomen had en, in de meening verkeerendo daarvoor op 24 Aug. te mogen gebruik maken van den trein, die ten 6lj2 ure 's avonds to Rotterdam aankomt, werd veroor - deeld tot f 5 boete. Naar men bericht, is voor ongeveer f 460,000 aan giften ingekomen voor een .nieuw te bouwen kerk in een der buitenwijken te Amsterdam. O.-I. MAILDIENSTEN. Stoombootmaatschappij Nederland Eerstvol gende expeditie van Nieuwediep naar Padang, Bata via, Sainarang en Soerabaija: 28 Dec. Madurakaptr Jaski; 18 Jan. Conrad,

Vlissingse Courant | 1878 | | pagina 1