n VLISS1\«SC1IE COURANT. hee. 1878. N°.S8. Zondag 3 November. 16le Jaargang BINNENLAND. 1860 4'/s 4 atacb.. 5 4 ie 3 ie 2 1. 5 6 1/Juli 5 ,/Oct. 5 /Nov. /Aug. 5 1876) l871) 4 5 /o J*/. W|J t - 515/, 50l(8 1 1015/, 1031/, en Speciën. "Wichtige Ducaten 15 75 12,- a f 12,10. Stukken kken van 20 francs f yjjo 16,50. Baren Zil\er van Piasters f 2,25 a f tukken van 5 francs f2,35 f Pruis. Da&ld, atschappij VD." ersonen en VïK aUEENBORO. es avonds 9,15 uur. des avonds edienst G EN VLISSINGEN ende plaatsen. k s VAN VLISSIN6EN; 's mora. 8: 11 's midd. 2.30 5.— 8.— n Middelburg 1.10 Biianu: Nlenwcndijk, wijk H M°. 101. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 uren De prijs van 1 4 regels is 40 Gents. Voor eiken regel meer 10 Gents. UITGEVER: F« n. SCOlFFEIt, te Vlissingen. Dit Blad verschijnt tweemaal per week, Donderdags en Zondag3 A bonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,—, franco per post 1,15. Afzonderlijke Nummers 30 Gents. Man Abonneert zich bij alleBDekhandelaren. en Postdirecteuren. Abonnementen voor België, Riiltscklaad, Engeland en Frankrijk. /"1.65 per 3 maanden. EENIG AGENT VOOR FRANKRIJKDE FIRMA G. L. DAUBE Co, TE FRANKFORT. dienst G EE ROTTERDAM ende plaatsen. VAN ROTTERDAM: 25 morg. 10.— 10.- ijdag terdag issingen 1'A - rg. Afrid hj den Rea wertuiglüg kwam Het hier volgend artikel werd ons ter plaatsing floot een vriend uit Amerika toegezonden en wij hebben niet geaarzeld het te plaatsen om de nut tin wenken, die het bevat. De schrijver is bevoegd 'die te geven, aangezien hij, zooals hij zelf zegt „door den zuren appel' heeft gebeten", heeft gestreden en geleclen tot hij nu een welvarend man is geworden. Zij, die tot wie hij zich richt, nemen dus zijne les sen aan niet als fantaisiën, maar als op ondervin ding gegrond. Mijnheer de "Redacteur) In uw geacht blad van 12 September 11., las ik een artikel, waarin gezinspeeld wordt op het lot vau klerken in Nederland. Schrijver van genoemd artikel raadt Nederlandscbe jongelui aan de Duit- sehers tot voorbeeld te nemen en hen na te volgen. Iu Engeland, zoo zegt het artikel, worden de Engel se klerken door Duitschers verdrongen, daar de laatsten gewoonlijk verschillende talen machtig zijn. Nu, aan de waarheid daarvan valt niet te twij felen. En de Nederlandsche jongelui zijn gewoon lijk niet misdeeld van talenkennis. Eenigen tijd geleden bezocht ik Ylissingen en sprak daar verscheidene jongelui (en geen domme jongens) die de steenen uit den grond klaagden over len slenhfeu tijd. Hun wekelijksch loon was van 12 14 gulden. Sommigen hunner hadden vrouw en Meren en vertoonden zich gekleed, „comme il fiat''. Een bezoek op de Groenmarkt en in enkele winkels verzekerde mij al ras, dat bijna alle levens middelen in de laatste vijt zes jaren van 50 tot duurder geworden waren, zoodat ik tot de tuiging kwam dat bedoelde lui fatsoenlijk irmoede lijdeu en misschien zij niet alleen, want Ie traktementen in het geliefde Nederland zijn zon - .et uitzondering toch allen belachelijk. Sta mij dat ik in het belang van Vlissingsche jongens sier een woordje bijvoeg. Wat is de reden dat een jho Ylissinger, in 't bezit van goede handen en goeden kop, zoo maar lijdelijk blijft plakken in land, waar hij te veel heeft oin te sterven en te reinig om te leven. Is hij bang om van „moeders afscheid te nemen, of ontbreekt hem «Irouwen in eigen bekwaamheden, zoodat hij er dam. 2.45 2.57 1.28 2.36 256 1.53 2.04 2.14 2.21 1.2 1.31 1.40 TLiK. Waterhoudendheiè ETTING, Laüg< mg i8 te zullen ondergaan inden strijd om zijn tstaan op vreemd grondgebied, of is het zijns bi bs aangenamer van de hand in den tand te leven bet eigen vaderland, dan weelde in den vreemde genieten? Of, is de Pluck" (geest) er uit? Hij It het vooruitzicht zijn leven te moeten verslij- achter een lessenaar voor een armzalig loon, en bij, oud wordt, kan hij zijn lot gewoonlijk niet «beteren en, nooit weelde of onafhankelijkheid etend hebbende klaagt hij over zijn levenslot en over „what might have) been" (wat kou ge- zijn). Ik wil niet zeggen dat het in den de opgeschept ligt, doch het loon van een ■an die 3 A 4 talen machtig is en een algemeens eniis bezit, zoo als er in VHssingen zijn, die zwoe- i voor 10 14 gulden in de week, is in de Ver- igde Staten van Noord-Ainerika van 3000 tot Mt) guldens 's jaars en net leven is daar geen 30% «order dan in Vlissingen. Git ondervinding sprekende, meen ik geen kwaad doen de YlissiDgsche jongelui een raad te geveii 'dien het u tegen de borst stuit uw leven te slij- voor een bagatel, met het vooruitzicht later kin ken groot te moeten brengen in blinkende armoede 'biu, wees dan cosmopoliefc en laat uw vader- 'd varen; er zijn veel te veel knapue jongens Nederland voor zulk een klein landje. Maakt bfce voor anderen en verhuist. Wees niet bang om uw ouders vaarwel te zeggen, en vertrekt bijv. naar de Vereenigde Staten. Maar!!! voor dat ge den voet in Amerika zet, neemt hot vaste voorne men „To do or to die" (arbeiden of sterven.) Die niet dom of lui is, zonder drank leven kan en gevoel van eigen waarde bezit, moet in Amerika vooruit komen, en vast en zeker zal hij al spoedig geen heimwee naar zijn land meer hebben. In de Vereenigde Staten betaalt men loon naar werken, en wordt men niet naar het geldmaar naar waarde geschat. Die daar het onderspit delft, is gewoonlijk een domoor of een luiaard. En mocht ge ook al gedwongen zijn door een zuren appel te bij ten, voor dat ge, zooals men zegt, boveu Jan zijt, denkt dan aan de Zeeuvvsche leus „Luctor et Emer- go'h Ten slotte, wie klaagt en wacht tot het hem gebracht wordt, blijft wachten. J. J. d. K. Vlissingen, 3 lïoveinbci1, We zijn in staat gesteld te kunnen mededeelen dat door Vlissing's Mannenkoor op 18 dezer een concert zal worden gegeven in vereeniging met het orkest van de stafmuziek van het 3de regiment in fanterie te Bergen op Zoom. De kapelmeester, de heer N. T. Bouman, die in dertijd voor die betrekking geëxamineerd is door den heer Dunckler, en vroeger onderdirecteur bij het or kest van den heer Coenen te U trecht en élève van den heer Richard Hol was, heeft sinds eenigen tijd een orkest samengesteld, dat bestaat uit het voornaam ste gedeelte van zijne muzikanten, met toevoeging van eenige eerste violisten. Een blik in het programma doet ons met genoe gen namen opmerken als van Beethoven, Mozart, Bach, Meyerbeer, Hol en zoovele andereu van man nen van naam op het gebied der toonkunst. Het Mannenkoor zal drie nummers zingen met vol orkest, één met begeleiding van koperen instru menten, en enkele zonder accompagnement, welke nummers zullen afgewisseld worden door ouvertu res, fantaisiën, solo's voor fluit, hobo, klarinet enz. Wij twijfelen geenszins of het zal ieder liefheb ber van muziek aangenaam zijn weder eens in de ge legenheid te worden gesteld degelijke muziek te hooren, en houden ons reeds bij voorbaat overtuigd dat aan dit concert een druk bezoek zal te beurt vallen. De gearresteerde conducteur der posterijen P. is voorloopig ontslagen en eergisteren avond hier ge arriveerd. Een belangrijk proces zal den 22n November e. k. bij de rechtbank te Utrecht worden gevoerd. Twee aanzienlijke firma's hebben de exploitatie maatschappij en de maatschappij Zeeland aangespro ken voor de haar den 5n Aug. 1877 uit Engeland toegezonden, maar in den volgenden nacht aan het havenstation te Vlissingen verbrande balen manu facturen, garens, zijde enz. enz.; al welke goeder en een aanzienlijke waarde vertegenwoordigen. Nu doen er zich in deze vrij ingewikkelde zaak nog al moeielijkheden en bezwaren op, die eener spoe dige oplossing zeer in den weg staan. Zoo beweert de exploitatie-maatschappij voor de goederen niet aansprakelijk te zijn, zoolang die niet in een harer lokalen of waggons zijn geborgen; terwijl de maat schappij Zeeland volhoudt van alle verantwoordelijk heid af te zijn, zoodra de goederen van haar boot in de daarvoor bestemde, toen afgebrande, loods zijn overgebracht. Maar nu doet zich het geval voor, dat die loods bij beide maatschappijen in gebruik was en de daarbij dienstdoende ambtenaren soms func- tiën te vervullen hadden, waardoor zij zich vaak zelf geen rekenschap wisten te geven, of zij nu het werk voor den staatsspoor, dan wel voor de maatschappij Zeeland verrichtten. Het is in dezen chaos van rechtsquaestiën, dat de betrokken advocaten, mr. van Hoek uit Middelburg en mr. van Gilse uit Rotterdam, zich dezer dagen te Vlissingen hebben bevonden, om van de aangewezen getuigen de noodige inlichtingen te verkrijgen. [D.) Van 27 October tot 2 November zijn bier uit Queenborough met de mailbooten aangekomen 250 en van 26 October tot 1 November daarheen ver trokken 310 reizigers. Bij het begrootings-onderzoek kwam de vraag ter sprake of de staat zijn geldelijke hulp aan de kerk genootschappen mag uitbreiden. De meeste leden waren hiertegen omdat de staat in groote moeilijk heden zou geraken wegens het toenemen van verschil in godsdienstige meening. Ook werd nog gevraagd of aan de kerkelijke ge meenten niet meer zelfstandigheid moet worden toegekend bij het beroepen van leeraren, voor wie lands bezoldiging noodig is. Door sommige lerlen werd de vraag gesteld of de commissie, wier taak het was de grondslagen te onderzoeken,waarop aan weduwen en weezen van alle burgerlijke rijks-ambtenaren pensioen te verleenen, met haar arbeid gereed is. Zoolang zij dit niet is, verlangt men ondertusschen te beginnen met de afschaffing der leges voor de nieuw te benoemen ambtenaren en deze voor het verlies daarvan een verhoogd vast inkomen toe te s taan. Op het ontslag van de commissie voor de wees- en momboirkamers werd aangedrongen. Door vele leden werd de aandacht op den minister van finan ciën gevestigd op de wijze, waarop door rijksamb tenaren gehandeld wordt tegenover de winkeliers, vooral op kleine plaatsen, wier goederen door hen benaderd zijn. Daar gedeeltelijke verkoop van zulke goederen verboden en verkoop in massa niet altijd mogelijk is, worden tussclienpersonen aangesteld om de benaderde goederen in het klein aan den man te brengen tot groot nadeel der belasting betalende winkeliers. Men drong aan op maatregelen om dit misbruik te keer te gaan. Even als bij vorige gelegenheden werd ook nu aangedrongen op afschaffing van de rijks-tollen haven- en kanaalgelden. De aandacht werd nog gevestigd op bet feit,dat de aan bij de wet vastgestelde invoering van bronzen munt nog niet voldaan was, want dat er dergelijke geldstukken nog niet in omloop waren. Er wordt ook nog gewezen op het groote gebrek van pasmunt vooral aan 10-ceut stukken. Door den minister vau waterstaat is den brieven bestellers het meuwjaarwènschen verboden, ten dool hebbende het verkrijgen van fooien, waardoor deze meuschen een nadeel lijden, dat zij bij hunne schrale bezoldiging dubbel zullen gevoelen, aangezien hun traktement eer ingericht is op verhooging dan ver mindering. Indien wij niet verkeerd zijn ingelicht, meenen wij te kunnen mededeelen, dat de facteurs bij wijze van gratificatie worden schadeloos gesteld voor het gemis van nieuwjaars-fooien. De Arnhemmer courant deelt mede dat bet huwe lijk des Konings den 15n Jan. niet te Amsterdam,

Vlissingse Courant | 1878 | | pagina 1