CERT'i VL1SSINGSCHE 1878. N°. II. Donderdag 7 Februari. 16 Jaargang. PIANO VIOOL ALT VIOLONCEL IHPKH. 1878, ;UIJPEKS, COURANT. GEMEENTE-BESTUÜR. I Do BI ÜÜRGENIESVVIJZE STADS -NIEUWS. BINNENLAND. de BUREAU: IVieiiwendijk, wijk H N°. 101. L. van Beethoven. INEN, A. Smit. F. Bode. D. Bopper. G. Smit. JF. C. Moznrf.. Ch. Miry. G. Goiter man. L. van dvertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 uren; De prijs van 1 4 regels is 40 Cents, eiken regel meer 10 Cents. Voor U UITGEVER: F H. SCHIETER, tc Vlissiuigcn. Dit Blad verschijnt tweemaal per week, Donderdags en Zondags Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,—, franco per post 1,15. Afzonderlijke Nummers 10 Cents. M en Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. AboiDUcmcntcn vooa* België, Dnitscfilfitiil, Eiogclaaid en Frankrijk. f 1.65 per 3 maanden. EEN-IG AGENT VOOR DRANKRIlK: DE EIRMA..G. L. DAUBE Co., TE ERANKPORT. II. Weidt. voor eene Dame teveDS op den dag van 13 tot £5 11°. 8 2°. f30'. I40. I50. No. 15. GRONDBELASTING» De BURGEMEESTER van Viissingen, mhakt be kend -■ dat hem ingevolge art. 15 der wet van den 26sten Mei 1870, [Staatsblad no. 82,] door den heer Be daarder der Hypotheken en het kadaster te Middel burg, is toegezonden Een staat aanioijzende .de uitkomsten der meting naar de artikelen 9 en 10 der schatting naar de artikelen 11 tot 13; der afschrijving van belastbare opbrengst naar art. 6; - der verbeteringen naar artikel 23 der regeling van den aanvraag der termijnen naar art. 42 der afgehaalde wet M dat die staat te rekenen van af heden gedurende jjffijyiig dagen voor belanghebbenden ter Gemeente secretarie ter inzage is nedergelegd I en herinnert aan art. 16 derzelfde wet, waarbij is bepaald, dat ge belanghebbende, ten koste van ongelijk, in een (an Gedeputeerde Staten gericht verzoekschrift [op ngezegeld papier] hormeting of hevschatting kan orderen binnen den tijd voor hot ter inzage liggen paald. En is bievvan afkondiging geschied, waar het bo- loort, den 4 Februarij 1878. De Burgemeester voornoemd, WINKELMAN. No. 16. MEDISCHE-POLÏTIE. Aanwijzing geneeskundige belast met de doodschouw Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van maken bekend dat de heer Jacobus Hazenberg, medicinae doctor door hen overeenkomstig artikel 4, laatste April 1869 [Staatsblad wlissinge 'B dat de alhier, c alinea ut .lhier, ,linea der wet van den 11 STOUT, ssclien. .AN EEN ZIEKE alleen :e stellen, die, evenals Dr. jze,feitelijk getoond heeft jze Geneeswijze ÏJBiiieaï- zelfs vcrtoaziBBgwck- 1 werden verkregen, blijkt treerde werk !HTE GETUIGSCHRIF-j is die zieken nog genezen niet meer mogelijk scheen, jn toevlucht tot deze be ta et te meer vertrouwen der genezing, wanneer dit aarvoor opzettelijk aange- eesheeren wordt toever- pingen daaromtreut vindt pn dikke hoek: Dr. Airy's ijs ÉÉN Gulden, hij bijna pr het gelieele Rijk te out-l Richters Boekhandel te ek op aanvrage, en franco stzegels k 5 cents, dadelijk! Schilfer, te Vlissingen. no. 65] voor het jaar 1878 is aangewezen als genees kundige, belast met de doodschouw in deze gemeente. S Vlissingen, den 4 Februarij 1878. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS. Onlangs kwam ons voor de oogen een opgaaf van het aantal kiezers, dat in eenige kiesdistricten, |waar leden der Tweede Kamer moesten verkozen worden, was opgekomen. Volgens die statistiek bleek, dat het aantal dergenen, welke in rustige rust waren te huis gebleven, aanzienlijk veel grooter was dan dat van hen, die ter stembus waren opgekomen. Dit ver- schijnsel is niet nieuw. Alleen in enkele gevallen, in bijzondere tijdsomstandigheden, in oogenblikke» van zenuwachtige opgewondenheid,droeg de stembus blij ken, dat onze natie belangstelde in het werk der ver kiezingen, dat haar politieke zin voor een oogenblik herleefde. Die traagheid en lusteloosheid schijnen aan ons land eigen te zijneffeu als de bodem, waarop bij leeft, beweegt zich het politieke leven van den Ne- jnerlandschen kiezerslechts enkele malen verheft zich een storm in den politieken atmosfeer, die de Izware lucht voor een oogenblik verdrijft. Als in andere landen, om als voorbeeld België te gebruiken, verkiezingen op til zijn, is reeds tijden te ?yoren het volk opgewonden. Het regent strooibil jetten en nog meer pamfletten; waar slechts plaats is, bedekken reusachtige aanplakbiljetten met de namen der candidaten in dito letters de muren. De candi- daten der tegenpartij worden bejegend met de grofste taal als de verpersoonlijking van alle mogelijke on deugden, terwijl die der eigen partij als engelen uit den hemel worden aangeprezen. Op den dag der ver kiezing trekken scharen van kiezers als kudden schapen onder aanvoering van de eerste personen hunner woon plaats, ter stembus heen, die in de hoofdplaats van liet kiesdistrict geplaatst is. liet oogenblik der stemming breekt aan en de opgewon denheid is zoo groot, dat zij zich vaak in vechtpar tijen tusschen de verschillende partijen openbaart. Bij ons gaat het kiezen heel wat fatsoenlijker toe. De tooneelen, die in andere landen plaats hebben, wordendoor 011s met een medelijdend schouderop halen begroetbij ons 'houdt men niet van ruwheid. Men zal, ter stembus gaande, zich wel wachten door gebaren of andere teekenen te kennen te geven welK werk men gaat verrichten; zelfs wordt de beleefdheid jegens den tegenstander niet uit het oog verloren. Ducht men nadeel, dan blijfjfc men liever tè huis Gelukkig alsdan wanneer dé weersgesteldheid een geschikt voorwendsel daartoe oplevert. Natuurlijk zijn tooneelen, zooals die in België voorvallen, zeer afkeurenswaardig. Die menigten, omgekocht en voortgezweept door enkelen, die vuis ten, gebruikt als middel tot intimidatie, dat slepen door het slijk cf vergoden der candidaten, wie zo 1 dat niet afkeuren P Maar bewijst niet liet misbruik voorliet gebruik. Waar zulk een misbruik gemaakt wordt van het verkiezingsrecht, bewijst dit niet dat men doordrongen is van den plicht, die op elk bur- get rust van een land,dat gezegend is met parlemen tairen instellingen, om mede te werken tot een naar zijne opvatting goeden gang der staatsinstellingen. Van deze waarheid is men bij ons niet genoeg doordrongen, terwijl slechts bij zeer weinigen het bewustzijn krachtig leeft, dat het uitoefenen der kiezerarechlen, het aandeel aan de regeering, een voordeel is, dat slechts na ernstigeu strijd door een vorig geslacht is verkregen en een einde heefc ge maakt aan het stelsel, volgens hetwelk de regeering alles en het volk niets beteekent. Zoolang de meerderheid der natie zoo weinig of in het geheel niet bekend is met de plichten, die op elk kiezer rusten, zoolang zij onverschilligheid toont voor de groote vraag in welken zin het land, de pro vincie of de plaats der inwoning zullen bestuurd worden, moet zulk een toestand verlammend werken op de ontwikkeling des lands en de gedanekeuzen van vertegenwoordigers hunner belangen niet die der meerderheid der kiezers uitdrukken. Daarom warehet zeer te wenschen, dat ten minstede meest noodi ge begrippen van wat een kiezer behoort te weten, wil hij zijne rechteu behoorlijk uitoefenen, bij het op voeden der jeugd en door populaire lezingen voor volwassenen meer onder het bereik van liet algemeen worden gebracht. Wel is waar wordt in den tegen- woordigen tijd meer dan vroeger op dat ge bied gedaan- maar de statistiek der onlangs uitge- gevene kiezerslijsten toont onwederlegbaar aan, dat er nog veel te doen valt. Vlissffifigcai6 ïcbrnari. J. 1. Zaterdag is aan de werf der Koninkl. maat schappij de Scheldealhier, de kiel gelegd voor een ijzeren zeilaak, genaamd Mercuriusgroot 150 ton, bestemd voor de vaart op den Rijn en gebouwd voor rekening van den heer Car el Peters Iloynclc te Lobith. Met genoegen kunnen wij melden dat de tooneel voorstelling, 30 Januari jl. door de rederijkers-ver eeniging -Amicitia, alhier -teil voordeele der W ed Naerebout gegeven, na aftrek der onvermij (lelijkste onkosten heeft opgebracht de som van ƒ103.915. De daarop gevolgde opvoeringen op Zondag en Maandag jl. der tooneelgezelschappen be Buy ter en Vermaaïc door Oefening, waarvan het laa tste in ver— eeniging met het muziekgezelschap Bensgezindheid ten voordeele der Weel. Krijger een uitvoering ten beste gaf, werden beiden tamelijk druk bezocht. Onbegrijpelijk is liet dat de vereeniging de Buijter haar program ma ontsierde met de opvoering van de struikroovers van Calabrië. Een stuk,zoo onzedelijk en zoo vol ijselijkheden, kan,dunkt ons, niet strekken tot veredeling van den smaak der toehoorders. Wij zagen eens een tooneel- devies, waarin voorkwam, dat het tooneel ook dient om burgerdeugden te leeren. Als de leden van gé- noemde vereeniging dit bedenken, zullen zij in het vervolg voorzichtiger zijn in de keus der stukken. Volgens statistieke opgaven bedragen de ontvang sten der havengelden van af 8 Sept. 1873 (het tijd stip der opening van de bavens) tot en met 3 De cember 1877 de som van ƒ88,000. Naar men ons meldt, is de kapitein van AJcen van het 3e bataillon 3e regiment infanterie, alhier, over geplaatst bij het Ge regiment van dat wapen. Tevens wordt ons gemeld dat kapt. Dorre, in gar nizoen alhier, overgeplaatst is bij het 4e regiment infanterie te Gouda. Naar men ons uit goede bron mededeelt, wordt door de maatschappij Zeeland van de reederij van het schip Zuid—Holland eene som gevorderd van 25000, als vergoeding voor gemaakte schade,ont staan door aanvaring aan het nieuwe stoomschip Prinses Marie. Tot militair lid van den militieraad in Zeeland is benoemd de majoor Sasburg en tot plaatsvervangend lid de kapitein Coster, beiden in garnizoen te Mid delburg. Eene inrichting, welke algemeen dient gekend te worden, is wel die, welke te Amsterdam is opgericht voor spraakgebrekkigen en achterlijke kinderen. Volgens het openbaar jaarverslag levert zij goede resultaten op, 0. a. zijn stamelaars zoover genezen, dat zij van den stamelaar niet het minste kenmerk meer hebben. Deze inrichting steunt op eigen krachten, zij ontvangt geen subsidie. Wil zij dus tot nut van een ongelukkige klasse van rnenschen voort durend kunnen blijven werken, dan is steun noodig, welke kan verleend worden door lid te worden vuu de inrichting, waarvan de kosten zijn f 5 per jaar, waarvoor de leden liet openbaar jaarverslag en alle brochures, die van wege de inrichting worden uitge geven, alsmede vrij consult over de spraakgebreken bij hunne meerder- en minderjarige inwonende kin deren ontvangen. De namen der heeren Prof. Tila- nus, Prof. Goudever, Prof. van der Litli en Dr. Don kersloot, als beschermheeren der inrichting, zijn een aanbeveling te meer. Naar men meldt, is bij den Raad van State aan hangig een ontwerp voor een nieuwe regeling van de Krijgsschool voor officieren. Naar het schijnt, zal de regeling plaats hebben wegens liet gemis aan de noodige localiteit te Breda., waar de Academie weder ecu grooter aantal kadets heeft te huisvesten.

Vlissingse Courant | 1878 | | pagina 1