VLISSINtiSCHE C O U R AIV T. 1878. N°. 30. Zondag 10 Maart. 16de Jaargang, gemeente-bestuur. stads-nieuws. BINNENLAND. BUREAU: Nicnwciidijkwijk H IV0. 101. Advörtentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 uren De prijs van 1 4 regels is 40 Cents. Voor eiken regel meer 10 Cents. UITGEVER: F. D. SCHIFFERte Vlisslngcu. Dit Blad verschijnt tweemaal per week, Donderdags en Zondags Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,—, franco per post 1,15- Afzonderlijke Nummers 10 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Abonnementen voor België, Dui&scblaml, Engclan:? cm Frankrijk f 1.65 per 3 maanden. EENIG AGENT VOOR FRANKRIJKDE FIRMA G. L. DAUBE Co., TE FRANKFORT. No. 28. NATIONAILE NS B B T I E. Ie. Zitting van den militieraad. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Vlissingeu, brengen ter bennis van de lotelingen dezer gemeente, behoorende tot de lichting van bet jaar 1878, dat de militieraad op Vrijdag den 15 Maart 1878, des voor- middags ten ÉR/o ure te Middelburgin het gewone lokaal in de Abdij zitting zal houden, ora uitspraak te doen omtrent de verschenen vrijwilligers voor de mi litie, en de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend, op grpud van de bepalingen dei- wet van den 19don Augustus 1861 Staatsblad no. 72 alsmede omtrent de lotelingen, dio, volgens do artt. en 56 der wet, niet tot den dienst der militie kunnen worden toegelaten, eu omtrent alle overige lotelingen voorts dat bij art. 54 dier wet is bepaald, dat geene vrij stelling, aangevraagd wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of wegens gemis aau lengte, wordt verleend, wanneer de betrokkene loteling niet voor den militie raad is verschenen, zijnde dit evenwel niet toepasselijk op den loteling, die wegens ziekte of gebreken buiten staat is voor den militieraad te verschijnen, daar deze, volgens art. 89 der wet, geneeskundig, zal kunnen wöraëb onderzocht op Je plaats waar hij zich bo- vindt; en dat do lotelingen, die om bovengemelde re in, vrijstelling van den dienst der militie verlangen, n zij, die zich als vrijwilligers voor de militie hebben aangeboden, mitsdien worden aangemaand, om op aeu bepaalden tijd voor den militieraad to verschijnen en zich niet te verlaten op het ontvangen van een op roepingsbiljet, daar het niet ontvangen van dit biljet niet outheffc van do verplichting tot het verschijnen voor dien raad. 13n is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 6 Maart 1878. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS. Om echter geen teleurstelling te veroorzaken, lieeft het Bestuur getracht langs een anderen weg in die leemte te voorzien, en is het er in geslaagd den heer Ockhuijsen uit Rotterdam te engageeren, welke voorstellingen zril geven op het gebied van Magie, Physiek, llydravliek en Optiek. Wij twijfelen niet, of een druk bezoek zal de moeite, door de Commissie voor de. Volksvoordrachten genomen om den bezoe ker een aangenomen en leerrijken avond te verschaf fen, 'ooneu. Dezer dagen is de stoomkanomieerboot Hydra, in het droogdok gelaten om nagezien te worden, dat vroeger steeds te Hellevoetsluis moest gebeuren. I Ongetwijfeld zal het meerdere- voordeel, dat het dokken hier ter stede oplevert, aanleiding geven dat oorlogschepen, hier stationeerende, en welker om vang niet te groot is voor het droogdok, hier ook hersteld worden, dat, behalve het voordeel welk het voor het rijk oplevert, ook dient om de jeugdige maatschappij de Schelde te steunen. Een onzer ingezetenen heeft ons eergisteren in de gelegenheid gesteld een levenden meikever te bezich tigen, welke hij in den grond gevonden had bij het spitten. Eergisteren nacht heeft zich een kapitein van de Spaansche bark Juliano, van Antwerpen naar Hava na, van het leven beroofd, door een geladen revolver in zijn mond af to schieten. Naar men wil had de man een somber gestel, ontstaande uit leverziekte. Gisteren middag is het lijk hier overgebracht en ter aarde besteld. VlissSangcii O Blaart. Het is bekend dat in der tijd door de Kamer van Koophandel te Middelburg het verzoek gedaan is om van 's Rijkswege een schilderij te doen vervaardigen van de haven- en kanaalwerken te Vlissingen en die te bestemmen voor de Parijsche wereld-tentoonstel ling. Volgens een schrijven der hoofdcommissie voer 13 tentoonstelling te Parijs, acht zij het maken van een schilderij onuitvoerbaar, aangezien er bezwaarlijk een goed gezichtspunt voor haar vervaardiging te vinden en zij bovendien veel te groot zou zijn. Er zal nu echter een groote teekening der werken ver vaardigd worden met een gezicht op de stad en een catalogus, met beschrijving der werken. De afbeel ding in relief, die dienst gedaan heeft op de tentoon stelling te Philadelphia, zal ook naar Parijs worden gezonden. Zooals men weet bestond bij het Bestuur der Ver eniging voor Volksvoordrachten, en Volksverma ken het plan in den loop dezer maand den heer Maju Qit Amsterdam een extra-voorstelling te doen geven. Aan dat plan kan door het Bestuur geen uitvoering gegeven worden, omdat zich daarbij verschillende be daren opdeden, waarvan dit wel niet het minste is, dat de heer Maju behalve het tooneel nog een groot deel der zaal voor zijn voorstelling noodig heeft. De Staatscourant no. 53 bevat een Koninklijk besluit omtrent de militie. Het heeft de strekking om jongelieden, die delessen van het middelbaar onderwijs met vrucht hebben bijgewoond, de lessen van het hooger onderwijs volgen of zich wijden aan de studiën, betrekking hebbende op handel, nijverheid of landbouw, door verkorting van oefeningstijd, niet langer door den werkelijken dienst der militie te be zwaren dan in het belang van het leger volstrekt ge vorderd wordt. Daartoe wordt de eerste oefeningstijd van 12 tot 5 maanden verkort voor miliciens (bij de onbereden wapenen) die minstens één jaar de lessen gevolgd hebben of nog volgen aan een der Universiteiten, de Polytechnische school, de Handelsschool te Amster dam en de Tvventscne Industrie- en Handelsschool, de Rijkslandbouwschool le Wageningen en 's Rijks Veeartsenijschool en die het getuigschrift van gym nasiaal onderwijs, middelbaar onderwijs en van hulp apotheker hebben. Als zij na 6 maanden aan een militair examen voldoen, behoeven zij niet meer voor herhalingsoefeningen op te komen. Zij hebben keuze van korps en garnizoen, houden te. zamen menage en kunnen verlof krijgen bij hun ouders (in de garni zoensplaats) te wonen. Dat geldt ook voor allen, die véér hun inlijving een voldoend militair examen af- leggen. Verder wordt ter aansporing „om zich met bijzon deren ijver toe te leggen op het verkrijgen van de vereischte militaire kennis*, ook voor het bekleeden van een graad" de eerste oefeningstijd van 9 maan den verkort voor lien, die blijken geven van geoefend heid bij de verschillende wapens. Na overleg met de daartoe door den laatst afge treden minister van Binnenlandsche Zaken inge stelde Commissie van deskundigen, is de Minister van "Waterstaat enz. te rade geworden om alleen de enkelvoudige gelijkarmige balans, het meest eenvou dige en nauwkeurige weegwerktuig en do bascule of brugbalans, waarvan de verhouding der hefbooms- armen is als 1:10, die thans reeds is toegelaten, aan den ijk te onderwerpen, maar dan ook tevens andore bij maatregel van inwendig bestuur aan te wijzen weegwerktuigen ten gebruike in het openbaar ver keer toe te laten, indien een voorafgaand onderzoek van het gevolgde stelsel'goede uitkomsten heeft opge: leverd, en overigens onder die bepalingen welke tot voorkoming van misbruik vereischt worden. Een in dien geest opgesteld wetsontwerp is bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt. Men meldt dat de voorzitter van het stembureau te Zevenbergen zich tot den Minister van Binnenlandsche zaken gewend heeft om diens oordeel over de gel digheid der verkiezing in het kiesdistrict Zevenber gen te vernemen en Z.Exc. geantwoord heeft, dat,' ingevolge art. 67 der kieswet, herstemming zal moe ten geschieden, doch, zooals door den voorzitter van liet stembureau aan de iu de zaal aanwezige kiezers was medegedeeld, de geldigheid der verkiezing door do Tweede Kamer bij het onderzoek van de geloofs brieven moet worden uitgemaakt. Naar men verneemt, kan zeer spoedig een nieuwe indeeling van het rijk in verdedigingsstellingen worden te gemoet gezien. Bij die indeeling zouden de bestaande artillerie- en geniestellingen zijn gere geld op meer rafcioneele wijze dan tot dusver het ge val is. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingeko men, hetwelk bepaalt, dat voor rekening van het Rijk zal gegraven wordeneen kanaal van Amster dam door de Geldersche vallei naar de Bovenwaal, een waterweg van Meppel tot in de Zuiderzee eu de waterweg tasschen Rotterdam en Amsterdam langs Alphenen den Hollandschen IJsel verbeterd worde. Yoor deze werken en nog eenige anderen, de ver betering van bestaande waterwegen beoogende, zal jaarlijks een som van 5 millioen op de staatsbegroo- ting uitgetrokken worden. De voornaamste Parijsche dagbladen maken ge wag van de aanstaande komst van Prins Hendrik le Parijs, die als eere-voorzitter van de Nederlandsche Hoofdcommissie voor de wereldtentoonstelling aldaar eenigen tijd zal vertoeven. De Prins zal in het Grant- Hotel dezelfde vertrekken bewonen, waar in der tijd de Keizer van Brazilië gehuisvest was. Het Handelsblad meldt het volgende Yoor de uitdieping van de haven van IJmuiden is het weder in de laatste dagen minder gunstig ge weest, hoewel het werk in Februari boven verwach ting werd begunstigd. Het scheepvaart-verkeer in de haven gaat vooruit; gedurende de twee eerste maanden van dit Jaar zijn in vergelijking met de zelfde maanden van 1877 ongeveer 50 pCt. meer schepen hier binnengekomen; de waterstanden (minstens 68 en hoogstens 73 decim. bij hoog water) hebben daartoe voornamelijk bijgedragen en het blijft bevreemdend dat van dezen waterweg nog niet is gebruik gemaakt voor schepen mot meer dan 62 decimeter diepgang. Den 4 Maart 's namiddags kwamen er drie stooru- booteu binnen, die den gansehen dag voorgaats waren geweest, doch door dikte van inist ver hinderd binnen te komen. Zoo gebeurt het veelal bij het tegenwoordig dikwijls heerschend mistig we der. Een barkschip kwam voor eenigen tijd binnen zeilen onder dikken mist, nadat de bemanning door

Vlissingse Courant | 1878 | | pagina 1