vussixtisniE COURANT. 1878. N°. 14. Zondag 17 Februari. 1(» Jaargang, gemeente-bestuur. 8TADS-NIEUWS. binnenla n d. BUREAU: üVicnwciidijk, wijk D M°# 101, UITGEVER: F. H. SCHIEFER, te Vlissingen. hekplaatsing wegens misstelling. No. 20. VREEMDE IH U NT JY. Herinnering verbodsbepaling omtrent het aannemen van vreemde koperen en andere munten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Vlis singen Gezien de circulaire van den heer Commis9aris des Konings in Zeeland van den 28 Januari jl. A. No. 471 1ö Afd. Provbl. No. 14) betreffende de ver bodsbepaling omtrent het aannemen van vreemde ko peren, bronzen en nikkelconten: brengen bij deze aan de belanghebbenden ia herin nering de to dezer zake bestaande verbodsbepaling luidende: De Minister van Financiëu vestigt bij deze de aan dacht der ingezetenen op den hoofdinhoud der wet van 28 Maart 1877 (Staatsblad no. 43.) Bij die wet, in werking tredende lo Juli aanstaande, is onder anderen bepaald a. dat de thaus bestaande Nederlandsche koperen pasmunt zal worden vervangen door bronzen -pas- muntstukken van 21/g, 1 en 1/3 cent, maar dat de bestaande Nederlandsche kopermuut wettig betaal middel blijft tot dat zij, na genoegzame aanmaak van nieuwe bronzen munt en na voorafgaande be kendmaking buiten omloop zal worden gesteld b. dat niemand verplicht is bronzen of koperen pas munt aan te nemen tot een hooger bedrag dan vijf en twintig cent c. dat het is verboden vreemde koperen, bronzen en nikkelmunten in betaling te geven dat het echter, bij wege van uitzondering op dat verbod, in de door deu Koning bij algeraeenon maatregel van inwendig bestuur aan te wijzen grens gemeentenveroorloofd is van die vreemde munten voor eono waarde van ten hoogste twintig centen in betaling te geven, mits de in betalinggeving plaats hebbe met. toestemming van dengene, aan wien zij geschiedt en op geen hoogeren koers dan door den Koning bij algemeeneu maatregel van inwendig be stuur zal worden vastgesteld d. dat bet aan Rijks-, provinciale, gemeentelijke on waterschaps-arnbtenaren en aan pachters en onder- pachters van Rijks-, provinciale, gemeentelijke en waterschaps-inkomsten verboden is, bij ontvangsten welke zij als zoodanig doen, die vreemde munten in betaling aan te nemen edat overtreding van do sub lit. c en d bedoelde bepalingen wordt gestraft met eene geldboete van ten minste drie en ten hoogste vijf en zeventig gul den dat echter, indien de schuldige binnen de laatste twee jaren wegens deze overtreding is veroordeeld, de geldboete tot vijf honderd guldenVnn worden verhoogd; en dat bij de wet aan den Koning de bevoegdheid is voorbehouden om de strafbepalingen op de overtreding der sub lit. c en d genoemde voorschriften reeds vóór het in werking treden vau bovengenoemde wet zelve, dgs vóór lo Juli 1877, iu werking te doen treden. Vlissingen, den 12 Februari 1878. De Burgemeester en Wethouders voornoemd WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS. No. 21. PAS BIUNT, Omtrent de uitgifte van nieuwe bronzen centen. De BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van Vlissingen gezien de circulaire van den heer Commissaris des Konings in Zeelaud van den 4 Februari jl. A n°. 545, lste afd. Provinciaal blad n°. 20 brengen bij deze ter kennis eene bekendmaking van Zijne Excellentie den Minister van Financiën van deu 29 Januari 1878.van den volgenden inhoud: Be Minister van Financiën maakt bekend dat eer lang zal worden overgegaan tot uitgifte van bronzen stukken van een cent, geslagen naar de wet van 28 Maart 1877 (Staatsblad no. 43) en bet Koninklijk be sluit van 18 April 1877 (Staatsblad no. 84.) Die pasmunt zal aanvankelijk alleen bij do betaal meesters te 's Hertogenbosch, Breda, Middelburg, Zierik- zeeSas van Gent, Maastricht en Roermond, van den lGden tot en met den 25sten van elke maandzon- en feestdagen uitgezonderd, gedurende de gewone kan tooruren, voor zoover de voorraad strekt, in sommen van niet minder dan twintig centsvoor ieder, op aan vraag verkrijgbaar zijn, tegen overgave van een gelijk bedrag in ander wettig Nederlandsch betaalmiddel, voor minstens de helft bestaande in Nederlandsche ko peren centen. Aan andere betaalmeesterskantoren zullen bronzen centen, voorloopig alleen bij gebrek aan kopei'en cen ten, tot het doen van bijpassingen gebezigd worden. De koperen centen geslagen naar de wetten van den 28sten September 1816 (Staatsblad no. 50j en 26 No vember 1847 (Staatsblad no. 69) blijven wettig be taalmiddel zoolang zij uiet opeen bij algemeenen maat regel van inwendig bestuur te bepalen tijdstip buiten omloop zijn gestold. Vlissingen, den 12 Febiuari 1878. De Burgemeester en Wethouders voornoemd WINKELMAN. De Secretaris P. FORBES WELS. Vlissingen 16 Februari. De commissie van volksvoordrachten en volksver maken zal a. s. Woensdagavond den bezoekers van de 5® volksvoordracht een bijzonder genot aanbieden. De avond zal volgens de in dit nummer voorkomen de advertentie geheel aan dc muziek gewijd zijn, die, de bewijzen zijn er van op te noemen, altijd een groote aantrekkelijkheid voor liet publiek bezit. De vereeuigingen, die hun medewerking hebben toege zegd zijn waarborgen voor een goede uitvoering, ter wijl de solist hier zijn sporen reeds verdiend heeft. De uitvoering der kindersympïwnie van den groo- ten componist Haydn door eenige jeugdige dilettan ten zal stellig nog meer bijdragen tot het genot van den avond. De toegangsprijs zal wel voor niemand een beletsel zijn om deze volksvoordracht te be zoeken. Volgens het Vaderland is de bouw van een der zeil-exercitie-vaartuigen, bestemd tot opleidings schepen voor jongens, waarvoor op de begrooting van Marine f 126,000 is uitgetrokken, bij onderhand- sche aanbesteding gegund aan de Kon. Maatschappij ,/de Schelde", welke de levering in den tijd van 8 maanden beneden de raming heeft aangenomen,zoodat nog vóór de behandeling der begrootiug voor 1879, waarop de gelden voor het tweede vaartuig zullen worden aangevraagd, het eerste schip te water zal zijn gelaten. Spoorweg[d«everi|en. Op 14 Fe bruari des morgens ten 8 '/2 uur is bij den heer S. be zorgd een mandje met viscli, inhoudende 8 tongen. Daar 12 tongen besteld en blijkens de factuur ook verzonden waren, zoo zijn 4 tongen ontvreemd De viscli is verzonden door de firma Eijgenraam te Dordrecht op den 13 dezer per spoor van 7u 32 m. des avonds uit Dordrecht en len 11 uur van den- zelfden dag aan het lokaalstation te Vlissingen aan gekomen. De verzending heeft plaats gehad met het Staats spoor (niet met van Gend en Loos). De bezorging geschiedde echter door de expeditie van Gend en Loos. Uitwendig was aan het mandje niets te bespeuren. De visch was gepakt tusschen ijs met slroo bovenop; over het kistje was bovendien touw gespannen. Gisteren is Mr. Fokker beëedigd als griffier der staten van Zeeland en heeft zijne nieuwe betrekking aanvaard. Te Middelburg is aan de aldaar woonachtige oud-militairen R. Olthoff, C. Boomsma en C. Wolf door den Burgemeester een eereteeken uitgereikt, bestaande in een kruis met gouden kroontje. Genoemd eereteeken is ingesteld bij Z. M. besluit van den Sn Sept. 1877, ter zake van eervolle ver meldingen iu de jaren 1831 en 1833, De Min. van Binnenl. Zaken brengt ter algemeeno kennis, dat de examens voor het verkrijgen vau acten van bekwaamheid tot het geven van lager school- en huisonderwijs, voor de eerste maal in het Joopende jaar zullen gehouden worden op Woensdag 24 April a. s. en volgende dagendat zij, die een dezer examens wenschen af te leggen, zich uiterlijk vóór 3 April bevorens behooren aan te melden bij den schoolopziener van het district waarin zij wonen, of, van buiten 's lands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de acte die zij ver langen en overlegging van een of meer getuigschrif ten van hun goed zedelijk gedrag en van hunne ge boorte-acte, terwijl de dag en plaats van exanfen hun door den schoolopziener zullen worden bckehd gemaakt. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid verwittigt de belanghebbenden 1°. dat ingevolge Koninklijk besluit van 16 Janu ari 1878, n°. 2, [StbL n°. 1), te rekenen van den 16 Februari e. k., het opklimmend recht der aange- teekende brieven met aangegeven geldwaarde, boven het port, in verbinding tot hun gewicht, (/Ó,02,/2) voor elke ƒ100 of gedeelte van ƒ100 van de aange geven waarde zal bedragen. Voor eene verzending onder een afzonderlijk adres wordt echter in geen geval minder dan vijftien cent geheven. .2°. dat het geven van een bewijs van ontvang voor aangeteekende brieven, 't welk tot dusver geschiedde door het stellen der handteekening vau den belang hebbende in een daartoe strekkend register, mede te rekenen van den 16 Februari e. k. zal plaats vinden door de ooderfceekening van een ontvang-bewijs, voor komende op het formulier van kennisgeving aan den geadresseerde. De onderteekenins^ran dit ontvang-bewijs ge schiedt op het postkantoor in tegenwoordigheid van den ambtenaar met de afgifte der aangeteekende brieven belast. Het is tevens volstrekt noodig dat do volmachten tot afgifte van aangeteekende brieven, die cp het bovenbedoelde formulier van kennisgeving, zijn afgedrukt, voortaan met de meeste nauwkeurig heid door de lastgevers worden ingevuld, vermits bij gebreke daarvan, de afgifte der brieven moet worden geweigerd. De hulponderwijzers te Franeker hebben onlangs een protest ingediend tegen de onheuschc wijze, waarop de Burgemeester, toen hij als lid der school commissie een school bezocht, een onderwijzeres ten aanhoore der leerlingen zou hebben behandeld. De Burgemeester schrijft thans aan het Schoolblad hoe de zaak zich heeft toegedragen en daaruit blijkt, dat de beschuldiging allen grond mist. Niet onaardig is zijn mededeeling, dat de twee eerste onderteekeuaars van het protest zich eenige dagen na de indiening er van bij hem hebben vervoegd om te vernemen hoe de zaak zich eigenlijk toegedragen had! Hij verzocht hen natuurlijk heen te gaan. De schoolcommissie heeft dan ook een beschuldiging „die de kenmerken der waarheid mist" ter zijde gelegd. Wegens een ongesteldheid van den predikant der Herv. gemeeote te Hempens zou Zondag ji. door een der ringbroeders, ds v.Y.te Leeuwarden, de kerkdienst worden waargenomen. Zij, die opgegaan waren naar de kerk, vonden zich in hun verwachting teleurge steld, want- ds. v. V. kwam niet en na bijua een uur in het kerkgebouw te vergeefs gewacht te hebben, kon men weer Daar huis gaan. Het bleek dat ds. v. Y. zijn belofte vergeten had. Bij aanschrijving van den Minister van Oorlog is bepaald, dat de officieren, die tot het aanschaffen van een dienstpaar d verplicht zijn, een toelage voor eens van 300 van Rijkswege zullen ontvangen. De postboden, die tot nu toe van hun geringe be zoldiging zich een buisje en pet, volgens aangegeven model, moesten aanschaffen, zullen nu binnen kort op 's Rijks kosten van een andere uniform, uit ka- potjas en pet bestaande, voorzien worden.

Vlissingse Courant | 1878 | | pagina 1