INGEZONDEN STUKKEN. ADV N pieternei huwe den redden. De schamele inboedel kon echter niet zoo spoodig geborgen worden en werd geheel nat. Men is bezig het schip te lossen. De minister van financiën brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat in de loop van dit en het vol gende jaar honderd veertig commiezen der vierde klasse der directe belastingen, invoerrechten en ac- cijnsen kunnen worden aangesteld op eene bezoldi ging van f 4,20''s jaars en eene toelage voor eens van f75 voor uitrusting,nadat zij op de linie van toezicht zijn in dienst gestelddat op een nader vast te stel len tijdstip en plaats een onderzoek zal worden inge steld omtrent de sollicitanten voor die betrekking. Zie verder Staatscourant no. 105. Rechtzaken. Uet gerechtshof te Arnhem heeft Johan Vogel, oud 26 jaren, tapper en lioutdraaier te Hengelo (Overijsel), schuldig verklaard aan gewelddadigheid tegen de eerbaarheid van een kind beneden de volle 15 jaren en veroordeeld tot zes jaren tuchthuisstraf en in de kosten. ALLERLEI. Woensdag avond presideerde de heer Gladstone, de beroemde Engelsche staatsman, vroeger eerste minister van liet Britsche rijk een vergadering te Hawarden, waar een openbare les werd gehouden in de kookkunst. Aan het einde van de les zeide hij. Ik ben blijde, dat de les zoo druk bezocht is en hoop dat dit den ganschen cursus door het geval zal zijn. Ik spreek nu als toeschouwer en niet als criticus; mocht ik zelf kok zijn dan weet ik zeker, dat ik zulk voedsel zou klaar maken, dat niemand het zou kun nen eten. Daarom zal ik ook met de uiterste nede righeid het woord voeren. Wanneer ik de Engelsche kookkunst van eon afstand beschouw, geloof ik dat onze keuken over het algemeen uitmuntend is. Maar wanneer ik vergelijkingen maak met andere landen, is het ongetwijfeld waar, dat sommige landen spaar zamer zijn dan het onze. Ik heb omtrent dat punt eens een aardige geschiedenis hooren vertellen. Iemand, die in Amerika reisde, zag eens op de binnenplaats van een hotel een grooten hoop osse- staarten liggen; deze werden als afval weggeworpen Hij was daarover verbaasd. Toen ik dit hoorde, ging Gladstone voort, kwam ik dadelijk tot het besluit dat men in Amerika verkwistender is dan in Enge land. Maar toen ik de verklaring hoorde, kwam ik tot andere gedachten. De Amerikaansche gewoonte om ossestaar ten weg te werpen,is na meiijk een o ude En- gclschegewoonte, welke zij uit dit land medebrachten toen de eerste Amerikaansche koloniën ontstonden gij weet echter allen dat in den tijd der eerste Frau- sche revolutie een menigte priesters en andere uitge wekenen naar Engeland kwamen en daar gastvrij werden opgenomen. Nu waren deze uitgewekenen gewoonlijk niet ruim voorzien van aardsch slijk en toen ze ons de ossestaarten zagen wegwerpen, leerden zij ons, als menschen voor wie elke kleinigheid haar waarde had, door hun voorbeeld goede soep er van te koken. Zooals gij verder weet, kookt men daarvan de beste soep. In dit punt zijn wij dus spaarzamer dan de Amerikanen. Vervolgeus wees de heer Glad stone op hetgeen de leerlingen getoond hadden, dat te verkrijgen was indien men de rechte beginselen op do kookkunst toepaste en zeide dat goed toebereid voedsel zeer veel tot de gezondheid bijdraagt. De Frauschen, zeide hij, zijn ongetwijfeld de beste en tevens do zuinigste koks in de wereld; zij weten al les op zijn voordeelig&t te bereiden met de minst mogelijke kosten. Ik hoop dat wij onze naburen hierin mogen navolgen, want in dit opzicht hebben wij Engelschen nog veel te leeren. Ten slotte voegde spreker er den wensch bij, dat het voedsel op gezon der en voedzamer wijze mocht toebereid worden, in welk punt de vermogende lieden in Engeland ten achter zijn. Bovenstaande namen wij over niet omdat die rede voering zooveel nieuws verspreidt, maar om te doen zien hoe voor groote, practische geesten, waaronder Gladstone wel mag gerangschikt worden, geen on derwerp te nietig is om daaraan eenige studie te wijden. Blamolaard heeft dezer dagen veel van zijn naam verloren door de handelingen vau een joodsch lieer, een zekeren David Cohen, die achtereenvol gens tien vrouwen heeft gehuwd, welke hij iu ver schillende deelen van de wereld heeft achtergelaten, na haar eerst gewetenloos van haar huwelijksgoed, juweelen en andere bezittingen te hebben beroofd. Het laatste huwelijks-avontuur vau den heer Cohen ad plaats te Parijs. Hummer tien was een achttien jarige dame, welke hij in Londen ontmoet en aan wie hij dezelfde hand, het zelfde hart en denzelf den naam had aangeboden, waarop reeds negen da- meavóór haar aanspraak maakten. De jonge vrouw nam den voorslag aan en reisde naar Parijs, waar het hu welijk volgens de oude joödsche kerkelijke plechtig - heden plaats zou hebben. Zij had op verzoek van den zoogenaamden echtgenoot het weinige geld, dat zij had, aan dezen overhandigd, terwijl eeuige meubelen naar zijn kamers waren gebracht. De trouwdag brak aan, de getuigen waren bijeen en de bruidegom stond gereed den huwelijksring aan den vinger der bruid te steken onder bet uiten van de gebruikelijke woor den, toen nummer negen het feest kwam ver storen door, vergezeld van den commissaris van poli tie, de kerk binnen te treden, waarin zij vervolgens luide verklaarde, dat de heer Cohen in 1874 met haar dezelfde plechtigheden had ondergaan als die, welke zij nu zoo ongelegen had verstoord. Jammer dat de voorbeeldelooze echtgenoot van tien nog le vende vTOüwen slechts voor korten tijd is gevangen gezet, want, daar de volgens de joodsche riten ge sloten huwelijken in Frankrijk niet wettig erkend zijn,kon hij dientengevolge niet voorbigamie vervolgd worden, maar slechts voor het zich bedriegelijk toe- üigenen van gelden. Velen onzer lezers zal het misschien onbe kend zijn dat de Amerikaansche vrouwen over het algemeen scherpe en ruwe stemmen hebben. Dezer 1 dagen is er een geschrift uitgekomen van een gees telijke, waarin de Amerikaansche schoonen duchtig over dat gebrek de les wordt gelezen. De meeste Amerikaansche vrouwen, zegt hij, spreken met een schelle stem. Die geestelijke, de heer Hale, was in de groote eetzaal van een hotel te Zurich, in welke vijf honderd personen aan verschillende tafels zaten. Hij kon toen al de Amerikaansche vrouwen in alle deelen van de groote zaal kennen aan het scherpe, min of meer neusachtige geluid, waarmede zij do kelners riepen om een servet, of om spijzen vroegen. De lieer llale, zelf een Amerikaan, gaat aldus onbarm hartig voort: „Boven het geraas van vijf honderd stemmen, kon men deu oorlogskreet hooren van de acht of tien Amerikaansche aanwezige vrouwen, even alamen des nachts vuurpijlen ziet boven een don kere linie van verschansingen. Het zou iemand, die het er op gezet iibitï om het te weten te komen, niet moeielijk gevallen zijn om op het einde van den dag te zeggen, hoeveel gebakjes door die dames waren verorberd en hoe dikw ijls ze nieuwe gerechten hadden bekomen. De heer Hale schrijft die ruwe geluiden toe aan de opvoeding welke, de Amerikaansche vrou wen in haar jeugd ontvangen, daar men haar op school wel leert hard telezen, maar zonder uitdrukking. Dit mag eenigermate het geval zijn, maar er is echter nog een andere reden voor dat onhebbelijke schreeuwen. De overgroote mate van zelfstandigheid is namelijk, welke haar doet vergeten, dat de bekoorlijkheid van een vrouw bestaat in haar lieftalligheid, zedigheid en in niet den boventoon te voeren, do voornaamste oorzaak. neer het zich met de Bosnische vluchtelingen bczi» I houdt, Rusland schijnt er echter anders over te 1 denken. "Wat de onderhandelingen betreft, die tusschen Oostenrijk en Rusland gevoerd worden over de tij, eenkomst van een congres, meldt men dat Dondert te Weenen ouder voorzitterschap van den Keizer ee! ministerraad heeft plaats gehad, waarin gewichtige besluiten waren genomen en wel van zeer verzoenen, den en inscbikkelijken aard. Bij de bekende gezind, heid van Oostenrijk om a tout price den oorlog te ver. mijden, luiden deze berichten volstrekt niet onwaar, schïjnlijk. Uit Constantinopel meldt men, dat generaal Tod. leben met den bevelhebber der Engelsche vloot4 onderhandelingen heeft liérvat over een gelijktijdig I terugtrekken der Engelsche en Russische strijdkracli. ten rond Constantinopel. Binnen acht dagen ver. wacht men dat die terugtrekking zal plaats hebben, Heeft dit punt zijne moeielijkheden gehad, ook dj I quaestie aangaande de ontruiming van Batoem, I Sjoemla en Varna door de Turken leverde bezwarenI op. Terwijl de Russen de Turken beschuldigen van I tractaat-schennis, werpen deze den Russen tegen, dat zij zich ook niet aan het tractaat van San Sfe« fano houden. Nu kunnen de Turken hierin wel ge. lijk hebben, want Rusland heeft meer dan eens ge. toond en toont het nog dat het zich weinig bekom- mort om tractaten. De opstand in Thessalië zal waarschijnlijk spoedig geëindigd zijn. Twee Engelsche consuls hebben aai I de opstandelingen te verstaan gegeven, dat Engelacd gaarne den opstand zou geëindigd zien door zijn tas-1 sclienkomst, daar het besloten is voor Griekenlaud op te komen. Nu zulk een machtig rijk voor hunne belangen ia I de bres springt, twijfelt men niet aan een vreedzacu I schikking en aan een einde van het bloedvergieten.I De berichten omtrent het uitrusten en aankoopea j van kaperschepen door Rusland houden aan; bericht men dat in genoemd land de marine-re tot dat doel is opgeroepen. Vooral iu Amerika moe-1 ten vele aankoopen van stoombooten door Rusland I gedaan zijn. De opening der tentoonstelling in Parijs is scliitte-l rend geweest, een waar feest des vredes, waarbij dui-1 zenden tegenwoordig waren. Algemeen Overzicht. Nog steeds worden debatten gevoerd tussehen de kabinetten van Londen en St. Petersburg, naar het schijnt, voorloopig met goeden uitslag. Zelfs schijnt de Russische regeering hierbij een tamelijke mate van vredelievendheid aan den dag te leggen en voorne mens te zijn aan Engeland meerdere concessies te doen dan zij iu den roes na de in Turkije behaalde overwinningen wilde toestaan. Zulk eeu bericht doet de hoop op den vrede verlevendigen, die zoo zeer wordt gewenscht omdat reeds zoo vele belangen daardoor schade lijden. Men zal zich echter niet te spoedig aan de blijde verwachtingen, die door bovenstaand bericht opge wekt zijn, overgeven, als men gelijktijdig verneemt, en wel uit een gezaghebbende bron, dat aan de gren zen van Zevenbergen een Kusrisch leger bijeen wordt getrokken, Natuurlijk volgt daaruit dat Oostenrijk ook tot militaire maatregelen zal moeten overgaan. Waar schijnlijk trekt het Russische leger naar de grenzen van Zevenbergen met het oog op de bezetting van Bosnië door Oostenrijk, welk voornemen men Oos tenrijk toeschrijft. Het schijnt echter dat het Oostenrijk alleen te doen is zoo spoedig mogelijk van de Bosnische vluch telingen ontslagen te zijn, wier onderhoud aan dat land nog al wat kost. Mocht nu Turkije den lust of de macht niet bezitten om den terugkeerenden vlug telingen de noodige veiligheid te waarborgen, dan zou Oostenrijk hiervoor zorgen. Zoo klinkt de zaak heel wat eenvoudiger en zou Oostenrijk ten slotte al leen door pure menschenliefde gedreven worden, wan Nog eenige dagen en de provinciale vorkiezing- strijd is wedei gestreden. Wie de meeste stemmeu| op zich zal vereenigen, laat zich gemakkelijk gissen, daar meu toch zachtkfms tot de overtuiging komt, dat men, om lid der Staten te zijn, geen Mr. voorzijol naam behoeft te schrijvendat rechtsgeleerden in iedetf college nuttig zijn, maar dat er overigens wat wat meer vereischfc wordt, om ten meesten nnltel maar vooral ook ten meeste voordeele-— wat in dit gewest vooral behoefte is practisch te kunnen werkzaam zijn. Hier ter stede hebben eenige kie zers het anders begrepen en gemeend, dat,recht boven I macht gaande, men ook en vooral voor Vlissing» alleen van de zoodanigen heil te verwachten heeft. En daaraan is het dan ook toe te schrijveu, dat menj hier geen stadgenoot tot candidaat gesteld heeft, al-I hoewel er meer dan een half dozijn mannen te vindeaj .waren, die in de vergadering der Staten zeer goe! op hun plaats zouden zijn. Bijna vier vijfden der kie zers zijn te huis gebleven, alsof het hun niet aangingj en zij niet wisten, dat dit college bijna in alle zakca den toon geeft, daar gedeputeerde staten en lefc voor de Eerste Kamer door hen gekozen worden. Nu is er wel is waar veel, dat als aanleidende oor zaak tot zulk eene verregaande onverschillig^! kan beschouwd worden; maar juist de staat van: kenning en achteruitzetting, waaraan onze gemeentel ten prooi is, moet onze kiezers bij iedere zich toe aanbiedende gelegenheid ten prikkel zijn, omeec-l drachtiglijk te werken en te trachten mannen af'3] vaardigeu, die zonder aanzien des persoons steeds <b| waarheid onder de 'oogen durven zienmannen, ifiet alleen eene richting, maar ook een uitgaagsj^l hebben, van niet alleen het goede te wilkM maar ook te doen en den moed bezitten om het kwa^l te helpen verstikken. Voor ditmaal is het wedetj te laat; Vlissingen moet zich ten gevolge van slaperigheid en den onedelen naijver van vele 2^ kiezers, vooreerst weder met één zetel vergenoeg®1, Tot zoo verre over de Staten; nu nog een paai' woor' den over de aanstaande keuze van een raadslid; H zullen de kiezers zich hierbij houden Meer1 ooit zal vau zekere zijde gewerkt worden, pa1 Vacature te doen vervullen door een geestverWAD /an hen, diemed j]s zwevende tu idealen,waarvoor ffezenlijkt worde aanstaand© verst I alles voor onwaa zijn valschelijk I Pen kan of wil negeeren, die nie del wijze op staaft gaau. En dit zijn liberaal toeeigen el gende idealisten, willen, maar wel staande en die, hc waren zin des wo( Het groote wac licht gedeelte der van het openbaar bruikbaar;, terwij zijn zeer tot aanb Zonder nu juisf wezen en te meer leischt, dat zulks kiezers toch ernst dollen ijver, alles willen opofferen e uitgaven helpen v maar, om het bijz Neen, er zijn die ook goed en minder kostbaar geheel of het groc ben doorgebracht, pelen gemiste, m personen en toest aan te bevelen zi buiten allen staaqfc Niemand late I Iknikje verleiden;! en lage eerzucht m op wien bij vroege [zijn uitgebracht eJ consideratiën heet] Vliss 1 Mei. Concordia Arvid - Nj Louisiana 2 Eshcol(s) Markland -! Hotspur (s)J Tileij (s) - 3 Bartolomeo I Magna C'hci Lewis Smit/i (AlleJ IJutine Vlis sing en, s? Icdieu de Dinsdag 7 en behuwd CORF vieren. Hum Vlis sing ei%

Vlissingse Courant | 1878 | | pagina 2