ij. vlissingsche courant. Donderdag 6 Juni. l(Vl Jaargang, ii a, s. ïark ark [ark ark [ark lark IJZEN BINNENLAND. cering begint de Hamburg, s bekend,tan larborgd is. De piOOO loten en nieuw uitge- 'rij der wereld I ]A1 de prijzen i wijze derHol- |ch snel opvol- 'n't gelukkigst Iwinnen .000, 30.000, ,000, 10,000, 10, 2500, 2400, 250, 200,175, prijs bedraagt in lot. Zooals |)ten ambtelyk Ct. 3.50. - 1.7 5. - O.SScl iet bedrag in :is of per post- Inriginaalloten, In, in tijds voor itvoerige trek- ij iedere bestol- trekkingslijs- worden na de egezonden. De jzon geschiedt Bij de laatste oals bekend I.ND 1 35669 fczen keer onze I reoote prijzen pinde met ge ren te kunnen I Eis zulks spoe- J O., ntoob, Gr. tiën," BINNENIiAM' 'OET-VERZEKE- clitiën; SPIEGEL vaste premie; ÏGEN bij de in chte Maatschappij tomen bij den heer a at, F. 73 albiet» RAAGD een iGBN. Aanbie- bureau Vlissingscbe li t c 10. lei. per K.G. m. pers terughoudend- af 11,25. Wit- Andere artikelen ER, te Vlissingen- BUREAU: Nlenwendijk, wijk n IN0. lOl, Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 uren; De prijs van 1 4 regels is 40 Cents. Voor eiken regel meer 10 Cents. UITGEVER: T. fl. SUlIIFJbER, te Vlissliigcn. Dit Blad verschijnt tweemaal per week, Donderdags en Zondags A bonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,—, franco per post 1,15. Afzonderlijke Nummers 10 Cents. Men Abonneert zich bij alleBoekhandelaren en Postdirecteuren. Abonnementen voor België, BultscSiland, Engeland en Frankrijk ƒ1.65 per 3 maanden, EENIG AGENT VOOR FRANKRIJKDE FIRMA G. L. DAUBE Co., TE FRANKFORT. Men hoort in den tegenwoordigen tijd veel van communistische woelingen vooral bepalen zich deze tot Frankrijk, Duitschland en Rusland, terwijl in den laatsten tijd Amerika, dat een uiterst vrij zinnige wetgeving bezit, tot elks verbazing daarvan ook niet vrij is gebleven. Met de grootste onbe schaamdheid verkondigen de communisten hun on zinnige theoriën, en trachten ze aan den man te bren gen. Velen maken zich reeds ongerust, zenuwachtige gemoederen schrikken op, denken in vollen ernst dat 5e maatschappij in gevaar is en zouden wel willen dat men het monster, hetwelk communisme ge naamd wordt, met één slag verpletterde. Het communisme is geen nieuw verschijnsel; on der andere vormen en andere benamingen heeft het zich reeds meermalen vertoond de haat van den proletariër tegen don rijke, die zich dikwijls in bloe dige revolution uitte, was communisme. En toch be staat de wereld nog en is de maatschappij met hare verdeeling in verschillende standen nog, mogen de vormen al eenigszins gewijzigd zijn, dezelfde gebleven. Het onpraktische der leerstellingen, die door de communisten verkondigd worden, springt elk den kend mensch te veel in het oog, dan dat er vrees voor hare algemeene verspreiding zou behoeven ge koesterd te worden. Welk redelijk denkend mensch zal b. v. de stelling, dat de vermogens en de arbeid gelijkelijk moeten verdeeld zijn, beamen. Alleen irarlioofden, menschen met groote eerzucht, kunnen zulke stellingen aannemen, om, wanneer ze zeiven soms tot fortuin gekomen zijn, nog conservatiever te worden dan de gefortuneerden onder de burgerklasse, waarop zij zoo onophoudelijk schimpen. Neen, zulke stelliugen veroordeelen zich zeiven. Ecnigen tijd geleden toen de internationale in 's Hage een vergadering wilde houden en daarvoor de groote (rom werd geroerd, werd den toenmaligen minister van justitie de raad gegeven die vergadering te beletten. De minister is wijzer geweest dan zijne raadgevers. Ongestoord had de vergadering plaats; dolste theoriën werden verkondigd en de inter nar tionale maakte met al haar bombast volslagen fiasco er was heel weinig publiek en de toehoorders, die er waren, lieten uit volle borst het; Wien Neerlands bloed" klinken als antwoord op het onvaderlandslie vend streven der internationale. Ilad de minister den heui gegeven raad gevolgd, dan zou de zaak der in ternationale in plaats van gedaald gerezen zijn. De trek naar het verbodene is, zooals men weet, zeer groot. Het verbod doet juist den lust tot kennisma king ontstaan, terwijl vervolgingen die personen eene belangrijkheid bijzetcn, welke zij, indien zij in bet volle daglicht gezien worden, verliezen. Moet men dan zulke gevaarlijke denkbeelden die, egepast, een groot gevaar voor de maatschappij op leveren, maar laten voortwoekeren Ja, zoolang die denkbeelden slechts worden verkondigdworden zij echter toegepast, dan zijn onze wetten evenals die van andere landen krachtig genoeg om ons tegen hunne aanvallen te beschermen. Men kan toch nie mand om het bezit alleen van donkbeelden ver volgen. En dat zulke dwaze theoriën bij verreweg bet grootste gedeelte van het volk geen ingang vin den, hebben dezer dagen wederom de algemeene demonstratiën van het volk, de eenstemmige afkeu- r|ng der pers van alle landen bewezen, toen de moord aanslag op den Keizer van Duitschland had plaats jehad. Zij, die zulk eeti daad hebben toegejuicht, ffaren maar zeer enkelen en durfden bij de algemee- nen stemming nieteeDsvoor hun gevoelen uitkomen. eens dus geen vervolging om gevoelens, welke die ook mogen zijn; slechts op de uitspattin gen worde de wet in al hare gestrengheid toegepast. Vlissfiugcn, 5 Juni. JAARVERSLAG DER GEMEENTE OVER 1877 {Vervolg en Slot.) De plaatselijke schoolcommissie wijst in haar be redeneerd verslag omtrent den toestand van het lager onderwijs in deze gemeente er op, dat eenigszins in grijpende veranderingen op het gebied van het on derwijs moesten achterblijven, o. a. een reorganisa tie van het uitgebreid lager onderwijs, omdat dit in het wetsontwerp van den minister Heemskerk geheel wegviel en men bij de optreding vau hot ministerie Kappeyne niet bepalen kon welke veranderingen in zake het onderwijs zouden worden gebracht. Zoo lang dus de nieuwe wet op het onderwijs nog niet aangeno men is, kan de plaatselijke schoolcommissie op geene veranderingen aandringen. De oplichting van een tusschenschool komt haar altijd wenschelijk voor. Het feit dat in den loop van 1878 reeds tweemalen achtereen een aanzienlijk aan tal kinderen van on- en minvermogenden niet kon toegelaten worden, doet het noodzakelijke van de op richting eener tusschenschool te meer in het oog springen. Daarbij komt dat de financiëele bezwaren, die aan de oprichting van dergelijke school in den weg stouden, zijn uit den weg geruimd door de ver- eenigiug der scholen A. en B, welke vereenigiag ver oorzaakt is door het plotseling en treffend overlijden van den heer P. Fret. Tevens werd daardoor een eind gemaakt aan het ongerijmde van twee paralelle scholen met dezelfde leerstof en volkomen hetzelfde leergeld in een plaats als Vlissingen. Behalve de zoo even genoemde gronden voert de commissie nog een anderen aan, waarom liet haar wenschelijk voorkomt een tusschenschool op te rich ten Te Vlivsingen vestigen zich, aegt zij, steeds meer en meer werklieden, wier inkomen wel zou toelaten, dat zij desnoods iets meer betaalden dan 6 cents 's weeks, maar voor wie ƒ12,per kind en per jaar een bepaald veel te hooge som is. Voor dezulken zou een tusschenschool zeer verkieslijk zijn. Doordien het aantal openbare scholen tegen het einde van 1877 van vijf op vier is teruggebracht, doet dit zijn invloed op die scholen gevoelen en ver hoeren zij in een staat van overgang, waardoor het moeielijk is een bepaald omschreven oordeel over voor-of achteruitgang op dit oogenblik uit te spreken. De commissie acht het wenschelijk dat enkele wij zigingen in het leerplan voor de beide scholen voor meer uitgebreid lagar onderwijs worden gebracht en, wat de jongensschool betreft, die de volle sympathie der commissie bezit, ook een verandering in de loka liteit. Ze begrijpt echter, dat er, zoolang er omtrent de nieuwe wet op het onderwijs geen beslissing is genomen, zij op geene veranderingen kan aandringen. De school van den heer Sitsen wordt door de com missie zeer geprezen en neemt sterk in leerlingen toe. Door het overlijden van den heer Fret en de daarop gevolgde vereeniging der scholen A en B is het aan tal leerlingen zeer toegenomen; onderwijzers, die vroeger bij den heer Fret werkzaam waren, zijn nu werkzaam, zoodat men eerst na eenigen tijd een ge- regelden gang van werkzaamheden kan verwachten. De school voor on- en minvermogenden is te klein voor het gcoot aantal leerlingen; bovendien is het onderwijzend persooneel niet voltallig. Desniettegenstaande wordt het onderwijs, dat op die school gegeven wordt, degelijk en vormend ge noemd. De Commissie geeft nog aangaande die school te kennen, dat de oprichting eener tusschenschool gun stig zou werken door aan genoemde school eon aan tal leerlingen te ontnemen en het alsda n mogelijk zou zijn dat de heer Van Kamer niet altijd als klasse- onderwijzer zou behoeven werkzaam te zijn, wat bij zulk een groote inrichting niet van den hoofdonder wijzer behoort gevorderd te worden. In het aantal of de inrichting der bijzondere scho"1 len zijn in 1877 geen veranderingen van ingrijpen den aard gekomen. De school in de Palingstraat heeft, zooals zoovele scholen, te kampen gehad met groote afwisseling van personeel en loopt gevaar overbevolkt te worden. De Roomsch-Catholieke jongensschool schijnt in zijn nieuwen hoofdonderwij zer een man van degelijke kennis te bezitten. Wat de meisjesschool op de Markt betreft, zegt de Com missie tot haar vreugd opgemerkt te hebben, dat daaï thans meer onderwijzeressen met den rang van hulponderwijzeres werkzaam zijn dan vroeger, toen bijna alle alleen in enkele vakken eene acte als huis- onderwijzeres hadden vorkregen. De Plaatselijke schoolcommissie leed in 1877 een gevoelig verlies door het vertrek van den heer Dr. Rutgers, wiens plaats in dat jaar niet aangevuld kou worden. Do commissie betreurt het dat, doordien volgens de beschikkingen van den minister Heemskerk do statistiek voortaan geheel buiten de schoolCommis- siën omgaat, zij een veel minder uitgebreid verslag over al de scholen, haar personeel en haar bevolking dan vroeger kan leveren. In de commissie van toezicht op de burger-avond school trad 1 Juli 1877 dc heer J. Verkuyl Quakke- laar af, die echter als zoodanig weder benoemd werd. l)en 28 Juli 1877 werd het raadsbesluit, waarbij was vastgesteld, dat de leerlingen benedon den twaalfjarigen leeftijd alleen de lessen in het hand- en rechtlijnig teekenen, maar niet die in de wiskundo mochten bijwonen, ingetrokken en hierdoor aan den wensch der commissie voldaan. Het aantal leerlingen bedroeg op 1 Januari 1877, het getal van 71. Als resultaat van het onderwijs mag gewezen wor den op het feit dat één leerling, met name J. van Beek, na voldoend examen, als mackinistleeriing bij de marine werd geplaatst. De strekking van het onderwijs was, dit zooveel mogelijk dienstbaar te maken voor het vak, waarvoor de leerling werd opgeleid. Over het schoolverzuim, waartegen ijverig door deu directeur en de leeraren werd gewaakt, bestond geen reden van klagen. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft giste ren achtereenvolgens aangeuomen al de nog bij ha ir aanhangige wetsontwerpen, behalve dat betrekkelijk de successiebelasting, dat met 19 tegen 16 stemmen is aangenomen, Dat ons ministerie van waterstaat de opruiming van wrakken in zee ter harte neemt, blijkt weer uit liet feit, dat maatregelen genomen worden om het wrak van de in Februari j. 1. in de Wielingen gezon ken vischsloep te verwijderen. Daartoe zullen, indien hot weder zulks toelaat, het stoomvaar!,uig de Schelde en een schokker van het loodswezen derwaarts ver trekken. Zaterdag j.l. is door den voerman Teune, alhier een kind gered, dat in de vest achter den Nieuwen Weg zich met het zoogenaamde voetjes wasschen vermaakte en daarbij in het water was gevallen. Maandag 1. 1. is door de arrondissements-recht-

Vlissingse Courant | 1878 | | pagina 1