VLISSINGSCHE COURANT. 1878 IV0. 57. Donderdag 18 Juli Wc Jaargang, GEMEENTE-BESTUUR. BINNENLAND, BUREAU: Nlenwcndijk, wijk H M°« 101« ^dvertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 uren De prijs van 1 4 regels is 40 Cents. Voor eiken regel meer 10 Cents. UITGEVER: F. n. SCRIFFER, to Tllssittgcn. Dit Blad verschijnt tweemaal per week, Donderdags en Zondags Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,—, franco per post 1,15. Afzonderlijke Nummers 10 Cents. Men Abonneert zich bij alleBoekhandelaren en Postdirecteuren. Abonnementen voor België, Bnitscklaud, Engeland en Frankrijk ƒ1.05 per 3 maanden. EENIG AGENT VOOR FRANKRIJKDE FIRMA G. L. DAUBE Co., TE FRANKFORT. Aan liet Bureau vau Politie rijn als geronden gedeponeerdEEN GOUDEN RING, alsmede TWEE SLEUTELS. No. 57. NATIONALE MILITIE. Oproeping verlofgangers van de lichting 1875 en 1876. Re Burgemeester yao Vlissiugen brengt ter kennis van de belanghebbenden de cir culaire van den heer Commissaris dos Konings in Zee land van 9 Juli 1878, A. No. 2698, 3e afdeoling, o. a. van den navolgenden inhoud Ten vervolge op mijne circulaire van 7 Juni jongst leden, A no. 2208 3de afdeeling (Provinciaal blad no. 59), heb ik de eer U kennis te geven, dat dit jaar alsnog behooren te worden opgeroepen en in werke lijke» dienst gehouden krachtens art. ,125 der militie- web: A. bij het regiment grenadiers en jagers, de 8 regimenten infanterie, de 4 regimenten huzaren, en de kompagniën hospitaal-soldaten do milicien-verlofgangers der lichting van 1875, van 7 Augustus—14 September; B. bij da regimenten veld-artillerie, met uitzonde ring van de kompagniën-artillerie transportrein en van den kompagnie-transportreia, bestemd stratieven dienst, alsmede bij het regiment rijdende artillerie, de milieien-verlofgaugers der lichting van 1875, van 23 Augustus—30 September; C. bij den kompagnie-transportrein, bestemd voor den administratieven dienst, de milicien-verlofgangers der lichting van 1875, van 16 September—24 October; D. Bij het bataljon mineurs en sappeurs, de milicien-verlofgangers der lichtiug van 1876. van 23 Augustus—30 September. Dat hij mitsdien oproept alle verlofgangers in deze gemeente, op wie bet vorenstaande van toepassing is, om zich, voorzien van hun verlofpas, zakboekje en al k voorwerpen van kleeding en uitrusting, door ben, tij hun vertrek met groot verlof, medegeuomeu aan te ïaölden op tijd en plaats als in de aan ben uit tereiken orders is vermeld dat hij hun verder onder het oog brengt, dat zij, die ii gebreke blijven op don bepaalden dag onder de fapoaen te komen, bij hunne latere opkomst zooveel langer in dienst zullen worden gehouden, en dat vol lens art. 145 der militie wet, de verlofganger, die niet kw de oproeping voldoet, als deserteur zal worden behandeld Ea geeft kennis-, dat voor het geval een verlofganger door ziekte of a^ïe redenen buiten staat mocht zijn om op te omen hij daarvan kan doen blijken, door vóór of op voor de opkomst bepaald, een gelegaliseerd op zegel gesehreven geneeskundig getuigschrift of een "rider bewijs of verklaring ter gemeente-secretarie '~ir te leggen, zullende dé zieken, die niet op den be dden tijd onder de wapenen komen te dezer zake, t voor diligent worden gehouden, maar verplicht i zich na hunne herstelling bij hun korps te ver- geu, ten einde gedurende zes weken in den wapen- aQdel te worden geoefend. is hiervan afkondiging geschied, waar bet be kort, den 15 Juli 1878. De Burgemeester WINKELMAN. Vli§sldgen, 17 Juli. ^•1. Maandag werden de beraadslagingen over de krwijswet verder voortgezet en act. 46 (over de "jheïd der gemeenten om schoolgeld te kunnen %)in behandeling genomen, waarbij de hoeren Te- cling van Berkhout en Saaijntans Vader zich verklaar den tegen het geven van kosteloos onderwijs, waarbij vooral eerstgenoemde deed uitkomen, dat kosteloos onderwijs minder op prijs wordt gesteld, dan dat, waarvoor men zeiven betaalt, terwijl laatstgenoemde zeide, dat vele gemeenten groot misbruik maken van de woorden //schoolgeld lean geheven worden" door geen schoolgeld te heffen enkel oin het oprich ten van bijzondere scholen tegen te gaan. De heer Moens zon ook liever kosteloos onderwijs verlangd hebben, hij heeft echter geen amendemeut voorge steld om dat het op dit oogenblik geen kans van slagen zou hebben. Hij dringt verder bij den minis ter aan, aangezien ook bij schoolgeldheffing de kosten voor liet openbaar onderwijs kunnen opgedreven worden ten voordeele van het bijzondere, het school geld zoodanig te regelen, dat daardoor geen schade aan het onderwijs wordt toegebracht. De heer Mackay wilde de overneming van de duidelijke be paling van het bestaande art. 33. De lieeren lieyden- ryck en Schimmelpenmnck sloten zich bij de vorige bestrijders aan. Daarop vatte* de minister het woord op en zeide dat het zelfstandig beheer der gemeenten in zake plaatselijk belastings-recht door het heffen van schoolgeld facultatief te stellen, gehandhaafd bleef. Zoolang men het land blijft verdeelen in voor standers van het openbaar en van het bijzonder onderwijs, zou de quaestie beslist worden, naarmate de richting die de meerderheid is toegedaanvan daar moeten de gemeenten vrij zijn in zake school geldheffing, behoudens toezicht der overheid. Wat de nieuwe bepaling in art. 40 betreft, dat de minver mogenden aan een zeer laag'schoolgeld moeten worden onderworpen, zegt de minister, dat deze bepaliui strekt om te voorkomen, dat deze personen te zwaar worden belast. De heer Machay merkt aan,dat waar aan de gemeen te 30 percent vergoed worden door de regeering, deze ook recht heeft te bepalen, dat een zekere belasting moet geheven worden. Nadat de heer Saaijmans Fader er op gewezen liad dat de vrijstelliug van schoolgeld aan hen, die betalen kunnen, een privilege is in strijd met de grondwet, waren de discussiëu over art. 46 afgeloopen het werd, evenals art. 47 (dit laatste met 50 tegen 22 stemmen, jzonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij dit laatste artikel nam de minister een amendement over van den heer vaiiNaa- men, dat de gemeentebesturen ook zooveel mogelijk zouden zorgen voor het onderwijs aan minvermogen- Jen. Art. 48 betreffende het schoolgeld van kinderen uit buitengemeenten werd ook aangenomen. Art. 49 (subsidie uit 's rijks kas aan de gemeen ten, die te zwaar gedrukt worden door de. kosten voor het onderwijs) ondervond ook bestrijding voor al van den heer van der Loeffy die een amendement voorstelde, oin waar aan gemeenten rijbs-subsidie werd verleend, dit besluit, met redenen omkleed, te gelijk met het advies van gedep. staten in de Staats courant openbaar te maken. Ten slotte werd dit artikel, nadat genoemd amendement was aangeno men, goedgekeurd, en evenzoo de artikelen 5053. Door de heeren van den Berch en van Naamen wer den op art. 56, bepalende dat liet hoofd van eene bijzondere school den rang van hoofdonderwijzer moet bezitten, amendementen voorgesteld. De heer van den Berch wilde, dat men dezen eisch alleen zou stellen voor gemeenten, die als steden be kend staan, terwijl de heer van Naamen eischte dat aan elke school een onderwijzer zou geplaatst w or den, die den leeftijd van 23 jaar moet volbracht hebben en den rang van hoofdonderwijzer bezit; blijvende daarvan de tijdelijke vrijstelling behouden. De lieer van Heg den-rij clc was liet niet duidelijk lioe de staat aan het recht kwam om te bepalen, dat aan het hoofd eener bijzondere sehool een hoofdonderwij zer moet staan. Volgens hem, heeft de staat ook niet het recht den omvang te bepalen van het bijzonder onderwijs. De minister bestreed in zijn antwoord beide amendementen. De staat vordert den rang van hoofdonderwijzers van elke school omdat hij, die de meeste bewijzen van bekwaamheid heeft gegeven, alleen kan geacht worden de noodige paedagogische bekwaamheden te bezitten om in'staat te zijn aan liet hoofd van eene sehool te staan. Wat het onder scheid tusschen steden en gemeenten betreft, dit ver valt volgens den lieer van den Berch, omdat genoemd onderscheid niet ineer bestaat, geheel. Bovenge noemde amendementen werden verworpen cn daarna het artikel aangenomen. Den volgenden dag werd de suppletoire spoorweg- begrooting aangenomen en de zaak van den Rotter- daraschen waterweg, waarvoor weer een nieuwe som op fcde begroofcing was gebracht, besproken. Onder scheidene leden stelden vreinig vertrouwen in den goeden uitslag van het werk en wilden dat men over ging tot de opneming van een nieuwen waterweg door het Voornsehe kanaal en het Goereesehe gat. De minister was echter een ander gevoelen toege daan en wilde alvorens een besluit te nemen, wach ten tot liet rapport der staatscommissie zou zijn uit gebracht. Hiermede vereenigde zich de Kamer met 56 tegen 3 stemmen. De verhooging voor de Parijsche tentoonstelling werd ook goedgekeurd met 57 tegen 14 stemmen. Bij het daarop voortgezette beraadslagingen over de schoolwet werd een amendement van den heer Moens verworpen om afzonderlijk een rijkscommis sie in te stellen, bij voorkeur uit onderwijzers saam- gesteld, welke zich belasten zou met hot examinee - reu der hulponderwijzers. De heer Verhejen stelde een amendement voor tot strekking hebbende om de wiskunde en liet teekeuen voor de acte van hoofd onderwijzer te doen vervallen. Dit amendement werd echter evenzeer verworpen. Het nationaal paardenspel van Schuitenvoerder en Dassie, alhier werd gisteren bij de eerste voor stelling druk bezocht. De bedrevenheid in liet paardrijden van den lieer Dassie werd algemeen toe- gejuicht terwijl de andere sujetten, de een meer de ander minder, tot vermaak van het publiek bijdroe gen. De overigo spellen mochten zich ook in een talrijk bezoek verheugen. Wij zijn in staat gesteld mede te deelen, dat alhier door 257 personen is deelgenomen aan de inschrij ving voor liet nationaal huldeblijk aan Z. K. II. prins Hendrik der Nederlaudeu,ter gelegenheid van Hoogst- deszelfs huwelijk met H. K. II. prinses Maria van Pruisen, die gezamenlijk hebben opgebracht eene som van f 520,20. Hedenmorgen te 8^2 ure reden de Middelburg- selie burgerweezen door deze stad om een bezoek te brengen aan Domburg. Naar de Middelb. Courant meldt, zijn zij tot dezen rijtoer in staat gesteld door een milden gever, die niet wensclit genoemd te worden. Bij het laatst gehouden examen van de leerlingen der lioogere burgerschool te Middelburg zijn van de le naar de 2e klasse overgegaan o. a. de alhier woon achtige leerlingen M. D. A Eorbes Wels,M. van Breen en van de 4e tot 5e klasse II. C. Stuart en O. Andriesse. Dat het schutten door de zeesluizen in onze bui tenhavens nogal tijd vordert, hebben Maandag avond de bemanning van een N ederlandsch en loodschoener

Vlissingse Courant | 1878 | | pagina 1