VLISSIIVGSCHE C O I R A T. DEREIi 3UFFEL 1878. IV0. O. Donderdag 31 Januari. 16a° Jaargang. mdsche lentebank sNSCH GEMEENTE-BESTUUR. STAD S-NIEUWS BINNENLAND. in Vervoer. ZEN. [1.25. .50. Dienaar E T S )K «t Sm en verkoop van alle :clie Staatsclfecten tot tegen Vjg Vb P*°r ouw Nederland. lat, 7678. ille Maag- en Borst- tsen, Hardlijvigheid, ook Zenuwzwakte en worden spoedig en e wereldberoemde Dr. TEN. Een ieder die, adergaan, zich van de lialiteiten wenscht te oor Riciiter's Boek- op franco aanvrage, L6 bladzijden dik U it- 3 NATUURGENEES- onder anderen eëne an gelukkig genezen ai zieke geve derhalve hij genoemd werkje HET E GESLACHT. rer de opvoeding der tbaavheid, onvermogen, iheden, treurige gevol- bevleklcing, zoowel als ïerstelling, het beroem- slerwerk ndspiegel5' in franco-couvert te NHARM, ïupclhofci* ITfer 8. het zenuwstelsel, zon- iwalingen enz. worden n en anatomisch afge- n, ook slechts hij be- k over het genoemde BUEEAÜj Niciiwciiclijk, wijk H M°. 101, A dvertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk. Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 uren; De prijs van 1 4 regels is 40 Cents. Voor eiken regel meer 10 Cents. UITGEVER: F H. SCHIEFER, te Vllssiugcn. Dit Blad verschijnt tweemaal per week, Donderdags en Zondags Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,—, franco per post ƒ1,15. Afzonderlijke Nummers JO Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Abonnementen voor België, Duitsclilaud, Eugelaud cu Frankrijk /*1.65 per 3 utaaudcu. EENIG AGENT VOOR FRANKRIJK: DE EIRMA G. L. DAUBE Co., TE FRANKFORT. BEREND HI AKIN G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Vlissingen, brengen nogmaals bij deze aan de ingezetenen in herinnering de verplichting tot'het doen van aangifte ter inschrijving voor de Nationale Militie in de maand Januari] van alle mannelijke inge zetenen die op den lsten Januarij van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden en dus in het jaar 1859 zijn geboren. Vlissingen, 28 Januarij 1878. De Burgemeester en Wethouders voornoemd WINKELMAN. De Secretaris P. FORBES WELS. Vlissingen 30 Januari. Als een bewijs, dat Floralia te dezer stede burger recht heeft verkregen, diene dat in 1877 door 181 personen 889 en voor dit jaar door 213 personen 1066 planten zijn aangevraagd. Dezer dagen leverde Vlissingen een tooneel op van een wedstrijd in het verkoopen van steenkolen. Een schipper, alhier met een lading van die brand stof gearriveerd, bood zijn waar tegen buitengewoon lage prijzen. Enkele handelaars in steenkolen volg den hein op den voet, zoodat een concours ontstaan is, waarbij het publiek nu steenkolen kan bekomen tegen 56 ets. per hectoliter. i 1878. ddelburg-Vlfssingen ende plaatsen. Uren van vertrek® LIJ K S: orm. 6.15, 9.30 ure. 30, 7.— ure. rm. 8.15. 11.ure. 40, 8.ure. ran Mi'DeJbarg 1.10 voorn - uur namiddag. Schitter, to Vlissiugeu. Prof. Vreede zegt in een tweede artikel over Neer lands waarborgen tegen buitenlandsch geweld ctat er moet gehandeld worden, dat onze diplomatie, met die van andere mogendheden van den tweeden rang vereenigd in het belang van den vrede, bij de groote mogendheden niets kan uitwerken, zoolang men de gekroonde menschenslachters de middelen verschaft (door het sluiten van leeningen in het bui tenland) om den oorlog met al zijn gruwelen te voe ren en bestaande tractaten te vernietigen. Veel zal, om aan dien toestand van geweld een einde te maken, er toe bijdragen, dat de kapitalen niet meer worden onttrokken aan eigen handel en nijverheid en dus niet meer dienstbaar gemaakt aan den hartstocht der veroveraars. De pers zou noch de opgaande zon moeten aanbidden, noch het -Macht gaat boven recht" vergoden. Ook stelt de professor zich onbere- keubaar veel voor van de medewerking van de verkon digers van het evangelie en wenscht hij dat de pogingen van] den Vredebond krachtig worden ge steund. Ten slotte vindt de hoogleeraar het genees middel niet in hetgeen men „algemeene dienstplicht noemt, maar wel in de bestrijding van een helsch onrecht en kwaad. Wij gelooven, dat verreweg de meeste onzer mede- menschen, zelfs al hebben zij de vreeselijke gevolgen van den oorlog niet ondervonden, het met den hoog leeraar wel eens zijn dat er pogingen moeten aange wend worden, om aan dien geesel der menschheid, een emde te maken. Of de stem van den professor de baatzuchtigen, die, om groot gewin, den vorsten de geldmiddelen verschaffen om oorlog te kunnen voeren, zal wakker schudden, betwijfelen wij. Hoe het zij, het is een stem, die mag gehoord worden en die, gevoegd bij de stemmen, die in latere tijden steeds in aantal zullen toenemen wanneer de be schaving meer en meer doordringt tot het leven der volkeren, den geweldenaars zoo machtig en onweder- staanbaar in de ooren zal klinken, dat in de wereld de rampen van den oorlog slechts tot het verledeno zullen behooren. In de Staats-Courant van 24 Januari worden zij, die wenschen mede te dingen naar de betrekking van klerk bij den rijkstelegraaf, opgeroepen. De rijkstelegraaf klerken worden onderscheiden in klerken der eerste en der tweede klasse. Aanstelling geschiedt op een jaarwedde van/1350, welke beloo ning voor de klerken, met liet gewone dienstwerk be last, kan klimmen tot 800. De klerken kunnen, mits voldoende aan de daarvoor gestelde eischen, uit hunne betrekking overgaan tot die van telegrafist. Aanmelding behoort te geschieden vóór of op 10 Februari 1878 bij het departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid te 's Ilage. Nadere bijzonder heden vindt men in bovengenoemde Courant. Het Ned. looneeleen vereeniging, die reeds veel heeft bijgedragen tot veredeling van ons nationaal tooneel, is tegenwoordig het mikpunt van de vijandi ge aanvallen der Amst. Courant, die, volgens het Haagsch Dagblad (even als de A. C. een conserva tief dagblad) verguizingen zijn van het goede, dat het Ned. looneel reeds heeft gewerkt. Het 11. D. zegt dat te 's Huge de invloed op het tooneel van genoemde vereeniging duidelijk is op te merken en het beschaafde publiek te 's Hage die po gingen zeer waardeert; t dat Ned. Tooneel een ver keerden weg is ingeslagen door alleen die stukken op te voeren die geheel en al aan de eischen van de kunst en van fijnen letterkundigen smaakwoldeden daardoor was het publiek, welks smaak bedorven was, uit den schouwburg gespeeld. Een langzame opleiding zou het publiek vatbaar hebben gemaakt tot beter genot. Ten slotte wordt de A. C. door het H. D. aan geraden haar afbrekende oppositie te laten varen en vooral de Amsterdammers niet af te raden de voor stellingen bij te wonen, daar een vereeniging, wil zij haar programma uitvoeren, daartoe de middelen moeten worden verschaft. Strenge doch welwillende critiok zal de vereeniging ten goede komeD, terwijl hatelijke verguizing haar bestaan bedreigt. Over vier of vijf weken wordt de wederbijeenkomst der Tweede Kamer verwacht. Naar men meldt, zijn bij den Raad van State het nieuwe schoolwets-ont werp, evenals dat van een leening ingekomen. Volgens het HU. heeft eergisteren de Koning het wetsontwerp tot vaststelling der gewijzigde Kiestabel onderteekend. De verkiezingen zullen waarschijnlijk in ds laatste week van Februari plaats hebben. Op voorstel van den Minister van Oorlog is door Z. M. den Koning bepaald, dat aan de weduwen en weezen van de officieren der landmacht, die op den 31n December 1877 in hot genot waren van een pensioen of onderstand uit de Weduwen- en Wee- zenkas voor gemelde officieren en op den ln April 1878 nog in dezelfde positie verkeeren, een verhoo ging ad 25 pCt. van het hun aankomend pensioen of den onderstand voor eens zal worden toegekend. Volgens een besluit van den Minister van Oorlog worden twee onderofficieren vau het bataljon mineurs naar Parijs voor 's Lands rekening gezonden om daar de wereldtentoonstelling te bezoeken. Op de kust vau Terschelling heeft de storm weder zijn invloed doen gevoelen. De loodsboot, die in zee was, kreeg eenige schade, een boot met het merk Londen werd opgevischt, terwijl een visscher, door de duisternis misleid, in het water geraakte en ver dronk. De wind was zoo hevig, dat de lantaarns, in de nabijheid van de steigers geplaatst, niet konden blijven branden. Het H. D. meldt het volgende Tengevolge van den lievigen sneeuwstorm, die Vrijdag gewoed heeft is de veerschuit, die ten half vier ure van den Haag naar Delft was vertrokken, op de hoogte van de Geestbrug zoodanig gehavend, dat het water van verschillende zijden kon binnendringen en de veerschippers nog maar even den tijd hadden, de ingeladen goederen uit liet zinkend vaartuig in de meelfabriek aldaar in veiligheid te brengen en toen met wat zij konden dragen een plaatsje te zoeken in de een uur later van Leiden komende veerschuit. Te 's Hage zullen door de Nationale zangschool den 19u Februari en door de liedertafel Kunst Oefening den lOn dier maand concerten worden ge geven ten behoeve der nagelaten betrekkingen der schepelingen van het stoomschip 'Friesland. Volgens de Tablettes (Tun Spectateur hebben de regeeringen vau Nederland, België en Denemarken aan den koning van Zweden de vraag gesteld, of hij zou medewerken tot hetfplan van Rusland en Duitschland om de passage van de Sond aan alle vreemde oorlogschepen, zonder machtiging van een van beiden, te beletten. Het Gouvernement van Stokholm zou nog niet geantwoord hebben. De lieeren Baak en Boissevinwijnhandelaars te Amsterdam, hebben aan het Nova-Zembla-comitó een groote hoeveelheid wijn gezonden ten behoeve der expeditie. Te Kralingen is een zeker persoon, die zich het vorige jaar niet voor de loting had aangegeven, Jdoor de politie gearresteerd en naar 's Hage overgebracht om volgens de wet zonder loting te.worden ingedeeld. Uit New-York voorspelde men tegen 28 Januari zware stormen uit het Z. W. en N. W. mot regen en sneeuw, op de Engelsche kust. Als een zeldzaamheid in ons land meldt men, dat te Amsterdam een aardig knaapje te vondeling is gelegd vóór het stadsbestedelingenhuis, waar het dadelijk werd opgenomen. Uit Utrecht meldt men dat de cellulaire gevange nis aldaar dezer dagen zooveel gasten telt, daler geen gevangenen meer konden worden opgenomen. Te Sir Jansland zijn door den laat sten storm van de steenglooiing aldaar omstreeks 4000 vierk. meter weggeslagen. Ter provinciale griffie van Zeeland, in de abdij te Middelburg, ligt ter lezing het plan eenergeldleening van 400000 ten behoeve der provincie Groningen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat er van de miliciens der lichting 1877 bij elk der regimenten infanterie niet meer dan 500 (alzoo 20 per compagnie) onder de wapenen gehouden en de overigen in 't ge not van groot verlof zullen worden gesteld. De Minister van Financiën maakt bekend dat het liet saldo van 's Rijks schatkist bij de Ned. bank, op 26 Januarij!,, en de som der betaalmiddelen, op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van f 22,092,896,36.

Vlissingse Courant | 1878 | | pagina 1