VLISSINGSCHE COURANT. 1878. N°. 7. Donderdag 24 Januari. löde Jaargang. STADS -NIEUWS. BINNENLAND. BUREAU: Xieuwcndijk, wijk H IV0. 101. UITGEVER: F H. SCDIFFER, tc Vlissingcn. A dvertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 uren; De prijs van 1 4 regels is 40 Cents. Voor eiken regel meer 10 Cents. Dit Blad verschijnt tweemaal per week, Donderdags en Zondags Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,—, franco per post 1,15. Afzonderlijke Nummers 30 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Ak®MaacEBicntcn voor België, Diiitschlaud, Engeland en Fraukrijk ƒ1.05 pca* 3 maanden. EENIG AGENT VOOR FRANKRIJKDE FIRMA G. L. DAUBE Co., TE FRANKFORT. Vüssingen 23 Jlannari. Naar men ons van bevoegde zijde verzekert, wor den sedert eenige dagen ernstige pogingen aange wend oin de rijksliaven te Vlissingen, tot Vrije haven te verklaren. Onnoodig te zeggen, dat wij die tijding met groote blijdschap hebben begroet. De heer Pitlo, le luit. der inf. alhier in garni zoen, wordt met 1 Mei a. s. overgeplaatst naar den staf van het wapen der Infanterie, om vervolgens voor vijf jaren naar de schietschool te 's Gravenhage gedetacheerd te worden. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achter staande advertentie der Rederijkerkamer Amicitia welke voornemens is a. s. Woensdag een tooneel- voorstelling te geven, waarvan de netto opbrengst ten bate zal strekken van de Wed. J. J. Raerebout. Mocht het doel, waarvoor deze tooneelvoorstelling gegeven wordt, niet voldoende zijn om tot een drvk bezoek aan te sporen, dan kunnen wij verzekeren, dat door bovengenoemde vereeniging geen kosten of moeite gespaard zijn oin het publiek een aangena- rrren avond te bezorgen, terwijl de naam van den heer J. Oosterlaar, op het programma vermeld, een aanbeveling te meer is. Moge de avond van 30 Januari werkelijk ten bate zijn van de Wed. Naere- bout zijn. Aan de nieuw op te richten bijzondere school voor christelijk onderwijs te Sluis is tot hoofdonderwijzer benoemd onze stadgenoot, de heer P. Voertnan De Amerik'aansche driemastschoener Chrestina Redman, kapt. Elliot, van Boston naar Antwerpen, geladen met palmolie, kwam gisteren nacht uit zee ter reede ten anker, verloor beide ankers, dreef tegen een daar liggenden Nederlandschen loodschoe- ner, welke eenige schade bekwam en strandde ver volgens op de Kaloot. Des avonds met hoog water werd het schip door j vier sleepbooten af- en in de haven gebracht. Genoemd schip zal heden naar Antwerpen ge sleept worden. In het bestuur voor de waterkeering van den cala- miteazen polder stad Philippine is tot voorzitter be- j noernd V. N. Yoerman en tot lid J. R. Snoek; tot gezworen van het waterschap Sint Maartensdijk D. de "Wilde; tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van het verdronken poldertje ten Z. O. van Philippine P- A. L. Nolsen; in het bestuur der waterkeering van den ealamiteuzen polder Oost-Beveland tot voor. zitter G. J. van den Bosch en tot lid J. van der Werff. Ue N. et. meldt dat jl. Zondag de heer mr. M. P. Blaaubeen zijn SOn jaardag heeft gevierd en de jubilaris zoowel van biunen als van buiten de j stad talrijke blijken van belangstelling mocht onder- j vinden. Op dienzelfden dag werden door den burge- j meester aan ieder der 10 jonge meisjes, die bij gele genheid van zijn 25jarig-jubilé zijn stoep met mos en rozen belegd hadden, een prachtig album,met zijn portret er in, cadeau gedaan. Woensdag avond omstreeks 8 uren brak er een 1 hevige brand uit in de schuur van den landbouwer I Hoogenbootn Rooij, te Brouwershaven, welke zoo in I hevigheid toenam, dat er geen denken aan was om al het vee te redden twee paarden en eenig ander vee kwamen in de vlammen om. De belendende gebouwen bekwamen eenige schade. Alles was tegen brandschade verzekerd en de oorzaak van den brand is onbekend. Dit is de derde oude boerenschuur, welke in een tijdsverloop van zes weken aldaar totaal verbrandt. (A. G. Ct.) De nieuwe inrichting tot warmespij s-uitdeeling, te Wolphaartsdijk, bestaande in eene krachtige Rhumfordsche soep, voldoet uitnemend, zoodat een tal van behoeftige gezinnen 3 maal 's weeks eene voldoende portie bekomt. Tegen 8 cent per liter kuunen ook particulieren kaartjes bekomen. De commissie van oppertoezicht en beheer van de kweekschool voor zeevaart te Leiden bericht, dat op Maandag 2S dezer in de inrichting een keuring zal plaats hebben van knapen, die een verbintenis in 's Rijks zeedienst wenschen aan te gaan. De minister van waterstaat heeft aan de kamer van koophandel te Breda' toegezegrl, dat het noodige zal geschieden om aan de onvoldoende ruimte en de minder goede ligging van de los- en de ladingplaats aan het spoorwegstation aldaar a,c gemoet te komen. Van de artillerie-instructie-compagnie te Schoon hoven zullen 14 jongelingen aan het examen voor den cursus te Utrecht deelnemen. De oefeningsdivisie onder den kapt.-ter-zee W. K. van Gennep zal den In Febr. a. s. naar Madera vertrekken, om daar een paar maanden tusschen ge noemd eiland en St. Vincent officieren en manschap pen in het manoeuvreeren te oefenen, om van hen bekwame, degelijke zeelieden te maken. Daarna worden West-Indië bezocht^ en Suriname, Barba dos en Curasao aangedaan. Ongeveer tegen het laatst van Juli a. s. wordt het eskader in Nederland terug verwacht. (ZZ.) Nadat de heer van Wijk jl. Donderdag avond tot wethouder van Oudewater benoemd was, verklaarde hij met het oog op den hoogst ongunstigen finan- ciëelen toestand dier gemeente afstand te doen, ten voordeele der stadskas, van het aan die betrekking verbonden tractement, ook om daardoor het bewijs te leveren dat bet hem ernst is, om van zijn kant al het mogelijke te doen ter verbetering van den tegen- woordigen staat van zaken. De voordracht voor de plaats van griffier der Sta ten van Zeeland bestaat uit de heeren lo. mr. F. H. JTavenraat, adj.-commies ter griffie van Zuid- Holland; 2o. mr. E. Fokker, adv. te Middelburg 3o. jhr. mr. U. H. Beelaarts van Blokland, commies ter secretarie te 's Gravenhage. Volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, goedgekeurd door Z. M. den Koning, zal vanaf 16 Februari 1878 het opklim mend recht der aangeteekeude brieven met aangege ven geldswaarde boven het port in verhouding tot hun gewicht tioee en een kalven cent bedragen voor elke honderd gulden of gedeelte van honderd gulden van de aangegeven waarde. Voor eene verzending onder een afzonderlijk adres, wordt echter in geen geval minder dan vijftien cents geheven. Het grootste bedrag van de aangegeven geldswaar de der aangeteekeude brieven, welke door tussclien- komst van de hulpkantoren der posterijen worden verzonden en ontvangen, wordt nader bepaald op zes honderd gulden. Het Ministerie van Marine doet ijverige pogingen om de wrakken op onze kusten, welke voorde scheep vaart hinderlijk zijn, uit den weg te ruimen. Dezor dagen heeft men tevergeefs beproefd de voor'Eg- mond gezonken loodskotter te lichten, thans zal men echter een torpedo in het vaartuig doen nederdalen om het uit elkander te doen springen en zoodoende voor de scheepvaart onschadelijk maken. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de gemeenschappelijke loodingen door de beambten van den waterstaat en van heb loodswezen, op 19 dezer, op den droge' van den //Nieuwen Rotterdamsehen Waterweg naar Zee", bij gewoon laag water, is bevonden: aan de zwarte-tonnenzijde 31 decim. 50 mbenoorden de lijn der geleidel. 33,5 op de lijn der geleidelichten 35,5 en 50 meter bezuiden die lijn. 36 zijnde, tengevolge van de deining, aan de witten- tonnenzijde niet gelood kunnen worden. Een deputatie uit den //Nationaal-Leder-industrie- bond" beeft dezer dagen bij den minister van Handel en Nijverheid gehoor gehad, waarin zij Z.E. op den onhoudbaren toestand van de leder-industrie hier te lande werd gewezen; een toestand die, volgens haar, moet gezocht worden in bet tarief van 1877, dat niet in verhouding staat tot dat in andere landen. De minister verklaarde de zienswijze van den Bond te deelen en ook alle middelen bij andere mogend heden te zullen aanwenden, om de zoo gewenschte reciprociteit te verkrijgen. De minister van oorlog heeft gelast, dat de mili ciens van de lichting van 1876 van het bataljon mineurs en sappeurs, den 15n Juli a. s. met groot verlof moeten worden gezonden. Weldra zullen op verschillende plaatsen van Amsterdam kiosken verrijzen, tot welker oprichting de heer Bles vergunning heeft verkregen. In dio kiosken, welke gelijken zullen op die te Brussel, waar zij ook gemaakt worden, zullen nieuwsbladen worden verkocht en omnibuskaartjes. Yorder zullen apothekers, slagers en andere leve ranciers dio kiosken kunnen gebruiken als bestel- plaatsen, door er bussen néér te zetten, enz. enz. Zaterdag is te Leiden overleden de beer Dr. J. liofman, buitengewoon hoogleeraar in de Chineesche en Japausche talen aan de hoogeschool aldaar. De wetenschap verliest in hem een der beroemdste beoefenaars der Chineesche eD Japansche letterkunde. Als schrijver van verschillende werken over de Japansche taal maakte hij zich veel naam, zoo mede door eenige werken en geschriften over de Chinee sche taal. De overledene was door onzeD Koning be giftigd met het ridderkruis van de orde van den Ne derlandschen leeuw en door den Koning van Saksen met het ridderkruis le klasse van de orde van Al- breebt den Moedige. Bovendien was hij lid van verschillende buitenlandsche genootschappen. Daar men, na de proefneming met de sleepboot Rercules, de onmogelijkheid heeft ingezien om den ter hoogte van Egmond gezonken loodskotter te ligten, zal met gunstig weder een torpedo in het vaartuig wordeu nedergelatenom het uit elkander te doen springen en onschadelijk te maken voor de scheepvaart. De rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koop vaardijschepen, ingesteld naar aanleiding van het

Vlissingse Courant | 1878 | | pagina 1